Paffcio  Dołączył: 29 Maj 2006
PiotruśP napisał/a:
Na Twoim miejscu kupiłbym ME lub jeżeli Cię stać ME S. Różnice między nimi są pomijalne - tryb M to taki bajer :)


Nie, tu się nie zgodzę. MeSuper nie ma pamięci pomiaru, ma beznadziejną korekcję EV i tryb M jest często niezbędny do poprawnego naświetlenia slajdów.

--
Pozdrawiam,
Paweł
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
Dla przyjemnosci z wykonania, pracyzji i malych rozmiarow przy duzym wizjerze a malej cenie - zdecydowanie ME Super... Ma Av co znacznie ulatwia zadanie... jesli ktos sie pogodzi z brakiem automatyki a za to dostanie dzialanie berz baterii i DOF - MX... Jesli ktos chce miec ciut mniejszy wizjer (ale za to mniej ziarnisty), DOF iTTL blysku - Super A...

Z tych wszystkich, przy posiadanej syfrze i bawieniu sie w analoga dla przyjemnosci, szczegolnie w B&W, stawiam na ME Super - w najblizszych dniach bede mial 3szt na sprzedaz...

Pzdr
Spinner

[ Dodano: 2008-02-13, 23:03 ]
Paweł Szkup napisał/a:
niezbędny do poprawnego naświetlenia slajdów.


No jak ktos naswietla slajdy MES :mrgreen: :evilsmile: Mysle, ze chlopakom chodzi o negatyw kolorowy i szczegolnie B&W... A jak sie pozna pomiar CW w manualach to i slajd poprawnie naswietlisz z palcem w ... nie powiem czym:-P

Pzdr
Spinner
 

PiotruśP  Dołączył: 09 Sty 2007
Paweł Szkup, po kolei. Gdyby przyjąć za pewnik to co napisano w innym temacie o tolerancji slajdów na naświetlanie to ME i ME S średnio nadają się do slajdów ... ale pietrocious (sorry jeżeli przekręciłem nick) pisał, że jego ME ładnie naświetlił slajdy :).
Po drugie nie rozumiem dlaczego tryb M miałby być niezbędny do poprawnego naświetlenia slajdów? Zwłaszcza, że ME jak i ME S mają tylko pełne czasy (co 1 EV) ... toć przeca to co zrobisz w trybie M można zrobić przez korektę ekspozycji :).
 
Paffcio  Dołączył: 29 Maj 2006
PiotruśP napisał/a:
Paweł Szkup, po kolei. Gdyby przyjąć za pewnik to co napisano w innym temacie o tolerancji slajdów na naświetlanie to ME i ME S średnio nadają się do slajdów ... ale pietrocious (sorry jeżeli przekręciłem nick) pisał, że jego ME ładnie naświetlił slajdy :).
Po drugie nie rozumiem dlaczego tryb M miałby być niezbędny do poprawnego naświetlenia slajdów? Zwłaszcza, że ME jak i ME S mają tylko pełne czasy (co 1 EV) ... toć przeca to co zrobisz w trybie M można zrobić przez korektę ekspozycji :).


Tak, czasy zmieniasz co 1EV, ale przysłonę już nie :-)
 

PiotruśP  Dołączył: 09 Sty 2007
Cytat
Tak, czasy zmieniasz co 1EV, ale przysłonę już nie
No! I dzięki temu masz dodatkową korektę +/- 0,5 :-) ... ale tego fragmentu o braku trybu M nadal nie rozumiem :-) .
 
Paffcio  Dołączył: 29 Maj 2006
Spinner napisał/a:

No jak ktos naswietla slajdy MES :mrgreen: :evilsmile: Mysle, ze chlopakom chodzi o negatyw kolorowy i szczegolnie B&W... A jak sie pozna pomiar CW w manualach to i slajd poprawnie naswietlisz z palcem w ... nie powiem czym:-P


IMHO slajd da się naświetlić poprawnie każdym sprawnym manualem, ale musi się mieć możliwość korekcji w stosunku do automatyki. BTW nie wiem, dlaczego MeS nie miałoby się naświetlać slajdów? To już bez super hiper bajerów nie da się czy co? Kiedyś ktoś tutaj pisał (chyba też Krakus :-) ) że robił slajdy KX'em.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
W trybie Av zmiana czasów odbywa się bezstopniowo w każdym aparacie z migawką sterowaną elektronicznie( ME S, ME, itp )Tylko wskazania są lekko mylące, bo skala jest stopniowa - skończona ilość diód. W trybie M zmiana czasów i owszem jest stopniowana - co 1 EV.

[ Dodano: 2008-02-13, 23:21 ]
Paweł Szkup napisał/a:
że robił slajdy KX'em.
I Zenitem i Kijewem i Olympusem miu i....jeszcze trochę innych też.
 
Paffcio  Dołączył: 29 Maj 2006
PiotruśP napisał/a:
Cytat
Tak, czasy zmieniasz co 1EV, ale przysłonę już nie
No! I dzięki temu masz dodatkową korektę +/- 0,5 :-) ... ale tego fragmentu o braku trybu M nadal nie rozumiem :-) .


Pracujesz na AV, ustawiasz korektę na, powiedzmy +1EV. Aparat naświetla Ci fotkę o 1EV mocniej. Zmieniasz przysłonę o 0.5 EV to jak myślisz, co zrobi z tym automatyka aparatu? Nie zauważy tego? ;-)

[ Dodano: 2008-02-13, 23:22 ]
Dada napisał/a:
W trybie Av zmiana czasów odbywa się bezstopniowo w każdym aparacie z migawką sterowaną elektronicznie( ME S, ME, itp )Tylko wskazania są lekko mylące, bo skala jest stopniowa - skończona ilość diód. W trybie M zmiana czasów i owszem jest stopniowana - co 1 EV.


Ot co :-) Więc jak nie ma trybu M to korekta +/- 1EV jest do bani.
 

perl  Dołączył: 24 Wrz 2006
gin z tonikiem napisał/a:
A jak wypada porównanie wielkości wizjera pomiędzy ME a P30?
mam obydwa (ME S oraz P30T) i uważam że ...jeśli zależy Ci na dobrej obsłudze to bierz P30. Pokrętło czasów w tym korpusie to bajka. Podgląd GO, rozsądne klapnięcie lustrem i fajnie się trzyma w łapie.
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
PiotruśP napisał/a:
nadal nie rozumiem .


I nie probuj Pawla zrozumiec... :evilsmile:

Uwazam, ze jak sie pozna CW to jest on baaardzo przewidywalny i wiedzac gdzie mierzysz z palcem wiesz gdzie naswietlisz poprawnie slajdy... :-P

Pzdr
Spinner
 
ryve  Dołączył: 14 Wrz 2006
moje 3 grosze w kolejności losowej

mam me super i superA i dobrze mi tak ;-)

z podglądu głębi ostrości w superA mało kiedy korzystam, więc to jak dla mnie nie jest argument decydujący

wizjer me super zdecydowanie bardziej mi się podoba (drabinka diod)

na plus superA przemawia szerszy zakres pracy światłomierza (można ustawić iso 3200 a w mes tylko 1600) - forsowanie się kłania (a i owszem używam)

me super jest ładniejszy

superA czarniejszy ;-)

me super ma według mnie lepszy samozadowalacz (analogowy)

najczęściej działam w preselekcji przysłony, więc automatyka czasu bardzo mile widziana - dlatego raczej mx'a posiadał nie będę (mes i sA wystarczą a jak dla mnie są wystarczająco kultowe)
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Paweł Szkup napisał/a:
Więc jak nie ma trybu M to korekta +/- 1EV jest do bani.
A niby dlaczego ? Przecież korekta w trybie Av działa tak samo jak w każdym innym, i dokładnie tak samo, jak gdybys zmieniał czułość filmu.
 
Paffcio  Dołączył: 29 Maj 2006
Dada napisał/a:
Paweł Szkup napisał/a:
Więc jak nie ma trybu M to korekta +/- 1EV jest do bani.
A niby dlaczego ? Przecież korekta w trybie Av działa tak samo jak w każdym innym, i dokładnie tak samo, jak gdybys zmieniał czułość filmu.


1EV korekty to IMHO za duży skok. Bardzo przydałoby się +/- 0.5EV.
 

PiotruśP  Dołączył: 09 Sty 2007
Paweł Szkup napisał/a:
Zmieniasz przysłonę o 0.5 EV to jak myślisz, co zrobi z tym automatyka aparatu? Nie zauważy tego?
No właśnie czasami nie zauważa tego faktu :-P :-> ;-) . Aparat najczęściej widzi zmianę przysłony o wartość -0,5, ale na plus zazwyczaj zostawia czas jak dla pełnej działki :).

 
gin z tonikiem  Dołączył: 17 Paź 2007
Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc. Chyba po prostu kupie jakikolwiek z wymienionych (byle w dobrym stanie), a nie będe cudował z tymi porównaniami. A podglądu ostrości używam, bo mi się podoba, jak mi się tak fajnie ściemnia w wizjerze :-) .
 
Paffcio  Dołączył: 29 Maj 2006
Spinner napisał/a:
PiotruśP napisał/a:
nadal nie rozumiem .


I nie probuj Pawla zrozumiec... :evilsmile:

Uwazam, ze jak sie pozna CW to jest on baaardzo przewidywalny i wiedzac gdzie mierzysz z palcem wiesz gdzie naswietlisz poprawnie slajdy... :-P


W 100%. Ale wciąż uważam, że 1EV skoku korekty to za dużo. :mrgreen: Co zrobisz jak będziesz musiał dać 0.5EV? Zaczniesz bawić się pokrętłem czułości (tutaj miałoby się 1/3 EV)? Cokolwiek to mało wygodne...
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
Paweł Szkup napisał/a:
Co zrobisz jak będziesz musiał dać 0.5EV?


Zawsze mozna zrobic fotke lejac na te 0,5EV albo wzruszyc ramionami, pociagnac nastepny lyk browca i pojsc dalej szukac innego kadru :mrgreen: Nie dajmy sie zwariowac :-P

Pzdr
Spinner
 
Paffcio  Dołączył: 29 Maj 2006
Spinner napisał/a:
Paweł Szkup napisał/a:
Co zrobisz jak będziesz musiał dać 0.5EV?


Zawsze mozna zrobic fotke lejac na te 0,5EV albo wzruszyc ramionami, pociagnac nastepny lyk browca i pojsc dalej szukac innego kadru :mrgreen: Nie dajmy sie zwariowac :-P

Pzdr
Spinner


Hie hie, z takim podejściem nie zrobiłbym połowy moich "zimowych" slajdów :evilsmile:
Za to chodziłbym nawalony w trupa :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
Pitolenie w podniebienie... Mierzysz co chcesz, ustawisz na manualu jesli jest taka potrzeba i lecisz z tym koksem... ;-)

Paweł Szkup napisał/a:
Hie hie, z takim podejściem nie zrobiłbym połowy moich "zimowych" slajdów
Za to chodziłbym nawalony w trupa


Heh - w koncu to tylko hobby...:-)

Panowie, nie slucjhajcie purystow - slajd to nie jest taki znowu koszmar na maksa... Matryca jest chyba gorsza:-P

Pzdr
Spinner
 
Paffcio  Dołączył: 29 Maj 2006
Spinner napisał/a:
Pitolenie w podniebienie... Mierzysz co chcesz, ustawisz na manualu jesli jest taka potrzeba i lecisz z tym koksem... ;-)


Jakim manualu??? Przecież to "zbędny bajer" :lol: :lol: :lol:

[ Dodano: 2008-02-13, 23:55 ]
Spinner napisał/a:
Panowie, nie slucjhajcie purystow - slajd to nie jest taki znowu koszmar na maksa...

Ja bym powiedział, że slajdy są CUDOWNE (całkiem serio).

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach