Grizley  Dołączył: 30 Sie 2007
Wielcy fotografowie w internecie
Autor trafił w samo sedno , jestem ciekaw opinii oceniających na tych rożnych
"galeriach" , w tym wypadku "Wielcy fotografowie w Internecie" , ma podwójne znaczenie ,
w każdym razie jak to tak zrozumiałem zresztą przeczytajcie i oceńcie sami
Bardzo interesujące




na link trafiłem przez przemoW
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
Genialne!
Polecam wszystkim, co się zastanawiają, czy to czytać.
 
lipalipski  Dołączył: 28 Mar 2007
Tak, jest w wątku z dowcipami.
 
Grizley  Dołączył: 30 Sie 2007
a to jest dowcip ? :roll:
 

StarskiPL  Dołączył: 23 Wrz 2007
Na czym polega wybitność zdjęcia z rowerkiem? Na tym, że wygląda na ogromny w porównaniu z budynkami? Czy po prostu trzeba się nim zachwycać bo podpisane jest wielkim nazwiskiem? Dla mnie to trochę za mało. Większość z tych zdjęć nie podoba mi się.
 
piotreksu  Dołączył: 07 Paź 2007
StarskiPL - świetne pytanie. Na czym polega wybitność tych fotografii? Co odróżnia je od setek tysięcy innych, które można znaleźć w internecie? Czy gdyby fotografie te zostały wykonane przez nieznanego amatora, też zyskałyby takie uznanie?
Mnie osobiście z zaprezentowanych tam zdjęć podoba się portret kobiety autorstwa Billa Brandta, powód - uwielbiam fotografie b&w oraz mocne kontrasty.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
StarskiPL napisał/a:
Na czym polega wybitność zdjęcia z rowerkiem?
Gdybys zobaczyl to zdjecie w galerii, odpowiednio wyeksponowane, moze bys zmienil zdanie. Rowerek jest czescia serii. Poza tym polecam sobie poczytac o William Egglestonie i jego wkladzie w fotografie wspolczesna.
StarskiPL napisał/a:
Większość z tych zdjęć nie podoba mi się.

Nie oceniaj zdjec po znaczkach pocztowych o wymiarze 400px. Wiekszosc zdjec tam prezentowanych to dla mnie kwintesencja fotografii.

dz.
 
Grizley  Dołączył: 30 Sie 2007
Przychodzi mi diabelski pomysł, raczej nie wykonalny.(nie wiem jakie konsekwencje by z tego mogły wyjść)
Gdyby tak wsiąść b.dobre foto jakiegoś znanego autora ,i umieścić
je na jednym z tych "wybitnych" serwisów, dać możliwość oceniania.
W sumie trzeba by znaleźć zdjęcie mniej znane. Jestem ciekaw jakie
by dostało komentarze i oceny.
 

tomekz  Dołączył: 10 Kwi 2007
To chyba oddaje ducha tych forów "fotograficznych". Dla większości ludków tam ważniejsze jest kto "ma większego" (obiektywa oczywiście ;-) ) a nie które zdjęcia są dobre.

Mi się podoba całkiem sporo: Bill Brandt (IMVHO najlepsze), Sam Abell, Edward Steichen ale rowerek też :)

Pozdrawiam
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
StarskiPL napisał/a:
Na czym polega wybitność zdjęcia z rowerkiem? Na tym, że wygląda na ogromny w porównaniu z budynkami? Czy po prostu trzeba się nim zachwycać bo podpisane jest wielkim nazwiskiem?


Zazwyczaj chyba twórczości fotograficznej danego artysty nie można ocenić, ba - nawet komentować, na podstawie jednej, wybiórczej pracy.

http://www.egglestontrust.com/portfolios.html

Podobnie jak w muzyce - są genialni twórcy, przełomowi kompozytorzy - co wcale nie znaczy, że każdy pojedynczy utwór z dowolnie wybranego albumu to dzieło przełomowe. One stają się wielkie właśnie poprzez cały kontekst i postawę twórcy.

A szczególne w przypadku Cartier-Bressona powątpiewanie w jego fotografię na podstawe pracy zaprezentowanej na stronce podanej przez Grizleya jest nie na miejscu. To zdjęcie jest wielkie dlatego, że stworzył je właśnie ten twórca, w taki a nie inny sposób podchodzący do swojej pracy, prezentujący taką a nie inną postawę, konsekwentnie realizując swoją wizję... etc. etc.

[ Dodano: 2008-01-12, 21:29 ]
Grizley napisał/a:
Przychodzi mi diabelski pomysł, raczej nie wykonalny.(nie wiem jakie konsekwencje by z tego mogły wyjść)
Gdyby tak wsiąść b.dobre foto jakiegoś znanego autora ,i umieścić
je na jednym z tych "wybitnych" serwisów, dać możliwość oceniania.
W sumie trzeba by znaleźć zdjęcie mniej znane. Jestem ciekaw jakie
by dostało komentarze i oceny.


Te serwisy już przerabiały takie pomysły.
W sumie nic z tego nie wynika.

[ Dodano: 2008-01-12, 21:31 ]
piotreksu napisał/a:
Mnie osobiście z zaprezentowanych tam zdjęć podoba się portret kobiety autorstwa Billa Brandta, powód - uwielbiam fotografie b&w oraz mocne kontrasty.


No, a ja lubię kolorowe zdjęcia, z obiektami w mocnych punktach kadru, szczególnie wykonane Pentaksami ze szkłami Limited.
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
co do pomyslu, to juz dawno chcialem to zrobic na takiej innej jeszcze galeryjce, ale dalem sobie z tym spokoj ;) sam artykul potweirdza tylko to co mi sie wydawalo.. ta niesamowita latwosc obecnie, gdy wstajesz rano niewyspany, wchodzisz na galerie jakas i sobie chcesz ulzyc smiejac sie z innych fotografii na serwisach.. Gdy jednak wiesz, ze ma sie odbyc wystawa, ubierasz sie stosownie, wchodzisz do miejsca, odpowiednio przygotowanego, gdzie prace sa odpowiednio zaprezentowane... samo to ze tam sie znalazles.. powoduje ze nabierasz szacunku do czyjejs pracy, a jesli jest faktycznie slaba, to odczucie Twoje jest szczere, bo przeciez nie chciales isc tam, zeby popatrzec na cos zupelnie slabego i wydanie takiego oto osadu, ktory w internecie jest najlatwiejszy, w przypadku klasycznej prezentacji zdjec zawsze skloni do wiekszej badz mniejszej refleksji..

Dlatego chyba mozna zaobserwowac coraz silniejsze dazenie do prezentowania sie chocby w kawiarniach, nie tylko w galeriach, rowniez przez amatorow takich jak ja.. chocby dlatego ze mozn bedac anonimowym siedziec tam i widzec realne reakcje ludzi na realna fotografie, ktora moga dotknac..
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Samp napisał/a:
To zdjęcie jest wielkie dlatego, że stworzył je właśnie ten twórca
To mi niebezpiecznie przypomina o TWA. :roll: Co mnie obchodzi, że autor jest "kimś" skoro jego praca jest kiepska? Przepraszam, ale taki pogląd jest dla mnie nie do przyjęcia. Tym bardziej, że sami tu kilka razy pisaliście, że dobre zdjęcie broni się samo.
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
Gwiazdor, zgadza się. Tylko nie należy zapominać o tym, że nie zawsze można oceniać wartość czegoś bezwzględnie, czasem odnosimy ją do czegoś. W przypadku fotografii na przykład do czasu, w którym powstało i okoliczności a również do autora. Bo przecież nie powiesz, że patrząc dziś na ATARI mówisz że to superkomputer. On bez wątpienia jest superkomputerem, przełomem czasów, z tego właśnie powodu, ale nie w bezwzględnym odniesieniu do bezpośredniego porównania z obecnymi superkomputerami.. Mało tego, to co opisałem to tylko 1 punkt widzenia, a każdy może Ci przedstawić inny w zależności od potrzeb :)
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
dagio, czy ktos kiedyś twierdził, że Atari (albo dla mnie raczej C64 :-P ) to superkomputer? Owszem, były super, za tą cenę i w tamtych czasach. Ale nie wszystko co na nich chodziło było super.
Gdyby to zdjęcie było ograniczone czasami w jakich powstało i było po prostu bardzo dobre to OK, ale widziałem sporo zdjęc z tamtych czasów które były po prostu lepsze. To znaczy, że akurat te są słabe i nie wiem dlaczego tak nie napisać? Bo autor był wielkim fotografem? Przecież nawet najlepsi mają słabsze chwile.

czekam na dalsze punkty widzenia. :-) :-B Niechcący ciekawa dyskusja może się pojawić. :->
 

StarskiPL  Dołączył: 23 Wrz 2007
Fotografią interesuję się od niedawna więc wiele nazwisk wielkich fotografów kompletnie nic dla mnie nie znaczy. Może właśnie dlatego mogę podejść do zdjęcia bez z góry przygotowanej opinii?
Piszecie o odpowiednio wyeksponowanych zdjęciach, galeriach etc. Kiedyś w TV był program , w którym przez miesiąc przygotowywano przypadkowego człowieka do roli kucharza, fotografa, projektanta mody etc. Pamiętacie?
A gdyby w znanej galerii powiesić zdjęcia amatora i podpisać je wielkim nazwiskiem? Jaki byłby odbiór?
 

dtox  Dołączył: 20 Maj 2007
Grizley napisał/a:
Przychodzi mi diabelski pomysł, raczej nie wykonalny.(nie wiem jakie konsekwencje by z tego mogły wyjść)
Gdyby tak wsiąść b.dobre foto jakiegoś znanego autora ,i umieścić
je na jednym z tych "wybitnych" serwisów, dać możliwość oceniania.
W sumie trzeba by znaleźć zdjęcie mniej znane. Jestem ciekaw jakie
by dostało komentarze i oceny.


na plfoto niejaki Wojtek Bąkiewicz zrobil taki test...anonimowo wrzucil fote...zdjecie mialo ocene DOBRĄ :)
 
Grizley  Dołączył: 30 Sie 2007
he he , dlatego jak tam swojego zdjęcia nie zamieszczę jak
dla mnie to takie serwisy to czysty chł....am

Nie dam sie oceniać jakiemuś nastolatkowi albo kolesiowi na kacu.
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Też się nie dam, dlatego "filtruję" komentarze pod moimi zdjęciami. Czasem zdarzają się jednak wartościowe uwagi.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
StarskiPL napisał/a:
w znanej galerii powiesić zdjęcia amatora i podpisać je wielkim nazwiskiem?
Można przyjąć pseudonim, np. C. Breson i zrobić wystawę w zaprzyjaźnionej galerii/kawiarni ;-)
 
Grizley  Dołączył: 30 Sie 2007
StarskiPL napisał/a:
Piszecie o odpowiednio wyeksponowanych zdjęciach, galeriach etc. Kiedyś w TV był program , w którym przez miesiąc przygotowywano przypadkowego człowieka do roli kucharza, fotografa, projektanta mody etc. Pamiętacie?

tak widziłem tą wersje z kucharzem i fotografem,podobała się mi jak
krytykowali tego fotografa.Dobre wrażenie robił wśród innych.

StarskiPL napisał/a:
Fotografią interesuję się od niedawna więc wiele nazwisk wielkich fotografów kompletnie nic dla mnie nie znaczy. Może właśnie dlatego mogę podejść do zdjęcia bez z góry przygotowanej opinii?

podobne podejście jest właśnie na takich galeriach o których pisałem wyżej

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach