volender  Dołączył: 15 Wrz 2008
Zablokowany obiektyw w aparacie
Chciałem podpiąć kita od cyfry do mojego ME Super.

Jako że standardowo chodziłby taki zestaw na najwyższej liczbie przesłony,
to zablokowałem popychacz przysłony kawałkiem papieru, żeby się nie przymykała,
i wykręciłem lekko jedną śrubkę z obiektywu, żeby zachaczała o symulator przysłon,
żeby światłomierz poprawnie wskazywał czasy.
O, dokładnie śrubkę z tego miejsca: (fotka pożyczona od Generic, mam nadzieję, że nie będziesz mi miał za złe ;-)

Tylko, że tą śrubkę widać za mało wykręciłem (nie chciałem, żeby mi wypadła), i zapinając obiektyw do aparatu gdzieś w połowie drogi zesmyknęła mi się blaszka symulatora z tej wystającej śrubki.

Za to w drugą stronę śrubka już tak mocno opiera się na tym "dzyndzlu" symulatora,
że blokuje odkręcenie obiektywu z bagnetu.
Brakuje no dosłownie centymetr, może nawet mniej.

Zdjąłem film, i od strony migawki próbowałem podważać, odpychać do zewnątrz ten dzyndzel symulatora, ale nic nie skutkuje.

Bagnetu też nie ta się nijak odkręcić, bo śrubki mocowań bagnetu w body i w obiektywie są zakryte nimi nawzajem :-/ ..

Gdyby ktoś miał jakiś pomysł, to będę bardzo wdzięczny, boż kurcze chciałem wykończyć ilforda, i wreszcie założyć slajda, bo przyroda ciągnie w plener :-) .
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
Założyłem kita, patrzę od tylu przez otwartą migawkę i... słabo to widzę o-(
Nie ma za bardzo gdzie wygiąć ten symulator żeby minął się ze śrubką...

Mam nadzieję że ktoś jeszcze coś mądrego wymyśli ale ja w ostateczności bym próbował na siłę, może się blaszka symulatora tak wygnie że obiektyw wyjdzie a ją się uda naprostować - ale może pęknie albo cały ten pierścień do którego jest zamontowana gdzieś przeskoczy, ułamie się. Kiepska sytuacja o-(
 

volender  Dołączył: 15 Wrz 2008
Generic, Ty masz MEs'a? ;>

Mógłbyś zerknąć, czy ten "dzyndzel" symulatora jest przymocowany do pierścienia jakimiś nitami, czy na śrubkach?
Bo jeśli byłby nitami, to jest szansa, że przy większej sile puszczą, i on odpadnie.
Potem ew. by się go przymocowało czymś tam.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
volender napisał/a:
Mógłbyś zerknąć, czy ten "dzyndzel" symulatora jest przymocowany do pierścienia jakimiś nitami, czy na śrubkach?

Przykręcony dwoma wkrętami od strony bagnetu (obiektywu).
 

volender  Dołączył: 15 Wrz 2008
Dzięki plwk. Chociaż liczyłem na inną odpowiedź ;-) .

Zastanawiam się, czy nie nawiercić aparatu przy bagnecie,
i spróbować wykręcić tą !@#$%^ (kochaną) śrubkę.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Nie ma wystarczającej szczeliny, żeby odgiąć na zewnątrz dźwignię symulatora :?:
 

volender  Dołączył: 15 Wrz 2008
Jest szczelina między obiektywem a body, ale niestety symulator nie wystaje powyżej płaszczyzny bagnetu, więc nie bardzo jest jak zahaczyć. Próbowałem starym slajdem, ale nie udało mi się go zaczepić :-| .

Od strony migawki jest mała szczelina między obiektywem a pierścieniem symulatora, także nawet widzę tą dźwigienkę.
Mogę ją dotknąć śrubokrętem (tuż przy pierścieniu symulatora), ale tylko pokiereszowałem sobie w tamtym miejscu obiektyw, bo praktycznie próbując ją odepchnąć, ścinam ją, zamiast wyginać do zewnątrz.
Twarda jest ta blaszka, i kurcze ani drgnie..
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
Ja mam ME - bez super.

"Na zewnątrz" czyli od środka, czyli w stronę bagnetu jej nie wygniesz bo ona go i tak prawie dotyka. Jakiś ułamek milimetra luzu. A w stronę obiektywu też nie ma szans niestety. Ale mi się ona kiedyś wygięła nieco tak w dół - tj. w kierunku po okręgu bagnetu. I w tym bym jakąś szansę widział.

Aha i w moim ME to jest mocowane dwoma chyba nitami właśnie a nie śrubkami.
 

volender  Dołączył: 15 Wrz 2008
Panowie, udało się :-)
Dziękuję za pomoc, znając siebie, to pewnie samemu szybko zacząłbym rozwiercać aparat.

Musiałem użyć trochę brutalniejszej siły, ale na szczęście rozczłonkowałem tę upartą parę.

Wcisnąłem od strony migawki śrubokręt (trochę mniejszy od "próbierki/neonówki"), między pierścień symulatora a brzeg metalowej części obiektywu.
Odginając śrubokręt do zewnątrz, powstała mi dźwignia, która dosyć brutalnie, ale przesunęła lekko pierścień razem z "dzyndzlem", i obiektyw udało się wykręcić z bagnetu :).

Body wygląda na zdrowe, uszkodzeń prawie nie widać żadnych (lekko zadrapany pierścień symulatora).
O dziwo Kit też nie ucierpiał, tylko kilka rysek.

A myślałem, że będzie krwawa miazga.


Uff..... :-)
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
No to dobrze że się szczęśliwie skończyło.

Jak widać zakładanie obiektywów z wykręconymi do połowy śrubkami nie jest najlepszym pomysłem o-)



Choć u mnie zadziałało bezbłędnie o-P Ale w końcu i tak tą śrubkę zgubiłem o-(
 

takseo  Dołączył: 25 Wrz 2008
cóż.. podobny mam problem, tyle że ja złamałem ten dzyndzel z symulatora(w p30t jest plastikowy). Przykleiłem go z powrotem i śmiga, ale nie wydaje mi się to zbyt mocne. macie jakieś pomysły, jak to usztywnić? próbowałem przykleić blaszkę wygiętą w kształt litery U (bardzo niskiej litery U), ale o coś blokowała i działało tylko w jedną stronę.
 

volender  Dołączył: 15 Wrz 2008
Kurcze gdzieś był post o takim problemie... chyba komuś w chinonie się to przydażyło.

o, tutaj -> http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=18412 .

[ Dodano: 2009-05-04, 23:28 ]
swoją drogą, to zapomniałem wyczyścić aparatu po akcji ratunkowej, a założyłem już z powrotem film.

Ciekawe jak będzie wyglądał, oby się nie zatłuścił :| .
 

Ethan  Dołączył: 16 Lut 2009
czyli można bez ryzyka zamontować cyfrowego kita do me super, tak żeby był duży otwór?
jeśli tak to jak?
nigdzie nie mogę tego znaleźć a tak szerki kąt w moim me superku strasznie kusi :-P
 

volender  Dołączył: 15 Wrz 2008
Musisz jakoś dorobić popychacz symulatora przysłon. Powinien być tak ~3 mm na lewo od tej śrubki, która była mi się zablokowała.
Wtedy MES będzie dobrze mierzył światło, i trzeba będzie już tylko zablokować popychacz przysłony, np. kawałkiem papieru.
 

Ethan  Dołączył: 16 Lut 2009
po dokładnych oględzinach stwierdziłem że chwilowo dam sobie spokój :-P
szkoda ze nie wystarczy samo zablokowanie popychacza przysłony.
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
Wystarczy jeśli masz jakiś zewnętrzny światłomierz i będziesz robił na manualu.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach