mily  Dołączył: 19 Kwi 2006
Pytanie do oblatanych w lampach
Dzis dotarly moje ostatnie zakupy:
2 vivitarki - jeden 3700, a drugi 4600 - sa to mutacje znanego niegdys vivitar'a 283. Duze mocne lampy bounce&swivel. Oczywiscie tyrystorowki. Pomierzylem sobie napiecia. Wszystko gra i buczy. No ale...
Obydwie lampy maja systemowe kostki vivitara, ktore sa wymienne. Jedna z lamp ma kostke do Minolty, druga do Pentaxa. No i teraz problem - w kostce pentaxa nie trybily lekko styki, bo aparat nie chcial lampy wyzwalac, zreszta nawet jej nie widzial. Ale rozkrecilem, poruszalem i trybi. Tyle ze co bym nie ustawil wali pelnym blyskiem.
Natomiast przy kostce do minolty (to wersja z jakas stara stopka chyba, bo pasuje toto do Pentaxa) wszystko gra i buczy. Strzela foty, automatyka dziala jak tarara, po prostu miodek, tyle ze aparat nie kuma ze ma lampe. Po prostu ja odpala, o ile czasy nie przekraczaja 1/180s. Powyzej po prostu nie blyska. Ponizej blyska. Tyle ze to deko utrudnia dzialanie, bo nie jestem w stanie pracowac np. na AV, bo mi czasy jak bez lampy dobiera.
Ma ktos na to pomysl?
Moze macie jakies schematy stopek od P i M ?

No i drugie pytanie, co konkretnie oznaczaja te kolorowe kropki (czerwona, niebieska, pomaranczowa) do przestawiania - tyle mojego ze widze po reakcje po mocy blysku ;) wiem, ze to gdzies bylo, ale nie moge znalezc za cholere.

Btw. jak doprowadze do ladu sytuacje, to ta slabsza lampka (3700) pojdzie do sprzedania, ze stopka ktorej nie wykorzystam. A jakby ktos chcial, to juz dzis pozbede sie chetnie Soligora 30DA.
 
jpserwis  Dołączył: 12 Wrz 2006
Te kropki to pewnie 3 programy automatyki. Manual do 4600
http://www.butkus.org/chi...flash_units.htm
 

mily  Dołączył: 19 Kwi 2006
dzieki za linka, instrukcja potwierdzila to czego sie zdarzylem domyslic, ale przynajmniej precyzyjnie wiem ;-)

Ale wciaz problem, ze przy stopce pentaxa nie chce mi blyskac inaczej niz na fulla. Moze walniete dziadostwo, ale wtedy musze cos wykombinowac - jak dac znac do aparatu ze mam lampe gdy zakladam ze stopka od minolty.
Z ktorego styku aparat rozpoznaje ze ma lampe? No bo wyglada na to ze nie wystarczy cokolwiek z centralnym stykiem.
 
jpserwis  Dołączył: 12 Wrz 2006
Generalnie automatyka powinna działać nawet jak lampa nie jest wpięta. Bo "test"/gniazdo/stopka to jeden czort (przynajmniej te proste). Czyżby ze stopką minolty działało? Ewentualnie jeżeli musi wykrywać aparat na stopce to przynajmniej powinno działać gniazdo synchro, więc można by przepiąć na stopkę.
 

mily  Dołączył: 19 Kwi 2006
Rozkrecilem, podlubalem, zamieszalem i przykrecilem sanki od kostki pentaxa do kostki od minolty. Teraz dziala wszystko jak trzeba ;)
Tyle ze mam 2 lampy i tylko jedna sensownie dzialajaca kostke, ale to detal, bo sobie wlasnie obmyslilem, ze druga sobie wykorzystam, jako przenosna lampe do parasolki na statywie. Tylko jeszcze przekombinuje, zeby dalo sie sile blysku regulowac jakos (mam nadzieje ze sie uda).

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach