Sigma 10-20/3.5 vs Sigma 20/1.8
Sigma 10-20/3.5
78% Complete
15 (78%)
Sigma 20/1.8
21% Complete
4 (21%)
 

BAN paradziqs  Dołączył: 05 Sie 2009
kolejny dylemat...
z nudow, w glowie pojawil mi sie dylemat..
czy zostac przy sigme 10-20/3.5 czy moze wymienic ja na sigme 20/1.8 ?
za Sigma 10-20:
-hsm
-zakres 10-20
-raczej nie mozna narzekac przy niej na ff/bf..

za 20/1.8
-swiatelko
-czekam na wasze propozycje

obiektyw ma sie sprawdzic na ciasnch salach, podczas tancow itp..
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
paradziqs, miałeś w rękach i na aparacie tę 20-tkę?
 

BAN paradziqs  Dołączył: 05 Sie 2009
jorge.martinez, niestety nie..
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Też kiedyś myślałem o którymś z serii: 20/24/28/1,8 - ale zniechęciły mnie rozmiary oraz dość kiepska budowa (chyba że wyszły jakieś odświeżone wersje).

Obawiam się, że będzie Ci brakować czegoś szerszego niż 20mm. Dla mnie podstawowym obiektywem jest DA21, ale szerzej też potrzebuję i IMHO Sigma 10-20 nadaje się do tego.
 

BAN paradziqs  Dołączył: 05 Sie 2009
jorge.martinez, no wlasnie bywaja niestety momenty na imprezach (np jakies zdjecia grupowe) gdzie te mniej niz 20mm sie przydaje.. moze nie ma takich ujec zbyt wiele, ale zawsze jest ta rezerwa.. brak swiatelka mozna zastapic blyskiem, ale w kosciele nigdy nie uzywam lampy.. no i jasna sprawa ze przy 1.8 moznaby sie pokusic o jakis bokeh przy zdjeciach z imprezy...
jedyne rozwiazanie: zostawic jeden i dokupic drugi ;P
co do rozmiaru..

sigma 10-20/3.5:
Wymiary 87.3 x 88.2 mm
Waga 540 g
----------------------------
sigma 20/1.8:
Waga [g] 520
Średnica [mm] 88.5
Długość [mm] 87

tak wiec roznica praktycznie nie do wychwycenia..
 

rbucz  Dołączył: 01 Gru 2006
Ja zostałbym przy S10-20. Przy tych gabarytach... Z kolei bokeh w tym zakresie ogniskowych na APSC, to bardziej sprawa odległości od obiektu / tła, niż przysłony.
 

kelus  Dołączył: 15 Lip 2012
rbucz napisał/a:
Ja zostałbym przy S10-20. Przy tych gabarytach... Z kolei bokeh w tym zakresie ogniskowych na APSC, to bardziej sprawa odległości od obiektu / tła, niż przysłony.


Właśnie odwrotnie, to kwestia głównie przysłony. Jak maleje ogniskowa to maleje hiperfokalna. No chyba, że zrobisz komuś zdjęcie 10cm od nosa :)
 
topi  Dołączył: 09 Cze 2010
Paradziqs, ty potrzebujesz szerokiego kąta na tych balach a niestety 20 ciebie ograniczy, owszem kusi światłem ale bym nie zamienił jej na stalke. Chcesz pogadam z kolesiem, ma 20 minolty na a580, ta sama matryca, zobaczysz jak się tym kadruje, bo nie zawsze ten kroczek można zrobic do tyłu, przykład.. zdjęcia architektury, brakowało mu tego kroczka i wklejal się w jakąś ścianę
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
jorge.martinez napisał/a:
podstawowym obiektywem jest DA21
O i to jest trafna uwaga.


"Albercik, to działa." :roll:
 

korkotrampek  Dołączył: 26 Lut 2008
ja takie imprezki 15da obskakuje. Szerokości już mi nie brakuje, ani tym bardziej światłą, bo i tak głównie na hiperfokalnej i przesłonach 6-11 cykam. Ale kusi mnie plastyka z pełnych klatek i szkieł typu 24/1.4. Tylko, czy owa sigma 20/1.8 na apsc da coś takiego? :)
 

BAN paradziqs  Dołączył: 05 Sie 2009
no wlasnie.. a szkoda ze w dziale z samplami tak malo jest przykladow z tego obiektywu: http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=40147
 

BAN zamach  Dołączył: 21 Paź 2010
Mast bi : i jeden i drugi.S 10-20 to świetne szkło.Czasem wystarczy na cały dzień,ale ciemność w ciemności :-/ ,nawet duże ISO nie zalatwia sprawy,przekonałem sie o tym ostatnio.To doświadczenie wymogło na mnie zakup króttkiego ,jasnego szkła 24/1.4.I już wiem ,ze to dobre rozwiązanie (przynajmniej dla moich potrzeb)
 

BAN paradziqs  Dołączył: 05 Sie 2009
zamach, a zamiast samyanga 24/1.4 nie wolales czegos z AF ? np Sigmy 24/1.8.. chociaz wiem ze optycznie samyang zjada sigme na sniadanie...
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
No wizjer K-5 to jednak wciąż za mało na szybkie i precyzyjne operowanie obiektywami manualnymi, szczególnie w reporterce.
 

BAN zamach  Dołączył: 21 Paź 2010
paradziqs napisał/a:
zamach, a zamiast samyanga 24/1.4 nie wolales czegos z AF ? np Sigmy 24/1.8.. chociaz wiem ze optycznie samyang zjada sigme na sniadanie...

No właśnie:samyang zjada sigme na sniadanie..
W dośc trudnych warunkach : migajace światła, świeczki i tak ja będe raczej polegał na manualnym ostrzeniu(troche doswiadczenia wlasne,troche poczytane).W tych warunkach sprawdzłem P 18-135,S10-20.Nie dały rady :!: .Sytuacje uratował zenitar K-2 50/2.Sigme 30/1.4 z Sigmy Szczecin testowałem,zrezygnowałem.
 

BAN paradziqs  Dołączył: 05 Sie 2009
zamach, wiem wiem.. miales 30'stke, pamietam sample, ale chyba ogniskowa Tobie nie lezala..
 
RiddlerPL  Dołączył: 19 Sty 2008
Kilka moich przemyśleń:

#1. 20mm to całkiem fajna ogniskowa (tak jakby okolice klasycznego do bólu 2.8/29 z czasów analoga), ale w pomieszczeniach często za mała. Mi przynajmiej bardzo często brakuje szerokości jak używam tego szkła. Wtedy zapinam 8-16 i już jest si (nawet pomimo słabego światła).
#2. Przy tak szerokich kątach to raczej niewiele pobawisz się bokeh bo GO nawet przy 20/1.8 jest spore. Chyba, że chcesz robić duze zbliżenia (ta stałka pozwala naprawdę blisko podejść). Ale o bokeh na zdjęciach z imprez zapomnij raczej. Tak więc tego nie brałbym pod uwagę.
#3. Sigmowska 20/1.8 IMO jest fajnie wykonana - tu nie mam wielkich zastrzeżeń. No może brak HSM i sposób odłączania pierścienia ustawiania ostrosci od optyki. Anyway wykonanie ma niezłe - mi służy jedna taka od 4 prawie lat i dalej w pełni sił bez jakiś specjalnych oznak zużycia.
#4. 20/1.8 ostro flaruje pod ostre źródła światła - to jej duży minus. Potrafi to popsuć kadr. Trochę fociłem koncertowo i nieraz się wkurzałem jak mi każda z lamp senicznych jakie miałem w kadrze pozostawiała bliki - robiła się totalna kaszana.
#5. 20/1.8 jest FF, nie cropowana. Czyli użyjesz jej nie tylko z aktualnymi cyframi, ale także z analogami Pentaxa a także z (mam nadzieję) przyszłą cyfrą FF w naszym systemie.
#6. 20/1.8 tak naprawde na pełnej dziurze jest mydlana - trzeba przymykać. Przy 2.2 staje się tolerowalna, zaś fajna to od 2.8 w górę. Biorąc pod uwagę, że nowa 10-20 jest całkiem fajna już od 3.5 to różnica w swietle jakoś nie powala. Zresztą przy odrobinie wprawy można i ciemniejszymi szkłami działać (sam używam namiętnie 8-16 a ta to ma tylko f5.6 na długim).
#7. Niby jaśniejszy obiektyw pomaga AF-owi, jednakże przy naprawde krótkich ogniskowych można pokusić się o manualne ostrzenie tudzież korzystanie ze skali. Przy większych wartosciach przysłony mamt spory zapas GO. Ja nieraz w mojej 8-16 (ale także i 20/1.8) ustawiam ostrość na jakiś uśredniony dystans a potem foce zupełnie bez AF-u. Zwykle rezultaty tego są przyzwoite.

Ogólnie jeżeli pytasz o moja radę to powiem ci, że szerokości nigdy za wiele. Jasne szkiełko - fajna sprawa, ale lepiej czasami lekko poruszyć zdjęcie a pokazać całość, niźli nieporuszyć, ale obciąć cześć akcji.
 
polmaj  Dołączył: 09 Sty 2010
jako szklo reportazowe da15 jest swietna , szeroka a jednoczesnie nie ma takich dystorsji jak sigma , optycznie natomiast jest porownywalna z sigma , w srodku zyletka boki pozostawiaja pewien niedosyt nawet po przymknieciu , ale jezeli myslisz nad zmiana sigmy to to szklo to chyba najlepsza opcja , mialem oba , apropo szerokosci wrzucam dwa cropy co prawda ale moze jakos pomoga


rozmiar i praca pod swiatlo to zalety tego obiektywu , wada sa tylko brzegi i abberacja chromatyczna , ja milo wspominam to szklo i jesli kiedys zdarzy mi sie okazja i powroce do lustrzanek to nabylbym to szklo jeszcze raz ,pozdr
 

BAN paradziqs  Dołączył: 05 Sie 2009
polmaj napisał/a:
szeroka a jednoczesnie nie ma takich dystorsji jak sigma

http://www.optyczne.pl/23..._Dystorsja.html

http://www.optyczne.pl/17..._Dystorsja.html

pentax 15: −1.41%
sigma na 15mm: -0.34%
 
polmaj  Dołączył: 09 Sty 2010
paradziqs napisał/a:
polmaj napisał/a:
szeroka a jednoczesnie nie ma takich dystorsji jak sigma

http://www.optyczne.pl/23..._Dystorsja.html

http://www.optyczne.pl/17..._Dystorsja.html

pentax 15: −1.41%
sigma na 15mm: -0.34%

takie mam osobiste wrazenia zwiazane z tym szklem ,nigdy nic w nim nie prostowalem ,pozdr

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach