MarcinSJ  Dołączył: 01 Gru 2007
  Zdjęcie grupowe - jak oświetlić ?
Cześć, witam forumowiczów!

Będę robił zdjęcie grupowe, dość formalne, na wolnym powietrzu, ok 15 osób.

No i zastanawiam się, jak to najlepiej oświetlić. (czyli jak ustawić w stosunku do słońca). Mam koncepcję, żeby ich ustawić bokiem do słońca + filtr CPL, ale nie wiem, czy cienie na twarzach nie wyjdą zbyt ostre. Może osłabić trochę słońce jakąś firanką na lince (wielka improwizacja :-) , a z drugiej strony doświetlić czymś w rodzaju dużej blendy ?

Jakoś wujek google nie okazał się zbyt pomocny.

Sprzęt to kasetka i dwa kity.

Pozdrawiam,
Marcin
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
słońce za plecami najprościej.

albo pod światło i baardzo mocna lampa :)

a najlepiej - poczekać aż słońce będzie ładne i leniwe i nisko i wtedy ze słońcem wychodzi ślicznie.
 

vertiico  Dołączył: 08 Maj 2007
guerilla napisał/a:
słońce za plecami najprościej.

za plecami fotografowanych :evilsmile:
( nie mogłem się powstrzymać... )

nie napisałeś o której godzinie zamierzasz ich fotografować, podaj widełki ( np 12-15 ) czy może konkretnie np o 14:45 ;)

MarcinSJ napisał/a:
Jakoś wujek google nie okazał się zbyt pomocny.

trzeba umieć szukać....

takie gadanie, dużo zależy od pogody, jak będzie słońce schowane za chmurami ( ale nie tymi burzowymi ;-) ) i będzie jasno to super, nie powinno być dużych cieni , jak będzie słońce to w miarę możliwości w cień ich zagoń, może cień drzew?
a jak ostre słońce, brak cienia, to już niech inni radzą, ja tylko tak sobie głośno gdybam co ja bym kombinował.
 

cotti  Dołączyła: 20 Kwi 2006
generalnie - będziesz widział, co się dzieje z cieniami - na bieżąco.
Fotograf, który robił dla mnie zdjęcia grup studentów na wolnym powietrzu zrobił bardzo dynamiczne zdjęcia (czyli młodzież uśmiechnięta, macha, skacze itp.) jednak było to robione w SAMO południe w wrześniu (słońce z tyłu, ciut z boku) i cienie się kładą na większości buziaczków :-/

do użytku nadawały się tylko te, które wykonał w miejscach, gdzie nie było bezpośrednio padającego słońca na grupę (między budynkami) - nie było wyraźnych cieni.
 
MarcinSJ  Dołączył: 01 Gru 2007
Dzięki za wszystkie odpowiedzi, przydadzą się!

Będę ich fotografował o 13:00, bo to jest przerwa na lunch :-) Robiłem dzisiaj próby (dość ostre słońce) i cienie mnie jakoś strasznie nie rażą. Ale i tak mam ochotę zaimprowizować jakąś mega blendę od strony cienia, zawsze to większy wypas :evilsmile:
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
MarcinSJ napisał/a:
Ale i tak mam ochotę zaimprowizować jakąś mega blendę od strony cienia, zawsze to większy wypas :evilsmile:
Może biała ściana budynku, jak jest w pobliżu.
 
MarcinSJ  Dołączył: 01 Gru 2007
argawen napisał/a:
MarcinSJ napisał/a:
Ale i tak mam ochotę zaimprowizować jakąś mega blendę od strony cienia, zawsze to większy wypas :evilsmile:
Może biała ściana budynku, jak jest w pobliżu.


Nie ma, niestety. Ale pomysł jest przedni :-)

Pozdrawiam,
Marcin

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach