Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
RAW Challenge 054
Zasady zabawy są tu:
http://manufactura.home.p...opic.php?t=1745
i tam proszę zadawać ewentualne pytania.

RAW do ściągnięcia: http://www.jarekdabrowski.net/prc/raw/rc054.pef

Jeśli ktoś ma starszy ACR (nie czytający pefów z K10D) i chciałby go użyć, niech sobie skonwertuje ten plik do dng Adobe DNG Converterem. Do pobrania tutaj:
http://www.adobe.com/supp....jsp?ftpID=3820

Wyniki proszę przysyłać na adres:
pentaxrawchallenge <-at-> gmail ->dot<- com
do niedzieli, 17.02.2008, do północy czasu wschodniobiałostockiego.

Miło będzie, jeśli w treści maila napiszecie, jak pracowaliście nad plikiem.

Bardzo proszę o pilnowanie nazewnictwa plików i tytułów maili (wszystko jest wyjaśnione w wątku z początku tego posta).

Obydwa jpgi proszę zapakować razem w jednego zipa.
Pliki proszę nazywać:
- rc054_nick.jpg - duży jpg (max. wielkość 5 MB),
- rc054_nick_700.jpg - mały jpg (max. wielkość 500 kB),
- rc054_nick.zip - załączony zip
Maile proszę tytułować podobnie - rc054_nick.

Miłej zabawy.
-----------------------------
Ciągle proszę o podsyłanie swoich rawów, można je wysyłać mailem na podany wyżej adres, lub wrzucać przez ftp:
ftp . jarekdabrowski . net (usunąć spacje, wiadomo)
juzernejm: rawchallenge
pasłord: oPona2007 (ważna wielkość liter)
(proszę o podanie nazwie pliku swojego nicka, dobrze jest wiedzieć, od kogo mam pliki)
Powyższy ftp służy wyłącznie do wrzucania propozycji - a nie do nadsyłania wyników poszczególnych odcinków.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Po kliknięciu na małe zdjęcie, otworzy się ono w nowym oknie - w rozmiarze oryginalnym.
Zdjęcia dostępne również pod adresem
http://www.jarekdabrowski.net/prc/rc054.html

Soviniec, podeślij jednak fotkę 700pix, jak możesz.

1. Arczibandit


2. Briho
Edycja RAW-a w ACR:
Temperature: 5000
Tint: -6
Recovery: 37
Fill Light: 20
Blacks: 50
Brightness/Contrast: +35/+82
Highlights/Shadows: -50/+10
Lights/Darks: -15/-5
Zmniejszenie nasycenia Reds, Oranges, Yellows i Blues
W PS-ie pomniejszenie i wyostrzenie


3. Dan
Zabawa suwakami w LR.


4. Jaca
SilkyPix: exp. -2/3 EV; WB z premedytacją na 6300K + finetuning WB na HUE + saturation; krzywa RGB; kontrast na strong + unsharpmask. Generalnie chciałem wydobyć grę zimnego niebieskiego i żółtego ostrego zachodzącego słońca na śniegu na pierwszym planie oraz przekolorowany półmrok grudniowego zachodu słońca.


5. Kfan


6. Lipalipski
Niestety, plikiem bawiłem się jakiś czas temu i nie jestem w stanie opisać co dokładnie z nim robiłem, gdyż aktualnie mam odinstalowanego PSa. W każdym razie wywoływany w ACR i tam zapewne poprawka WB oraz zabawa z nasyceniem poszczególnych barw, poziomami. Starałem się głównie aby śnieg wyglądał w miarę naturalnie, ale jednocześnie żeby nie stracić charakterystycznej barwy światła słonecznego. Więcej grzechów nie pamiętam.


7. Markus
Wywołanie UFRAW -0,30 eV,auto WB,stauracja 1,10,GIMP poziomy nieco w dół w środkowym obszarze,wyostrzenie.


8. Matb
Nastawiłem stoper na pięć minut i zacząłem się bawić - tak, żeby uzyskać dość ciepły zachód zimowego słońca. Podczas gięcia krzywych czas się skończył, ale uzyskany efekt mnie nie zadowala. Cóż... Mam wrażenie, że był lepszy, ale nieopatrznie zresetowałem ustawienia przy zabawach z WB :-P


9. Patryk Blaut


10. Serioza


11. Soviniec
Obróbka w RT 2.3, monitor NEC 2070NX (SIPS), jasność 50%, kontrast 50%, ustawienie temp. native.
WB na śnieg u dołu obrazka, kontrast +30, EV -0.5, krzywa tonalna w dół o 0.5 kratki na granicy pierwszej i drugiej kratki od lewej). Odzysk prześwietleń i wyostrzanie włączone na domyślnych. Korekcja winietowania 54.
Duży jpg - 98%; mały jpg też w RT23, zmniejszenie 20% (mniej się nie da), ostrość BICUBIC-ostro.
Ciekawe, że mały jpg ma nieco przybrudzony kolor nieba względem dużego.
Mały jpg ma 777 px, mam nadzieję, że nie będzie to problemem, ale mniej nie dało się ustawić w RT23. A Irfan produkował dużo gorszy obrazek.
PS. Ustawienia monitora i karty grafiki, jakie mam w swoim komputerze "produkowały" obraz zgodny w moich oczach z odbitkami naświetlonymi w StarPrincie.


12. Valdis62
Obróbka w ACR. Balans bieli wg śniegu na pierwszym planie, temp 7100 tint +73. Data i pora dnia wskazuje, że to już zmierzch, więc obniżyłem jasność, zwiększyłem nasycenie niebieskiego i pomarańczowego. Lekkie wyostrzenie w PS-ie.


13. Zorzyk
Zdjęcie było zrobione przed zimowym zachodem słońca, ale nie mogłem się zdecydować na kolorystykę, mimo, że kilku wariantów. W związku z tym uznałem, że jest zimowy świt :-)
 

Patryk Blaut  Dołączył: 07 Cze 2007
1. Valdis
2. Jaca
 

cotti  Dołączyła: 20 Kwi 2006
Valdis oraz Markus :-) za tę lekką mglistość i łagodność :-)

/a ja zapomniałam się posłać :-/ /
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Dan - high key oddaje świetnie mglisty, zimowy dzień.
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
Opis mi się nie wysłał potem nie chciało mi się pisać jeszcze raz.
Obrabiałem w RT.
Balans bieli wg aparatu- nic lepszego nie znalazłem obniżyłem EV i krzywe tonalne.
Duża wersja bez wyostrzania. Wersja "700" zmniejszona i wyostrzona w Foto Edytorze. Mniej wyostrzyć sie nie dało.
Miałem zrobić coś w stylu MatB, ale uznałem że na taką "ciemność" to słońce jeszcze jest za wysoko.
Podoba mi się kolor nieba na pracy Lilalipski ale barwa słońca z kolei nie i brakuje też lekkiego wyostrzenia.
Odpowiada mi to co zrobił Soviniec i Marcus.
Ogólnie tu zależy wiele od indywidualnego gustu więc cóż.... będę nieskromny i zagłosuję na siebie :)))
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
1. dan - bo ładnie, i pomyślane; choć może za mało kontrastowo
2. jaca
 

briho  Dołączył: 28 Sie 2007
Valdis62 - za świetnie pokazany zachód słońca.
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Valdis jego wizja najbardziej jest zbliżona do mojej :-)
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Cholera, a ja bylem pewien, ze to mrozny wschod :-P
 

cotti  Dołączyła: 20 Kwi 2006
zachód? naprawdę? gdyż oczyma wyobraźni widziałam romantyczny aczkolwiek chłodny - wschód słońca
 

briho  Dołączył: 28 Sie 2007
A wystarczyło zajrzeć do Exif-a :-) Godz. 15:44, 22 grudnia. To na pewno zachód :-)
 

cotti  Dołączyła: 20 Kwi 2006
albo źle ustawiony zegar :P
 

Jaca  Dołączył: 20 Sty 2008
1. Valdis62 - taką właśnie miałem wizję tylko nie potrafiłem jej uzyskać... zwalę trochę na stary laptop z bladym wyświetlaczem :oops:
2. Markus - miękko i spokojnie, super

Pozdrawiam!
 
cezarc  Dołączył: 21 Sie 2006
To z pewnością zachód. Za późno wyszedłem i ledwo zdążyłem zrobić zdjęcia
1. Valdis62 - to chciałem uzyskać, ale za dużo różowego i pomarańczowego zjadłem
2. Markus
3. Serioza - tylko ciut za ciemne
Tak mi się wydaje, że Valdis62 uzyskał efekt najbliższy "oryginałowi". Jeszcze porównam ze slajdem, który w tym samym czasie zrobiłem.
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
Co się porobiło.. Nikt na Zorzyka nie głosuje???

Chyba mam coś z monitorem - praca valdisa62 u mnie jakaś zielonkawa sie wydaje taki efekt miałem po przesunięciu w prawo suwaczka "green" przy regulacji WB w RT.
Muszę obejrzeć te foty na drugim komputerze.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Kfan, moja wersja jest taka, jaka jest, czyli taka sobie - zbyt kolorowo-odpustowa i trochę za ciemna. 8-)

Zresztą wszystkie prace (poza zdjęciami dana i archibamdita) są zbyt ciemne i za mało kontrastowe. Dużą rolę odgrywa monitor, na którym oglądasz: na LCD te zbyt ciemne i płaskie zdjęcia będa się prezentowały dobrze - ciekawe, ile osób, które wskazały na valdisa ma LCD?

Z drugiej strony, to zdjecie pokazuje, jak niewdzięczny potrafi być kolor ;-)
 

valdis62  Dołączył: 12 Cze 2006
zorzyk napisał/a:
zbyt ciemne i płaskie

No cóż, nikt nie jest doskonały ;-) .

Gwoli uściślenia, swoje zdjęcia obrabiam na CRT. Starym jak świat, ale do zdjęć wystarczającym (CTX na trinitronie). A podbicie kontrastu w tym zdjęciu zabijało klimat. Sprawdzałem taką opcję i postanowiłem zostawić jak wyżej.
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
Zorzyk, po prostu takie sobie spostrzeżenie mam bo to niezwykła sytuacja na RC :)

Następnym razem pewnie znów wszystkich zdeklasujesz , no ale poziom rośnie :)

Swoją drogą to zdjęcie może być albo zbliżone do ówczesnej rzeczywistości albo ubarwione wg własnej wizji - tak właśnie jak to zrobiłeś. Ja lubię takie eksperymenty i przyznam się, że też robiłem podobne "sztuki" tyle że coś w stylu matb raczej ale w końcu uznałem że trzeba próbować oddać nastrój chwili tj nadchodzący zachód słońca.

[ Dodano: 2008-02-19, 12:43 ]
valdis62 napisał/a:
zorzyk napisał/a:
zbyt ciemne i płaskie


Gwoli uściślenia, swoje zdjęcia obrabiam na CRT. Starym jak świat, ale do zdjęć wystarczającym (CTX na trinitronie). A podbicie kontrastu w tym zdjęciu zabijało klimat. Sprawdzałem taką opcję i postanowiłem zostawić jak wyżej.


Mam takiego w domu 19". Stoi przypięty do blaszaka z 2000 roku nie zawsze chce mi się go podpinać do laptopa:(
Tym razem obrabiałem na monitorze DELL 21" który własnie wykazuje tą zielonkawość na Twojej wersji.
 
cezarc  Dołączył: 21 Sie 2006
Byłbym zapomniał.
Konkurs bez nagród dla wrocławian: Gdzie znajduje się sfotografowane miejsce?
Mała podpowiedź: nad jedną z rzek przepływających przez Wrocław (do wyboru: Oława, Widawa, Ślęza, Bystrzyca, i zaraz, jeszcze taka jedna była,..., acha, Odra ;-) )

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach