martini  Dołączył: 20 Lis 2006
Obiektywy Schneider-Kreuznach
Witam, mam pytanie do wszystkich uzytkownikow pentaxow, oraz przyszlych posiadazy k10d.

Mianowicie co sadzicie o tych obiektywach ? Posiadacze pentaxow akurat sa w tej dobrej sytuacji ze obiektywy te sa na bagnet pentax kaf (wiadomo wspolpraca z samsung) wiec jakby na to nie patrzec, licza obiektywow do penatxow znowu sie powieksza ?

Czy ktos z was zamierza zaopatrzyc sie w jakikolwiek obiektyw Schneider-Kreuznach ? Mial ktos stycznosc z nimi ? Moze sa w nich jakies "perelki" ktore wypadaja lepiej niz smc ?
jestem ciekaw, bo to byc moze fajna alternatywa dla smc. I to rowniez dziala na odwrot, dla uzytkownikow samsungow obiektywy pentaxa.
 

Culminar  Dołączył: 16 Cze 2006
Obiektywy Schneidera to przemalowane obiektywy Pentaxa. Wystarczy porównać parametry, budowę optyczną a nawet obudowę (zamiast zielonego jest niebieski pasek + inna faktura pierścieni). Prawdopodobnie są wytwarzane w tej samej fabryce co szkła Pentaxa.
 
martini  Dołączył: 20 Lis 2006
czyli to jedno i to samo :)
 
wkrass  Dołączył: 09 Wrz 2006
Czytalem gdzies, ze mimo iz konstrukcja jest identyczna, to powloki roznia sie jednak.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
martini napisał/a:
wiec jakby na to nie patrzec, licza obiektywow do penatxow znowu się powieksza ?
jakby nie patrzeć nie masz racji - obiektywy wuja SAM'a to kopie (nie identyczne)szkieł Pentaksa, na dodatek nic nie wiadomo o SMC.
martini napisał/a:
Moze sa w nich jakies "perelki" ktore wypadaja lepiej niz smc ?
No nie sądzę, żeby uczeń przerósł mistrza, nie w tym przypadku, za daleko posunięty optymizm.
martini napisał/a:
jestem ciekaw, bo to byc moze fajna alternatywa dla smc.
tylko wówczas, gdy ceny S-K będą oscylowały w granicach 40-50% wartości SMC (chyba, że S-N też będą miały oryginalne powłoki, ale o tym głucho). W każdym razie w tym samym przedziale cenowym nie można będzie ich nazwać alternatywą, jedynie zamiennikiem (a wiadomo jak bywa z zamiennikami)
Culminar napisał/a:
Obiektywy Schneidera to przemalowane obiektywy Pentaxa
nie do końca właśnie. Dopóki ktoś mi nie pokaże specyfikacji, że mają oryginalne powłoki, nie są to te same obiektywy. Przykre, acz prawdziwe.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
no i nie wiadomo czy będą produkowane w tej samej fabryce, chociaż skoro pentax znacznie swoją fabrykę powiększył to można przypuszczać, że przy udziale samsunga z zastrzeżeniem, że i dla nich troszke słoików zrobią no ale to również nic pewnego
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
sołtys się zgodził z moją opinią widzę, czyli nie jestem jakiś inny :-)
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
tref, w sumie miałem napisać wcześniej prawie to samo co napisałeś, ale stwierdziłem, że może ktoś ładniej to ubierze w słowa i ma więcej danych - jak widać na załączonym obrazku nie pomyliłem się :-) :-B
 

Zbigniew  Dołączył: 04 Lis 2006
Oglądałem kiedyś jakąś stronę pokazującą system Szajsunga. Otóż oprócz 2 (może 3) obiektywów Sch-Kr resztę stanowiły szkła Pentaksa. Nic w tym dziwnego, ale była to strona Samsunga wychwalająca zalety aparatu. Innymi słowy szkła Sch-Kr do Sz traktować można jak wycinek zbioru (ideologicznie) szkieł Pentaksa. Poza tym osobiście i zupełnie subiektywnie wolałbym przypiąć do Samsunga szkło Pentaksa, niż na odwrót.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Zbigniew, - jezeli faktycznie wyjdzie 35 2.0 w barwach szajsunga i bedzie w sklepie to bede pierwszym ktory bedzie chcial to szklo zobacxzyc w akcji....+ pod slonce jakies foty
 

Zbigniew  Dołączył: 04 Lis 2006
No w sumie ja też :oops: Mam jednak pewną obawę (ale może ona być zupełnie nieuzasadniona), jeżeli chodzi o produkcję sprzętu foto przez firmy, które są poza tym rynkiem. W czasach, gdy korzystałem sobie spokojnie z KM 5D firma Sony wykupiła tę markę i wypuściła A100, która, o zgrozo, była, jak dla mnie, porażką. Postawili na pogoń za pikselami i z naprawdę fajnego aparatu z matrycą 6mpix zrobili szumiącą puszkę 10mpix. Broń Boże nie twierdzę, że mariaż Pentaks-Samsung będzie podobny - jestem wręcz pewien, że obydwu firmom wyjdzie to na dobre. Niemniej mam gdzieś wewnętrzny niepokój, może nie do końca uzasadniony.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Zbigniew, jakie widziałeś szkła Samsung-only? Bo ja sobie żadnego nie przypominam - z tego co pamiętam, to wszystko były rebrandy Pentaksa.
 

Zbigniew  Dołączył: 04 Lis 2006
Nie no - oczywiście. Były to przeróbki Pentaksa.

Kurcze, może za mocno napisałem mój mail - chodziło mi tylko o to, że widziałem stronę Samsunga reklamującą GX-10 i jako obiektywy chwalili się (niby) szkłami Sch-Kr, ale, poza 2-3 ich sztukami, reklamowali Pentaksy.

Przepraszam wszyskich urażonych :oops: :-D
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Zbigniew napisał/a:
Przepraszam wszyskich urażonych
- ja tu takich nie widze ? :mrgreen:
 

mklnet  Dołączył: 20 Kwi 2006
tref napisał/a:
martini napisał/a:
jestem ciekaw, bo to byc moze fajna alternatywa dla smc.
tylko wówczas, gdy ceny S-K będą oscylowały w granicach 40-50% wartości SMC (chyba, że S-N też będą miały oryginalne powłoki, ale o tym głucho).

Naprawdę bardziej wolisz zapłacić 1500 za SMC 16-45 niż 800 za S-K 16-45? Cóż, ja nie. Sama róznica w nazwie jest dla mnie warta max 10%, w powłokach drugie 10% (i choć wierzę w wyższość SMC nad resztą świata, to wierzę również, że w dzisiejszych czasach nie jest to przewaga "miażdżąca"). Poza tym pojawienie się kopii Pentaxa pod nazwą S-K jest szansą jakiegokolwiek zastnienia oferty nowych obiektywów K na naszym rynku.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
mklnet napisał/a:
Naprawdę bardziej wolisz zapłacić 1500 za SMC 16-45 niż 800 za S-K 16-45?
jeśli mam wydać kasę, wolę, żeby były to pieniądze wydane dobrze. Mając do wyboru super szkło kontra dobre szkło (w cenie do 2kPLN) to wybiorę super szkło. Rożnica byłaby, gdybym miał kupić super sszkło za 10k lub dobry obiektyw za 5k, chociaż, wydając 5k na szkło z jakimiś powłokami... a nie pewnymi... musiałbym zobaczyć szkło w akcji ()czy jest warte tej masy-kasy), czyli:
Fafniak napisał/a:
bedzie chcial to szklo zobacxzyc w akcji....+ pod slonce jakies foty
jest także moim zdaniem.



sołtys napisał/a:

tref, w sumie miałem napisać wcześniej prawie to samo co napisałeś, ale stwierdziłem, że może ktoś ładniej to ubierze w słowa i ma więcej danych - jak widać na załączonym obrazku nie pomyliłem się

no to zamiast piwka dziś wraca rum do łask +cola :mrgreen:
 

mklnet  Dołączył: 20 Kwi 2006
tref - ale pisząc o super szkle i dobrym szkle nie zapominaj o kontekście SMC i S-K, a te szkła różnią się na pewno nazwą, kolorem paska, gumą na pieścieniu zoom, być może powłokami. Ba, oba są tego samego autorstwa i prawdopodobnie pochodzą z tej samej linii produkcyjnej. Jeśli jedno z nich ma być super a drugie ledwie dobre...
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
sam napisałeś coś takiego:
mklnet napisał/a:
być może powłokami
czyli odpowiedz mi, dlaczego szkła z SMC są tak cenione, a te z MC już mniej? Można zrobić wspaniałą optykę, ale coż z tego, jeśli nie radzi sobie ona ze światłem w nią wpadającym? Powłoki są tym elementem, który gwarantuje lepszy wynik przy zdjęciach ze słońcem. Ja wcale nie chcę wydawać więcej, oczywiście chciałbym jak najtaniej kupować, ale inwestując warto płacić za jakość, a nie za jakoś ... to będzie.
 
martini  Dołączył: 20 Lis 2006
widze ze rozpętałem burze, z gory sory :D
 

mklnet  Dołączył: 20 Kwi 2006
tref napisał/a:
sam napisałeś coś takiego:
mklnet napisał/a:
być może powłokami
czyli odpowiedz mi, dlaczego szkła z SMC są tak cenione, a te z MC już mniej? ...

I napisałem również tak:
mklnet napisał/a:

i choć wierzę w wyższość SMC nad resztą świata, to wierzę również, że w dzisiejszych czasach nie jest to przewaga "miażdżąca"

Miałem kilkanaście różnych obiektywów, SMC i MC i o ile w większości przypadków (a raczej we wszystkich) dla starszych, manualnych szkieł różnica w powłokach i jej wpływ na obraz była ewidentna, to w przypadku obiektywów AF nie jest już tak czarno-biało. Osobiście wierzę w wyższość powłok Pentaxa nad konkurencyjnymi, ale obawiam się, że różnice się zacierają, nowi gracze jak Sony czy właśnie Samsung mogą korzystać z arsenału pomysłów i technologii podkupionych dawnych symboli jakości w fotografii (Zeiss, S-K). Jeśli chodzi o Samsunga, to przecież są od jakiegoś już czasu na rynku dwa szkiełka AF sygnowane S-K, a nie spotkałem się opinią stawiającą niżej jakośc powłok klona niż oryginału. Jeśli trafiłeś na coś takiego, podeślij linki.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach