stereo  Dołączył: 17 Maj 2008
Serwis Sigma vs. Tamron
Witam, jako że przymierzam się zdo zakupu jednego z tych obiektywów: sigma 24 70 f2.8 ex dg macro lub Tamron AF SP 28-75 f/2.8 XR Di LD Aspherical (IF). Z tego co się naczytałem troszke lepiej wypada tamron, ale myślę, że różnica optyczna nie będzie jak dla mnie jakaś wielka, więc nie odrzucam sigmy.

Bardziej mnie jednak nurtuje pytanie - co z ewentualnym serwisem? Dużo czytałem ale o serwisie sigmy nikt nie wspominał (może się nie psuje?:P). Za to o tamronie - nic dobrego nie czytałem. Podczas gwarancji naprawa ciągnie się miesiącami, po gwaranci naprawa graniczy z cudem, a zaraz po zakończeniu gwarancji obiektyw sie sypie - tyle wyczytalem na różnych forach (tym, cyberfoto, digart, canonboard). Jak to jest w przypadku sugmy? Mieszkam we wrocławiu, tam jest sigma pro-centrum, coś to da? (jeżeli chodzi o ff/bf, to i tak będę w sklepie testował, więc róznicy nie ma).

Co do gabarytów, przyznam, że cięższa sigma bardziej do mnie przemawia, niż plastikowy tamron. I też słyszałem raz dobre opinie o af w sigmie, raz w tamronie, więc tego nie biorę pod uwagę;)

Podsumowując - lepiej brać minimalnie lepszego optycznie tamrona i modlić się co wieczór, żeby następnego dnia działał? Czy troszke goraszą sigmę.....no i właśnie? Mieć spokój? Czy też nie można? A no i do sigmy brał bym gwarancję 3+2. Ktoś pomoże? Z góry dzięki ;)

A właśnie, przy okazji - tokina robi obiektywy pod bagnet pentaxa?:)
 

piotr_w  Dołączył: 14 Lis 2006
stereo napisał/a:
modlić się co wieczór, żeby następnego dnia działał?


Bez przesady, przez noc się nie rozleci. Z czasem pewnie dostanie większych luzów, ale przy amatorskim używaniu trochę pochodzi.

Problem będzie jak Ci spadnie na beton, ale tego gwarancja nie obejmuje, a z uzyskanych tym sposobem części zawsze możesz zrobić sobie jakąś oryginalną biżuterię :-)
 
DJ_Direct  Dołączył: 03 Cze 2008
tokina robi obiektywy z mocowaniem KAF. Podejrzewam ze do tej dwojki powyzej moglbys dolaczyc jeszcze Tokina AT-X 287 AF 28-70 F/2.6-2.8 w nowej wersji lub starsza ktora ma w calosci 2.8 i podobno jeszcze lepsza. U nas natomiast nie do kupienia do szklo, a w DE jedynie Fotokauska ma na stanie, ale wydatek bagatela bez kilkudziesieciu zlotych 2000PLN....
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
A Tokina ma serwis w Polsce? Bo wydaje mi się, że nie.
 
j+  Dołączył: 01 Sty 2008
DJ_Direct napisał/a:
starsza ktora ma w calosci 2.8 i podobno jeszcze lepsza


chyba aktualnie jest na giełdzie u nas.
*puf*

 

Piotr  Dołączył: 24 Kwi 2006
Re: Serwis Sigma vs. Tamron
stereo napisał/a:

Bardziej mnie jednak nurtuje pytanie - co z ewentualnym serwisem? Dużo czytałem ale o serwisie sigmy nikt nie wspominał (może się nie psuje?:P). Za to o tamronie - nic dobrego nie czytałem. Podczas gwarancji naprawa ciągnie się miesiącami, po gwaranci naprawa graniczy z cudem, a zaraz po zakończeniu gwarancji obiektyw sie sypie - tyle wyczytalem na różnych forach (tym, cyberfoto, digart, canonboard). Jak to jest w przypadku sugmy? Mieszkam we wrocławiu, tam jest sigma pro-centrum, coś to da? (jeżeli chodzi o ff/bf, to i tak będę w sklepie testował, więc róznicy nie ma).
)


Ja mam Tamrona i serwisowałem. Kupiłem obiektyw w pośpiechu bo wyjeżdżałem i nie zauważyłem feleru. Obiektyw miał przypadłość, że robił sobie co drugie, trzecie zdjęcie z przesłoną 2.8 chociaż aparat ustawiał światło do przesłony jaką ja ustawiałem i widziałem. Pomagało (czasami) silniejsze trzymanie obiektywu u podstawy i skręcanie w prawo.
Pomimo tej przypadłości przemeczyłem się 3 tygodnie podróży i zrobiłem nim sporo fajnych zdjęć (http://www.pbase.com/piotreks/antarctica08).
Potem skorzystałem z serwisu Tamrona w Gdańsku (Foto-technika). Wysyłka na własny koszt. Radzę nie używać poczty polskiej - bo w moim przypadku kurier EMS nie potrafił tam trafić. Jak dostali obiektyw to głucha cisza, kontakt telefoniczny raczej nieprzyjemny i bezwartościowy. Po miesiącu bez zapowiedzi dostałem obiekty naprawiony. Wszystko działa jak trzeba.
Od tego czasu używałem go np. 2 razy na ślubach kościelnych i znajomi dziękowali mi, że oprócz fotografa zawodowca jeszcze znajmony robił im zdjęcia. Na ostatnim ślubie 95% zdjęć jest ostra. AF z K20D pracuje bez problemu, z *istDS zresztą też.
Gdyby tak jeszcze nie był taki plastikowy ;-)
 

dilbert  Dołączył: 21 Wrz 2008
Pozwolę sobie dopisać parę słów odnośnie serwisu Sigmy.

Dzisiaj odebrałem swój obiektyw wraz z puszką, które odesłałem z związku z problemem ostrzenia przed obiektem. Nie podchodziłem do tematu jakoś panicznie, FF pojawiał się przy ogniskowej 18 mm, ale w pomieszczeniach, robiąc zdjęcia na przesłonie 2.8 potrafił dokuczyć. Zabawa w serwisowanie trwała prawie dwa tygodnie podczas których panowie z Sigmy trzasnęli z mojej puszki prawi 1000 zdjęć (!) i... nie zrobili nic :-/ Jak był FF tak jest, najmniejszych śladów poprawy. Przyznam szczerze, że mocno mnie to wkurzyło, ale nie mam specjalnie ochoty dalej walczyć z serwisem. Pozostaje mi... ostrzyć przy ogniskowej 50 mm oraz kręcić pierścieniem z powrotem na 18 i dopiero robić zdjęcie ;-)

Generalnie przykra sprawa i możliwe, że w przyszłości do obiektywów firm trzecich będe podchodził jak pies do jeża :-(

Co wy o tym sądzicie?
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
dilbert napisał/a:
Zabawa w serwisowanie trwała prawie dwa tygodnie podczas których panowie z Sigmy trzasnęli z mojej puszki prawi 1000 zdjęć (!) i... nie zrobili nic
Gdynia? Rendaszka?

Niestety ale serwis sigmy pana Rendaszki jest fatalny! I mówię to z własnego doświadczenia. Moja rada telefon do nich (wymaga cierpliwości) kategorycznie zażądaj rozmowy z serwisantem, powiedz, że chciałbyś rozmawiać z Rendaszką. Choćby sekretarka mówiła że nie ma (ignoruj w moim przypadku kłamała, był i w końcu podszedł do telefonu). W kółko powtarzaj pani co mieli zrobić a czego nie zrobili! Zażądaj aby na ich koszt ponownie dokonać wysyłki i naprawy. Życzę powodzenia.
 

dilbert  Dołączył: 21 Wrz 2008
Żaba napisał/a:

Niestety ale serwis sigmy pana Rendaszki jest fatalny! I mówię to z własnego doświadczenia.


No właśnie zastanawiam się teraz, czy ktoś z serwisu uznał moje roszczenia co do kalibracji za fanaberię, czy po prostu taką manianę tam odwalają? Pomijam fakt, że w domowych próbach z wydrukowanymi kartami do kalibracji, słoik ostrzy gdzieś w połowie dolnej skali. Liczą się efekty w warunkach bojowych. A nich strzelanie na 18mm z przysłoną 2.8 to czysta loteria, co podważa sens robienia zdjęć.

Pocykam pewnie jeszcze trochę zdjęć, potestuje... Jako, że idą ferię teraz im obiektywu nie odeślę (po potrzebuję puszkę na wyjazd ;-) ), ale pewnie skończy się za Twoją poradą Żaba i wykonam osobiście telefon do serwisu. Dzięki, pozdrawiam!
 
hasos  Dołączył: 09 Kwi 2009
odnowią temat. Jak na dzień dzisiejszy wygląda serwis tamrona. rozumiem, że obsługuje go fototechnika, ale czy robią wszystko na miejscu czy tranzytują dalej?
 
elgreen  Dołączył: 23 Sie 2008
A ma to jakies znaczenie ? Podobno kalibruja na miejscu.
Reklamacje rozpatrywane sa wg kolejnosci zgloszen.
Moj Tamron lezy u nich od 16 Lipca 2009. Brak odzewu.
Pare maili tez wyslalem - kompletny brak odzewu...
Niedlugo moze zadzwonie - tylko po co...

edit:
Mam rownoczesnie po 1 obiektywie w serwisach Tamrona i Sigmy, takze jak dostane je spowrotem to sie podziele spostrzezeniami :mrgreen:
Tamron (17-50/2.8) lezy w serwisie od 16 lipca 2009 :evilsmile:
Sigma (50/1.4 HSM) lezy w serwisie od 11 sierpnia 2009 :evilsmile:
 
Berrt  Dołączył: 20 Cze 2009
Dzisiaj odebrałem z serwisu swojego Tamrona 28-75/2.8.
Na chwilę obecną wygląda OK. Jutro w świetle dziennym sprawdzę czy wszystko jest tak jak być powinno.
Do serwisu zaniosłam 6 października tak więc trochę to trwało.
W serwisie robili kalibrację AF, czyszczenie i nie wiem dlaczego, ale wymieniali elektronikę. Całkowity koszt - 279zł

Dam znak jak sprawdzę wszystko w świetle dziennym co i jak z kalibracją.
 
elgreen  Dołączył: 23 Sie 2008
elgreen napisał/a:

Mam rownoczesnie po 1 obiektywie w serwisach Tamrona i Sigmy, takze jak dostane je spowrotem to sie podziele spostrzezeniami :mrgreen:
Tamron (17-50/2.8) lezy w serwisie od 16 lipca 2009 :evilsmile:
Sigma (50/1.4 HSM) lezy w serwisie od 11 sierpnia 2009 :evilsmile:


Mam "juz" spowrotem oba obiektywy i....

Sigma zostala skalibrowana na odleglosc 2,5m. Zlikwidowali Font Fokus. Teraz mam back fokus ostrzac na dalsze obiekty niz odleglosc kalibracji. Obiektyw rzekomo sprawdzili na jakiejs probie pieciu, tymczasem ostrzy dobrze tylko na duzych otworach (problem opisany w watku http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=27394 ) i ponizej 2,5m. Na wiekszych przyslonach back focus, ktory wraz ze zwiekszaniem odleglosci ostrzenia, zmienia sie w olbzymi front fokus (na 50m, 20metrowy front fokus)
Czas naprawy: ponad miesiac :evilsmile:
polishnikonservice aka zal.pl :mrgreen:

Tamron tez "juz" wrocil. Mieli dokrecic srubki i zdiagnozowac czy wystepuje problem typu ff/bf.
Na pudelku napisane - "kalibracja nieskuteczna", w srodku "kalibracja na wzorcowym body, czyszczenie, dokrecenie srub", podczas rozmowy przez telefon przed odbiorem zostalem poinformowany, iz nie wykonywali kalibracji i potwierdzili, ze istnieje problem z ostrzeniem, ktory wynika z napedu AF przez silnik aparatu :evilsmile:
Czas naprawy: (diagnoza czy cokolwiek tam robili) 1,5 miesiaca :evilsmile:
Bajzel kompletny, obiektyw jak mial FF na dlugim koncu tak ma. Potrzymali sobie obiektyw przez miesiac i jedynie dokrecili srubki (czas naprawy vide filmik na youtubie http://www.youtube.com/watch?v=IiOj-7MAO_w ponizej 1minuty 16 sekund)

Polecam oba serwisy dla ludzi o zelaznych nerwach :evilsmile:

:-B
 
Berrt  Dołączył: 20 Cze 2009
Ja im zaniosłem obiektyw wraz z korpusem.
Fakt że średnio dwa razy w tygodniu do nich dzwoniłem i upominałem się o przyspieszenie naprawy.
Akurat mieszkam w Gdańsku więc osobiście zawiozłem sprzęt i odebrałem co mam nadzieję że przyczyniło się do w miarę szybkiej naprawy.
Na karcie aparatu mam fotki testów ale robione dość prymitywnie moim skromnym zdaniem.

 

Piotr  Dołączył: 24 Kwi 2006
Berrt napisał/a:

Na karcie aparatu mam fotki testów ale robione dość prymitywnie moim skromnym zdaniem.

Obrazek


to zdjęcie jest urocze ;-)

A tak powaznie mam pytanie: Czy istnieje jakaś alternatywa dla kalibracji Sigmy po gwarancji dla tego serwisu Foto-Service w Gdyni?
 
elgreen  Dołączył: 23 Sie 2008
Nie wiem jak oni kalibruja w tym pokoiku, ale co jesli musza kalibrowac na szerokim kacie na dystansie 30 metrow lub wiecej vide ponizej (FF)




Obiektywy Sigmy z HSM podobno kalibruja na nieskonczonosc (czy wylacznie, czy rownolegle z kalibracja na inne odleglosci to nie wiem)
 

palermo  Dołączył: 12 Lut 2007
Mam prośbę. Czy mógłby ktoś zerknąć do karty gwarancyjnej Sigmy i zobaczyć jaki jest maksymalny czas naprawy gwarancyjnej. I czy wydłuża się on w przypadku ściągania części z zagranicy.
 
elgreen  Dołączył: 23 Sie 2008
palermo napisał/a:
Mam prośbę. Czy mógłby ktoś zerknąć do karty gwarancyjnej Sigmy i zobaczyć jaki jest maksymalny czas naprawy gwarancyjnej. I czy wydłuża się on w przypadku ściągania części z zagranicy.

Ha! O to samo chcialem zapytac - Witam w klubie.

37dni roboczych - tyle trwala kalibracja w Sigmie w moim przypadku - i to po raz drugi
(S)CENKA OPADA
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Berrt napisał/a:
Dzisiaj odebrałem z serwisu swojego Tamrona 28-75/2.8.
Na chwilę obecną wygląda OK. Jutro w świetle dziennym sprawdzę czy wszystko jest tak jak być powinno.
Do serwisu zaniosłam 6 października tak więc trochę to trwało.
W serwisie robili kalibrację AF, czyszczenie i nie wiem dlaczego, ale wymieniali elektronikę. Całkowity koszt - 279zł

?? kupujesz obiektyw, okazuje się że źle działa, wysyłasz na gwarancję a oni każą płacić za naprawę? czyli de facto dopłacasz do obiektywu 279zł a w sklepach są sprzedawane wybrakowane lub ryzykowne egzemplarze?
Co to za gwarancja jeśli trzeba zapłacić żeby coś nowego prawidłowo działało??

[ Dodano: 2010-02-15, 10:47 ]
Ja bym im niezłą imprezę urządził za coś takiego, rzecznik konsumenta minimum.
 
Berrt  Dołączył: 20 Cze 2009
Eldred napisał/a:

?? kupujesz obiektyw, okazuje się że źle działa, wysyłasz na gwarancję a oni każą płacić za naprawę? czyli de facto dopłacasz do obiektywu 279zł a w sklepach są sprzedawane wybrakowane lub ryzykowne egzemplarze?
Co to za gwarancja jeśli trzeba zapłacić żeby coś nowego prawidłowo działało??

[ Dodano: 2010-02-15, 10:47 ]
Ja bym im niezłą imprezę urządził za coś takiego, rzecznik konsumenta minimum.


Eldered - kupiłem używany i kalibrowali go pod mój korpus. Na gwarancji nie zapłacił bym im ani grosza :-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach