szpajchel  Dołączył: 20.04.2006
Cytuj
Na którymś forum polecano Pentaksa K-01 do takich przeróbek, tyle, że nowego chyba się już nie kupi. Koszt używanego był równy kosztom przeróbki.
 

ZbyszekB  Dołączył: 27.09.2010
Cytuj
A cała ta przeróbka to polega na wywaleniu filtra z matrycy czy coś jeszcze?
 

Emir  Dołączył: 17.11.2007
Cytuj
ZbyszekB napisał/a:
A cała ta przeróbka to polega na wywaleniu filtra z matrycy czy coś jeszcze?


Chodzi tylko o usunięcie filtra. Jeśli się go nie usunie, tylko zastosuje sam filtr zewnętrzny IR, to czasy naświetlania będą wyjątkowo długie. A w warunkach skąpego oświetlenia, np. w salach muzealnych - wręcz absurdalnie długie, uniemożliwiające wykonanie pracy.
Podobno dużo zależy od modelu aparatu, bo niektóre są bardziej czułe na IR, inne mniej. Lepiej od razu przerobić i po sprawie. Ale nie mam pojęcia, dlaczego przeróbka Pentaksów ma sprawiać jakieś problemy, a Nikonów lub Canonów już nie.
 

szpajchel  Dołączył: 20.04.2006
Cytuj
Emir, coś mi przyszło do głowy. Piszesz o warunkach muzealnych - a co by było gdyby założyć na obiektyw filtr podczerwieni, a badany obiekt/artefakt "oświetlić" promieniowaniem IR? Diody LED IR można kupić w różnych rozmiarach i długościach fali emitowanego promieniowania. Są też gotowe naświetlacze IR do kamer przemysłowych, fotopułapek itd. To mi przyszło do głowy, bo sam w pracy mam zamiar zrobić źródło promieniowania bodajże 1000 nm.
A co do konwersji, to może to Ci jakoś pomoże:
https://www.pentaxforums....er-removal.html
 

Emir  Dołączył: 17.11.2007
Cytuj
szpajchel napisał/a:
Piszesz o warunkach muzealnych - a co by było gdyby założyć na obiektyw filtr podczerwieni, a badany obiekt/artefakt "oświetlić" promieniowaniem IR?

Nie mam pojęcia, czy coś by z tego wyszło. Po prostu nie znam się, ale eksperyment zawsze warto zrobić. Prawdę mówiąc, będę mieć wystarczająco dużo problemów nawet ze zwykłymi zdjęciami, bo nie dość, że większość obiektów do obfotografowania będę musiał doświetlać bezpośrednio lampami, to jeszcze będą się straszliwie błyszczeć. A spora część to w ogóle drobina do potraktowania w jakimś namiocie bezcieniowym. Do tego wszystkiego dokłada się trudność z ustawianiem obiektów do sesji, bo to graty z ponad 3000-letnią metryką i większe raczej będą musiały stać tak jak stoją i gdzie stoją. A zdjęcia powinny być z każdej strony, i z góry i z boków...
 

szpajchel  Dołączył: 20.04.2006
Cytuj
Przed Tobą dużo kombinowania. Ale to chyba fajnie, prawda? Cierpliwości Ci zapewne nie brakuje, więc pozostaje życzyć wystarczającej ilości czasu.
Nie potrzebujesz przypadkiem asystenta do trzymania blendy? :mrgreen: Żartuję, sam mam/będę mieć kilka wyzwań fotograficznych w pracy, nie narzekam na brak wrażeń. Parę linków, może coś Ci się przyda:
https://www.penn.museum/s...ectral-imaging/
https://hsscarchaeology.wordpress.com/2015/06/09/photographing-artifacts/
https://www.youtube.com/watch?v=XG2VY2vxFhc
https://www.youtube.com/watch?v=1VEzHpL1GBE

A mój pomysł z IR mam zamiar zrealizować z zupełnie niemuzealnymi obiektami. Gdy coś wyjdzie, to się pochwalę.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach