piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Tak w kwestii wątpliwości z tematu wątku:
Mam ME-Super i naświetlam nim slajdy i są w porządku - trzeba jednak zwracać uwagę na światło w kadrze - łatwo o niedoświetlenie kiedy na celu znajdą się wyjątkowo jasne plamy - trzeba zastosować wtedy korektę ekspozycji. Pomiar CW w Me-Superze ma zakodowane, żeby absoutnie nie przepalić zdjęcia - mając w centrum kadru jasną chmurkę na slajdzie bez korekty ekspozycji dostaniemy wszystkie jej szczegóły - kosztem cieni w reszcie krajobrazu. Ja się już przyzwyczaiłem ale na początku brakowało mi bardzo blokady ekspozycji, którą ma P30, a jest ona szybsza w użyciu od korekty na kółku (pomiar na to co nas najbardziej interesuje - blokada - przekadrowanie - strzał). Przy negatywach nie ma to znaczenia - rozpiętość tonalna wybacza takie błędy i korekta/blokada ekspozycji staje się zbędna. Podobnie czas 1/2000 - przy negatywach nie jest potrzebny - i tak zazwyczaj naświetlam negatywy z ustawioną na stałę korekcją +1EV. Dodam jeszcze, że w przypadku korpusów bez blokady warto się zaopatrzyć w zaślepkę wizjera jeśli zamierzasz korzystać ze statywu lub chociażby machnąć sobie autoportret z samowyzwalaczem ;-) - wpadające od tyłu w wizjer światło skutecznie kaszani pomiar i zdarzyło mi się tak zepsuć kilka klatek slajdów. Nie wiem jak w P30 ale w Z-1 blokada ekspozycji jest podtrzymywana przez samowyzwalacz i nie trzeba zaślepki.

[ Dodano: 2008-02-14, 01:15 ]
Paweł Szkup napisał/a:
Ale wciąż uważam, że 1EV skoku korekty to za dużo

W ME-Super radzę sobie z tym w ten sposób, że zmieniam czułość filmu - prawie tyle samo roboty co korekta na kółku, a zyskuje się skok nawet 1/3EV :-)
 

Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
piotrecius napisał/a:
W ME-Super radzę sobie z tym w ten sposób, że zmieniam czułość filmu - prawie tyle samo roboty co korekta na kółku, a zyskuje się skok nawet 1/3EV :-)


Z cyklu "Pytania do ekspertów":

Czy ktoś wie, czy "korekta na kółku", czyli ustawianie pośrednich wartości ISO na pokrętle w SuperProgramie rzeczywiście działa? Na 15 stronie instrukcji (20 strona pedeefa) ze strony http://www.cameramanuals....r_program-1.pdf jest napisane:
"Midway markings are not effective."
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
Kytutr napisał/a:

Z cyklu "Pytania do ekspertów":

Czy ktoś wie, czy "korekta na kółku", czyli ustawianie pośrednich wartości ISO na pokrętle w SuperProgramie rzeczywiście działa? Na 15 stronie instrukcji (20 strona pedeefa) ze strony http://www.cameramanuals....r_program-1.pdf jest napisane:
"Midway markings are not effective."


Ja mogę się jedynie wypowiedzieć na temat ME.
Otóż mając aparat na statywie, celując w monitor wyświatlający cały czas dokładnie to samo z okiem dość szczelnie przyłożonym do wizjera (aby wyeliminować ew. przekłamanie od światła tamtędy wpadającego) pokręciłem pierścieniem czułości... I tak np. przy ustawieniu na "400" świeciła się dioda przy 1/125 ale już przy kropce przed "400" czyli tak jakby +1/3EV zaświeciła się przy 1/60. Czyli aparat wziął pod uwagę przekręcenie pierścienia "o 1/3 wartości"
 

piko  Dołączył: 09 Sty 2008
piotrecius napisał/a:

W ME-Super radzę sobie z tym w ten sposób, że zmieniam czułość filmu - prawie tyle samo roboty co korekta na kółku, a zyskuje się skok nawet 1/3EV :-)

Mo właśnie. Na kółku czułości filmu są kropki przed i po wartości ISO, np. * 400 *.
Można na tych kropkach ustawić to pokrętło. Nie zauważyłem teraz zmiany wskazań
światłomierza (mam załozony film 400 BW), ale czy w ten sposób wprowadza się jakąś korektę ekspozycji?
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
piko,w automacie masz-jak juz ktos wyżej napisał-bezstopniwy dobór czasów(np. 1/135, 1/258 itd).Zatem korekta jest wprowadzona,tylko diody nie pokażą takich czasów.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
A ktoś mnie wytłumaczy jak ten bezstopniowy dobór czasów działa? Czy naprawdę migawka wyrabia różnicę między powiedzmy 1/200' a 1/180'. Bo jakoś mi się w to wierzyć nie chce... Szczególnie w aparacie co ma ok. 20 lat.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Z pary Me Super/P30 zdecydowanie ten pierwszy. Inna polka. Zgrabniejszy, o wiele bardziej poreczny, miekko pracujacy, wizjer bez porownania lepszy.
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
matb, jak pewnie wiesz,czasy dobiera elektronika.I jest w stanie dobrac kazdy czas z zakresu migawki.Tylko,że to,co wybrała elektronika realizuje migawka-twór całkowicie mechaniczny. Zatem w rzeczywistości czas np. 1/1000s równy jest np. 1/850s.Aparat który realizuje czasy z dokładnością 5 %,naświetli tak,jak i ten z dokładnością 20%,tylko będzie kilka razy droższy.Film i tak wytrzyma niedoświetlenie/prześwietlenie rzędu tych 20 %.Może tylko na odwrotce da sie dostrzeć różnicę.

[ Dodano: 2008-02-14, 15:05 ]
(Ech,pierwszego Mroczka nie przeczytaliście.Tam było o tym wyłożone. ;-) )
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
MarWoj, no właśnie czytałem "pierwszego Mroczka" i stad moje wątpliwości, jaki sens jest pisać o takich zaletach, jak bezstopniowy dobór czasów, skoro i tak migawka tego nie wyrabia :-P
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
MarWoj napisał/a:
migawka-twór całkowicie mechaniczny
No nie tak całkiem. Migawka jest mechaniczna, jak każde urządzenie, ale sterowanie jest elektryczne. Pierwsza i druga kurtyna jest uruchamiana przez elektromagnesy i aż do tego momentu sterowanie bezstopniowe jest bardzo precyzyjne. Problemy zaczynają się wtedy, gdy opory tarcia,lub inne usterki w czasie ruchu zasłon migawki są różne od założonych konstrukcyjnie-wtedy czas przesuwu kurtyn się wydłuża, co powoduje odchylenia od zmierzonego i ustalonego przez elektronikę czasu. Jak z tego wywodu jasno wynika wskutek np. starości sprzętu odchyłki mogą być tylko w jedną stronę - wydłużające czas otwarcia migawki i to tylko praktycznie przez opóźnienie ruchu drugiej kurtyny. W drugą stronę raczej jest to nie możliwe, gdyż zasłonki szybciej poruszać się nie będą , a elektromagnes uruchamiający druga kurtynę wcześniej jej też nie uruchomi niż pomiar ( i odpowiednie otwarcie pierwszej kurtyny ) na to pozwoli.
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
piotrecius napisał/a:
W ME-Super radzę sobie z tym w ten sposób, że zmieniam czułość filmu - prawie tyle samo roboty co korekta na kółku, a zyskuje się skok nawet 1/3EV :-)

Ano wlasnie - tutaj doszlismy do pewnej dosc powaznej dla niektorych wady - P30 nie pozwala na reczne ustawienie ISO - tylko kod DX a jak nie to domyslnie ustawia sie na bodajze iso 100.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
sylwiusz napisał/a:
P30 nie pozwala na reczne ustawienie ISO - tylko kod DX a jak nie to domyslnie ustawia sie na bodajze iso 100.

Zgadza sie, dla mnie to byl jeden z glownych powodow pozbycia sie tego korpusu 8-)
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Ale z drugiej strony dla kogoś kto nie zamierza forsować negatywów wystarczy blokada ekspozycji.
 

piko  Dołączył: 09 Sty 2008
MarWoj napisał/a:
piko,w automacie masz-jak juz ktos wyżej napisał-bezstopniwy dobór czasów(np. 1/135, 1/258 itd).Zatem korekta jest wprowadzona,tylko diody nie pokażą takich czasów.

Ok, to wiem, ale ja pytam JAKIEJ zmianie ekspozycji odpowiadają te kropki przy liczbach oznaczających ISO na kółku ekspozycji w ME Super?
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
Skoro między dwoma pełnymi wartościami np. 100-200 są dwie kropki to pewnie co 1/3
 
gin z tonikiem  Dołączył: 17 Paź 2007
sylwiusz napisał/a:
Ano wlasnie - tutaj doszlismy do pewnej dosc powaznej dla niektorych wady - P30 nie pozwala na reczne ustawienie ISO - tylko kod DX a jak nie to domyslnie ustawia sie na bodajze iso 100.
dan napisał/a:
Zgadza sie, dla mnie to byl jeden z glownych powodow pozbycia sie tego korpusu

Ano widzicie. Jak się rozgadacie to zaraz puszczacie farbę :-) Jak to się nie da ustawić ręcznie ISO? O co chodzi z tym kodem DX?
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
gin z tonikiem napisał/a:
O co chodzi z tym kodem DX?

Na kasetkach z filmem jest kod, podobny trochę do paskowego, w którym jest zapisana informacja o czułość filmu.
Większość kompaktów nie miała możliwości ręcznego ustawienia czułości, P30 też.
Elektronika aparatu odczytuje czułość filmu i do niego ustawia parametry ekspozycji.
 
gin z tonikiem  Dołączył: 17 Paź 2007
A, czyli sam sobie rozpoznaje. To mi chyba w niczym nie powinno przeszkadzać?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Przeszkadza jeśli chcesz np film 400 naświetlać jako 1600
 
gin z tonikiem  Dołączył: 17 Paź 2007
No to bym przecież chyba prześwietlił film ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach