Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Odnośnie wykresu napiecia na stronie Baltrade - pamiętaj, że wykres ten był rejestrowany podczas ładowania - gdy przez akumulator przepływa prąd ładujący. Po odłączeniu tego prądu napięcie na akumulatorze spada o gdzieś tak 100-200mV. Dlatego nawet w pełni naładowany akummulator NiMh ma zwykle napięcie poniżej 1.4V.
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
Pytałem o konkurencję dla Eneloop (na trzeciej stronie tego wątku) i ttb podał ReCyko+ . Jest jeszcze jeden konkurent, baterie Hybrio produkcji Uniross . To dla wiadomości potomnych ;)
 
pba1  Dołączył: 10 Gru 2006
 

TePe  Dołączył: 24 Sie 2006
To ja też dodam pare groszy od siebie.
Ostanio padłem ofiarą prądożerności k100d :/

Poleciałem sobie na wycieczkę z 3 kompletami aku (przeważnie starczał jeden)
Nie doładowywałem ich myśląc że są pełne - jakie było moje zdziwienie gdy po 50 zdjęciach padł pierwszy komplet a następne dwa odkazały się puste :/

Dostałem wtedy dobrą nauczkę i na własnej skórze przekonałem się na jak krótko starczają normalne baterie kupione w sklepie, zużyłem 5 kompletów :/


Zakupiłem ostanio BC-700 - naprawde fajne urządzonko, pokazało mi zresztą że jeden akumulatorek z jednego kompletu jest zepsuty (poczauje null cał czas na nim)

Odświerzam teraz pozostałe dwa komplety i poszukuje jakiegoś jednego ale dobrego który się nie wyczerpuje ! Może coś polecicie ? Eneloop najlepszy ?

Do teraz miałem i mam:
2 komplety Profitexx 2800 (na nowych trzaskałem rekordy udawało mi się sopkojnie zapełnić karte 2 GB jpgami - 660 zdjęc + domęczyć trochę na 512 mb :) tylko że jak się ich nie używa to jak wszystkie aku się rozładowywują samoczynnie :/
1 komplet forever 2400 też nie najgorsze ale nie to co profitexxy
 

LukD  Dołączył: 25 Wrz 2006
TePe,
Ja używam NiMH Energizer'ów 2 komplety 2500 i 1 komplet 1700.
Ani w starej KM Z3 przez blisko 2 lata, ani obecnie w K100D nie mam z nimi żadnych problemów.
Ładowarka to jakaś Vivanco, jednokanałowa ale procesorowa z wykrywaniem delta V, po bebechach sądząc ten sam lub b. podobny kontroler co w MW8168GS - tylko bez funkcji rozładowania.
Pozdr.
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
TePe napisał/a:
Eneloop najlepszy?
Mam i nie zauwazylem samo-rozladowania, spokojnie moge polecic.
 
mango  Dołączył: 15 Lut 2007
Temat aku to chyba na każdym forum można spotkać i zawsze ten sam scenariusz
czyli mamy jakiś sprzęt który szybko rozładowuje aku i wówczas zachodzimy w głowę czy to nie jest jakaś usterka albo co gorsza wada danego produktu.Z własnego doświadczenia wiem że bardzo ważne jest aby przed każdym ładowaniem aku dobrze je rozładować.W tym wypadku nie zawsze sprawdzają się metody oferowane przez ładowarkę albo aparat dlatego że proces ten jest jakby sztucznie wymuszony ( szybkie rozładowanie poprzez zwarcie )Może jest to fajne kiedy bardzo nam się spieszy ale jeśli mamy dwa albo trzy komplety aku to zawsze jeden można spokojnie rozładować w mniej drastyczny sposób.
Natomiast mniejszą wagę przykładam do firmy jakiej jest dany aku bo wielokrotnie przekonałem się że znani producenci mają podoną jakość i długo można by dyskutować która firma lepsza.W obecnej chwili testuje aku raczej mało znanej firmy i jak będę z nich zadowolony ( wszystko na to wskazuje ) to dam znać bo cenowo są naprawdę rewelacyjne.
 

mcgyver  Dołączył: 08 Lis 2006
A ja jeszcze raz powtórzę - k100d jest bardzo energooszczędny.

Ok. 1000 zdjęć robię na jednym komplecie energizerów 2500 i zastanawiam sie czy jest wogóle sens kupować drugi komplet... :mrgreen:

Ładowarka jakaś tania (przed 2 laty kosztowała jakieś 60 zł. z kompletem foreverów o poj. 2400!) ale ciężka jak cholera (myślę że minimum kilogram...)- może w tym tkwi sekret.
Kolega ma taką samą, ale używa fuji s6500 (jak na kompakta boski sprzęt) i jak naładował akumulatorki przed świętami to do 10 lutego trzymały...
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Mango, w jakim aparacie lub jakiej ładowarce masz jak napisałeś 'szybkie rozładowanie poprzez zwarcie' akumulatorów? Bo mam wrażenie, że nie bardzo wiesz o czym piszesz...
 
pepek  Dołączył: 19 Lip 2006
mango napisał/a:
nie zawsze sprawdzają się metody oferowane przez ładowarkę albo aparat dlatego że proces ten jest jakby sztucznie wymuszony ( szybkie rozładowanie poprzez zwarcie )

może to jakieś nieznane podgrzewanie sprzętu? temat aku już był na wielu forach tyle razy wałkowany, a ludzie dalej nie wiedzą jak znaleźć użyteczne informacje....
 
mango  Dołączył: 15 Lut 2007
Marek Wyszomirski napisał/a:
Mango, w jakim aparacie lub jakiej ładowarce masz jak napisałeś 'szybkie rozładowanie poprzez zwarcie' akumulatorów? Bo mam wrażenie, że nie bardzo wiesz o czym piszesz...

Nie bierz tego "zwarcia" tak dosłownie,natomiast kiedyś gdzieś czytałem że nie jest to takie bez znaczenia dla funkcjonowania aku.Zalinkuje jak znajdę.
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Nie biorę dosłownie. Miałem kilka ładowarek z funkcją rozładowania i zwykle prąd którym rozładowują jest w nich mniejszy od prądu którym ładuja akumulatory. Być moż echodziło Ci o unikanie łądowarek z dużym prądem ładowania - szybkie ładowanie faktycznie nie wpływa zbyt dobrze na trwałość akumulatorów.
 
mango  Dołączył: 15 Lut 2007
Znalazłem więc linkuję http://www.elfa.se/pl/fakta.pdf
żeby nie szukać za wiele strona od 83 do 85
to trochę nudne bo to czysta teoria ale może ktoś skorzysta
 
folab  Dołączył: 31 Sty 2007
kasetka nie wysysa mi wszystkiej energii z aku ,czy przed naładowaniem rozładować je w jakiejś lampce czy poprostu ładować od razu po tym jak aparat przestaje pracować?
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
folab, ładować od razu. Rozładowywanie "na siłę" psuje akumulatory, wbrew temu, co się mówi "na mieście" :-)
 
folab  Dołączył: 31 Sty 2007
moja ładowarka ma opcje rozładowania,nie korzystać z tego?
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
folab, ładowarka to co innego. Pisałeś o lampce. Ładowarka zrobi to raczej tak jak należy.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Korzystać, ale z umiarem ;-)
I sprawa taka - ile kosztuje teraz komplet akumulatorów? To jaki jest sens utrzymywania ich żywotności przez długie lata? Padną, to się nowe kupi i tyle.
 
folab  Dołączył: 31 Sty 2007
w temacie niżej zadalem pytanie,spróbujcie odpowiedzieć
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
matb, dokładnie, ja osobiście dziwię się ludziom ładującym aku przez 20 godz, by "dłużej pochodziły". Faktycznie, jeśli przeznaczeniem aku jest leżeć w ładowarce, to ma to sens :p Miałem taką ładowarkę i szczerze mówiąc do d... taka opcja. Z dwudniowym wyprzedzeniem trzeba było kombinować, żeby naładować 2 komplety przed dłuższą wycieczką. Nie mówiąc o wkurzeniu, gdy się to przypomniało za późno. Akumulatorki z tamtego czasu i tak od dawna w śmieciach, więc dla mnie to oczywiste - wolę 2 x pół roku komfortu niż raz rok ciągłego pupościsku, czy zdążę naładować.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach