argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Michu, wywal nawias na końcu :-P
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
Zdjecie z M42 też nie jest specjalnie ostre ale może to wina wysokiego ISO ?
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Wywal nawias, wywal nawias...
No nie da się ukryć. Jest ostre inaczej. Miałeś włączony SR? Dłoń wydaje się poruszona, ale podejrzewam, że Konrad podnosił do góry brązowe jajo, stąd owo rozmazanie.
 

mag  Dołączył: 31 Sie 2007
Cytat
No nie da się ukryć. Jest ostre inaczej. Miałeś włączony SR? Dłoń wydaje się poruszona, ale podejrzewam, że Konrad podnosił do góry brązowe jajo, stąd owo rozmazanie.


Michu co do SR to mogło być włączone jeszcze nad tym nie panuję :-) i czasem jak włączę to potem zostaje.

Cytat
A jesteś pewien, że puszka zmierzyła ostrość na Konradzie a np. na jego dłoni


Pomiar ostrości mam ustawiony na środku i po tym jak AF się ustawi przestawiam aparat (jestem prawie pewny, że celowałem w twarz ;-) ).
 

Robert N  Dołączył: 25 Lip 2007
mag napisał/a:
Pomiar ostrości mam ustawiony na środku i po tym jak AF się ustawi przestawiam aparat (jestem prawie pewny, że celowałem w twarz ;-) ).


Mag, czy dobrze zrozumiałem: po zalockowaniu AF "przestawiasz aparat" ? Jeśli tak, to w jaki sposób ma być ostro ? Przecież po ustawieniu ostrości wystarczy chwila, obiekt się poruszy, Ty się z aparatem przesuniesz i już masz po ostrości. Jeśli się korzysta z małych liczb przesłony (mała głębia ostrości) i AF lock, to wyzwolenie migawki powinno nastąpić natychmiast po ustawieniu ostrości. Inaczej obiekt Ci ucieknie z ostrości.

Pozdrawiam,
Robert
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Robert N napisał/a:
Jeśli tak, to w jaki sposób ma być ostro ? Przecież po ustawieniu ostrości wystarczy chwila, obiekt się poruszy
Ale przysłona była 5.6. Przy małej zgoda(1.7, 2.0) , ale 5.6 ?

[ Dodano: 2007-09-02, 21:10 ]
Robert N napisał/a:
Mag, czy dobrze zrozumiałem: po zalockowaniu AF "przestawiasz aparat" ?
W moim przypadku zawsze tak robię. Jak chcesz inaczej to robić przy punktowym AF ?
 

Robert N  Dołączył: 25 Lip 2007
argawen tak, ale mag mówi o przestawianiu aparatu (może nawet o metr :mrgreen: ). Na zdjęciu widzę, że w kierunku ręki jest coraz bardziej ostro. Mam podejrzenie, że ostrość jest ustawiona gdzieś bliżej aparatu.

[ Dodano: 2007-09-02, 21:21 ]
argawen napisał/a:
W moim przypadku zawsze tak robię. Jak chcesz inaczej to robić przy punktowym AF ?

Rozumiem teraz, że przestawianie oznacza przesunięcie kadru żeby np. obiekt nie był w centrum. No tak, ja wtedy najczęściej korzystam z wielopunktowego AF (najczęściej daje sobie radę), czasem trzeba drugi raz go uruchomić. Ja wiem, zdarza się, że się źle ustawi, ale to nie wina obiektywu tylko operatora.
 

mag  Dołączył: 31 Sie 2007
Sprawdziłem na kalkulatorze GO, że przy ogniskowej 55mm, f:5.6 i odległości od obiektu 100cm głębia ostrości z przodu wynosi ok 3,41 cm więc niewiele trzeba żeby ostrość się rozjechała. Cóż pozostaje poćwiczyć trzymanie pionu :-) .

Cytat
Rozumiem teraz, że przestawianie oznacza przesunięcie kadru żeby np. obiekt nie był w centrum. No tak, ja wtedy najczęściej korzystam z wielopunktowego AF ...


Niby jest możliwość wyboru punktu AF ale jakieś to dla mnie niewygodne (chyba trzeba się zacząć przyzwyczajać).
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
mag napisał/a:
Niby jest możliwość wyboru punktu AF ale jakieś to dla mnie niewygodne (chyba trzeba się zacząć przyzwyczajać).
Albo poćwiczyć przesunięcie kadru bez gubienia ostrości.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach