miszczunio  Dołączył: 09 Mar 2011
Pentax K-r
Koledzy a podpowiedzcie co do obróbki RAW z K-r?
Rawtherapy nie obsługuje tego formatu, a szukam czegoś prostego i w naszym rodzimym języku.
Z góry dzięki
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Zapisz jako DNG to obsłuży.
 
miszczunio  Dołączył: 09 Mar 2011
trchę głupie pytanie ale jak zapisać jako dng?
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
W Menu pewnie gdzies w pierwszej zakladce masz mozliwosc zmiany formatów . A rawtherapee spróbuj nowszych wersji http://www.rawtherapee.com/releases_head/
 
miszczunio  Dołączył: 09 Mar 2011
w wyborze mam tylko jpg, raw, raw+jpg
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
miszczunio, poszukaj dokładniej, albo zaglądnij do instrukcji - tam na prawdę jest wiele ciekawych informacji
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
miszczunio, podeślij mi takiego rawa - chciałbym go "sprawdzić"
 

huri_khan  Dołączył: 18 Gru 2009
miszczunio napisał/a:
w wyborze mam tylko jpg, raw, raw+jpg


Nie wiem jak w K-r ale w K-x w menu pod pozycją 1 jest "Format plików" i tam wybierasz to co wyżej napisałeś natomiast na pozycji 3 menu jest "Format plików RAW" i tam możesz wybrać DNG lub PEF
 
miszczunio  Dołączył: 09 Mar 2011
ok znalazłem zmianę na dng, dzięki za podpowiedzi.
A powiedzcie jaka będzie różnica pomiędzy dng a pef (adobe czy pentax) jeśli chodzi o jakość i późniejszą obróbkę?
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
żadna
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
miszczunio napisał/a:
czegoś prostego i w naszym rodzimym języku.

Picasa.
 

arQ  Dołączył: 10 Mar 2011
PhotoFiltre jest całkiem, ale zdjęcia na jakości nieco tracą, niemniej jeśli nie mają iść na odbitki w większym formacie to czemu nie - a jeśli darmowa edycja ma być na "wyższym poziomie" - GIMP da radę...

niestety do edycji RAWów to Capture One albo Lightroom, jakość niestety kosztuje (patrz szkiełka Limited :evilsmile: ) miałem do czynienia z darmowymi i... lepiej chyba już focić w jpg :))
 

tomekkarol  Dołączył: 17 Sty 2010
arQ napisał/a:

niestety do edycji RAWów to Capture One albo Lightroom, jakość niestety kosztuje (patrz szkiełka Limited :evilsmile: ) miałem do czynienia z darmowymi i... lepiej chyba już focić w jpg :))


Tak z ciekawości - możesz uzasadnić? Nie pracowałem zbyt długo na LR, CO wogóle nie znam (powody systemowe - siedzę na pingwinie), ale odnoszę wrażenie że pod względem osiaganych efektów rozwojowe RT wyprzedza odpowiedniki, Międzymordzie uzyszkodnika (tzw. user interface) leży i kwiczy, to należy uczciwie oddać, ale pod względem algorytmów, szybkości działania i bogactwa funkcji to jest pierwsza liga. A jak ktoś chce ładnie wyglądający i plujacy ładnymi obrazkami to zostaje jeszcze Darktable i Photivo. Podsumowując - uważam ostatni fragment Twojej wypowiedzi za mocno przesadzony.
 

gorky  Dołączył: 25 Kwi 2006
Tak samo jak tomekkarol uważam że rozwojowy RT nie ma się czego wstydzić jak chodzi o jakość wynikowych plików.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
gorky napisał/a:
Tak samo jak tomekkarol uważam że rozwojowy RT nie ma się czego wstydzić jak chodzi o jakość wynikowych plików

...z tym, że interfejs może naprawdę zabić najlepszy program. Od wielu lat przekonuję się np. do Gimpa i mimo, że wiem, że to świetny soft, to jakoś nie chce mi się go używać.
 

arQ  Dołączył: 10 Mar 2011
tomekkarol napisał/a:
A jak ktoś chce ładnie wyglądający i plujacy ładnymi obrazkami to zostaje jeszcze Darktable i Photivo.


akurat tych nie znam...
ale może masz rację się przyzwyczaiłem do tych (CO i LR) programów ;P i przyznaje się do winy zaniedbania...

a co do RT - korzystałem i interfejs da się przeżyć (GIMPa też okiełznać umiałem) ale ciągłę zawieszanie się programu i inne błędy zniechęciły mnie...
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
co do RT - http://rawtherapee.com/releases_head/windows/ tu można pobrać najnowsze wersje niestabilne (alfa) - próbowałem i są już w sumie całkiem stabilne. Trzeba wypróbować kilka wersji (niekoniecznie najnowszych) bo czasem są spore różnice w stabilności i szybkości działania. Oo... widzę że jest już wersja beta - idę testować :evilsmile:
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Nie bardzo rozumiem, czemu nikt nic nie pisze o Pentax Digital Utility 4 ? Może demonem ergonomii to on nie jest, ale nie jest wcale gorszy od RT. A na pewno otwiera bezproblemowo pentaksowe pliki. Od czasu K200 korzystam prawie wyłącznie z niego (do obróbki RAWów), przyzwyczaiłem się i wcale nie narzekam. Nie jest na moim sprzęcie hiperszybki (RAWy z K-5), ale daje radę i nie narzekam. Fakt-nie jest też spolszczony, ale jego obsługa nie jest aż tak skomplikowana.
 

BAN zamach  Dołączył: 21 Paź 2010
Dada napisał/a:
Nie bardzo rozumiem, czemu nikt nic nie pisze o Pentax Digital Utility 4 ? .........

Ten program nigdy nie zbierał ( po naszej polskiej stronie dobrych opinii)-ot jak to sobie przypominam.
Ja tam go używam na przemian z biblie5 w przypadku wyzwań czyli :jak mieć coś z niczego :-B ,jeszcze nie mam ulubionego programu :-/ ,
ale moje ulubione to:

-Pentax Digital Utility 4
-biblie5
-dynamic HDR
-photophiltre
-Paint.Net
na swoim poziomie amatorskim załatwiam wszystko
pzdro
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Dada napisał/a:
Pentax Digital Utility 4
on jest darmowy? Można skądś pobrać?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach