irek83  Dołączył: 11 Paź 2014
Problem AF-540FGZ
Cześć, moja lampa przestała błyskać i w momencie jej wyzwalania jest bardzo lekki ledwo widoczny błysk w palniku. Lampa się ładuje normalnie ale nie błyska. Może ma ktoś jakiś pomysł co jest tego przyczyną ?

[ Dodano: 2015-10-23, 21:11 ]
dodam ,że przestała działać po trzech szybkich błyskach

[ Dodano: 2015-10-24, 01:44 ]
kombinowałem z lampą i po wysunięciu z palnika kartonika ożyła i działa, dziwna sprawa bo wygląda to tak jakby coś w niej nie łączyło. Jakieś pomysły ?
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
Serwis :)
 

irek83  Dołączył: 11 Paź 2014
x4rd, po użyciu zmiękczacza z kartonikiem do tej pory lampa błyska bezbłędnie a używałem jej po tej sytuacji kilka razy i raz dość intensywnie. Nie wiem czy jest sens wysyłać do serwisu jak problem już się nie pojawia. Wiem że to dziwna sytuacja ale myślę że spowodowana nie schowanym do końca zmiękczaczem i kartonikiem. Jest to możliwe?
 
CanisVulpes  Dołączył: 06 Maj 2009
Nie chcę tworzyć nowego wątku więc wrzucam to tutaj.

Zakupiłem właśnie lampę FGZ 540 II i jako, że jest to moja pierwsza lampa zewnętrzna to nie bardzo wiem o co chodzi... otóż wszystkie zdjęcia z użyciem tej lampy są ciemne... w zasadzie nic na nich nie widać. Kiedy używam lampy wbudowanej wszystko działa poprawnie. Po założeniu zewnętrznej na trybie auto i PTTL w lampie zdjęcia są czarne. Może ktoś podowie laikowi co robię źle?

Dorzucę jeszcze że puszka K100d.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
CanisVulpes napisał/a:
Może ktoś podowie laikowi co robię źle?

Włączyłeś lampę? ;-)

Czy lampa błyska, ale niewystarczająco, czy w ogóle nie? Czy zoom palnika lampy reaguje na kręcenie obiektywem? Może coś nie styka, np. za płytko wsunąłeś lampę w sanki.

CanisVulpes napisał/a:
Dorzucę jeszcze że puszka K100d.

W instrukcji stoi, że lampa współpracuje z 645D, K-5II, K-5IIs, K-5, K-30, K-50, K-500, i K-r. Więc może po prostu kasetka nie potrafi jej obsłużyć…
 
CanisVulpes  Dołączył: 06 Maj 2009
Wszystko już działa jak należy. Zawsze rzeczy najprostsze sprawiają najwięcej kłopotu. ;-)

Lampa współpracuje z k100d bez zarzutu a to co w instrukcji tyczy się dodatkowego oświetlenia ciągłego za pomocą diody. K100d nie ma opcji zapisu ścieżki filmowej.

Dzięki za zainteresowanie.
 

FraZa  Dołączył: 25 Kwi 2006
Kupiłem niedawno tą lampę używaną i mam pytanie - wydawało mi się że przy kupnie jak ją macałem działał guzik blokowania kąta nachylenia lampy, teraz można go tylko leciutko wcisnąć, guzik leciutko wystaje z jednej strony i nie można zablokować
Czy w ogóle jest w niej opcja tego blokowania?
Jeśli tak, to czy ktoś miał taką awarię i wie co z tym można zrobić?
Ogólnie to mechanizm ładnie pracuje i sztywno się trzyma ale czasami może się przydać jakby się chciało założyć jakiś duży dyfuzor
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
FraZa napisał/a:
Czy w ogóle jest w niej opcja tego blokowania?

Przycisk odblokowuje tylko pochylenie palnika w dół. W pozostałych kierunkach można kręcić nim swobodnie.
 

FraZa  Dołączył: 25 Kwi 2006
czyli jest zepsuty. I normalnie jest zablokowane i jak chce się szybko pochylić to trzeba wymacywać ten przycisk?
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
FraZa napisał/a:
Jeśli tak, to czy ktoś miał taką awarię i wie co z tym można zrobić?
Ja miałem i naprawiłem. :-> Sama usterka polega na tym że jeden z elementów mechanizmu blokady wykrzywił się. Oczywiście zakładam że u Ciebie jest tak samo gdyż w tej lampie jest stosunkowo mało prawdopodobne żeby podobne objawy miały inną przyczynę. Ale nigdy nic nie wiadomo. Naprawa polega na wyprostowaniu skrzywionego elementu i nie jest to skomplikowane tylko trzeba się do niego "dobrać" co jest już sprawą trudniejszą. Oczywiście wszystko zależy od zdolności manualnych. :-P
 

FraZa  Dołączył: 25 Kwi 2006
Zdolności manualne może i by były tyle że nie wiem co tam w środku siedzi i mnie spotka. Widzę 2 śrubki koło szybki palnika, coś jeszcze trzeba rozkręcić? tylko część palnikową mam nadzieję?
Objawy teraz zauważyłem - żeby lampę złożyć jak najbardziej w dół do przodu muszę wcisnąć ten guzik i wtedy się blokuje ale nie aż tak mocno - można ją podnieść używając trochę więcej siły niż w wyższych poziomach
czy na wyższych poziomach też można palnik zablokować?
 
darkduch  Dołączył: 29 Cze 2008
bakulik już napisał, tak to wygląda.

instrukcja: http://www.zdano.pl/AF_540FGZ_PL.pdf strona 46
Cytat
Każdorazowej zmianie kąta głowicy towarzyszy charakterystyczne kliknięcie.Po pozycji 0°, głowica się blokuje. Jeżeli chcesz unieść lub opuścić głowicę, przytrzymaj przycisk zwolnienia blokady z boku głowicy i przestaw ją w górę lub w dół

źródło instrukcji: http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=14985

U mnie blokada działa w ten sposób że w zakresie 0 - 90 stopni możesz przekręcać bez wciskania żadnego guzika, tak samo jak na boki, też go nie wciskasz. Natomiast żeby pochylić palnik w dół musisz nacisnąć guzik. Żeby następnie podnieść w górę trzeba włożyć troszkę siły. Przynajmniej u mnie tak to działa, w zasadzie chyba od nowości.
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
FraZa napisał/a:
Zdolności manualne może i by były tyle że nie wiem co tam w środku siedzi i mnie spotka. Widzę 2 śrubki koło szybki palnika, coś jeszcze trzeba rozkręcić?
Te dwie śrubki to początek. Koło przycisku blokady jest guma, po drugiej stronie jest podobna ale bez przycisku. Obie gumy trzeba odkleić gdyż pod nimi są kolejne śrubki. Potem trzeba odkręcić te śrubki i ostrożnie rozdzielić obudowę palnika. Trzeba uważać bo tam są sprężyny i mogą odstrzelić. :-P
FraZa napisał/a:
tylko część palnikową mam nadzieję?
Tak wystarczy rozebrać część palnikową.
 

FraZa  Dołączył: 25 Kwi 2006
darkduch - czyli z tego co piszesz wynika że z moją lampą jest wszystko ok :)
myślałem że każde ustawienie pionowe nachylenia się blokuje i odblokowuje guzikiem, a tylko poziome
dzięki!

[ Dodano: 2016-01-03, 11:45 ]
Próbuję odpalić lampę bezprzewodowo czyli nie z sanek aparatu wg. wskazówek z instrukcji ale:
- w instrukcji jest napisane że tryb błysku bezprzewodowego ma być ustawiony na SLAVE 1. NIe wiem jak to zrobić, kiedyś chyba przestawiłem coś i teraz mam tylko SLAVE
- po zdjęciu lampy z aparatu ( w instrukcji piszą żeby zdjąć ale nie piszą czy ją wyłączyć przed zdjęciem i potem włączyć? ja nie wyłączałem) teraz w trybie wireless Slave nie mogę wybrać opcji P-ttl - tylko A albo M

Jak to ustawić żebym mógł odpalić lampę stojącą obok używając wbudowanej w p-ttl?

Na filmie
https://www.youtube.com/watch?v=EFchyocdQRI

gość ma 2 lampy i odpala je bezprzewodowo. Czy jak mam 1 lampę to te wszystkie wskazówki są takie same?

W aparacie jak ustawiam tryb lampy to wybieram wireless control czy master? Bo w filmie jest inny aparat i jest tylko tryb W a w mojej K-3 mam 2 do wyboru - master i control. Rozumiem że ustawiam na control i lampa wbudowana daje błysk wspomagający?
Czy jest możliwość żeby odpalić tak bezprzewodowo jedną lampę żeby lampa wbudowana nie błyskała? Na filmie gość ustawia w menu Flash in wireless mode na off i wbudowana nie błyska. W mojej K-3 nie znalazłem takiej opcji w menu. Jest czy nie ma takiej możliwośći żeby wyłączyć lampę wbudowaną w K-3?

[ Dodano: 2016-06-09, 18:33 ]
Ma ktoś może pomysł/doświadczenie jak przyblokować tą lampę w pozycji pionowej?
Kupiłem Speedbounce'a 40 cm i trzeba mocno uważać lub przytrzymywać ręką żeby nie poleciał do przodu.
Speedbounce nie jest ciężki ale duża powierzchnia i lekki skok lampy robią swoje
myślałem o włożeniu grubej folii w szparkę, obklejeniu lampy, jakimś sznureczku ale to raczej ćwierćśrodki i może ktoś to przerabiał?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach