tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
zawsze możesz kupić databank
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
angelos napisał/a:
Jak będę kupował to pewnie 2 czy 3 mniejsze :-D

Chyba najlepsze rozwiązanie to 2 sztuki 1GB, najlepiej Sandisk Ultra 2. Mam takie, sa w zupełności wystarczające.
W Agito są chyba po 129 zł.
 

PiotrB.  Dołączył: 19 Kwi 2006
tref napisał/a:
Karta 1GB z 6Mpix w k100d pomieści ok 90 RAW.


A dokladnie 94 :mrgreen:
 

gebi  Dołączył: 05 Maj 2006
angelos napisał/a:
Prędkość prawie 3 na sek w zupełności mi wystarczy.

Nie bądź taki pewien. 3MB/s czyli teoretycznie zapis ponad 10MB zajmuje 3.4sekundy, ale do tego dochodzi jeszcze jakiś narzut z aparatu, więc poczekasz sobie dłużej. Ja trochę ponad 3sekundy czekam na zapis RAW-a na GoodRam-ie x100, a na Platinum x50, która podobno zapisuje ponad 7MB/s, czekam około 5 sekund co już mnie denerwuje, w związku z czym używam prawie wyłącznie GoodRam-a(podawana predkość zapisu 15MB/s).
Tak to już jest, że jak można mieć coś szybciej, to po co mieć wolniej, zwłaszcza, że ceny kart tak przyjemnie spadły :-) GoodRam 1GB HS to 6 rolek Fuji Reali, więc można ją wyrzucić po niecałym trzykrotnym zapełnieniu :-) (nie namawiam do tego ze względu na dobro środowiska naturalnego).
Oczywiście to czekanie jest istotne w momencie gdy chcę obejrzeć jednak zdjęcie na wyświetlaczu (domyślnie mam podgląd wyłączony), jeśli nie to sprawę załatwia bufor na 5 RAW-ów i tego się nie odczuwa - do momentu zgrywania zdjęć na dysk twardy.

Tak sobie myślę, że skoro najtańsza karta 2GB kosztuje 100zł wchodzi na nią 188zdjęć czyli 5.08-5.22 rolki Reali (których można kupić około 10 za 110zł na Allegro) to niedługo można będzie zostawiać RAW-y na SD-kach zamiast zgrywać na dysk :mrgreen: Wyobraźcie sobie taki segregator na RAW-y na SD-kach..... koszmar :lol:
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
ultra zapisuje 9MB/s czyta 10. Ja nie mam problemu ze zdjęciami seryjnymi w rawach na ultrze drugiej. Wciskam spust i się nie martwię. Aparat świeci diodą, ale ja na to nie patrzę ile mu czasu zajmuje, bo mam oko przy wizjerze ;-) Jestem zadowolony.
Jeśli nadal nie jesteś pewien dodaj po 30PLN do każdej karty i kup 2x1GB ExtremeIII - te muszą Ci wystarczyć.

[ Dodano: 2006-11-28, 12:04 ]
A co do tego:
gebi napisał/a:
Tak sobie myślę, że skoro najtańsza karta 2GB kosztuje 100zł wchodzi na nią 188zdjęć
gebi napisał/a:
Tak sobie myślę, że skoro najtańsza karta 2GB kosztuje 100zł wchodzi na nią 188zdjęć czyli 5.08-5.22 rolki Reali (których można kupić około 10 za 110zł na Allegro) to niedługo można będzie zostawiać RAW-y na SD-kach zamiast zgrywać na dysk Wyobraźcie sobie taki segregator na RAW-y na SD-kach..... koszmar

IMHO nikt normalny nie kupuje do dobrego sprzętu najtańszych kart, poza tym archiwizacja na tego typu nośnikach jest moim zdaniem ryzykowna. oczywiście, dobre płyty mają podobno 20-30 lat gwarancji żywotności (nikt tego nie sprawdził :-P , a te co się rozpoadają po roku to wiadomo, że eliminujemy w przedbiegach) są jednak przy dobrym przechowywaniu pewniejsze. Wytłuszczam - IMHO
 

gebi  Dołączył: 05 Maj 2006
tref napisał/a:
ultra zapisuje 9MB/s czyta 10. Ja nie mam problemu ze zdjęciami seryjnymi w rawach na ultrze drugiej. Wciskam spust i się nie martwię. Aparat świeci diodą, ale ja na to nie patrzę ile mu czasu zajmuje, bo mam oko przy wizjerze ;-)

Ja też nie mam problemu ze zdjęciami seryjnymi, przy moim stylu robienia zdjęć jeszcze nie udało mi się przepełnić bufora :-) raz zrobiłem to z premedytacją dla testów. Pisałem o tym, że aparat nie pozwala na podgląd zdjęcia przed zakończeniem zapisu! Wtedy istotne jest czy czeka się 3 czy 5 sekund, bo jakiś czas zajmie oderwanie aparatu od oka, ale później pozostaje czekanie. Jak wrócę do domu to sprawdzę jak to jest przy włączonym podglądzie po wykonaniu zdjęcia, prawdopodobnie aparat wyświetli zdjęcie wcześniej z bufora a nie z karty pamięci w trakcie zapisu na kartę, dlatego szybkość karty może nie odgrywać wtedy dużej roli. Choć w pierwszym przypadku też pewnie wczytuje zdjęcie z bufora, bo przecież wyświetla zawsze ostatnie zdjęcie więc na pewno pozostaje ono jeszcze w pamięci aparatu.

tref napisał/a:
Jestem zadowolony.Jeśli nadal nie jesteś pewien dodaj po 30PLN do każdej karty i kup 2x1GB ExtremeIII - te muszą Ci wystarczyć.

Ja ze swojego GoodRam-a też jestem zadowolony, a dałem za niego 80zł (teraz chodzą po 70zł), choć kupiłem go trochę w ciemno, na zasadach wspierania polskiej produkcji :-) bo nikt ze znajomych go nie posiadał. Mam nadzieję, że będzie się dalej dobrze sprawował, póki co używam go dopiero od 4 miesięcy.

tref napisał/a:
nikt normalny nie kupuje do dobrego sprzętu najtańszych kart, poza tym archiwizacja na tego typu nośnikach jest moim zdaniem ryzykowna. oczywiście, dobre płyty mają podobno 20-30 lat gwarancji żywotności (nikt tego nie sprawdził :-P , a te co się rozpoadają po roku to wiadomo, że eliminujemy w przedbiegach) są jednak przy dobrym przechowywaniu pewniejsze.

Oczywiście żartu o archiwizacji na kartach SD chyba nikt nie potraktował poważnie, dwa uśmieszki na jeden wątek to chyba wystarczająca ilość :-)

Problem archiwizacji danych na płytach był już na pewno przerabiany (kopiowanie archiwum płyt co jakiś czas, rózni producenci nośnika itp. itd).
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
gebi napisał/a:
Tak sobie myślę, że skoro najtańsza karta 2GB kosztuje 100zł wchodzi na nią 188zdjęć czyli 5.08-5.22 rolki Reali (których można kupić około 10 za 110zł na Allegro) to niedługo można będzie zostawiać RAW-y na SD-kach zamiast zgrywać na dysk :mrgreen: Wyobraźcie sobie taki segregator na RAW-y na SD-kach..... koszmar :lol:

Hm...to wcale nie jest takie głupie :mrgreen:
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
gebi napisał/a:
aparat wyświetli zdjęcie wcześniej z bufora a nie z karty pamięci w trakcie zapisu na kartę
tak jest, tuż przed zapisem masz podgląd. Żeby nie marnować czasu i nie zajmować magistrali na czas reportażu podgląd wyłączasz. Poza tym ciężko robić zdjęcia w serii i jednocześnie patrezć na to, co pojawia się na wyświetlaczu. Strzelając serię chwilowo olewasz podgląd, martwisz się o efekt jak już obiekt zniknie z pola widzenia, albo aparat zapełni bufor i odmówi współpracy.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
czy ktoś miał doczynienia z kartami z wbudowanym USB? ewentualnie zna doświadczenia lub opinie innych ludzików o nich? w sumie czasami byłoby to przydatne gdy nie ma czytnika pod ręką a baterie w aparacie wysiądą - cena jak zauwazylem jedynie 10zł różnicy
 

Maciek  Dołączył: 20 Kwi 2006
Swego czasu kupiłem Secure Digital 512MB SanDisk Ultra II Plus USB. Była tańsza od wersji bez USB :-) W użytkowaniu sprawdza się chyba tak samo jak każdy SanDisk Ultra II czyli bez problemów (siostrze też poleciłem coś takiego iteż bez problemów). Samo złącze USB to spryciarski wynalazek - kilka razy już mi się przydało - głownie gdy traktowałem kartę jak pendrive'a - również bez problemów. Jedyne minusy - klapka chowająca styki wygląda dość delikatnie (ale w tych rozmiarach niewiele chyba dało się więcej zrobić) i po otwarciu tworzy z kartą kąt prosty - nie zawsze da się włożyć w gniazdo USB jeżeli jest jakoś głębiej schowane albo obok jest już jakaś wtyczka włożona.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Maciek, aha no to chyba też się skusze na taką. A problem niedostępności rozwiąże prawdopodobnie kabelek-przedłużka (czy jak to nazwać). Dzięki za odpowiedź :)
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
sołtys napisał/a:
czy ktoś miał doczynienia z kartami z wbudowanym USB?
tak, podobnie jak Maciek tak i ja mam ultrę II z usb. Na razie nie było niezbędne (raczej jako bajer kilka razy użyłem) ale to dobre jest, dlatego wolałem kupić właśnie z tym gadżetem niż bez niego. Do kompletu dostałem breloczek :mrgreen:
 

PiotrB.  Dołączył: 19 Kwi 2006
A ja dla bezpieczenstwa, zeby nie wylamalo sie, mam oddzielny porcik do karty SD i podpinambezpiecznie. Dugi porcik, to taki kombajn, ktory przyjmuje 16 rodzajow kart, bo czasem przegrac koledze na inna karte trzeba, taz wygodne i bezpieczne. I tez jako bajer :mrgreen:
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
a tak właśnie prócz karty z usb, którą mam w planach zamówiłem sobie czytnik kart (52rodzaje) z hubem usb 3 porty. Mam nadzieje, że w tym przypadku zdanie "jak jest coś do wszystkiego to jest do niczego" się nie sprawdzi :) A co do karty to po prostu tak sobie myśle, że taka karta z portem może czasami się przydać, nawet jeśli raz na ruski rok to 10zł więcej nie jest jakąś astronomiczną sumą a nigdy nie wiadomo. Dzięki za komenty :)
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
no comment :mrgreen:
 

dialer  Dołączył: 03 Maj 2006
sołtys napisał/a:
zamówiłem sobie czytnik kart (52rodzaje)


Niepotrzebnie się pospieszyłeś są już na 23 rodzaje kart ;-) :-D
Zacząłem się zastanawiać jakim sposobem udało się uzbierać tyle typów kart ale na jednej z aukcji jest lista obsługiwanych :-)
http://allegro.pl/item145...gw_fv_w_wa.html
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
dialer, no to właśnie jest ten czytnik tyle, że na innej aukcji ktoś może wpisał w tytule 52, żeby ładniej wyglądało :) -> http://www.allegro.pl/show_item.php?item=145874226 po prostu wymieniono mutacje, permutacje i kombinacje kilku rodzajów kart, które nie wymieniono na aukcji wymienionej przez Ciebie. Aczkolwiek nie te 52rodzaje w tytule miały wpływ na wybór sprzedawcy, ale cena, bo jak widze prócz tego to chyba jest to samo :)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach