Generic  Dołączył: 09.11.2007
Ja się też przymierzam do opcji NAS z RAID 1... Choć ja to nie mam za wiele danych do trzymania, ale szkoda by ich było.
mtz napisał/a:
Jaka jest rzeczywista żywotność SSD?

Ciężko chyba jednoznacznie powiedzieć. Ale w ostatnich miesiącach przez moje ręce przeszły dwa SSD które umarły tak o, nagle. Ciekawe, że oba firmy AData o-) Jeden 2,5" który pracował w stacjonarce jakieś 2-3 lata (choć realnie to dysk mSATA w obudowie z przejściówką na SATA o-\) a drugi to M.2 z laptopa który przepracował jakieś 1-1.5roku.
I mój wniosek jest taki - ja bym nie zostawił backupu na SSD. W RAIDzie prędzej, ale po co taka szybka i droga macierz na backup? HDD jeśli mu nie padnie elektronika - też się zdarza - to ostrzega zanim umrze.
Te płyty M-DISC ciekawe są, ale faktycznie na takie archiwum-archiwum. Bo jego uaktualnienie to tylko dodawanie kolejnych płyt. No i o CD/DVD też chyba mówiono, że będą miały 100lat trwałości? o-) Choć to pewnie się miało odnosić do tych tłoczonych a nie nagrywanych w domu.
Ale NAS cały czas chodzi i zawsze można zajrzeć, a przeszukiwanie i przerzucanie płyt jest bardziej uciążliwe.
matkus napisał/a:
Do komputera mam cały czas podpięty dysk 80 MB (nie mylić z GB ;) ), który miałem kupiony jeszcze kupiony w 1990 roku (chyba) do komputera 386 SX. Dysk działa nadal i jest 100% sprawny, choć ze względu na pojemność mam na nim tylko kilka plików, za to bardzo ważnych (ot, kolejna kopia).

Zainspirowałeś mnie, żeby zobaczyć co leży na upchanym gdzieś 2.1GB Quantum Bigfoot z pierwszego komputera o-) Odpalony chyba z 5-6lat temu działał. Spodziewam się, że nic w tym względzie się nie zmieniło, ale ciekawe co tam na nim zostało. Rzecz w tym, że w domu nie mam go do czego podpiąć o-\

Marooned  Dołączył: 14.10.2006
4 najważniejsze RAWy na tym 80MB? :-P

plwk  Dołączył: 21.04.2006
Dwa się nie zmieszczą :evilsmile: a w trybie pixelshift to nawet jeden :mrgreen:

Zbynio  Dołączył: 07.05.2007
plwk napisał/a:
Dwa się nie zmieszczą :evilsmile: a w trybie pixelshift to nawet jeden :mrgreen:
Skompresowany się zmieści. ;-)

Skocz do: