jiro  Dołączył: 15 Lis 2008
tubus lata, zrobic czy nie? serwis w ZG
Witam,

mam zooma ktorego od dluzszego czasu nie używałem ze wzgledu na problem w temacie. Pewnie cos sie tam rozregulowalo, czy samemu da rade to zrobic? dodam ze sam sie nie wysuwa, po prostu jakby nie byl dopasowany lekko. I drugie pytanie, ile zrobienie czegos takiego moze kosztować? Wiem ze ktos kiedys polecal jakiegoś serwisanta z zielonej gory tylko nie moge teraz tego znalezc. :-)
 

Hakro  Dołączył: 25 Gru 2007
mam podobny problem w M 50, tubus lata i na szczęście nic poza nim. optyka działa i m.in przez to jeszcze nigdzie tego szkła nie oddałem. drugi powód to brak czasu :-? serwis z bytomia mi nie odpisał a zatelefonować do sosnowca też nie mam zabardzo kiedy.





jakieś hinty?
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
Foto Serwis
ul. Okulickiego 39
65-018 Zielona Góra
tel. 068-3261258
 

macioh  Dołączył: 28 Gru 2006
Hakro, tubus lata Ci z soczewką, czy niezależnie?
 

Hakro  Dołączył: 25 Gru 2007
macioh,
Cytat
tubus lata i na szczęście nic poza nim. optyka działa
 

macioh  Dołączył: 28 Gru 2006
Hakro napisał/a:
macioh,
Cytat
tubus lata i na szczęście nic poza nim. optyka działa
Kurczę, ślepy ostatnio jestem :-/

Ten tubus trzyma się chyba na dwóch śrubkach, może wystarczy podokręcać.. W sieci widziałem gdzieś instrukcję serwisową do A 50/1.7, może samemu naprawisz?
 

Hakro  Dołączył: 25 Gru 2007
bałbym się chyba :-/
lubię robótki ręczne od dziecka, grzebanie rozkręcanie naprawianie, ale jestem świadom że nawet najprostszy obiektyw może mnie przerosnąć, a chyba bym się zastrzelił gdyby z mojej winy ta M'ka popadła w gorszy stan :-?
niemniej poszukam tych instrukcji w sieci. teza o śrubkach ma sens, bo z czasem tubus zaczął latać ciut mocniej - właśnie jakby z powodu jeszcze większego poluzowania. żeby tylko nie rozkręcił się na amen.. :roll:
 

macioh  Dołączył: 28 Gru 2006
Hakro napisał/a:
bałbym się chyba
Też się kiedyś bałem ;-) Rób zdjęcia podczas wiwisekcji szkła, bardzo pomaga przy późniejszym składaniu (jeśli zapomnisz co gdzie było).
Hakro napisał/a:
poszukam tych instrukcji w sieci.
Klik ;-)
 

jiro  Dołączył: 15 Lis 2008
macioh, ja ostatnio po raz kolejny rozbieralem SMC-F... no i coz sie stalo... teraz dziala jak obiektyw z QSF(czyt. na pozycji AF nie blokuje sie pierscien ostrosci, mozna zmieniac) :-D najgorsze ze nie wiem jak to zrobilem. ;-)
 

Hakro  Dołączył: 25 Gru 2007
jest coraz gorzej, i co najgorsze - gorzej samo z siebie :-|
z dnia na dzień stało się to:



przy najmocniejszym wysunięciu tubusa (najmniejsza odległość ogniskowania) widać wnętrze :roll:
cały tubus trzyma się już chyba ledwo na sąsiedniej śrubce o ile jakakolwiek tam występuje.
macioh napisał/a:
Klik ;-)

z tego niestety nic nie wywnioskowałem, nie będę grzebał. zbieram pieniądze i jadę do serwisu :-/
 

jiro  Dołączył: 15 Lis 2008
Hakro, rozkrecaj, przy wersjach M nie ma praktycznie zadnych problemow(uwazaj na kulke przy pierscieniu przyslon, wystarczy odpowiednio poatrzec po sciagnieciu mocowania i bedziesz wiedziale gdzie sie dokladnie znajduje). :-) ewentualnie jak cos pojdzie nie tak to mozesz oddac do serwisu i tez Ci zloza na nowo :-)

rozkrecajac pierwszy, drugi... moze cos pojsc nie tak, ale z czasem dojdziesz do wprawy i sam bedziesz mogl sobie czyscic obiektywy. :-)
 

macioh  Dołączył: 28 Gru 2006
jiro napisał/a:
teraz dziala jak obiektyw z QSF
Pimp my lens :-D

[ Dodano: 2009-05-16, 21:16 ]
Hakro napisał/a:
zbieram pieniądze i jadę do serwisu
Taka zabawa dużo kosztować nie będzie. Eldred za podobną naprawę w swoim DA Ltd. zapłacił jakieś 60zł (tutaj jest wątek z całą historią).
 

dybon  Dołączył: 05 Gru 2007
Hakro napisał/a:
jest coraz gorzej, i co najgorsze - gorzej samo z siebie :-|
z dnia na dzień stało się to:

Obrazek

przy najmocniejszym wysunięciu tubusa (najmniejsza odległość ogniskowania) widać wnętrze :roll:
cały tubus trzyma się już chyba ledwo na sąsiedniej śrubce o ile jakakolwiek tam występuje.
macioh napisał/a:
Klik ;-)

z tego niestety nic nie wywnioskowałem, nie będę grzebał. zbieram pieniądze i jadę do serwisu :-/


A nie chcesz sprzedać?
 
gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
Hakro, miałem tak w M50/1,7 naprawa była banalna.
Nie pamiętam już dokładnie jak jest zbudowany, ale zrób taki eksperyment.
Spróbuj odkręcić pierścień z napisami "SMC PENTAX-M ...." palcami. Przyciśnij go od góry i spróbuj odkręcić. Nic nie ryzykujesz.
Jak uda się odgręcić, będą tam chyba 2 śrubki które dokręcisz i tubus będzie ok.

gilby
 

Hakro  Dołączył: 25 Gru 2007
gilby, niech no ja Cię dorwę. jak już Cię dorwę, to postawię Ci :-B
słów mi brak co za banał, a ja kasę na serwis chciałem wydawać :roll:
były dokładnie 3 małe śrubeczki, jedna latała zupełnie - po tej stronie po której tubus totalnie odstawał, kolejna była mocno poluzowana (na granicy odkręcenia) a trzecia jakoś trzymała tubus w miejscu. dokręciłem wszystkie do oporu i obiektyw jak nowy, szczególnie że korzystajac z okazji, że mam pierścień z nazwą osobno w ręku - wyszorowałem mu literki w których denerwował mnie brud :-P
teraz z czystym sumieniem mogę powiedzieć:
dybon, w życiu! kocham to szkło! :-D
 
gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
:-D

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach