xrog  Dołączył: 07 Lut 2008
Łączenie filtrów szarych
Witam,

Chciałbym uzyskać bardzo długą ekspozycję, ale nie mam bardzo ciemnego filtra i wolałbym na razie zaoszczędzić na tym wydatku. Pomyślałem więc o zastosowaniu kilku moich filtrów "na raz". Kiedy wziąłem jednak dwa tanie filtry ND8 uzyskałem w K100D Super duże przekłamanie kolorów - z zielonego zrobił się... rudy! Czy to dlatego, że mam filtry słabej jakości, które nie są neutralnie szare? Czy to może jest efekt Szwartzschilda "w akcji"? Czy 2 solidne markowe filtry ND-8 "na raz" też spowodują przekłamania?

Druga sprawa: złożenie dwóch filtrów CPL i pokręcenie nimi też daje znaczną redukcję światła.
Nie zrobiłem jeszcze eksperymentów, może ktoś wie czy w takim przypadku kolory będą przekłamane i ile EV światła da się w ten sposób ograniczyć?

pozdrawiam!
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
A może balans bieli oszalał od tej ciemnicy? I stąd masz rudą zieleń..
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
xrog napisał/a:
złożenie dwóch filtrów CPL i pokręcenie nimi też daje znaczną redukcję światła

Taka kombinacja dale filtr IR.

Co do rudej zieleni, to mi coś takiego wyszło przy robieniu zdjęć przez granatowe filtry. Podejrzewam, że to przeciwieństwo IR, czyli UV.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
xrog napisał/a:
Czy to może jest efekt Szwartzschilda "w akcji"?
Matryca nie ma tego efektu.

A probowales poprawic balans przy wywolywaniu RAWa?

A ile EV chcialbys dostac? Bo raczej nie oplaca sie kupowac dwoch solidnych ND8. Lepiej od razu pojsc na calosc i kupic cos co ci przyciemni o 10EV. Np B+W 110. Od reki na ebay.de Tylko jesli chcesz uzyc z Sigma, to zaplacisz jak za zboze. Ja kupilem 52 mm za 32 euro z przesylka.

 

xrog  Dołączył: 07 Lut 2008
Stachu napisał/a:
Taka kombinacja dale filtr IR.


To ciekawe - muszę tego spróbować!

Stachu napisał/a:

Co do rudej zieleni, to mi coś takiego wyszło przy robieniu zdjęć przez granatowe filtry. Podejrzewam, że to przeciwieństwo IR, czyli UV.


Ale promieniowanie UV to raczej wysoko w górach jest, na nizinie UV jest już bardzo przefiltrowane przez powietrze. Poza tym, cyfrówki nie są czułe na promienie UV, z tego co pamiętam...

[ Dodano: 2008-08-20, 23:09 ]
dzerry napisał/a:

A ile EV chcialbys dostac? Bo raczej nie oplaca sie kupowac dwoch solidnych ND8. Lepiej od razu pojsc na calosc i kupic cos co ci przyciemni o 10EV. Np B+W 110. Od reki na ebay.de Tylko jesli chcesz uzyc z Sigma, to zaplacisz jak za zboze. Ja kupilem 52 mm za 32 euro z przesylka.


Właśnie jakieś 10 EV chciałbym dostać, a mam kilka filtrów szarych i polarów. Nie kupowałem jeszcze na zagranicznym ebayu, mam jakieś niejasne przed tym obawy... Poza tym, może wystarczy mi to co mam i nie będę musiał wyskakiwać znowu z kasy (ech to hobby...) ?
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
xrog napisał/a:
Ale promieniowanie UV to raczej wysoko w górach jest, na nizinie UV jest już bardzo przefiltrowane przez powietrze. Poza tym, cyfrówki nie są czułe na promienie UV, z tego co pamiętam...

Nad morzem jakoś da się opalać :-P . W necie są zdjęcia cyfrowe UV, więc pewnie trochę czułe są.
 

Yeti  Dołączył: 04 Lip 2007
xrog napisał/a:
Kiedy wziąłem jednak dwa tanie filtry ND8 uzyskałem w K100D Super duże przekłamanie kolorów - z zielonego zrobił się... rudy!

Po pierwsze spróbuj zrobić zdjęcie z każdym z tych dwóch i oceń na ile zmieniają barwy. Ja osobiście jeszcze nie spotkałem filtra szarego albo nawet polaryzacyjnego który jest bezwzględnie neutralny, niestety zawsze one dają mniejszy lub większy zafarb (nawet Rodenstocki i B+W), ale znam ten problem jeszcze ze slajdów, cyfrówką zdjęć z filtrami szarymi nie robiłem.
Jeśli masz ochotę eksperymentować, to polecam wziąć np. jakiś kiepski filtr UV i okopcić go świecą - tak kiedyś robiłem filtr szary do zdjęć zaćmienia słońca (i nawet mi to wyszło). Jak nie masz na poświęcenie filtra to nawet spróbuj okopcić kawałek szkła, byle by było równe i bez skaz. Z mojego doświadczenia wynikało że zafarb takiej warstwy sadzy jest niewielki (mnie szedł w zielony, ale może to wina świeczki :-) )
Niestety jest wada takiego "wynalazku" - niewielka trwałość, ale za to mały koszt i uciecha jak coś sie uda!
 

xrog  Dołączył: 07 Lut 2008
Yeti, to jest zdjęcie z użyciem jednego filtra ND-8, fuji superia 100, nie jest idealnie, ale bardzo źle też nie jest. Drugi filtr jest tym samym modelem, powinien być identyczny w działaniu.



Co do sadzy... mam wrażenie, że nie da rady pokryć równiótko filtra i będzie nierówno naświetlało... i chciałbym mieć powtarzalne efekty.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Moj kumpel uzywa szkla od okularow do spawania. Na D70s. Jak mi da jakies sample, to wrzuce. Mowil, ze zafarb jest, ale w wywolywarce spokojnie go sie usuwa.
 

xrog  Dołączył: 07 Lut 2008
dzerry napisał/a:
Moj kumpel uzywa szkla od okularow do spawania. Na D70s. Jak mi da jakies sample, to wrzuce. Mowil, ze zafarb jest, ale w wywolywarce spokojnie go sie usuwa.


A ile EV mniej więcej zabierają takie szkiełka spawalnicze?
 

Ganz  Dołączył: 30 Kwi 2007
wystarczająco by patrzeć przez nie na słońce.... podczas zaćmienia używałem nr11, więc wydaje mi się, że z filtrem w normalny słoneczny dzień czas naświetlania może wydłużyć się do co najmniej 2s.
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
Szybka do spawania oznaczona "5#" (nie wiem jak te oznaczenia działają) ściemnia o 6-7EV

Ale one to właściwie nie "dają zafarbu"... są po porostu zielone o-P
Tutaj pokazywałem jak to wygląda:
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?p=271288#271288
 

Yeti  Dołączył: 04 Lip 2007
xrog napisał/a:
nie jest idealnie, ale bardzo źle też nie jest.

Faktycznie nie jest źle, powiedziałbym nawet że lepiej jak na ND8 nie będzie. To ciekawe dlaczego dwa razem dają mocne przebarwienie, może kiedyś zrób eksperyment i użyj te dwa filtry raz z cyfrówką a drugi raz z analogiem - ciekawe jak przy tych samych czułościach będzie z zafarbem? Być może jest to efekt jakiejś wewnętrznej interferencji eliminującej pewną część widma, nie wiem jak to wytłumaczyć a fizykę znam nie najgorzej :-(
Inni koledzy podsunęli też dobre pomysły, myślę że te szkła z okularów spawalniczych mogą być niezłe, trzeba tylko trafić na odpowiedni rodzaj.
Wracając jeszcze na moment do sadzy na szkle - z tą nierównomiernością nie jest aż tak źle, pamiętaj że mimo wszystko końcowy obraz jest uśrednieniem, no chyba że sadza jest naniesiona na podobieństwo filtra połówkowego.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Yeti, wez poprawke, ze to jest jednak skan, w dodatku z negatywu. Tuatj naprawde byloby ciezko zauwazyc jakikolwiek zafarb.
 

Yeti  Dołączył: 04 Lip 2007
dzerry napisał/a:
wez poprawke, ze to jest jednak skan, w dodatku z negatywu. Tuatj naprawde byloby ciezko zauwazyc jakikolwiek zafarb.

Tak, tak, mam to na uwadze a jeszcze bardziej nasze niekalibrowane monitory, dlatego napisałem że lepiej już nie będzie z pojedynczym ND8.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach