czarekk  Dołączył: 03 Lip 2007
argawen, mógłbyś mi opisać technkę przekadrowywania na trybie M . ?? Czy można to robić na innych trybach nt na priorytecie przesłony.? Czy przy portretach w plenerze mozna stosować ta technikę ? Ja robie to ustawiając tryb Av i tryb punktowy. Kieruje punkt n twarz i pstrykam :) No i to nie zawsze działa. Cos robie źle. Nie bardzo rozumie przekadrowywanie np pomiar na zieloną trawę czy błekitne niebo O co tutaj chodzi ??
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
czarekk napisał/a:
Czy można to robić na innych trybach nt na priorytecie przesłony
Pewnie, naciskasz( jak było wczesniej napisane przez Zorzyka) AE-L. Aparat zapamiętuje ekspozycje. Zmieniając kadr, aparat nie zmienia jej.
czarekk napisał/a:
mógłbyś mi opisać technkę przekadrowywania na trybie M
To samo jak w trybie A. Tylko tutaj naciskasz zielony guzik, by ustawić ekspozycje na stałe. A potem sobie kadrujesz( jak musisz :-) )
czarekk napisał/a:
Kieruje punkt n twarz i pstrykam :) No i to nie zawsze działa.
Nie zawsze to daje dobry efekt. Jedni mają jasną karnacje, inni ciemną. Kiedyś robili to mierząc ekspozycję na otwartej dłoni.
czarekk napisał/a:
Nie bardzo rozumie przekadrowywanie np pomiar na zieloną trawę czy błekitne niebo
Jeżeli nie masz w kadrze szarego motywu, to musisz wykorzystać coś innego. Dlatego robi się pomiar na trawę lub niebo.
Masz cyfrówkę, więc próby raczej nic nie kosztują. Poza irytacją modela :-P
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
czarekk napisał/a:
Trym pomiaru mam ustawiony na punktowy (SPOT). Pomiar za pomocą środkowego punktu.
Więc to, co masz w obrębie pola pomiarowego, jest "średnioszare".
Polecam pomiar matrycowy + RAW, czasami rzut oka na histogram.
 
czarekk  Dołączył: 03 Lip 2007
argawen, Dzieki pobawie sie tym magicznym AE-L. Wstyd ale nigdy go nie uzywałem .
Jarek Dabrowski, Pooglądałem sobie troche fotek zrobionych z pomiare matrycowym wyglądaja ok .

Jak to jest przy trybach fotografowania mam tryby pomiaru światła i tam sobie wybieram pomiar matrycowy a z tyłu apararatu co wybieram , pinkt środkowy, wybór ręczny czy wybór automatyczny. Jak to ma sie do trybu pomiaru swiatła

Pozdrawiam
Czarekk
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
Polecam pomiar matrycowy + RAW
Jak pisałem, często go stosuje. Nie jest taki zły.
czarekk napisał/a:
a z tyłu apararatu co wybieram , pinkt środkowy, wybór ręczny czy wybór automatyczny
Ale to jest pomiar AF( autofocus) Masz auto, wybór czujnika poprzez krzyżak( pod guzikiem AF można mieć ustawiony powrót do środkowego czujnika) lub ostrzenie tylko przez środkowy czujnik. To jest co innego, niż pomiar ekspozycji takich jak spot, CW czy matrycowy.
Niby można przypisać pomiar ekspozycji do wybranego czujnika AF, w menu. Ale sam tego nie używam.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Można też w menu zablokować pomiar wraz ze złapaniem ostrości.
 

PilowBox  Dołączył: 09 Lut 2007
Michu napisał/a:
Można też w menu zablokować pomiar wraz ze złapaniem ostrości.


Szczególnie skuteczna metoda. Ja najpierw się wściekałem - że kurde - duszę 1/2 spustu - aparat ustawia ostrość - kadruję tak jak chcę - wciskam migawkę i * * * * * !!!!
Dopiero przeczytanie instrukcji pomogło :oops:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach