Akai  Dołączył: 06 Sty 2008
Co jako substytutt Pentax DA 12-24/4 ED ?
Witam.Czy ktos mialby jakis sugestie w kwestii, co z ogromu starych szkielem M,A czy na gwint M42 moglo by sluzyc za substytut DA 12-24.Mam na mysli nie tyle ogniskowa (choc pewnie zawierajoby sie to w skali 20-50), co fenomenalna plastycznosc,soczystosc zdjec, ilosc i odwzorowywanie detali, ktora obserwuje ogladajac probki z tego szkielka.Na w.w mnie chwilowo nie stac,wiec poszukuje czegos z "zabytkow".Ktos moze ma jakis sugestie?
 
Grizley  Dołączył: 30 Sie 2007
[Usunięto]
Ok przesadziłem.

Ale po co zaraz pisać tu i tam

 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
Grizley, jesteś dla kolegi Akai nieuprzejmy. To, że już pół roku przesiadujesz na forum nie oznacza, że nie musisz zaraz krytykować.

Akai, ja ci postaram się pomóc.

Z tak szerokiego kąta niewiele masz u Pentaxa do wyboru. Jeżeli podoba ci się 12-24 to nie pozostaje ci nic innego, jak przeczekać i zbierać kaskę posiłkując się przez pewien czas kitem 18-55.
Możesz kupić sobie np SMC-A 20/2,8 lub FA 20/2,8 lecz też nie są one tanie.
Jest do znalezienia SMC-A 24/2,8, w cenie pewnie ok. 700 zł, lub SMC-A 28/2,8 za ok. 400zł. Potem już tylko dłuższe ogniskowe, które za bardzo nie pokrywają się z woimi potrzebami szerokiego kąta.
 

Akai  Dołączył: 06 Sty 2008
Owszem powtarzam zapytanie, bo tamto bylo przypiete do watku z jakby iinego profilu i uznalem, ze wskazane byloby skierowanie tego zapytania na wlasciwsze miejsce, ale jako nowicjusz, choc merytorycznie nic nie wniosla,pokornie chyle glowe przed tak blyskotliwa reprymenda.Za druga zas odpowiedz slicznie dziekuje.

 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Za 800 zł mniej dostaniesz Sigmę 10-20mm F4-5.6 EX DC, SMC z tego zakresu prawie nie ma a jak dostaniesz to stosunkowo drogo.
 

Akai  Dołączył: 06 Sty 2008
Tak jak napomknalem, rzecz nie tyle w identycznej ogniskowej,co z jakosci odwzorowania, a jako ,ze zapewne przez rece niejednego z Was przeszlo juz niejedne szklo poszukuje podpowiedzi, ktore sa najblizej, bo przejrzeniu min sampli z Manual Lenses nie znalazlem tam nic specjalnego.Chyba przyjdzie sie uciulac .
 
Grizley  Dołączył: 30 Sie 2007
plwk napisał/a:
Za 800 zł mniej dostaniesz Sigmę 10-20mm F4-5.6 EX DC

gdzie ? nie pominąłeś jednego 1tys PLN ?
 
Robert  Dołączył: 19 Lis 2006
12-24 kosztuje około 2600, Sigma poniżej 2 tysięcy
 
ms  Dołączył: 03 Kwi 2007
Robert napisał/a:
12-24 kosztuje około 2600, Sigma poniżej 2 tysięcy


Tu zdecydowanie mniej:

http://www.fotozakupy.pl/...ct/product/6287

Też mam ten zgryz: Sigmę czy Pentaxa.
Mimo dość dużej CA Pentaxa za tę "soczystość" i małe winietowanie przez niego przez najbliższy rok będę głodował...
 

Akai  Dołączył: 06 Sty 2008
Sigmy tez sobie "przyswoilem "(sample znaczy sie ), i pomijajac fakt, ze to juz prawie rybie oko to czego szukam na probkach nie znalazlem.Wyglada na to ze oryginal jest jedyny w swoim rodzaju, choc i na DA 50-135 znalazlem pare "gorskich" probek zblizonych do 12-tki.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Akai napisał/a:
Sigmy tez sobie "przyswoilem "(sample znaczy sie ), i pomijajac fakt, ze to juz prawie rybie oko...

Aby napewno wiesz o czym piszesz?
 
siwyyy77  Dołączył: 24 Lip 2007
Akai, nie ogniskowa świadczy o tym czy szkło jest rybim okiem...
akurat, zniekształcenia (beczka) przy 10mm w sigmie nie jest duża jak na tak szeroki kąt ;-)
 

Akai  Dołączył: 06 Sty 2008
Ano fakt.Zbladzilem.Trafilem moze nie na te z serii EX ,o ile inna istnieje.Ale juz znalazlem te wlasciwe.Ladnie rysuje, ale ....hmmm tez nie to :-)

 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Akai, - przemysl co piszesz ....
 

Akai  Dołączył: 06 Sty 2008
tzn?
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Akai napisał/a:
Sigmy tez sobie "przyswoilem "(sample znaczy sie ), i pomijajac fakt, ze to juz prawie rybie oko


Akai napisał/a:
choc i na DA 50-135 znalazlem pare "gorskich" probek zblizonych do 12-tki
 

Akai  Dołączył: 06 Sty 2008
Jak zaznaczylem na poczatku istota mojego zapytania jest wspaniale oddawanie detali , ktore odnalazlem w samplach z 12-24 i podobienstwo z 5-135 dotyczy tego i tylko tego aspetku.kwestia Sigmy dotyczyc tylko wlasnie owej "beczkowatosci", choc ta pewnie i w Pentaxie na krotszej ogniskowej wystepuje.Kwestie technicznie , z racji "nowicjatu" w materii foto pomijam i nie takowe byly intencja otwarcia przeze mnie tego watku.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
"Beczkowatość" Sigmy jest jeszcze mniejsza niż DA12-24, a co do "magicznych" właściwości tego ostatniego, to chyba trochę przesadzasz...
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
Ech i jak tu nie wierzyc w trolle?

A wracajac do tematu to chyba jedynym substytutem jest 10-20... Ja ja wlasnie polecilem nowej uzytkowniczce JSS :)
 

Akai  Dołączył: 06 Sty 2008
Byc moze, ale nie o wyzszosc swiat Bozego Narodzenia nad...... ...tu chodzi (odnosnie wypowiedzi Jaad75 ).


Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach