dan  Dołączył: 11 Sie 2006
gin z tonikiem napisał/a:
No to bym przecież chyba prześwietlił film

Po pierwsze to bys go niedoswietlil, a po drugie takie dzialanie jest czesto zamierzone i nazywa sie forsowaniem filmu.
 

MvA  Dołączył: 29 Kwi 2006
Cytat
No to bym przecież chyba prześwietlił film

raczej niedoswietlil:P

forsowanie -> przydatna sprawa;)

edit: dan mnie ubiegl:(
a chcialem zablysnąć... cale zycie pod wiatr :evil:
 
gin z tonikiem  Dołączył: 17 Paź 2007
O.K. Kierunki mi się pomyliły :-D

[ Dodano: 2008-02-14, 21:27 ]
MvA napisał/a:
forsowanie -> przydatna sprawa;)
Ja tam raczej leniwy jestem. Nie lubię się forsować ;-)

[ Dodano: 2008-02-14, 22:05 ]
Przepraszam, już się nie wygłupiam. Pewnie z czasem, też przyjdzie czas na eksperymentowanie.
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
piko napisał/a:
pytam JAKIEJ zmianie ekspozycji odpowiadają te kropki przy liczbach oznaczających ISO na kółku ekspozycji w ME Super?

Odpowiadam: 1/3 EV,gdy korygujesz zmieniając czułośc np. ze 100 na 125,albo 2/3 EV gdy zmieniasz ze 100 na 160).Tak dla porządku: gdy zmieniasz kólkiem korekcji ,wtedy zmieniasz o 1EV czyli 2x,bo taki skok ma to kółko.
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
plwk napisał/a:
Przeszkadza jeśli chcesz np film 400 naświetlać jako 1600

Nie znam się na forsowaniu, ale wymaga to chyba forsownego wywoływania całego filmu, więc wystarczy podmienić na obudowie kod DX np. wydrukowaną na drukarce nalepką z odpowiednim kodem :evilsmile:
 

Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
pawelek-79 napisał/a:
wystarczy podmienić na obudowie kod DX np. wydrukowaną na drukarce nalepką z odpowiednim kodem :evilsmile:
Te kody są odczytywane elektrycznie a nie optycznie: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kod_DX

 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
A tak przy okazji.
Zacząłem śledzić ten wątek, bo zastanawiam się nad kupnem manuala. Wyszło mi na to, że jednak KA, a jak będę miał nadmiar gotówki to sobie ME supera albo K1000 kupię (ładnie wyglądają - tak klasycznie). KA będzie służył do współpracy ze szkłami K i KA, które posiadam, oraz m42 (m42 to 50/1.8 i 135/3.5, K28/2.8, kit 18-55 i Sigma 70-300APO, która co prawda ma pierścień przysłon, ale jest on przy samym mocowaniu i jest wąski. W sumie bardzo niewygodny. Poza tym wygoda robienia na półautomatyce przeważyła na rzecz KA.

Zastanawiałem się nad Program A i P30. Wyszło mi jednak, że P30 prawdopodobnie odpada. Droższy przeciętnie o 50-80zł ProgramA odpada, ze względu na stan finansów.
Ale na horyzoncie pojawił się A3/A3000 i prawdę powiedziawszy, przeglądając specyfikację, to mi odpowiada. Mam tylko takie pytanie:

- czy to nie jest pomyłka na stronie Dimitrova: Exposure Compensation (Step) +1.5 (1.5 EV steps) ???
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
To jest takie "szybkie przeswietlenie" - do fot pod swiatlo - przycisk i tyle...

Pzdr
Spinner
 

Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
pawelek-79 napisał/a:
czy to nie jest pomyłka na stronie Dimitrova: Exposure Compensation (Step) +1.5 (1.5 EV steps) ???
To nie pomyłka. A3/A3000 posiada przycisk włączający "backlight compensation" o +1.5EV.
Czy pisząc o A3000 na horyzoncie miałeś na myśli allegro? Właśnie sprzedaję tam A3000.
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Kytutr napisał/a:
e kody są odczytywane elektrynie a nie optycznie

To zmodyfikować mój sposób na zaklejenie odpowiedniego pola nieprzewodzącą taśmą lub naklejenie kawałka folii aluminiowej.
 

MiQ27  Dołączył: 17 Wrz 2007
Jak szaleć, to szaleć - wyprowadzić styki na zewnątrz i dorobić dowolną zmianę ISO :-)

Cytat
P30 prawdopodobnie odpada.


Są jeszcze P30n/P30t - mają dodatkowo tryb Av poza M i P.
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
MiQ27 napisał/a:
Jak szaleć, to szaleć - wyprowadzić styki na zewnątrz i dorobić dowolną zmianę ISO

O! I to się nazywa właściwe podejście :)
A swoją drogą - skonstruowanie takiego małego ustrojstwa nie było by chyba trudne dla elektronika? Gorzej z obudową do tego i przymocowaniem do reszty.
 

MiQ27  Dołączył: 17 Wrz 2007
Trudne to by nie było. Jeśli zastosować jakiś mały procesorek, to obstawiam większy kłopot z zasilaniem niż z konstrukcją. W takim P30t są tylko 2 małe pastylki do światłomierza...
 
gin z tonikiem  Dołączył: 17 Paź 2007
Proszę Państwa - speców od analogów, to jeszcze dorzucę Pentaksa Super A. Jak ten korpus ma się do ME Super i P30? Wizjer mniejszy niż w ME S, wygląda na solidniejszy od P30. Poza tym ma chyba wszystko co trzeba, a nawet więcej (bo nie posiadam obiektywów serii A).
 
lipalipski  Dołączył: 28 Mar 2007
Czy szanowny założyciel wątku lub moderator któryś zechciałby poprawić błąd w tytule?
 
gin z tonikiem  Dołączył: 17 Paź 2007
Poprawione. Dzięki za spotrzegawczość.
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
gin z tonikiem napisał/a:
ME Super i P30

ME Super, to bagnet K. P30 to bagnet KA. Jest duża różnica w wygodzie użytkowania, jeśli masz szkła przynajmniej na bagnet KA. Ja mam w tej chwili Sigmę 70-300 APO z pierścieniem przysłon umieszczonym w bardzo, bardzo, bardzo, bardzo.....niewygodnym miejscu. więc KA wygrywa w tej kwestii funkcjonalnością. Poza tym jest jeszcze Sigma 12-24 też na FF - sporo osób ma - i tutaj też jest wygodniej korzystać z KA niż A (tak mi się przynajmniej wydaje, bo po co innego zmieniali bagnet z K na KA).
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
pawelek-79, ale żeby działać w Av (bo rozumiem, że dlatego wspominasz o pierścieniu przysłon) - to w pleśniakach i tak trzeba kręcić tym pierścieniem. Pozycję "A" ustawiasz, żeby mieć P i ewentualnie Tv. Żaden pleśniak nie ma sterowania przysłoną z korpusu "wprost", tak jak kółkiem w DSLR.
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
ale żeby działać w Av (bo rozumiem, że dlatego wspominasz o pierścieniu przysłon) - to w pleśniakach i tak trzeba kręcić tym pierścieniem.

Własnie się zastanawiałem, jak ustawiać wartość przysłony w trybie A po oberzeniu zdjęć korpusów KA. Chyba w grę wchodzi nowszy korpus w tej sytuacji. Żeby było wygodnie kółkiem zmieniać przysłonę, jak w K100D w trybie AV.
Możecie więc polecić jakiś model???
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
pawelek-79 napisał/a:
Żeby było wygodnie kółkiem zmieniać przysłonę, jak w K100D w trybie AV.

pawelek-79, tak to ma Z1p,a wachliwym przełącznikiem w MZ 6(bo ten korpus nie ma kółka do zmian przysłon).

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach