dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
[problem]temperatura koloru a LR
no wlasnie, ucze sie wlasnie o kolorze, czytam sobie...
i tak mnie tknelo, zeby sprawdzic jeszcze raz i czegos nie kumam.
Otoz:
Tempertury barw swiatla sa przedstawione ponizej


to nich mi ktos powie, z jakiej racji w LR suwakiem jadac na lewo do wartosci
nizszych mam coraz bardziej niebieskie barwy a jadac na prawo do wyzszych mam
barwy zolte w czerwien? Czy to jakis babol, ktorego nikt nie zauwazyl?
Czy moze chodzi o odniesienie do kompensacji (o tym jedynie pomyslalem)

Czyli jezeli scena byla robiona przy zarowce, ktorej temperatura barwowa jest
rzedu 2800K, to majac tak zrobione zdjecie ustawiam na suwaku jej temperature
barwową i mam wowczas kompensacje niebieskim do "naturalnej" bialosci?

Nawet jesli tak wlasnie jest (a duzo na to wskazuje) no to niepootrzebnie moim zdaniem
wprowadza sie w blad, ja na wykladzie zglupialem. W koncu mowi sie potocznie o barwach
cieplych (czerwienie) a o dziwo temperature barwowa maja nizsza..

Mam przez to wszystko maly metlik w glowie, ale wiem jedno, rysunek powyzej
i praktyka (w monitorach) wskazuje ze jest tak wlasnie jak powyzej z temperatura
swiatla, to czemu jest tak glupio zrobione, ze jak pokarze komus zdjecie niebieskie
to musze mu powiedziec, ze tu punkt biei jest ustawiony na 2000K???
(co ewidentnie jest bledem, bo 2000K to czerwien!!)

ktos odwazny pomoze??

EDIT!!
na sam koniec wpadlem na to, ze w przypadku aparatow (i kamer) chodzi o magiczny termin "White Balance Compensation", czyli wlasnie kompensacja balansu bieli, przez co wowczas skale trzeba podac na odwrot by w wyniku nalozenia barw o tym samsym znaczniku (np. 2800) uzyskac biel.. BINGO

Chyba sam sobie odpowiedzialem na wszystko...

Trzeba wiec mowic, ze w przypadku zdecia niebieskiego mialem ustawiona kompensacje na zrodlo 2800K, ale musialo miec ono nieco WIECEJ kelwinow, skoro z roznicy liczb (np. 3500-2800=700K) wyszla nam wartosc dodatnia, wiec w strone de facto niebieskiego koloru..

yy, jesli przez przypadek udalo mi sie cos wylozyc, to bede z siebie dumny ;-)
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Zdaje się, że sam sobie dobrze odpowiedziałeś. :-) Ustawiasz taką wartość, jaką miało to światło temperaturę barwową. Jak zrobisz zdjęcie przy pełnym słońcu (jakieś 5000K), a ustawisz 3400K (mój halogen tyle ma), to program dostanie informację, że to zdjęcie było zrobione przy "ciepłym" świetle. I - żeby wyglądało naturalnie - ochłodzi je. :-) Przez to będzie wyglądało na zaniebieszczone, bo było zrobione przecież przy świetle dziennym. Ja już kilka razy z pomieszczenia oświetlonego żarówkami wyszedłem na światło słoneczne (balans bieli ustawiony na żarówkę, auto się nie sprawdza), po czym robiłem zdjęcie na dworze i okazywało się kompletnie niebieskie. :-P Dobrze, że w RAWie były...

Poza tym to nie jest tak, że 2000K to czerwień, a 10000K to niebieski. Oko ludzkie (w połączeniu z mózgiem oczywiście) pracuje trochę inaczej - jak patrzysz na białą kartkę w jakimś świetle, to wydaję Ci się biała niezależnie od temperatury barwowej światła. Aparat tak nie potrafi. 8-)
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
dsk napisał/a:
Poza tym to nie jest tak, że 2000K to czerwień, a 10000K to niebieski.


Jest tak, obiektywnie (dla scislosci te 2000 to bardziej pomarancz..)

dsk napisał/a:
Oko ludzkie (w połączeniu z mózgiem oczywiście) pracuje trochę inaczej - jak patrzysz na białą kartkę w jakimś świetle, to wydaję Ci się biała niezależnie od temperatury barwowej światła. Aparat tak nie potrafi.


strasznie duze uogolnienie, czasem niesluszne. Poznawalem ten temat (percepcja wzrokowa) w zeszlym roku bardzo szeroko, ale jako ze nie o tym byl caly ten watek, nie bede sie na ten temat rozpisywal.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Jest dokładnie tak jak napisałeś, czyli kompensujesz zdjęcie dla podanej temperatury światła. Jeśli powiesz programowi, że światło miało 3200°K, to program dołoży niebieskiego, tak, by zarejestrowana na żółto biel była biała.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach