matb  Dołączył: 02 Lis 2006
  Sunpak Softlite 1400 A
Wszedłem w posiadanie lampy błyskowej o wdzięcznej nazwie Sunpak Softlite 1400A. Ale w używaniu takich bajerów to ja głupek kompletny jestem :oops: Więc może ktoś podpowie, jak z tej błyskotki zrobić użytek?
Lampa ma tryb M i A. No i jeden "styk". I jak to stosować z jakimś ME albo MXem?
A do K100 da się podpiąć, czy można krzywdę zrobić (sobie, aparatowi, lampce)?
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
Tryb M - manualny, A - własna automatyka (może być użyteczna). Zmierz napięcie w czasie wyzwalania błysku: niskie OK (10-12V), wyższe może pójść dymek z K100
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
piotr_luk, że A to własna automatyka, a M to manualne, to ja wiem. Ale jak z tym "M" używać? A jak z "A" - nastawić wedle załączonej tabelki przysłonę i wybrać czas "x" na pokrętle?
Napięcie... jutro pożyczę miernik od sąsiada, to se sprawdzę ;-)
 

Kiwak  Dołączył: 28 Paź 2007
Czy może zrobić krzywdę lampa kasetce, to nie wiem, Tobie raczej nie, elektrowstrząsami to się nawet leczy podobno :shock:
Jeśli zaś chodzi o wykorzystanie jej, to ja mam kadyszkę i lampę z A i myślę, że jest to proste: właczasz lampie ten tryb A, ustawiasz czułość i przysłonę i łapiesz :-B raz. Jak się podelektujesz, ustawiasz na aparacie czułość i przysłonę takie same jak na lampie i...oczywiście :-B dwa. Strzelasz zdjęcie albo dwa (trzy i cztery) i się im przyglądasz. W zależności od wyników korygujesz np. przysłoną nieco w tę albo tamtę i strzelasz znowu...zresztą co ja Ci będę o foceniu pieprzył? Widziałem Twoje fotki....
Generalnie to lampa z A ma własny czujnik i sama sobie mierzy światło odbite od obiektu i gasi palnik jak uzna, że wystarczy. stąd możesz zastosować jakiś dyfuzorek albo odbijać od ścian i sufitów, bo ten czujnik jest skierowany do przodu niezależnie od pozycji palnika.
Czyli: jeśli wiadomo, że nie uszkodzi aparatu (napięcie na stopce poniżej 10V), to lampa na aparat, kufel zawsze blisko i strzelamy...!
EDIT: według tabelki to się w M robi ;-)
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Ekchmmm. A to na lampie się ustala czułość i przysłonę? Jak???
 
CLE  Dołączył: 24 Paź 2007
matb napisał/a:
Ekchmmm. A to na lampie się ustala czułość i przysłonę? Jak???


no nie...
z tyłu lampki masz tabelkę.
w manualu pracujesz tak:
z lewej strony odczytujesz czułość jaką ustawiłeś w APARACIE
u góru odczytujesz odległość od obiektu
na skrzyżowaniu kolumny z odległością i wiersza z czułością znajdziesz wartość przysłony, którą musisz ustawić w OBIEKTYWIE by prawidłowo naświetlić zdjęcie.

w trybie A jest jeszcze prościej:
z lewej strony tabelki odczytujesz czułość, którą masz ustawioną w APARACIE (np ISO 200) z prawej strony w tym samym wierszu znajdziesz wartość przysłony jaką musisz ustawić w OBIEKTYWIE by przy tej czułości lampa prawidłowo naświetliła zdjęcie.

żadnych instrukcji obsługi nie trzeba.
następnie sprawdzasz jak Ci aparat mierzy światło - np przy czułości 200 i przysłonie ustawionej według tabelki na lampie na f/4 sugeruje naświetlanie czasem 1/15s - wtedy ustawiasz w trybie manualnym czas o działkę (max 2) krótszy czyli 1/30 i rypiesz foty nie przejmując się niczym. efekt: bardzo dobrze zbalansowane światło zastane z doświetlonym błyskiem pierwszym planem

PTTL niech się schowa :mrgreen:
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
matb napisał/a:
A to na lampie się ustala czułość i przysłonę? Jak???

a to zależy jaka lampa, niektóre nie mają tabelki a suwaczek, kółko czy inny "kalkulatorek". Tam ustawiasz czułość i odczytujesz wartości przysłony dla programów, spójrz na tył AF280T.
CLE napisał/a:
PTTL niech się schowa

Kurde, jak czytam jaki ten PTTL do dupy jest a potem się okazuje, że tak naprawdę to jak ma automat naświetlić jak fotograf nie wie co robi to mam propozycję... Oddajcie mi te swoje kiepskie lapmpy z PTTLem.... nawet za ćwierć ceny... ;-)
 
CLE  Dołączył: 24 Paź 2007
Arti napisał/a:
Kurde, jak czytam jaki ten PTTL do dupy jest a potem się okazuje, że tak naprawdę to jak ma automat naświetlić jak fotograf nie wie co robi to mam propozycję... Oddajcie mi te swoje kiepskie lapmpy z PTTLem.... nawet za ćwierć ceny... ;-)


... no nie oddam Ci bo nie mam. Nie wydam na lampę 1,5K gdy z metza MZ32 jestem zadowolony. Dawno, dawno temu korzystałem z tej lampy w ttl z dynaxem 600si, jak zmieniłem system założyłem do tej lampy gorącą stopę i ttl-u mi nie brak. jest jedna funkcja, której mi sporadycznie brakuje - synchronizacja z ultrakrótkimi czasami (dlaczego K-10 nie ma migawki centralnej :lol: )
 

Kiwak  Dołączył: 28 Paź 2007
CLE, a tego Metza to masz ze stopką do Pentaxa? Bo ja na razie używam ze stopką do canona i działa, ale aparat wierzy święcie, że zdjęcia są bez lampy, a i nieraz przydałaby się synchronizacja na 2 lamelkę. I nieraz ten zoom mógłby działać, bo żona wyzywa, że za dużo kombinacji - nie rozumiem nigdy dlaczego więcej niż jeden guzik to stanowczo za dużo... :roll:
 
CLE  Dołączył: 24 Paź 2007
Kiwak napisał/a:
CLE, a tego Metza to masz ze stopką do Pentaxa?


metz zaopatrzony jest w standardową gorącą stopę - taką z jednym stykiem, a palnik ustawiony zawsze w pozycji 28mm (nie muszę pamiętać o przestawianiu)
 

Kiwak  Dołączył: 28 Paź 2007
Strzelam tak samo na blisko i w pomieszczeniach, ale jak trzeba nieco dalej np. przez parę metrów pokoju i przy dłuższej ogniskowej (tamron 18-250 ma na długim końcu 6.3) albo jak moio chłopcy grali w piłkę na ciemnej hali, to wtedy ten zoom lampy się przydaje; nieraz jak trzeba odbić od jakiej ściany to też....ale to już jest OT - wybacz matb :oops:
Pozdrawiam
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
A OTujcie sobie do woli ;-) Co trzeba już prawie wiem. Prawie...
No bo na lampie mam tylko przełącznik A/M. Ustawiam na A i w załączonej tabelce odczytuję jakie F mam ustawić w zależności od czułości filmu. No ale dalej? Znaczy co mam z czasem zrobić???
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
matb napisał/a:
Znaczy co mam z czasem zrobić???
Pewnie ustawić na "X" czylil 1/180 sek.

A z wolnym czasem to wiadomo - idź rób zdjęcia. :-B
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
matb napisał/a:
Ustawiam na A i w załączonej tabelce odczytuję jakie F mam ustawić w zależności od czułości filmu. No ale dalej? Znaczy co mam z czasem zrobić???

Czas musi być w zakresie synchronizacji przez body. Jaki konkretnie to trzeba sprawdzić w praktyce a szczególnie gdy jest duży udział światła zastanego.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Gwiazdor napisał/a:
Pewnie ustawić na "X" czylil 1/180 sek.

No tak. To by dość oczywiste było, choć to raczej nie jest 1/180". Raczej 1/60 :->

Gwiazdor napisał/a:
A z wolnym czasem to wiadomo - idź rób zdjęcia. :-B

No, tylko filmu szkoda, jak się prześwietli lub niedoświetli ;-)

I tylko mnie zastanawia, czemu się nie świeci kontrolka "auto OK" :-/
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
matb napisał/a:
No tak. To by dość oczywiste było, choć to raczej nie jest 1/180". Raczej 1/60

Każdy czas poniżej czasu synchronizacji i będzie git.
matb napisał/a:
I tylko mnie zastanawia, czemu się nie świeci kontrolka "auto OK"

Ale wcale nie swieci? Bo ona się powinna (podejrzewam, ze w Twojej lampie też) zapalać na chwilę po wyzwoleniu błysku, gdy lampa uzna, że naświetliła poprawnie.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
matb napisał/a:
I tylko mnie zastanawia, czemu się nie świeci kontrolka "auto OK"

Ona się (chyba) powinna zapalić na moment po błysku. Potwierdza, że wg lampy ;-) udało się prawidłowo dobrać czas błysku do warunków.
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
matb napisał/a:
Gwiazdor napisał/a:
Pewnie ustawić na "X" czylil 1/180 sek.

No tak. To by dość oczywiste było, choć to raczej nie jest 1/180". Raczej 1/60 :->

W kadyszce tryb X to własnie 1/180. W kasetce pewnie też, ale w twoim zbiorze na literę M ;-) to nie wiem.

matb napisał/a:
No, tylko filmu szkoda, jak się prześwietli lub niedoświetli ;-)
Dlatego bież cyfrę zamiast kliszaka na takie testy.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Dobra - już wszystko jasne i w ogóle. Jeszcze muszę się zastanowić, co robić, jak pokazuje, że trzeba ustawić przysłonę np. 2,8 a obiektyw ma max dziurę 4 ;-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
matb napisał/a:
Jeszcze muszę się zastanowić, co robić, jak pokazuje, że trzeba ustawić przysłonę np. 2,8 a obiektyw ma max dziurę 4

Nie używać z tą lampą i tym obiektywem filmów o czułości poniżej ISO200 ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach