brakol  Dołączył: 22 Maj 2006
Monopod
Witam wszystkich. Zasadniczo w fotografii stawiam pierwsze kroki, i jakoś tak pociągnęło mnie do lasu. Zastanawiam sie czy warto kupować monopod. W planach ma fotografować ptaki czyli dość spore obiektywy, a co za tym idzie trzeba mieć jakieś stabilne podparcie. Zastanawiam się czy monopody sie sprawdzają no bo niby widać jak na meczach piłki nożnej reporterzy z jakimiś potężnymi obiektywami stoją z monopodem. Czy może mi ktoś jakoś przybliżyć jak to w praktyce wygląda i czy warto sie interesować czymś takim czy myśleć o statywie ?
 

Marek  Dołączył: 21 Kwi 2006
Oni stoją z monopodami bo jest ich dużo i nie maja miejsca na tripody :-) W przeciwnym razie mieliby statywy... A tak poważnie to monopod to taki półśrodek raczej. Pozwala te 2-3 działki przysłony uratować ale statywu w większości sytuacji nie zastąpi. W przypadku fotografowania ptaków może się sprawdzić, ale nie jest wygodny, bo trzeba go stale trzymać. Miałem monopod i często zasiadałem z nim na grubą zwierzynę i po paru godzinach naprawde miałem dosyć trzymania monopodu z 3-kilogramowym zestawem na nim. teraz mam statyw, ale już nie zasiadam, bo czasu mi ostatnio brak i nie mam nic dłuższego niż 105mm
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
na meczach piłki nożnej to reporteży mają zwykle canony (ale oczywiście nie wszyscy) z optyczną stabilizacją obrazu dlatego monopod im wystarczy ;)
 

kivirovi  Dołączył: 25 Kwi 2006
Zgadzam sie z soltysem.
bylem oststnio na spotkaniu ptasiarzy i widzialem pierwszego w zyciu monopoda (manfrotto). Kolega mial ob. 100-400 z IS oraz 20d. Powiem szczerze, ze do polowan na ptaki z podchodu to jest rewelacja, byl znacznie bardziej mobilny oraz mogl sie ustawiac w krzakach, na nierownym terenie itp. Rozkladanie statywu zajeloby mu mase czasu. A Kolega wyznaje zasade, ze kazdego ptaka musi sfocic, bo sie na razie slabo zna i pokazuje zdjecia do rozpoznania bardziej wtajemniczonym. Powiem szczerze, ze ja sie do monop. przekonalem patrzac na jego zdjecia i wciaz duza ruchliwosc.
Jesli robisz z zasiadki to statyw bedzie lepszy.
slyszalem, ze sa monopody laczase funkcje kijkow do podpierania sie przy glugotrwalym marszu np. w gorach...
 
tomeczz Dołączył: 27 Kwi 2006
Jezeli piszesz o dosc sporych szklach na focenie ptaków to podejrzewam ze mowisz o jakis minimum 400mm, ktore z aparatem moga wazyc od 3 kg w gore. Taki objektyw mocuje sie do glowicy za posrednictwem wiekszej sruby niz w standardowych glowicach!


Jak planujesz lazic i robic zdjecia - statyw jest malo poreczny. Jak planujesz jakies nasiadówy monopod jest malo poreczny.

Statyw musi byc porzadny, ciezki i stabilny z dobra glowica, najlepiej 3D, ew kulową.
Monopod tez powinien sie nie skladac pod ciezarem i tu nadaje sie tylko glowica kulowa.

Jeżeli masz ograniczone finanse - zrob jakies ustrojstwo przypominajace monopod. Przymocuj na trwale stosowna srube i bez glowicy przymontuj to zestawu. W 50-70% przypadków takie ustrojstwo wystarczy. Przy okazji sam wyrobisz sobie "tanio" zdanie czy monopod ci odpowiada. Mysle ze od 1/8 sekundy w gore mozna spokojnie robic zdjecia z monopodem. Dluzsze naswietlanie w foceniu ruchliwej przyrody i tak nie ma zazwyczaj sensu, a najlepsze efekty wychodzą w ladne sloneczne dni przy bdb naswietleniu.
 

Marek  Dołączył: 21 Kwi 2006
Ja 300mm robiłem ostre zdjęcia do 1/30s dłuższe czasy to już loteria....
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Są monopody, które mają mini-nóżki, więc nie trzeba monopodu trzymać cały czas. Kiedyś ktoś gdzieś pisał, że zrobił sobie monopod z kijka narciarskiego za kilkanaście złotych z tesco czy z innego oszołoma :mrgreen: to niezłe rozwiązanie, bo niektóre kijki mają profilowaną rękojeść, żeby sie lepiej trzymało, a w terenie taki kijek można wbić w ziemie .. no ii przede wszystkim kosztuje to niewiele. Można sobie z takim kijkiem zrobić co się chce: umieścić tylko śruby mocujące albo nawet zamocować głowice kulową czy 3D - wszystko zależy od wyobraźni :-)
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
sołtys napisał/a:
na meczach piłki nożnej to reporteży mają zwykle canony (ale oczywiście nie wszyscy) z optyczną stabilizacją obrazu dlatego monopod im wystarczy ;)


a widzieliscie zdjecia tych nowych pentaxow? podobno tez maja miec stabilizacje i to na matrycy! ciekawe czy to bedzie dzialac z manualnymi szklami ;]
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
z testów pentaxa A10 czyli pierwszego kompatka z system stabilizacji wynika, że ta pentaxowa stabilizacja się tak średnio sprawdza .. mam jedynie nadzieje, że ten pierwszy kompakt to był tylko taki bardziej testowy dla stabilizacji i że w lustrzankach to jeszcze dopracują :roll:
 

Slava  Dołączył: 25 Kwi 2006
A ja nie jestem zwolennikiem kupowania monopodu, bo z statywu można sobie monopod zrobić (przecież nie zawsze go trzeba rozkładać), a odwrotnie się nie da. Ja często wyciągam tylko jedną nogę i mam monopod -może trochę cięższy od typowego, ale w pełni funkcjonalny. A co do wagi statywu -nie koniecznie musi być ona aż tak duża. Mój jest b. lekki i b. stabilny, niestety też nietani :-/
Pozdrawiam!
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
Slava napisał/a:
A co do wagi statywu -nie koniecznie musi być ona aż tak duża. Mój jest b. lekki i b. stabilny, niestety też nietani :-/
-
Cytat
Slik SBH 280

No, nie trzyamj nas w niepewności, pochwal się ceną (zakłądam, że piszesz o tym Sliku?)
 

Slava  Dołączył: 25 Kwi 2006
fotonyf napisał/a:
Cytat:
Slik SBH 280

No, nie trzyamj nas w niepewności, pochwal się ceną (zakłądam, że piszesz o tym Sliku?)

Piszę o sliku 713CF świetny sprzęt, zrobiony przeważnie z włókna węglowego. Tydzień nad nim myślałem zanim go kupiłem (w Adoramie), dwa razy miałem już klikać potwierdzenie zakupu i dwa razy rezygnowałem (statyw w cenie aparatu?!?), w końcu kupiłem i jestem b zadowolony. kosztował o ile pamiętam trochę ponad $300, do tego dokupiłem głowicę kulową SBH 280, także b. lekką za około $100. W kwestii stabilności nie chcę nic więcej -stoi jak mur! Z głowicą miewam problemy tylko przy używaniu z Sigmą 135-400mm, przy ogniskowych około 400, ponieważ poprzedni właściciel z niewiadomych przyczyn pozbawił to szklo mocowania do statywu i muszę do statywu mocować aparat. Ale nawet takie traktowanie wytrzymuje, mocno dokręcona.
Pozdrawiam!

[ Dodano: 2006-05-23, 20:56 ]
Byłbym zapomniał waga statywu z głowicą to niecałe 2 kg -same nogi ważą wg specyfikacji 1250g
http://www.digitalfotoclu...id=964598435#fs
No to się pochwaliłem :evil: ;-)
 
brakol  Dołączył: 22 Maj 2006
Wielkie dzięki dla wszystkich za zainteresowanie i chęć pomocy :]
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
A ja dziękuję Slavie. Ze względu na ostatnie nabytki, muszę się przymierzyć do statywu (a mam monopod).
Obejrzę sobie Slika w internecie, chociaż wolałbym na jakimś plenerze... Ale nie zawsze można mięc wszystko :-)
 

Slava  Dołączył: 25 Kwi 2006
fotonyf napisał/a:
Obejrzę sobie Slika w internecie, chociaż wolałbym na jakimś plenerze... Ale nie zawsze można mięc wszystko

Zapraszam do Krakowa! Niestety na plenerowanie w odległych rejonach kraju nie mam czasu :-( I nie będe go miał aż do jesieni niestety...
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
Mam to samo z czasem, ale postawiłem sobie za cel, że raz w roku, na PPD jechać muszę, chociażby na koniec swiata. I realizuję. A inne wyjazdy, to jak się uda.
A plener w Krakowie chodzi mi po głowie, oj chodzi. I nie tylko mnie. Może coś w następnym roku się uda...
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
fotonyf napisał/a:
postawiłem sobie za cel, że raz w roku, na PPD jechać muszę, chociażby na koniec swiata. I realizuję.
Żeby nie odbiegać od tematu - jaki monopod polecacie? Nie mam z tym doświadczenia, nie wiem na co zwracać uwagę, itd.

Są takie z rozkładanymi nóżkami, ale ktoś kiedyś na forum zjechał to rozwiązanie jako bajer niż rzeczywisty ficzer.

Może będzie ktoś miał jakiś kij na PPD do pokazania?
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
tref napisał/a:
będzie ktoś miał jakiś kij na PPD

Będę miał dwa, obejrzysz sobie, a może nawet wypróbujesz. ;-)
 

dickkett  Dołączył: 18 Wrz 2006
Zawsze wożę jakiś stary Gitzo.
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
tref napisał/a:
Żeby nie odbiegać od tematu - jaki monopod polecacie? Nie mam z tym doświadczenia, nie wiem na co zwracać uwagę, itd.

Są takie z rozkładanymi nóżkami, ale ktoś kiedyś na forum zjechał to rozwiązanie jako bajer niż rzeczywisty ficzer.

Może będzie ktoś miał jakiś kij na PPD do pokazania?


Chyba ja zjechałem nóżki, mam na wyposażeniu monopodu i masakra to jest.
Przywiozę swój Manfrotto, potestujesz, pogadamy, piwo wypijemy - pomaga w podjęciu decyzji :-)
(http://www.jo72.pl/fotonyf/sprzet/monopod.htm)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach