keck  Dołączył: 12 Lis 2014
Taki problem mam...Organizuję sobie powoli ciemnię w piwnicy gdzie mam trochę dziwną instalację elektryczną 24V. Planowany powiększalnik to opemus i tutaj zaczynają się schody: jak tutaj dobrać zasilanie ? konwerter 24V na 220V i potem transformator 220/12 V? Oryginalnie z powiększalnikiem jest transformator TR-100. Wie ktoś jakie jest zapotrzebowanie na moc takiego prostownika?
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
A to 24 to stałe czy zmienne ? Poza tym jeżeli tam jest 24 V to zapewne jest też ograniczony maksymalny prąd dostarczany do tej instalacji. No to wtedy jest dopiero problem. ;-) . Pzdr.
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
A jaki prąd ciągnie ten powiększalnik? Nie ma sensu podbijać do 230V. Są przetwornice DC-DC step-down. Pytanie tylko jakiej mocy wymagasz. Cena za przetwornicę rośnie wykładniczo wraz z mocą wyjściową.

Jeśli prąd nie jest za duży, to np. taki model.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Standardowo w czeskich głowicach jest halogen 100W. Jeśli to Opemus to można dać deko mniejszy, ale poniżej 75 W to nie robota. W Magnifaxie raczej potrzeba 100 W.
Zadałbym inne pytanie. Czy musisz mieć głowicę do koloru ? Jeśli nie to sprawę załatwia głowica zwykła (na żarówkę E27), przejściówka E27>GU10 i zimny LED o mocy 10W. Napięcie jest wtedy obojętne, a w dodatku nic się nie grzeje.
A zegar powiększalnikowy jak zasilisz ?
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
No to jak 100W to ta podlinkowana przetwornica wg specyfikacji z palcem w toroidzie to obsłuży. Gdyby się grzała, to mały wiatraczek tak jak sugerują.

Ja używam podobnej tylko step-up co by dać ~32V dla 100W LEDa z akku 11,1V (moje podręczne Słońce Bieszczad). Tanie to jak barszcz, więc nawet jak się nie sprawdzi, to wydamy mniej niż zgrzewka browca.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
keck napisał/a:
Organizuję sobie powoli ciemnię
Yeah! Super! Pochwal się jak już się urządzisz. Życzę cierpliwości.
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
Marooned napisał/a:
No to jak 100W to ta podlinkowana przetwornica wg specyfikacji z palcem w toroidzie to obsłuży. Gdyby się grzała, to mały wiatraczek tak jak sugerują.

Ja używam podobnej tylko step-up co by dać ~32V dla 100W LEDa z akku 11,1V (moje podręczne Słońce Bieszczad). Tanie to jak barszcz, więc nawet jak się nie sprawdzi, to wydamy mniej niż zgrzewka browca.


Wpierw polecam sprawdzić ale w piwnicy to raczej prąd zmienny będzie a wówczas wystarczy zwykły transformator o przekładni 2:1 (24V na 12V) i odpowiedniej mocy.
Problem raczej w tym jaki transformato 230V/24V jest zamontowany by dawać te 24V, przeważnie montuje się zwyczajne Treansformatory bezpieczeństwa 24V 160W bo w piwnicach się raczej długo nie przebywa i problem może się pojawić przy wywoływaniu zdjęć gdy pozostali sąsiedzi przyjdą po kartofle o tej samej porze :mrgreen:
 
keck  Dołączył: 12 Lis 2014
Prąd 24 V jest na pewno przemienny. Dzieki za porady. Wykorzystam w miarę możliwości. Co do ciemni. Pochwalę się jak już będzie czym. :)
 

dybon  Dołączył: 05 Gru 2007
Jeśli budowa nowej instalacji ~230V nie wchodzi w grę, to do ciemniowej zabawy może wystarczy odpowiednio długi przedłużacz?

Może zlokalizuj transformator separacyjny, stamtąd może być bliżej.

Blok czy domek?

 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
dybon, sądzę, że to blok. Kiedyś celowo robiono takie instalacje (tzn. 24 V zmiennego) aby mieszkańcy nie pobierali prądu w piwnicy, do "działalności gospodarczej" :mrgreen: . Jakby tego nie rozumieć . Pzdr.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
powalos napisał/a:
dybon, sądzę, że to blok. Kiedyś celowo robiono takie instalacje (tzn. 24 V zmiennego) aby mieszkańcy nie pobierali prądu w piwnicy, do "działalności gospodarczej" :mrgreen: . Jakby tego nie rozumieć . Pzdr.

prosto
u moich rodziców sąsiad ma w piwnicy zakład naprawy RTV, po tylu latach zakładam że ma wszystko na legalu już, ale można sobie wyobrazić, że prąd z lampy i heja ;-)
a piwnice w blokach nieolicznikowane (co swoją drogą daje do myślenia - np ktoś wrzuca sobie supermocną żarówkę w piwnicy i zapomina zgasić światła i wraca tam po kilku miesiącach (standard))
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
opiszon napisał/a:
piwnice w blokach nieolicznikowane

U mnie prąd z klatki schodowej i piwnicy dorzucają do czynszu i po roku rozliczeniowym wrzucają korektę.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
no tak, ale dzielą na wszystkich mieszkańców klatki/bloku...
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Zgadza się, debili nie wyłapują.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach