krzychu1979  Dołączył: 17.09.2011
Ja używam Sigme i jest bardziej niż ok. Ma wszystko czego potrzebuje plus jeszcze więcej za cenę bardziej niż przyzwoitą. Nie wiem dlaczego ludzie omijają te lampy.

JacekK  Dołączył: 08.09.2008
Lampy się zużywają. Dlatego wolę nowego "kundelka" niż używanego "rasowca" być może na wykończeniu. Z moich błyskawek Metz 52 AF-1 był dobry, ale przestał błyskać po dłuższym użytkowaniu ; Sigma EF-530 nie zawsze działa poprawnie (czasem gubi łączność z aparatem i błyska na max) a FGZ 360 ma duże ograniczenia (brak możliwości obrotu palnika i nieco mało mocy) Też powoli szukam kolejnej błyskawki.

water-drinker  Dołączył: 05.07.2008
JacekK napisał/a:
Lampy się zużywają. Dlatego wolę nowego "kundelka" niż używanego "rasowca" być może na wykończeniu

Spotkałem się z opinią, że lampę lepiej systemową, bo wtedy sprawniej działa całość także na anglojęzycznych forach i wśród znajomych używających Canona i Nikona. Co ciekawe takiej rady nie spotkałem przy szkłach... Mam jednak pytanie odnośnie zużywania się lamp. Jak szybki jest to proces? Mówimy o kilku tysiącach błysków, czy może szybciej, wolniej? Co prawda nie planuje komercyjnego wykorzystania, ale wolałbym jednak aby lampa mi wystarczyła na dłużej.

JacekK  Dołączył: 08.09.2008
:?: Nie wiem. Pamiętam , że pod koniec żywota Metz czasem sygnalizował przegrzanie zwłaszcza po dłuższym błyskaniu. Domyślam się, że zwykle pierwszy kończy się palnik.

PIOX  Dołączył: 08.12.2013
osobiście korzystam z : systemowej AF540FGZ II, Metz 50AF-1 i trzech YN560III
systemową cenię za możliwość pracy w HSS i dobrą współpracę przez fotocelę z Metzem
( również w HSS )
z przykrością jednak stwierdzam , że najbardziej odpowiadają mi YN- wyzwalane przez nadajnik radiowy YN560-YX oczywiście w manualu- efekt przewidywalny w 100% powtarzalny ( w przypadku automatyki w systemowej bywa różnie) , czasem na dokładkę wpinam Metza pod odbiornik YN RF603 II ( rzecz jasna w manualu )
co do trwałości trudno mi się wypowiedzieć , gdyż żadna mi jeszcze nie padła ( choć już wszystkie prawie spadły /z podobnej wysokości / i tylko Metz wymagał "rekonstrukcji celem przywrócenia integralności "

Kupiłem używaną Pentax AF-540FGZ. Póki co wiele o nie j się nie wypowiem poza tym, że na przycisku test mam wrażenie, że nie błyska, ale śniegiem prószy w pomieszczeniach. Jedyne, co mnie zmartwiło, że Made in China. Jako, że jeszcze wisi w sklepach nowa w cenie ok. 1800 zł spodziewałem się, że jakiś będzie Made in Japan lub chociaż nie China. Przy okazji się spytam, pokrętełko do blokowania fix naturalnie chodzi bardzo luźno (mowa o lampie poza aparatem)?

Penteusz  Dołączył: 28.03.2012
Włóż nowe baterie i nie puszczaj modelling, tylko dowolny inny tryb.
A owo pokrętełko do blokowania poza aparatem lata luźno, bo tak ma. Wciśnięte w stopkę trzyma.
Pobierz sobie instrukcję, bo się na pewno przyda:
https://www.ricoh-imaging...je-obslugi.html

I one są Made in China.

Powoli rozgryzam lampę. Na papierze wyglądała na niebywale złożoną, a w użyciu robi się coraz przyjemniejsza i prostsza niż myślałem (za to lubię Pentaxa). Chwilami tylko nie łapię czemu przełącza się sama do manual zoom, ale to już chyba kwestia zabawy i obserwacji. Muszę rozgryźć sposoby kontroli światła, aby dopełniało, a nie dominowało przy różnych kątach odbicia i nie wycinało mi niektórych cieni.

Fenol  Dołączył: 31.08.2010
water-drinker napisał/a:
Muszę rozgryźć sposoby kontroli światła, aby dopełniało, a nie dominowało przy różnych kątach odbicia i nie wycinało mi niektórych cieni.

Praktyka, trening, ćwiczenia ;-)

MAX581  Dołączył: 18.03.2010
Gdybym teraz budował system błyskania - pewnie kupiłbym lampy Cactus i jeden wyzwalacz , ale że mam 3 Metze i kilka prostych wyzwalaczy phottix - pewnie dokupię ze 2 cactusy żeby tymi lampami radiowo sterować. Z HSS i PTTL. Na razie PTTL daje jedna master.

Daro666  Dołączył: 16.04.2018
Jestem zainteresowany zakupem używanej uniwersalnej lampy błyskowa Yongnuo YN-560III. Lampa ma około pół roku i jest jeszcze na gwarancji. Chciałbym używać jej z Pentaxem K-5. Chciałbym dowiedzieć się coś więcej o działaniu fotoceli w tym modelu. Do jakiej odległości w biały dzień fotocela w Yongnuo YN-560III jest w stanie "zauważyć" błysk z aparatu i sama błysnąć .

Sent  Dołączył: 06.07.2010
Dorzuć 50 zł do wyzwalacza RF i będzie spokój. Długi czas używałem fotoceli i jest to męczące :roll:

Mam już lampę Yongnuo YN-560III. Przemyślałem sprawę i zrobię tak jak napisałeś dokupię wyzwalacz . Posiadam Pentaxa K-5 i po przeczytaniu rad zawartych w tym wątku odpowiednim wyzwalaczem będzie np. RF603C II . RF-605C też powinien działać z K-5 ?

jarkar  Dołączył: 23.01.2013
A nie chciałbyś sterować mocą błysku z poziomu nadajnika? Może weź pod uwagę 560-TX?
Bo te co wymieniłeś chyba nie mają takiej funkcji.

squonk  Dołączył: 01.09.2008
Tez Ci polecam 560tx rewelka, używam od dwóch lat

560-TX fajna sprawa ,ale mam też wydatki na inne moje hobby dlatego na razie będę powoli kompletował tańszy sprzęt . Po wyzwalaczu przyjdzie kolej na kolejny i następną lampę błyskową,parasolki,statyw oświetleniowy,uchwyt itp. W planach mam eksperymentowanie z dymem w plenerze na jakimś klimatycznym bagnie,ruinach domów,dworków itp. Dym uzyskam z saletry potasowej zmieszanej z cukrem plus inne dodatki w zależności od tego jaki kolor dymu będzie bardziej klimatyczny.

Daro666 napisał/a:
inne moje hobby

To prawdopodobnie nabijanie postów. Z tego co widać masz już 16777215 (słownie: szesnaście milionów siedemset siedemdziesiąt siedem tysięcy dwieście piętnaście) sztuk. Gratulacje! :-B

plwk  Dołączył: 21.04.2006
Pomógł, cyklicznie pojawiający się, bug.

Panteusz - Mogłeś trochę pomyśleć zanim napisałeś to co napisałeś. 16 milionów postów ha,ha. Mogłeś zadać sobie minimum wysiłku i spojrzeć ,że na całym forum jest napisanych tylko ponad milion postów.

Daro666, Uwierz na słowo, że nie musiałem zadawać sobie nawet minimum wysiłku, żeby napisać to, co napisałem. Reszty się sam domyśl. Może to forum jest specyficznie, ale nie zawsze należy wszystko rozumieć literalnie. Bo wyszłoby np. że wszyscy piszący w krzyczpudle to wariaci.

Skocz do: