ronin75  Dołączył: 09.06.2020
K-70 - problem z baterią (a może z korpusem i obiektywem) Cytuj
10 maja podczas pieszej wędrówki miałem "małą" przygodę podczas przechodzenia przez potok aparat został opryskany wodą. Podczas przygody nie był włączony, osuszyłem go na tyle ile się dało w terenie. Po powrocie korpus odłączony od obiektywu, z otwartymi wszystkimi slotami, wyjętą baterią umieściłem w futerale do którego włożyłem woreczki z substancją higroskopijną zamieszczaną w pudełkach z obuwiem i zostawiłem w zamkniętym futerale na około dwa dni.
Po wyjęciu i uruchomieniu nie miałem żadnych problemów z działaniem aparatu aż do wymienionych poniżej przypadków.
2 czerwca podczas próby wykonania zdjęcia po włączeniu aparatu pokazał się komunikat "battery depleted", po czym aparat wyłączył się. Po powrocie do domu naładowałem baterię do pelna, po założeniu jej do aparatu ten uruchomił się normalnie i działał ok.
7 czerwca wybrałem się na wycieczkę, w pewnym momencie podczas fotografowania zauważyłem, że aparat działa znacznie wolniej niż zwykle - wszystkie funkcje włączają się z znacznym opóźnieniem, w wizjerze podczas robienia fotografii nie widać potwierdzenia ustawienia ostrości na fotografowanym obiekcie. Na max zoomie (niezależnie od trybu fotografowania) obiektyw pudłuje z ostrością - nie wiem od jakiej ogniskowej się to zaczyna...

Co wg Was może być przyczyną tego problemu - bateria czy jakieś wewnętrzne dysfunkcje aparatu?
Co zalecicie - zakup nowej baterii (niestety nie posiadam na chwilę obecną zapasowej baterii) czy przesłanie do jakiegoś serwisu?
I tu kolejne pytanie - jaki serwis polecicie? Najlepiej by było w Małopolsce...
Kontaktowałem się już z Opto-Techniką i już miałem do nich wysyłać sprzęt, ale jak poczytałem w necie opinie o nich to wstrzymałem się od tego...
Obecnie aparat (w stanie rozłożonym i max pootwieranym) razem z baterią od piątku po południu jest zamknięty w pudełku do którego nasypałem soli kuchennej...

 

Ryszard  Dołączył: 04.10.2006
Cytuj
ronin75 napisał/a:
aparat został opryskany wodą
Nie powiedziałbym, żeby po "opryskaniu" były konieczne aż takie zabiegi z substancjami higroskopijnymi. Każdy "opryskany" aparat powinien normalnie działać, a w szczególności uszczelniany K-70. Może uderzył gdzieś przy okazji? A może masz na myśli konkretne nurkowanie?

[ Dodano: 2020-06-15, 20:02 ]
Na YT łatwo znaleźć filmy z katowania Pentaksów - zalewania, tarzania w piachu i błocie, mycia pod kranem itp. :roll: Nie polecam i sam nie robiłem, ale znoszą to bez jednego stęknięcia. ;-)

 

plwk  Dołączył: 21.04.2006
Cytuj
To nie opryskanie. Wiele razy chodziłem po kilka godzin po deszczu z aparatem na wierzchu i przeżył.
 

ronin75  Dołączył: 09.06.2020
Cytuj
Nie wiem co jest przyczyną tych problemów...
Konkretnego nurkowania nie było, bo jedyne co wpadło w wodę to było moje siedzenie :mrgreen: , częściowemu zamoczeniu też uległ plecak - poleciałem na plecy, natomiast oba aparaty uchroniłem przed wpadnięciem do wody trzymając je w dłoniach z tym, że coś tam wody na nie spadło....
Pierwsza moja myśl była: "to już po Elce (L-10)"... (ma mocno poprzecieraną miejscami gumę w obudowie), "Kaśka (K-70) powinna to przetrwać bez problemów", a jednak jest na odwrót
 

Kerebron  Dołączył: 10.03.2016
Cytuj
Również szczerze wątpię, żeby to była sprawa wilgoci; bardziej podejrzewam uszkodzenie elektromechaniczne, skoro mówisz, że miałeś wywrotkę. Wstrząs mógł np. naderwać lut lub poluzować połączenie taśmowe.
 

ronin75  Dołączył: 09.06.2020
Cytuj
Ok, może jest tak jak piszecie.
W tym układzie co radzicie w temacie serwisu - kontakt z Opto-Techniką czy jakiś inny serwis (mile widziany jak pisałem serwis w Małopolsce)...
 

dybon  Dołączył: 05.12.2007
Cytuj
Jak nie chcesz kupować to może ktoś w okolicy pożyczy Ci baterię, ja bym zaczął od sprawdzenia na innej baterii (a może ładowarka?).
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12.05.2010
Cytuj
Po pierwsze, nie używałbym soli kuchennej do suszenia. Można się zdziwić, jak sól potrafi migrować...
Po drugie, opis wskazuje, że jeśli to jest obiektyw "kit'owy" 18-50, to mógł zostać uszkodzony moduł AF, co objawiło się z opóźnieniem (przerabiałem to).
Po trzecie, zakup zamiennika baterii nie jest kosmicznym wydatkiem, można zaryzykować zanim serwis wypruje z aparatu flaki.
Po czwarte, ewentualna usterka aparatu ma raczej genezę mechaniczną, nie hydrologiczną.
 

ronin75  Dołączył: 09.06.2020
Cytuj
Powtórzę się z drugim pytaniem - jaki serwis polecicie?
Opto-Technika?
Czy może Fotoserwis w Krakowie na Zapolskiej 42?
 

Rivelv  Dołączył: 17.08.2008
Cytuj
ostatnio obiektyw wysyłałem do Opto-Techniki
wszystko było zgodnie z komunikacją itp.
 

foto  Dołączył: 03.05.2013
Cytuj
Ten serwis jest też ma dobrą renomę

FOTO-NAPRAWA, Łódź ul. Piotrkowska 85

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach