amas  Dołączył: 22 Wrz 2006
tapirek napisał/a:
No właśnie ciekawe czy mógłbym kupić gdziekolwiek matrycę taką jak (lub pasującą) np. do K10D ale bez filtra Bayera? Szczerze mówiąc to nie słyszałem o czymś takim...

Pewnie w Sony :) Ja kupowałem z Framos.de - oni zajmują się takimi rzeczami. Ale tu muszę uprzedzić, że to droga impreza, jak się nie kupuje tysięcy sztuk (matryca do kamerki 640x480 to już 120pln, czyli tyle, co cała kamerka)

tapirek napisał/a:
Po mojemu firmware musi być mocno zmodyfikowane - zmienia się dość znacząco podstawowy element - inne mogą dostać szału. Takie coś jak autofokus albo pomiar światła prawie na pewno będą nieużywalne po takiej przeróbce.

kamerka na stadardowym firmware działała dobrze, jednak dopiero zmodyfikowane oprogramowanie pokazało, co daje wymiana matrycy. A jak już przerabiasz na BW, to przy okazji można autofokusa wyłączyć ;)

tapirek napisał/a:

Mógłbyś podać jakieś przykłady - jaki jest output z takiego programu gdy przepuścimy zwykłego RAWa.


zapożyczam obrazek ze strony Irisa,
jest to oczywiscie powiększenie małego kawałka, tak z 5:1, aby dobrze było widać.


Mamy tu poprostu surowe jasności poszczególnych składowych.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
amas napisał/a:
Mamy tu poprostu surowe jasności poszczególnych składowych.


DCraw daje podobny wynik. Bez bayera powino to wygladac rowno :-)
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
amas, cos mi sie nie wydaje zeby bylo wiele sensorów (tych stosowanych w DSLR) produkowanych w wersji bez filtru Bayera :-(
 

Rafał Czarny  Dołączył: 12 Sie 2006
Ja Wam mogę przerobić aparaty, nie ma sprawy. ;-)
 
amas  Dołączył: 22 Wrz 2006
Bronek napisał/a:
amas, cos mi się nie wydaje zeby bylo wiele sensorów (tych stosowanych w DSLR) produkowanych w wersji bez filtru Bayera :-(


Wiem, że chyba wszystkie KAF Kodaka są w dwóch wersjach, wszystkie Sony o jakich czytałem też. Czujniki CCD są szeroko wykorzystywane nie tylko do jakichś przyziemnych celów sfocenia widoczka, czy cuś ;) ale również do celow naukowych, gdzie akurat BW jest popularne. Twoje obawy wydają mi się zbyt duże :)
 

tapirek  Dołączył: 14 Wrz 2006
Czyli pomysł przerobienia aparatu na BW nie jest aż tak niedorzeczny jak mi sie wydawało jak zaczynałem ten wątek :shock:
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Czy ktos moze to wszystko podsumowac i powiedzec mi czy istD mozna przerobic na BW????? Jaka matryce ew. kupic...i co z softem w aparacie?
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
Rafał Czarny napisał/a:
http://marekhlasko.republ...d_P8097081.html

to smutne :roll:

[ Dodano: 2007-02-23, 18:45 ]
Fafniak napisał/a:
czy istD mozna przerobic na BW

oprocz usuniecia filtra bajeranckiego (o ile to w ogole mozliwe), trzeba by pewnie napisac konwerter RAW, ktory nie uwzglednia informacji o kolorze - chyba ze mozna by wykorzystac to cos, o czym pisze alkos.
To moze juz lepiej wypruj mu filtr podczerwieni? 8-)
 

mily  Dołączył: 19 Kwi 2006
ale zescie topika zapodali :mrgreen:

a tak serio to ostatnio jakos sobie dumalem jakby to bylo fajnie, gdyby ktos zrobil matryce BW i najlepiej w kwadracie ;)
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
l_uka, filtra Bayera nie da się usunąć bo jest "wbudowany" bezpośrednio na sensorze. Lepiej wymienić sensor.
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
Fafniak, cytat z linku o Kodaku BW, który dał Bronek,
Cytat
Without an anti aliasing filter and no Bayer color matrix, the resolution of a 6 mega pixel monochrome camera is astonishing. In monochrome, 6 mega pixels effectively does what it takes 12-24 mega pixels with a color matrix.

To co planujesz jest jak najbardziej rozsądne (pod war. odpowiedniej ceny matrycy).
 

tapirek  Dołączył: 14 Wrz 2006
mily napisał/a:
a tak serio to ostatnio jakos sobie dumalem jakby to bylo fajnie, gdyby ktos zrobil matryce BW


To może rynek na takie rozwiązanie nie był by aż tak bardzo niszowy, że nieopłacalny... Wydaje mi się, że wielu ludzi bardziej świadomych fotograficznie byłoby zainteresowanych czymś takim.

Fajna była by niewielka lustrzanka (coś gabarytów Olympusa E-400) z sensorem BW, bez jakichś bajerów. Zapiąć na to jakiegoś naleśnika i mamy rewelacyjny aparat do street photo.

Fafniak tutaj coś kolesie kombinują nad usunięciem filtra z CCD.
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
nie no, chłopaki, przecież matryce cz-b są produkowane. Tylko do aparatów się ich nie wstawia. I wybór modeli mniejszy.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
tapirek napisał/a:
Fafniak tutaj coś kolesie kombinują nad usunięciem filtra z CCD.
- ekhm....wyglada raczej na zabawe pilnikiem do paznokci niz przemyslane dzialania... :mrgreen:
 

bossini  Dołączył: 23 Sty 2007
To może tak z innej beczki. B&W robione w sofcie. Oto link do bardzo fajnego oprogramowania (niestety chyba tylko w formie wtyczki do PS :( , no i trochę drogiego):
http://www.silveroxide.com/BWTech.htm
Bardzo miłe, bawiłem się tym kiedyś (trial działa 3 dni z tego co pamiętam), możecie sobie wybrać rodzaj filmu, do którego ma być przekonwertowane zdjęcie - np. Tri-X :)
 

mily  Dołączył: 19 Kwi 2006
bossini - tak na szybkiego zapodalem hp5+ i powiem szczerze - niezle jest. Jeden z lepszych filtrow na szybkiego...

mam jakies strzaly robione na zmiane cyfra i hp5+ to sie potem pobawie i zobacze na ile sie pokrywa ;)

[ Dodano: 2007-02-24, 17:17 ]
ps. ale az mnie podkorcilo, mimo ze mi sie spieszy, to na szybkiego cos odkopalem

- zdjecia pogladowe, takie z uwalonym kadrowaniem, ale mniejsza.


cyfra z smcm28:2.8, analog 50:1.7
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
mily, ile ten filterek kosztuje [patrzyles?
 

mily  Dołączył: 19 Kwi 2006
nie patrzylem, ale w sumie to niezle zadzialal nie? czy mi sie zdaje? ;)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach