Yacek Dołączył: 28 Sie 2006
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
Yacek tak o to pytam. Precyzyjniej pytam czy w egzemplarzach K100D będących w posiadaniu forumowiczów występują podobne wady/niedoróbki.

pozdrawiam
 
Yacek Dołączył: 28 Sie 2006
awakqwq napisał/a:
Yacek tak o to pytam. Precyzyjniej pytam czy w egzemplarzach K100D będących w posiadaniu forumowiczów występują podobne wady/niedoróbki.

pozdrawiam


Wczoraj robiłem test FF/BF i oto wynik:
http://img479.imageshack.us/img479/2232/bftp7.jpg
celowałem w 20. Wydaje mi się, że wskażnik AF jest nieco wyżej niż rzeczywisty punkt.
Zadałem pytanie do innych użytkowników w osobnym poście, ale nikt nie odpowiedział swoim przykładem.
http://manufactura.home.p...opic.php?t=1113
 
NaiR  Dołączył: 09 Cze 2006
awakqwq napisał/a:
Precyzyjniej pytam czy w egzemplarzach K100D będących w posiadaniu forumowiczów występują podobne wady/niedoróbki.


Ja nie zauważyłem tego przesunięcia, choć wszystkie 11 punktów miałem przez chwilę, potem szybko zmieniłem na jeden centralny. Ale ten jeden leży dokładnie pośrodku kółka centralnego. Dziś spróbuję zrobić test FF/FB (jak znajdę jakiś centymetr).
Co mogę zarzucić kasetce:
1. klapka od baterii - trochę się porusza i czasem pod małym palcem czuć ten ruch.
2. przydałby się 1 konfiguralny przycisk, żeby można przypisać mu choćby zmianę pomiaru matrycowego na centralnie ważony czy punktowy. Co ja często robię, bo jeszcze nie do końca opanowałem pomiar światła - jednak czasem mam wrażenie że niedoświetla - dlatego zmieniam żeby zmierzyć światło spotem.
3. Ten pomiar punktowy mógłby być bardziej "punktowy"

Poza tym jest wszystko ok, najbardziej jestem zadowolony z autofocusa - jest naprawdę szybki.
Pozdr.
 

PiotrB.  Dołączył: 19 Kwi 2006
A ja jestem zadowolony z DS-a. Bo to, ze nie ma `shakera` i szybkiego fokusa, to jest nic. DS ma najlepszy wizjer. Mialem okazje porownac, wiec na korzysc DS-a. Podniecamy sie rzeczami, ktore 20 lat temu, moze nawet 10 lat temu, nie myslal o takich rzeczach jak `shaker`, szybki fokus itp. Co z tego ze macie te bajery, najwazniejsze to, robcie ciekawe zdjecia. Pozdrawiam Z goracej jeszcze japonii :mrgreen:
 
NaiR  Dołączył: 09 Cze 2006
PiotrB. napisał/a:
Co z tego ze macie te bajery, najwazniejsze to, robcie ciekawe zdjecia


W pełni popieram, jednak szybki AF przydaje się czasem. Ja mam bardzo ruchliwą córkę i jak chcę zrobić jej portret to z K100D mam szansę. Pewnie z DS'em też bym miał, ale nie trzymałem go w ręku, także nie mogę porównać.

Co fakt - jak zrobiłem zdjęcie córki M50 1.7 to od razu widać różnicę, tylko trudno ją złapać manualem (córkę).
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
NaiR napisał/a:
Ten pomiar punktowy mógłby być bardziej "punktowy"

wydluz ogniskowa ;]
 
Yacek Dołączył: 28 Sie 2006
NaiR napisał/a:
Ja nie zauważyłem tego przesunięcia, choć wszystkie 11 punktów miałem przez chwilę, potem szybko zmieniłem na jeden centralny. Ale ten jeden leży dokładnie pośrodku kółka centralnego. Dziś spróbuję zrobić test FF/FB (jak znajdę jakiś centymetr).
Pozdr.


Tu nie chodzi o to, że jest przesunięty wskaźnik, lecz rezczywista ostrość jest minimum poniżej wskaźnika. Zrób test linijki lub miary krawieckiej i zobaczymy.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
PiotrB. napisał/a:
A ja jestem zadowolony z DS-a.

Ja też :-)

PiotrB. napisał/a:
(...) Co z tego ze macie te bajery, najwazniejsze to, robcie ciekawe zdjecia.

Czy Ty nas PiotrB. czasem nie przeceniasz ;-)
Pozdrawiam z zachmurzonej Jeleniej Góry!
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
Yacek napisał/a:

Tu nie chodzi o to, że jest przesunięty wskaźnik,

ale wlasnie o to chodzi :) serio.
i nie ma to nic wspolnego z FF/BF.

Cytat

lecz rezczywista ostrość jest minimum poniżej wskaźnika. Zrób test linijki lub miary krawieckiej i zobaczymy.

taki test jest niemiarodajny, bo nie wiesz dokladnie, w co celuje punkt af.
Jesli juz, to na plaskim stole rozloz centymetr i w pewnym miejscu ustaw pod katem 45st jakis plaski wzorzec (np kartonik z szachownica). Aparat ustaw prostopadle do tabliczki z wzorem tak, zeby w kadrze byl centymetr. No i wtedy mozesz z bardzo duzym prawdopodobienstwem powiedziec, ze AF lapie szachownice, a patrzac na centymetr widzisz, gdzie wypada plaszczyzna ostrosci. Tylko powiedz mi, jakie to ma znaczenie w zyciu? Dopoki na zdjeciach wszystko gra nie ma zadnej potrzeby przeprowadzania takich testow - to nie kanon, na milosc boska! ;-)
 

tm  Dołączył: 14 Sie 2006
l_uka napisał/a:
to nie kanon, na milosc boska!

Całe szczęście. ;-)
l_uka napisał/a:
Dopoki na zdjeciach wszystko gra nie ma zadnej potrzeby przeprowadzania takich testow

Takie testy tylko niepokoją przyszłych użytkowników kasetki. ;-)
 
NaiR  Dołączył: 09 Cze 2006
tm napisał/a:
l_uka napisał/a:
Dopoki na zdjeciach wszystko gra nie ma zadnej potrzeby przeprowadzania takich testow

Takie testy tylko niepokoją przyszłych użytkowników kasetki. ;-)


Powiem tak: wczoraj wieczorem około 23 robiłem żonie zdjęcia przy lampce halogenowej (czytała) z włączonym SR najpierw za pomocą FA 28-70/4, potem M 50/1.7. Zdjęcia wyszły:
Po pierwsze nieporuszone zarówno na FA przy F4 i M ( iso 200, oczywiście cienie są, ale chciałem uzyskać taki efekt)
Po drugie: Powiedzmy, że celowałem w oko - ostrość rzęs rewelacja, ostrość trafiła tam gdzie chciałem, pół milimetra w tą, czy tamtą naprawdę nie robi różnicy-ale nie zauważyłem najmniejszej nieostrości tam gdzie celowałem.
Wiem że testem tego nazwać nie można, ale l_uka ma rację: po cholerę sobie tym zaprzątać głowę jeśli zdjęcia wychodzą dobrze. Inna sprawa gdyby ostrość mijała obiekt, ale chyba tak nie jest.

tm - nie martw się, za tą cenę kasetka wydaje się chyba jednym z najlepszych wyborów, a jeśli doda się ogólnie znaną przewagę Pentaxa w zakresie kompatybilności ze starymi szkłami i duży wizjer - to chyba w tym przedziale nie ma rywala. Zresztą sam to wiesz, skoro siedzisz na tym forum. :lol:
 
Yacek Dołączył: 28 Sie 2006
l_uka napisał/a:
Yacek napisał/a:

Tu nie chodzi o to, że jest przesunięty wskaźnik,

ale wlasnie o to chodzi :) serio.
i nie ma to nic wspolnego z FF/BF.

Pisząc przesunięty wskaźnik miałem na myśli położenia czerwonego punkcika względem konturów.

Cytat

lecz rezczywista ostrość jest minimum poniżej wskaźnika. Zrób test linijki lub miary krawieckiej i zobaczymy.


taki test jest niemiarodajny, bo nie wiesz dokladnie, w co celuje punkt af.
Jesli juz, to na plaskim stole rozloz centymetr i w pewnym miejscu ustaw pod katem 45st jakis plaski wzorzec (np kartonik z szachownica). Aparat ustaw prostopadle do tabliczki z wzorem tak, zeby w kadrze byl centymetr. No i wtedy mozesz z bardzo duzym prawdopodobienstwem powiedziec, ze AF lapie szachownice, a patrzac na centymetr widzisz, gdzie wypada plaszczyzna ostrosci. Tylko powiedz mi, jakie to ma znaczenie w zyciu? Dopoki na zdjeciach wszystko gra nie ma zadnej potrzeby przeprowadzania takich testow - to nie kanon, na milosc boska! ;-)


Dzisiaj sprawdziłem 4 szt Eosa 350D, 2 Nikony d50, Nikona D70 i każdy łapał idealnie.
Jedynie K100D odstawał od reszty.
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
Yacek napisał/a:
Dzisiaj sprawdziłem 4 szt Eosa 350D, 2 Nikony d50, Nikona D70 i każdy łapał idealnie.
Jedynie K100D odstawał od reszty.

no to moze sprawdz kilka sztuk K100 - jak nie bdzie rozrzutow, to znaczy, ze ten typ tak ma :lol:
 
Yacek Dołączył: 28 Sie 2006
NaiR napisał/a:
...Po drugie: Powiedzmy, że celowałem w oko - ostrość rzęs rewelacja, ostrość trafiła tam gdzie chciałem, pół milimetra w tą, czy tamtą naprawdę nie robi różnicy-ale nie zauważyłem najmniejszej nieostrości tam gdzie celowałem.


Przy wiekszej głębi ostrości zawsze jest jakaś tolerancja.

NaiR napisał/a:
...nie martw się, za tą cenę kasetka wydaje się chyba jednym z najlepszych wyborów, a jeśli doda się ogólnie znaną przewagę Pentaxa w zakresie kompatybilności ze starymi szkłami i duży wizjer - to chyba w tym przedziale nie ma rywala. Zresztą sam to wiesz, skoro siedzisz na tym forum. :lol:


Wiem, że świetny sprzęt, dlatego go kupilem, ale na zachodnich stronach piszą, że w K100Djest właśnie problem z przesunięciem wskaźnika względem rzeczywistego pomiaru AF.
Czy naprawdę to taki wielki problem sprawdzić - to tylko jedna fotka centymetra :)
Chciałbym wiedzieć, czy to przypadłość wszystkich K100D.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Yacek, - jezeli punkt rzeczywisty pomiaru AF jest przesuniety w stosunku do tego co jest wyswietlane/podswietlane na czerwowno a wedlug czego wlasnie "wycelowujesz aparat" to efekt moze byc wlasnie taki jak ci sie trafil....
Ustaw sobie na stole trzy baterie "paluszki" w odstepach 5 cm i troche pod katem do aparatu -ustaw af na srodek srodkowej baterii...jezeli wyjdzie ostro to prawdopodobnie masz w tej k100 troche przesuniety punkt AF nizej niz wskazuje na to podsiwtelenie (AF - ten czerwony punkcik)
 
Yacek Dołączył: 28 Sie 2006
l_uka napisał/a:
Yacek napisał/a:
Dzisiaj sprawdziłem 4 szt Eosa 350D, 2 Nikony d50, Nikona D70 i każdy łapał idealnie.
Jedynie K100D odstawał od reszty.

no to moze sprawdz kilka sztuk K100 - jak nie bdzie rozrzutow, to znaczy, ze ten typ tak ma :lol:


Akurat nikt w pobliżu nie ma tego aparatu, na sklepie wszystkie mi zeszły a dostawa dopiero we wtorek:(
 
NaiR  Dołączył: 09 Cze 2006
Yacek napisał/a:
Przy wiekszej głębi ostrości zawsze jest jakaś tolerancja.


Jestem w pracy także nie zamieszczę zdjęć, ale były robione z bliska przy ogniskowej 70mm, f4.0 - także GO najpłytsza z możliwych dla tego szkła, napewno mniejsza niż to co można uzyskać kitem.

Yacek napisał/a:
Czy naprawdę to taki wielki problem sprawdzić - to tylko jedna fotka centymetra :)
Chciałbym wiedzieć, czy to przypadłość wszystkich K100D.


Nie neguję, że może być przesunięty ten czujnik AF, sam z ciekawości i dlatego że prosisz, pobawię się i zobaczę jak to jest, ale jak wróce jutro z pracy.

Jeśli zresztą tak jest jak piszą na forach zachodnich to trzeba ewentualnie wyczuć gdzie jest ten czujnik w konkretnym modelu i tam mierzyć ostrość (uprzednio wyłączywszy wyświetlanie czerwonego kwadracika w menu, żeby nie rozpraszał i nie wprowadzał w błąd).

[ Dodano: 2006-09-01, 19:46 ]
Yacek napisał/a:
Akurat nikt w pobliżu nie ma tego aparatu, na sklepie wszystkie mi zeszły a dostawa dopiero we wtorek:(


Yacek w Piotrkowie Kujawskim zeszły Ci takie aparaty? I masz kilka eosów i trzy nikony? :shock: (chyba że handlujesz przez inetrnet?) :shock:
 
Yacek Dołączył: 28 Sie 2006
http://img125.imageshack..../baterieoy7.jpg
Nie jest tak źle ale ostrość jest nieco w dół od wskaźnika.
Zauważyłem, że w moim egzemplarzu powinienem ostrzyć w miejscu, gdzie jest x na poniższej fotce:
http://img364.imageshack.us/img364/6083/afhi2.jpg

[ Dodano: 2006-09-01, 20:12 ]
NaiR napisał/a:
Nie neguję, że może być przesunięty ten czujnik AF, sam z ciekawości i dlatego że prosisz, pobawię się i zobaczę jak to jest, ale jak wróce jutro z pracy.

Jeśli zresztą tak jest jak piszą na forach zachodnich to trzeba ewentualnie wyczuć gdzie jest ten czujnik w konkretnym modelu i tam mierzyć ostrość (uprzednio wyłączywszy wyświetlanie czerwonego kwadracika w menu, żeby nie rozpraszał i nie wprowadzał w błąd).

Yacek w Piotrkowie Kujawskim zeszły Ci takie aparaty? I masz kilka eosów i trzy nikony? :shock: (chyba że handlujesz przez inetrnet?) :shock:


Nie widziałem w menu opcji wyłączenia tego wskaźnika, może przeoczyłem.
Większość sprzedaję poprzez Allegro, ale ostatnio przyjeżdżają ludzie z Łodzi, Bydgoszczy, Torunia itp. W Piotrkowie o dziwo też sprzedałem kilkanaście lustrzanek w tym roku. Nikony i EOSA mam na półce, resztę sprawdziłem u znajomych.
 
NaiR  Dołączył: 09 Cze 2006
Cytat
Nie widziałem w menu opcji wyłączenia tego wskaźnika, może przeoczyłem.


superimpose AF Area na off w C Custom setting.


bardzo ci przekłamuje ten punkt pomiaru ostrości wg tego co narysowałeś, ja teraz próbuję ocenić to chałupniczą metodą ale tak źle mi nie wychodzi.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach