lasitz  Dołączył: 10 Mar 2008
k20d czy k10d i lepsze szkło?
Witam serrrdecznie szanowne forum.

Krótka piłka z mojej strony: mam ok. 4K PLN do wydania na cyfrową lustrzankę. Waham się między k10d z 16-45 Pentaxa a k20d KIT 18-55 II.

Zastosowanie aparatu raczej uniwersalne, w przyszłości zamierzam mieć domowe studyjko. Fotografia to raczej hobby, na pewno nie nazwałbym siebie pro.


Proszę o Wasze zdanie i z goory dzięki :-B

edit: poprawiłem tytuł.

 
mysikrolik  Dołączył: 31 Sie 2007
Jeżeli cenowo wychodzi na to samo, to ja wziąłbym K20D.... :-)
 

karorn  Dołączył: 01 Mar 2008
Ja chyba wziąłbym k20, bo wtedy żeby zmienić sprzęt, czekałbym do hipotetycznego k40 (2 pokolenia), a jakbym wziął k10, to zmieniałbym przy k30 :) Bo przy jednej generacji sprzęt jest jeszcze okej, ale przy dwóch zawsze jakoś tak wydaje mi się przestarzały :P
 

jaczes  Dołączył: 19 Lut 2008
bez zastanowienia K20D... k10 miało (wg. mojej subiektywnej opini) gorsze JPG. brak Live'a (czasami może sie przydać)... itd.

może i jest droższy, ale moja zasada brzmi - jak coś brać to porządnie. Nie wiem jak w Twoim przypadku, ale ja poluje na k20 bo nie wiem kiedy następnym razem bedzie mnie stać na zamiane puszki...
 

ttb  Dołączył: 26 Lip 2006
Raczej tu wszyscy Ci radza k20 a ja bym kupil k10 + tamrona 17-50/2.8
 
janku  Dołączył: 10 Mar 2008
Ja bym brał K10D + 16-45. Jakie to teraz ma ceny, jakieś niecałe 3,5kpln ?
Reszta pieniędzy niech sobie rośnie w oczekiwaniu na wydanie na jakąś fajną stałkę.
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
jaczes napisał/a:
może i jest droższy, ale moja zasada brzmi - jak coś brać to porządnie.

dla mnie jedynym argumentem przemawiajacym za k20 jest lepsza mechanika lustra i migawki - jakos nikt tutaj nie podniosl tej kwestii. Reszta to jest praktycznie to samo - jesli idzie o "porzadnosc" ;-]
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
l_uka, bluźnisz. A LiveView i możliwość nagrywania filmików? :-P
;-)
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
Jakich to czasów dożyliśmy... :-D
Można się zastanawiać czy taki korpus, czy siaki...
Moje zdanie jest takie - (naj)lepsze szkło, na jakie Cię stać i korpus na jaki Cię stać. Dokładnie w takiej kolejności. Ja z K10D (mam od miesiąca) jestem bardzo zadowolony. Zasadniczo używam go tylko z jednym obiektywem z serii M. Co gorsza, moja żona zaczęła podzielać to zdanie i wygląda na to, że będziemy go sobie wyrywać. :mrgreen:
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
matb napisał/a:
l_uka, bluźnisz. A LiveView i możliwość nagrywania filmików?

porzadne lustrzanki nie nagrywaja filmikow :evilsmile: :-P :-> :lol:
 
lasitz  Dołączył: 10 Mar 2008
Dzięki wszystkim za odpowiedzi.

Może ktoś orientuje się, kiedy mniej więcej k20d wszedł do sprzedaży w PL? Pytam, bo zastanawiam się czy jest sens czekać na obniżenie ceny...

Dzięki i pozdrawiam :-B
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
lasitz napisał/a:
kiedy mniej więcej k20d wszedł do sprzedaży w PL
Zdaje się, że od 2 marca.
 
pikolo  Dołączył: 06 Gru 2006
Cytat
Pytam, bo zastanawiam się czy jest sens czekać na obniżenie ceny...

myślę że warto poczekać , i będzie to czekanie tygodnie a nie miesiące . Jest kilka spraw które mogą o tym świadczyć , takich jak : dolar według dzisiejszego kursu NBP osiągnął maksymalnie niską cenę 2.2915 , za oceanem cena body k20d już jest obniżana u biednych amerykańców (http://www.millenniumcamera.com/viewproduct.aspx?id=9786063 ) . Nikon także obniża ceny półprofesjonalnych lustrzanek ( między innymi model d80 można kupić za 2200zł) , a canon wprowadził duże rabaty na bardzo wiele swoich produktów . Osobiście zdaję sobie sprawę z tego że cena każdego towaru to w jakimś sensie jakiś abstrakcyjny punkt odniesienia , natomiast moim zdaniem cena powyżej 3800zł za kit jest absolutnym nieporozumieniem .
PS
Warto jeszcze trochę poczekać :mrgreen:
 

Polar  Dołączył: 12 Mar 2007
Zdecydowanie to jest chyba zły moment na zakup k20 właśnie ze względu na chorą cenę
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
pikolo napisał/a:
Nikon także obniża ceny półprofesjonalnych lustrzanek ( między innymi model d80 można kupić za 2200zł) , a canon wprowadził duże rabaty na bardzo wiele swoich produktów
Należy także wspomnieć o nowych lustrzankach Sony.
 

jaczes  Dołączył: 19 Lut 2008
teraz jeszcze przecież samsung sie dołozył ze swoim GX-20 to też powinno pomóc ;)

w usa gołe k20 już jest po ~1150$

ja poczekam do września, to lepiej bedzie bo se szkło fajniejsze kupie i kieszeń mnie nie bedzie bolała ;)
 

Tymeq  Dołączył: 17 Sie 2007
Jeśli zastanawiasz się nad wydaniem owych 4k teraz, to zdecydowanie polecałbym k10d.

A to ponieważ:
- jeśli jesteś osobą o niewielkim doświadczeniu cyfrowo-lustrzankowym (tak zakładam), to mogę podejrzewać, że nie do końca wiesz czego szukasz. Jeśli np. chodziłoby o makro to bez chwili wahania proponowałbym k20d (LiveView + wspomniany wcześniej ulepszony mechanizm kłapania). Natomiast tak - drogo zapłacisz za przewagi k20d nad k10d, które nawet nie wiesz czy się przydadzą/spodobają
- kwestia dyskusyjna, ale zwłaszcza w "codziennym" użytkowaniu wydaje mi się, że sytuacji, w których jakość obrazu z k20d WYRAŹNIE przewyższałaby ten z k10d będzie naprawdę marginalna (przy ceteris paribus = to samo szkło)
- elektronika tanieje i tanieć będzie (niestety/na szczęście szkła jakoś nie chcą :evil: ). Więc jeśli bierzesz pod uwagę względy "inwestycyjne", to w perspektywie roku zestaw k10d + 16-45 f/4 straci mniej na wartości niż k20d + kit.
- radocha z focenia k10d i k20d chyba taka sama, bo ergonomia się w znaczący sposób nie zmieniła
- k10d to i tak bardzo dużo zabawy na początek. Z czystym sumieniem będziesz mógł przesiąść się na inne body, gdy już będziesz wiedział czego Ci naprawdę do szczęścia potrzeba.
- szpan z posiadania k20d niewielki - żadna pani nie doceni tego, że wpakowałeś dodatkowe 1,5k by na plakietce widniało 20 zamiast 10 :-P

Pozdrawiam i życzę jedynie słusznej decyzji ;-)
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
Tymeq, dobrze gada.lasitz, poczekaj troche na spadek cen,a może i "choroby wieku dzieciecego" u K20 Cię ominą (np .dawno temu nikoś F4 -profi pucha-miał wypadający wizjer pryzmatyczny w pierwszych egzemplarzach).

[ Dodano: 2008-03-14, 14:26 ]
A właśnie,nie warto zarzynać sie na drogi korpus.Zwykle po zakupie okazuje się,że jeszcze potrzbujesz cos z osprzetu dodatkowego: lampę,dodatkowe szkło,pierścienienie do makro.Dobrze mieć wtedy jakieś środki na takie potrzeby "ratujące życie".
 

ThomFoto  Dołączył: 07 Lis 2006
Dokładnie jak przedmówcy. bierz k10 i bedziesz zadowolony. Poki jeszcze k10 w sprzedży jest. no i przy sprzedaży kiedys , nie stracisz tak wiele jak na k20

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach