rotos  Dołączył: 15 Kwi 2008
powalos napisał/a:
Jak będzie to przysłona robocza to tak :lol:


Po pierwsze witam
Czy zastosowanie przejściówki na m42 nie spowoduje konieczności korekty do pomiaru światła. Oczywiście kadrowanie na pełnej dziurze, pomiar już po przymknięciu do przesłony roboczej. Zestaw którego będę używał to ME super i Jupek 9. W cyfrze (inny system) i w analogu musiałem dawać korektę nawet do 2EV. Pytanko lamerskie ale nie miałem okazji sprawdzać w Pentaxie. :oops:
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Nie wiem czy podłączanie m42 do ME-Super będzie dobrym pomysłem - wszystko zależy od przejściówki. Dla poprawnego pomiaru musi ona przesunąć sprzęgiełko światłomierza - tak jak robią to obiektywy bagnetowe. W przeciwnym wypadku ME-Super będzie myślał, że założony obiektyw ma minimalną przysłonę (największą "dziurę") na poziomie f22 (lub nawet f32?). Poniżej obrazek wyjaśniający o który element chodzi:

Ewentualnie, kiedy przejściówka nie ma możliwości przesunąć tej wajchy - można wprowadzić korektę stosownie do różnicy działek EV pomiędzy światłem zakładanego obiektywu m42, a f22 (lub f32 - tu nie mam pewności). Za pomocą pokrętła wyboru czułości filmu, bo zwykła korekta nie wystarczy.
 
rotos  Dołączył: 15 Kwi 2008
Dzięki, zacznę się wgryzać w temat przejściówek do Pentaxa.
Przejściówka która przesunie sprzęgiełko na maksymalny (dla światłomierza) otwór przysłony nie będzie wprowadzać błędów w pomiarze przy roboczej przysłonie?
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Raczej nie powinna - aparat powinien już sobie potem mierzyć ilość wpadającego światła na przysłonie roboczej - choć nie mam nic na m42 i nie mam jak porównać.
 
rotos  Dołączył: 15 Kwi 2008
Też tak myślałem, rzeczywistość okazała się nieco inna. Korekta była konieczna w miarę przymykania przysłony i nie potrafię sobie wytłumaczyć dlaczego.
 

dżejpi  Dołączył: 04 Paź 2007
rotos napisał/a:
zacznę się wgryzać w temat przejściówek do Pentaxa.
Przejściówka która przesunie sprzęgiełko na maksymalny (dla światłomierza) otwór przysłony


czytaj to forum ...
Zadna przejściówka nic Ci nie przesunie ...
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
dżejpi napisał/a:
rotos napisał/a:
zacznę się wgryzać w temat przejściówek do Pentaxa.
Przejściówka która przesunie sprzęgiełko na maksymalny (dla światłomierza) otwór przysłony


czytaj to forum ...
Zadna przejściówka nic Ci nie przesunie ...


A to ciekawe, bo moja przesuwa o-)
O tym wycięciem zahacza o tą dźwigienkę dokładnie:
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Moja też przesuwa. Chyba wszystkie zahaczają. :)
 

dżejpi  Dołączył: 04 Paź 2007
Pisząc, że przejściówka niczego nie przesuwa, miałem na myśli montarz w puszkach cyfrowych (no i tych analogach "wykastrowanych). W analogach z bagnetem "K" ma to miejsce, ale do tych puszek została ona stworzona by można było używać szkła z gwintem.
Dlatego orginalny kluczyk do wykręcania przejściówki ma jedem zaczep (ząbek) z wycięciem na tem wystający w gnieździe popychacz.
 

PiotruśP  Dołączył: 09 Sty 2007
dżejpi napisał/a:
miałem na myśli
dżejpi, ale napisałeś to w temacie "P30 czy ME S" ;-) .
 

piters1986  Dołączył: 23 Sty 2008
Nie chce nowego wątku zakładać więc tutaj zapytam.
jak jest z pomiarem światła w ME Super? wiem że ma diodki ale jak działa? bo w moim k1000 jak jest trochę ciemnawo to nie mierzy nie wiem dlaczego :roll: na czasy ponizej 1/30 nie reaguje. baterie słabe czy jaki pies? tak pytam bo za jakieś pół roku wesele się szykuję to bym coś pstryknął na filmie, a nie ciągle syfra :-P jak ciemniej to słabo wskazówkę widać ale bardziej mnie denerwuje ten pomiar. może ME superek byłby do tego lepszy? ma priorytet przysłony więc powinno być lepiej, czy nie? cholercia lubię k1000 bo fajny klocek ale trochę mnie to martwi czy na weselu da radę?
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
MES mierzy nawet czasy, które już nie mieszczą się na skali w wizjerze :-P . Niby w specyfikacji obsługuje czasy do 4s ale spokojnie do kilkunastu sekund daje radę. Niestety mój coś ostatnio niedomaga - zaczął poważnie niedoświetlać :-( . Przy użyciu mikrofonu komputerowego i programu Audacity orientacyjnie zmierzyłem czasy migawki. Lustro unieruchomiłem na czas pomiaru w pozycji podniesionej i choć nadal był to niezbyt precyzyjny test, to wyraźnie widać, że migawka zamyka się szybciej przynajmniej o 1/3 EV ale muszę się wybrać do elektronicznego po fotorezystor, żeby sprawdzić dokładniej. Choć tracę powoli nadzieję, że to jakieś zaśniedziałe styki - raczej czas zaczyna już swoim zębem nadgryzać migawkę :-/ .
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
piters1986, film to nie matryca.Jeśli jest ciemno.to potrzebuje długiego naświetlania.Na weselu bez lampy nic nie zdziałasz.Ponadto na filmie dla czasów od 1 s pojawia się efekt nieproporcjonalnego rejestrownia swiatła,wymagający dodatkowego otwierania przysłony np. jeśli światłomierz pokaże 10s,to dla tego samego czasu trzeba otworzyć dodatkowo obiektyw np. o 1 1/2 działki przysłony(każdy film zwykle wymaga troche innych korekt - producenci zwykle je podają w materiałach prasowych).
Teraz o różnicach w pomiarze światła K 1000 i ME s: w K1000 jest światłomierz starszej generacji i troche wcześniej "śpi",niż w serii M. ME super jest w stanie zmierzyć i zrealizować czasy dużo dłuższe niż deklaruje producent (kiedyś mierzyłem stoperem ,ale po przekroczeniu 30 sekund zabawa znudziła mi sie i dałem spokój-nie miałem baterii w zapasie).Jeśli wykraczasz poza zakres pomiaru światłomierza,to niczego Ci nie pokaże - nie jest w stanie.Na wszelki wypadek porównaj wskazania K 1000 z innym aparatem na jakimś płaskim motywie np. jednobarwnej ścianie i z tym samym obiektywem,przy rozproszonym swietle,ale niezbyt słabym.Będziesz miał odpowiedz,czy światłomierz działa poprawnie.
 
teta  Dołączył: 28 Kwi 2006
piters1986 napisał/a:
jak jest z pomiarem światła w ME Super? wiem że ma diodki ale jak działa? bo w moim k1000 jak jest trochę ciemnawo to nie mierzy nie wiem dlaczego
Światłomierz K1000 ma węższy zakres pomiaru światła niż ME super (3-18 ev dla K1000 i 1-19 dla MEs). W półmroku światłomierz w K1000 po prostu nie ma wystarczająco dużo światła, aby w ogóle zacząć działać. Sytuację mogą pogorszyć jeszcze ciemne obiektywy, takie z przysłonami zaczynającymi się od f4. A tak w ogóle, to k1000 trzeba pokochać, a wtedy, otworzy on przed nami swoje tajemnice i odwdzięczy się nam po stokroć całą mocą swojego niezniszczalnego korpusu :-D A dla wszystkich, którzy posługują się jeszcze K1000 duże :-B
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
piotrecius napisał/a:
, to wyraźnie widać, że migawka zamyka się szybciej przynajmniej o 1/3 EV


Nie zauważyłbyś tego na filmie. Na pewno nie jako "powazne niedoswietlenie". 1EV = 2x krotszy czas...

To musi byc po prostu cos ze swiatlomierzem, byc moze styki przy wyborze iso. Zrob sobie kilka testowych klatek i skoryguj to niedoswietlenie odpowiednim ustawieniem ISO na minus...
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Próbowałem już z korektą ISO przy ostatniej rolce - ustawiłem na stałe +1EV i też niedoświetlił :-( . Zdjęcia robiem przy priorytecie przysłony - jak zwykle. Wcześniej były w miarę w porządku - jeśli zdarzały się jakieś błędnie naświetlone klatki to raczej nieliczne i był to przeważnie mój błąd. Przypuszczałem, że może zaśniedziały styki gdzieś w kółku nastaw ISO/EV, bo np. przy zmianie EV diodki w wizjerze trochę skakały zanim pokrętło wskoczyło w odpowiednie miejsce. Przeczyściłem to do czego miałem dostęp, ale niestety nadal coś jest nie tak - dlatego sprawdzałem jak jest z czasami migawki, żeby wyeliminować jedną z przyczyn. Muszę to zrobić jeszcze raz - dokładniej - przy użyciu fotorezystora, bo dźwięk daje różne echa i nie ma jednoznacznych punktów na wykresie. Ale prawdopodobnie aparat będzie musiał odwiedzić złotorękiego specjalistę.
 

piters1986  Dołączył: 23 Sty 2008
MarWoj napisał/a:
Na weselu bez lampy nic nie zdziałasz

kurcze dopiero zaczynam zabawę z analogiem i jeszcze słabo łapię :-P ale oglądałem fotki w sieci np na filmie asa3200 np ze spotmatica i 50/1.4 to jednak jakoś da się takie foty robić w słabych warunkach oświetleniowych :-/ robiłem kasetką na weselu z jasną stałką i na iso 1600 przysłona 2 i jakoś też wychodziło. w małym formacie wydrukowane nie najgorzej wygląda. a przecież spotmatiki jeszcze starsze od k1000. to na oko czas ustawiać czy jak? chciałbym w kościele pocykać na filmie, olać wesele bo i tak będzie ciężko ostrość ustawić :-P
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
piters1986 napisał/a:
a przecież spotmatiki jeszcze starsze od k1000. to na oko czas ustawiać czy jak?




mierzy od -4EV...
 

piters1986  Dołączył: 23 Sty 2008
alkos jest to jakieś rozwiązanie chociaż może lepiej kasetke wykorzystać do pomiaru :roll: . no trudno, są przeszkody ale i tak będę brnął w analoga :->
dzieki za informacje :-B :-B :-B
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
piters1986 napisał/a:
robiłem kasetką na weselu z jasną stałką i na iso 1600 przysłona 2 i jakoś też wychodziło.

piters1986, Film(klisza) ma "balans bieli" ustawiony na stałe.Jesli nawet użyjesz filmu wysokoczułego,który od biedy pozwoli poprawnie naświetlic klatke,to jeszcze pamietaj,że światło nie jest "białe".Świetlówki maja zabarwienie "zimne" (niebieskie,fioletowe,różowe)a zarówki bardzo "cieple" (zólte,żólto-pomarańczowe).Filmy sa do swiatła dziennego (temp. barwowa ok.5500 K) albo sztucznego (3200 K).Nie możesz im zmienic "balansu",jak w cyfrance.Owszem,mozna stosowac odpowiednie filtry korekcyjne albo konwersyjne,ale wtedy tracisz swiatło,bo filtr je pochłonie.Tylko raz używałem filmu o najwyzszej czułości (kodak gold 1600- dawno temu).Efekty nie powalały - niski kontrast,przecietne nasycenie kolorów.Wprawdzie superia 1600 jest ponoc duzo lepsza,ale daleko jej i tak do superi 400 czy reali.Moja rada: do aparatu reala +dośc silna lampa z dyfuzorem.Efekty beda takie,jakie bedziesz chciał.W kościele sa zwykle witraże.barwne polichromie - to wszystko zabarwia swiatło.Do tego czesto dochodzi mieszane oświetleni kościoła(swietlówki energooszczędne,lampy halogenowe,zarówki).Bez lampy uzyskasz kociokwik barwny(na cyfrze zwykle daje sie to jakos sensownie zbalansować,a nieduże przebarwienia wyciągnąc potem w PSie)

[ Dodano: 2008-08-03, 22:11 ]
To wszystko w/w oczywiście nie dotyczy materiałów cz-b.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach