alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Jasiek Matacz napisał/a:
Chodzi czy szkło w soczewkach może być narażone na trwałe naświetlanie itp.


Jasiek, idz zdjecia robic.

:-P
 
darkduch  Dołączył: 29 Cze 2008
Jasiek Matacz, zakryj czarną kotarą, zasłonką. A co :-P


Czasem nawet światło obiektywom pomaga :-P

alkos, bardzo dobrze ;-)


:-P
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Jasiek Matacz napisał/a:
wiecie ja po prostu boje się o Czarnego Me Super z SMC-M 1.4/50mm czy K1000


Serio pisałem. Wyjdź z domu, uzywaj ich, nic im nie bedzie.
 

Effendi  Dołączył: 20 Kwi 2006
Możesz zasłonić tylną soczewkę, w komorze lustra, jakimś kartonem. Nie zapominaj też, że przez wizjer wpada światło i ono również dokonuje nieodwracalnych zniszczeń światłomierza! Najlepiej byłoby zamalować wizjer i tylną soczewkę obiektywu czarną farbą - nic się nie naświetli. :-)

Tutaj kolega ma podobne problemy:
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=12695

Może razem coś ciekawego obmyślicie. :mrgreen:
 

Keek  Dołączył: 25 Cze 2008
Swiatlo nie, ale przed kurzem to bys schowal.
 

Yeti  Dołączył: 04 Lip 2007
Jasiek Matacz napisał/a:
czy dobrze robię że na półce eksponuje je z odsłoniętymi obiektywami(bez zatyczek).


bardzo źle robisz, trzeba trzymać w lodówce najlepiej zawinięte w folię aluminiową
:-)
 
teta  Dołączył: 28 Kwi 2006
Jasiek Matacz, Jeśli eksponujesz na półce, aby napawać się pięknem urządzeń, to dobrze robisz. Pamiętaj tylko o systematycznym odkurzaniu. Jeśli boisz się o światłomierze, to po prostu wyjmij baterie, a zapewniam Cię, że światłomierze przestaną mierzyć światło ;-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Google na hasło "bustwo" wrzuca takie dziwne linki.
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
Poza lustrem które po 20latach będzie nadawało się do wymiany przy optyce z powłokami SMC nie ma przeciwskazań poza kurzem . Przy optyce przedwojennej mogą wystąpić naloty na soczewkach (możliwe do usunięcia) . Ale to nie w każdym obiektywie bezpowłokowym
 

negocjatorek  Dołączył: 12 Kwi 2007
plwk, co ty wpisujesz w to biedne Google ;)
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
plwk napisał/a:
Google na hasło "bustwo" wrzuca takie dziwne linki.
No czemu dziwne ? Niektóre całkiem, całkiem . :evilsmile:
 
MMM  Dołączył: 19 Cze 2009
Moje obiektywy przeleżały jakieś 15-20 lat w plastikowych fabrycznych pudełkach i są w sumie jak nowe. Żadnego grzyba, mechanizmy przysłony i ostrości działają jak nufki, w jednym obiektywie tylko pierścień ostrości chodzi zbyt ciężko.
 
wujek  Dołączył: 12 Sty 2008
Jasiek Matacz napisał/a:
Rozebrać i wymienić smary.

Nie zawsze tak to działa. Chciałem oddać do czyszczenia Heliosa 40, ale nawet p. Bieniek nie chciał zagwarantować, że da się to potem ładnie poskładać. Generalnie obiektyw jest OK, tylko właśnie pierścień ostrości pracuje bardzo ciężko.
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
Jeśli chodzi o rozebranie soczewek przysłony celem dobrania się do zaoliwionej przysłony to się zgodzę . Ale Heliosa 40 mechanicznie wyczyścić to bardzo prosta sprawa . Cały układ gwintów wykręcam oddzielając od optyki poprzez zwykłe odkręcenie od optyki . Jasiu chyba widział u mnie Helisa 40 z roku bodaj 62 i co można z nim zrobić mechanicznie . Ostrze jednym palcem
 
MMM  Dołączył: 19 Cze 2009
Jasiek Matacz napisał/a:
MMM napisał/a:
, w jednym obiektywie tylko pierścień ostrości chodzi zbyt ciężko.

Rozebrać i wymienić smary. Jeśli masz większe mechanizmy metalowe(np. w Auto Sears 135 2.8 przesłona to jeden scalony mechanizm) to je oddaj do kąpieli ultradźwiękowej do byle zakładu foto i Ci za 5-taka wyczyszczą.


To stare obiektywy z FEDa ale bardzo fajne - szczególnie Industar-61 L/D.
Chętnie sięgam po ten aparat. Szkoda, że nie można ich podpiąć do lustrzanki.
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
Ale możesz podpiąć odpowiednik zenitowski z gwintem 42 jak i Wołnę 9 lub zupełnie niskobudżetowy industar 50 - tutaj jednak polecałbym przymknięcie do przysłony 5,6

[ Dodano: 2009-08-27, 18:39 ]
Czyszczarka ultradżwiekowa kosztuje około 100zł upadłbym na głowę płacąc za wyczyszczenie 5zł , każdy zakład zegarmistrzowski taką ma . Czyścić czyszczarką ultradzwiękową obiektywy to nie najlepszy pomysł . Trzeba dobrać siędo pierścienia przysłon a więc po co mi ultradźwieki . Więcej da mi sporo czystej benzyny ekstrakcyjnej . Obiektyw jaki by nie był różni się od zegarka . Tam włos demontuje się do czyszczenia , w obiektywie listki przysłon są na końcu demontażu , półmostek wraz z balansem zdejmuje na początku . Obiektyw lepiej wyczyścić odpowiednim pędzlem . Chyba że czyszczę ic setkę ale to w zakładzie
 
MMM  Dołączył: 19 Cze 2009
Ale odpowiedniki na m42 to już nie jest to samo chyba :(

(sorki za offtopa)
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
Są lepsze moim zdaniem od przekontrastowionego Feda . Zwłaszcza Wołna 9 od dawna uwazana jest za jeden z najlepszych obiektywów tej klasy (optycznie)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach