irek83  Dołączył: 10 Paź 2014
MZ-3 AF problem
Cześć,

Po dłuższej przerwie chciałem zabrać ze sobą na spacer mz-3, ale po włączeniu puszki okazało się, że AF ostrzy nie tam gdzie trzeba. Przedmuchem gruszką wszystko co możliwe w komorze lustra i nadal ten sam objaw. Czy spotkał się ktoś z takim problemem ? AF działa tak samo szybko jak wcześniej, ale ostrość ustawia w złym miejscu.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
irek83, z każdym obiektywem ? Czujnik AF jest na dole komory, pod lustrem. Może tam coś nie teges...

P.S.
A w wizjerze jak to wygląda ?
 

irek83  Dołączył: 10 Paź 2014
powalos, no właśnie dmuchałem tam bo Kojut zasugerował mi, że to może jakiś paproch. Ostrość jakby odstawiał za każdym razem z tym samym błędem i na każdym obiektywie mam to samo.
 
barmiska  Dołączył: 27 Sie 2014
Nie obluzowała się matówka?
Taki sam objaw* miałem jak miałem w MZ-50 odwrotnie założoną matówkę - zdjęcia były ostre, tylko w wizjerze nieostro.
* to nie znaczy że ten sam problem ;-)
Pzdr.
 

irek83  Dołączył: 10 Paź 2014
barmiska, przeglądnąłem się dokładniej i jak patrzę przez wizjer to góra i środek jest nieostry a na dole jest ok, ale to dosłownie przy samym brzegu dolnej krawędzi widać że jest ostro. Nic w aparacie nie dotykałem i matówka wygląda normalnie, chyba jest na swoim miejscu. Boje się dotykać, bo nie mam wprawy w grzebaniu przy aparatach.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Matówka nie jest w torze optycznym układu AF. Zobacz na ustalenie pozycji lustra, czy tam nie ma jakiegoś zabrudzenia.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
irek83, tak jak pisze plwk, sprawdź czy pod lustrem nie przykleił się jakiś farfocl. A może samo lustro jakieś luźne sie zrobiło.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
irek83 napisał/a:
jak patrzę przez wizjer to góra i środek jest nieostry a na dole jest ok, ale to dosłownie przy samym brzegu dolnej krawędzi widać że jest ostro

MZ-3 zdaje się nie ma wymiennej matówki, ale w jakiś sposób jest ona jednak przymocowana i coś się mogło przesunąć. Tak samo lustro może nie być utrzymywane dokładnie pod kątem 45°. Zobacz, czy nic nie dolega kołeczkom, na których się ono opiera. Podany przez Ciebie objaw (ostro na dole matówki, czyli blisko zawiasu lustra) wskazuje, że to właśnie może być przyczyną. Sprawdzałeś, jak wychodzą zdjęcia? Jeśli winne jest lustro, to też będą nieostre, jeśli matówka – powinny być ok.
 
barmiska  Dołączył: 27 Sie 2014
plwk napisał/a:
Matówka nie jest w torze optycznym układu AF

irek83 nie napisał po czym poznaje że AF źle działa. Jak po zdjęciach, to matówka nie jest po drodze, ale jak tylko patrząc w wizjer, to... może mu się nawet wzrok popsuł, a z AF wszystko w porządku :-D
irek83, kiedy byłeś ostatnio u okulisty? :lol:
Pzdr.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
barmiska napisał/a:
irek83 nie napisał po czym poznaje że AF źle działa.

Fakt, pokutuje we mnie przyzwyczajenie do cyfry.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
barmiska napisał/a:
kiedy byłeś ostatnio u okulisty?

Gdyby był to problem oka lub wizjera (np. przestawionej korekcji dioptrycznej), to nie było by widać ostrości ustawionej na inny plan, niż powinna być, a cały obraz byłby nieostry, łącznie ze wskazaniami wyświetlacza, liniami czujników AF na matówce itp. Więc to raczej nie to.

Jeszcze inna myśl przyszła mi do głowy. Tak jak pisałem wcześniej, lustro z jednej strony opiera się na kołeczkach, z drugiej zaś znajduje się dźwignia, która je podnosi na czas ekspozycji. Jeśli ta dźwignia nie opuszcza się do końca, lustro pozostaje lekko uniesione, przez co obraz przedmiotu, na który nastawiono ostrość, skupia się nieco za matówką. Wtedy na matówce powstaje obraz przedmiotu leżącego dalej, czyli mamy wrażenia back focusa. Wspomniana dźwignia napędzana jest m.in. poprzez ową nieszczęsną „zębatkę”, czyli to problematyczne kółko, które w serii MZ lubi często odmawiać posłuszeństwa, czego efektem jest lustro pozostające w górze po ekspozycji. Nie chcę Ciebie straszyć, ale może to jest właśnie to?…

Oczywiście może to być także jakiś inny, błahy powód.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
bakulik napisał/a:
MZ-3 zdaje się nie ma wymiennej matówki

MZm ma, MZ5n też, dlaczego MZ3 nie?
 

irek83  Dołączył: 10 Paź 2014
Aparat chyba zdechł, wydaje dziwny dźwięk i nic więcej się nie dzieje, lustrem już też nie klapie. Czy to ta słynna zębatka czy może jest to inna usterka ? Jak myślicie ?
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
rychu napisał/a:
MZm ma, MZ5n też, dlaczego MZ3 nie?

Nie wiem, nie mam tego aparatu. Opieram się na tym, co przeczytałem tu: https://www.pentaxforums....entax-mz-3.html

irek83 napisał/a:
Czy to ta słynna zębatka czy może jest to inna usterka ? Jak myślicie ?

Też to podejrzewałem, o czym już napisałem wcześniej. :->
 

irek83  Dołączył: 10 Paź 2014
Znalazłem w internetach polecany serwis w Warszawie aparatfoto.com.pl, ale może znacie jakieś inne miejsca warte polecenia?
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
irek83, niektórzy koledzy sami to uskuteczniali. Samą zębatkę mam, ale nie próbowałem jej wymiany. Jestem w posiadaniu Z5p, który chyba cierpi na tą samą przypadłość. Może kiedyś się zdecyduję.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Pierwszą zębatkę MZ5n zlecałem w Krakowie, dwie następne robiłem sam. Osobiście nie podejmę się zlecenia :-D
 

foto  Dołączył: 03 Maj 2013
irek83, korzystałem serwisu Nagov Photo Service i byłem bardzo zadowolony. Miałem obiektyw smc K 30/2.8 z uciętym popychaczem przysłony.
Popychacz został pięknie dorobiony i przykręcony na maluteńkie śrubki. Była to naprawdę dobra rzemieślnicza robota.

Link do serwisu
https://pl-pl.facebook.com/NagovPhotoService/
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Nagov jest ogólnie polecany, chociaż ceny są u niego stosunkowo wysokie. Ale coś za coś. Serwis z Czapskiej w Krakowie też wiele osób poleca, z tym że oni się chyba niedawno przenieśli pod inny adres, więc trzeba by poszukać.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
bakulik napisał/a:
Serwis z Czapskiej w Krakowie też wiele osób poleca, z tym że oni się chyba niedawno przenieśli pod inny adres

https://fotoserwis.krakow.pl/

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach