Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
magneto, - nie bede bronil puszki bo uwazam ze broni sie sama.... :-P
Co do szkla to zdziwilem sie ze z tego szkla mozna wiecej wyciagnac niz z istD.....
Za szklem przemawia (dla mnie) wielkosc i waga i te 16mm ktore juz przy F4 jest calkiem calkiem a po przymkniecu do F8 jest bardzo dobre......Co robi z rogami obrazu?
Moze moje spojrzenie jest w jakis sposob spaczone tym co fotografuje (i jak) ale nie kumam twoich "zrzutow" wobec rogow.....(a troche kotletow tez popelnilem :((( )

AWB - co to jest? :-P - a na serio do p***** jest ok. reszta to predefiniowane WB lub manual i RAW
Kolory z tego aparatu sa bardzo dobre......
Co do szumow.....faktycznie jest i takze wedlug mnie granica to 640 -ALE nie robilem odbitek jeszce......wiec moze i 800 lub wiecej jest dobre....
ZUPELNIE nie zgadzam sie z wypranymi kolorami przy wyzszych iso......czegos takiego nie doswiadczylem
(no i zaczalem bronic.....) :roll:
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
No teraz poważnie zastanawiam się czy kupić K100 czy K10.Serwis odradza K10.Testowałem Nikona D80 tam też z matrycą nie jest lepiej.Na razie mam DSa ale on dochodzi po dwóch latach do kresu żywota.Może tak jak radzi serwisant poczekać aż K10 wyjdzie z wieku niemowlęcego.Może DS wytrzyma jeszcze pół roku,ma juź grubo ponad 100tyś cykli,właściwie po osiągnięciu tej liczby przestałem liczyć i notować.Pozdrawiam
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
pawel1967 napisał/a:
Serwis odradza K10
- tzn. kto?
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
100 tys. zjęć przez 2 lata. wow :shock:
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
Tommy 7.0 napisał/a:
Chcę kupić k10d tylko podobno fotki są mało ostre w jpg (opinia dpreview).
JPEGi z K10D nie sa idealnej jakosci, ale:
- to czego czepia sie Phil Askey to nie brak ostrosci a brak wystrzania krawedzi. Czyli mniej agresywna obrobka programowa JPEGow w aparacie w porownaniu do typowych konsumenckich lustrzanek Canona czy Nikona; z lustrzanek podobnej klasy co K10D podobnie ma np. Nikon D200. Co wazne, K10D bardzo dobrze (lepiej niz konkurencja) oddaje detale w teksturach. Ponadto doskonale oddaje przejscia tonalne oraz cienie.
- JPEGi z K10D sa mocno skompresowane i na ektremalnych powiekszeniach (100% crop na ekranie to ekstremalne powiekszenie, odpowiada wydrukowi o roamiarach przekraczajacych format A3) widac artefakty, np. poszarpane krawedzie. Ciekawe ze Askey tego nie zauwazyl - swiadczy to o jego "metodologii testowania"
- ponadto sam algorytm wyostrzania JPEGow wbudowany w K10D jest dziwny, bo mocno wyostrza biale krawedzie na ciemnym tle, ale nie na odwrot. Ale znowu, to widac tylko na ekstremalnych powiekszeniach

I najwazniejsze - jezeli zamierzasz robic zdjecia do ekstremalnych powiekszen, to niezaleznie od wyboru aparatu JPEG sie nie nadaje. JPEG jest odpowiednikiem Polaroida - to gotowa odbitka, podczas gdy RAW to "cyfrowy negatyw" dajacy wieksze mozliwosci manipulacji, odszumiania, wyostrzenie itd. I tutaj K10D ma kolejne dwie mocne karty:
- mozesz robic w RAWach i pozniej sobie te RAWy wywolac do JPEGow bez uzywania komputera, poniewaz K10D potrafi to robic w aparacie. Po prostu wybierasz fotke na podgladzie, przycisk Fn i strzalka w dol i masz wszystkie ustawienia. Mozesz kazda fotke wywolac tyle razy (z roznymi ustawieniami) ile masz ochote i ile JPEGow sie zmiesci na karcie.
- mozesz stale robic w JPEGach, ale gdy trafi sie ciekawszy kadr naciskasz przycisk RAW obok obiektywu (trzeba przytrzymac sekunde) i aparat przelacza sie na RAW+JPEG (albo dla jednej fotki albo na stale, do ustawieniu w opcjach aparatu). Jezeli zamierzasz z tego korzystac to pamietaj ze (w aktualnych wersjach firmware - moze to poprawia) aparat z powrotem przelaczy sie na JPEG po podgladzie fotki.

Co mozna zrobic z RAWem zobaczysz w RAW Challenge . JPEG nie ma nawet ulamka tej elastycznosci.

[ Dodano: 2007-03-07, 09:43 ]
bEEf, co sie boczysz. Jak dla kogos najwazniejszym parametrem jest jakosc JPEGow to po kupowac K10D ? Niech sobie kupi D40 i nie zawraca glowy, nim tez mozna robic zdjecia :-P

[ Dodano: 2007-03-07, 09:50 ]
Tommy 7.0, jezeli budzet Ci na to pozwoli to poczekaj troche na nowe szkielka Pentaxa , a konkretnie DA* 16-50/2.8 :-) Powinno byc w sklepach w przyszlym miesiacu. Nie tylko jasniejsze, ale rowniez z wlasnym napedem AF.
 

Tomaszttr  Dołączył: 23 Lut 2007
Może Magneto oczekuje zbyt wiele od aparatu w tej klasie. W końcu K10 to lustrzanka amatorska. Dla mnie szumy przy 800 są w zupełności akceptowalne. Być może, że Magneto ma bardzo wysoko przesuniętą granicę swojej percepcji - nie śmieję się - może tak być. prawdopodobnie D200 lub EOS 5D zadowoli go, ale to już inna skala cenowa.
Generalnie w każdej "fachowej" prasie K10d Zbiera bardzo pozytywne opinie, między innymi za jakość zdjęć.
W ostatnim Chip Foto Video (3/2007) w ogólnej ocenie K10D pobił D80 (co prawda o 1 punkt).
Ciekawe jaki serwis odradza kupmo k10D :shock:
W mojej prywatnej ocenie K10D wygral z D80 i dlatego kupiłem K10D.
Wczoraj na ten przykład, poprostu cieszyłem się zwoim aparatem i radośc swą wyraziłem poprzez zdjęcia, spacer na powietrzu i nie obchodziły w tym momencie szumy, winietowania, niedoskonałości matrycy. JA byłem HEAPY!
Zrobiłem trochę JPG-ów, RAW-ów, wszystkim sie podobało, a niektórym nawet szczęki opadły :mrgreen:
Radujcie się Bracia i Siostry swoimi kadyszkami, po to w końcu je kupiliście 8-)
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
Wczoraj na ten przykład, poprostu cieszyłem się zwoim aparatem i radośc swą wyraziłem poprzez zdjęcia, spacer na powietrzu i nie obchodziły w tym momencie szumy, winietowania, niedoskonałości matrycy. JA byłem HEAPY!

No właśnie, świetnie powiedziane, dokładnie tak samo mam ja :-)
 

FraZa  Dołączył: 25 Kwi 2006
Mojemu DL-owi stuknął właśnie rok. Na razie nie zamierzam się go pozbywać, fajne zdjęcia robi. Główny jego mankament to af, ale i tak większość zdjęć robię stałkami manualkami. No i sr by się przydał.
Ja poczekam jeszcze rok, dwa, aż nowa technologia budowy matryc zlikwiduje szumy przy pozostaniu przy tym samym rozmiarze matrycy i zbliży dynamikę obrazu do analoga. Wtedy pentax powiniem wypuścić usprawnioną o wszystkie obecne delikatne niedociągnięcia kadyszkę luć ciut wyższy model i wtedy pomyślę o zakupie.
Oczywiście jakbym teraz nie miał lustrzanki cyfrowej to brałbym kadyszę
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
Tomaszttr napisał/a:
Dla mnie szumy przy 800 są w zupełności akceptowalne. Być może, że Magneto ma bardzo wysoko przesuniętą granicę swojej percepcji - nie śmieję się - może tak być. prawdopodobnie D200 lub EOS 5D zadowoli go, ale to już inna skala cenowa.
K10D szumi podobnie albo mniej od D200. A dokladniej, K10D ma bardzo konserwatywne algorytmy redukcji szumu, ale dzieki temu zachowuje maksimum detali oraz produkuje RAWy ktore mozna bardzo dobrze odszumic bardziej specjalstycznym oprogramowaniem na wlasnym komputerze. Dla porownania D80 ma agresywniejsze algorytmy odszumiania, ale z wieksza utrata szczegolow; podobnie wszystkie Canony (sic! niskie szumy to nie tylko zasluga matrycy). Sam staram sie nie wychodzic poza 320 ISO, ale nawet 640 produkuje przyzwoite efekty - szczegolnie ze moge sobie pozwolic na lekkie rozmycie zdjec z tego aparatu w post-processing (i przeskalowanie w dol; liczba Mpx mi na to pozwala :oops: ) ktore wiaze sie z (albo nawet "odpowiada") agresywniejszym recznym odszumianiem.

[ Dodano: 2007-03-07, 11:00 ]
FraZa napisał/a:
Ja poczekam jeszcze rok, dwa, aż nowa technologia budowy matryc zlikwiduje szumy przy pozostaniu przy tym samym rozmiarze matrycy i zbliży dynamikę obrazu do analoga
no to obawiam sie ze poczekasz dluzej 8-)

[ Dodano: 2007-03-07, 11:01 ]
Tomaszttr napisał/a:
Zrobiłem trochę JPG-ów, RAW-ów, wszystkim się podobało, a niektórym nawet szczęki opadły
Radujcie się Bracia i Siostry swoimi kadyszkami, po to w końcu je kupiliście
_________________
"Życie otwiera się na nas otworem, czasami jednak tym mniej przyjemnym"

Sedes z Bakielitu
a tak w ogole to slusznie prawisz :-)
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
Tomaszttr napisał/a:
Wczoraj na ten przykład, poprostu cieszyłem się zwoim aparatem i radośc swą wyraziłem poprzez zdjęcia, spacer na powietrzu i nie obchodziły w tym momencie szumy, winietowania, niedoskonałości matrycy. JA byłem HEAPY!
Zrobiłem trochę JPG-ów, RAW-ów, wszystkim się podobało, a niektórym nawet szczęki opadły :mrgreen:


No to fajnie. Jednak, żeby sobie pstrykać dla radości pstrykania bez zwracania uwagi na szumy, winietowanie i niedoskonałości matrycy nie trzeba wydawać niemal 4 tys.PLN. Można kupić coś za mniej niż 2 tys, albo analoga za 200 zł... Do czego zmierzam? Mówmy o niedoskonałościach naszych aparatów. Nie są to złote cielce, które mamy nabożnie czcić, tylko urządzenia, za które słono płacimy (szczególnie tu w IV RP, gdzie większość ludzi zarabia mniej niż 500 Euro miesięcznie) i chcemy żeby były jak najlepsze. Krytykować trzeba. Nie marudzić, ale szczerze mówić o tym, co nie gra tak jak - wg nas - powinno. Chociaż, z drugiej strony jak komuś wszystko pasuje w jego aparacie, to super. Niech się cieszy i głosi dobrą nowinę. Tylko niech uzna, że są i tacy, którzy mają różne wątpliwości i głoszą nowiny nieco mniej dobre. ;-)
 
Tomasz  Dołączył: 20 Lis 2006
Bronek i napisz jeszcze pare zdan o AF. Jego szybkosci w normalnych no i trudnych warunkach (jakie dla Ciebie to trudne waruki) Tryb AF.C czy go stosujesz i jak sie sprawuje twoim skromnym zdaniem. A na dokladke co z tym WB?? Czy to prawda co pisze magneto? :evil:
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Tomasz, dokładnie nie WB, tylko AWB - a ono jest kiepskie we wszystkich lustrach. Ostatni update firmware'u podobno coś poprawia.
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
Tomasz napisał/a:
Bronek i napisz jeszcze pare zdan o AF.
no tak ... AF ... w moim aparacie jest kiepsko skalibrowany :-( i po prostu zasluguje na wizyte w serwisie. Ale kiedy dziala to jest calkiem fajny i szybki. Wszystkie systemy miewaja problemu z nietrafiajacym AF , ale DS mimo ze wooolniejszy, jest dokladniejszy ... Co do WB to wszystkie lustrzanki, niezaleznie od systemu, nie ustawia go dobrze automatycznie dla swiatla zarowego. Po prostu trzeba ustawic recznie. Nie wiem dlaczego (tzn wiem ze skala AWB nie siega odpowiednie nisko np. do 2500K, ale nie wiem dlaczego). Co do WB na swietle slonecznym - zawsze jest przyzwoite, chociaz troche nieprzewidywalne.
 
Tomasz  Dołączył: 20 Lis 2006
No kto mi jeszcze napisze o AF bo dla mnie to najwieksza bolaczka.
 
magneto  Dołączył: 01 Mar 2007
Bronek napisał/a:
Tomasz napisał/a:
Bronek i napisz jeszcze pare zdan o AF.
no tak ... AF ... w moim aparacie jest kiepsko skalibrowany :-( i po prostu zasluguje na wizyte w serwisie.

Halo.. czy dobrze sobie przypominam, że to jest Twój drugi K10D? Mam wrażenie, że czytałem o tym, że wymieniłeś pierwszy ze względu na zły AF? (jeśli konfabuluję, to przepraszam)
Bronek napisał/a:
Ale kiedy dziala to jest calkiem fajny i szybki. Wszystkie systemy miewaja problemu z nietrafiajacym AF , ale DS mimo ze wooolniejszy, jest dokladniejszy ...

Po DS miałem przez kilka dni K100D - był zdecydowanie szybszy od DS, a jak teraz patrzę na portrety nim robione przy f/1.4, to łezka kręci się w oku.. Przy K10D też jest ostrość, ale dopiero na monitorze widzę, gdzie ;)
Bronek napisał/a:
Co do WB na swietle slonecznym - zawsze jest przyzwoite, chociaz troche nieprzewidywalne.

..szczególnie, gdy się mieszka na takich wyspach, gdzie pogoda jest przewidywalna, tzn: będzie padać ;)

Dziękuję wszystkim za konstruktywne odniesienie się do mojej nocnej "recenzji"..
Dodam jeszcze raz, że jest to dobry sprzęt i mam niejedno zdjęcie, które to potwierdza. Po prostu, nie do końca jest to aparat dla mnie. Jestem typem użytkownika, który ogląda zdjęcia głównie na komputerze i lubi mocno je obrabiać. Gdybym robił odbitki, nawet byłbym zadowolony z ziarna, które ma dość filmową charakterystykę. Gdybym miał jeszcze raz kupować, pewnie wybrałbym K100D. W porównaniu z dziesiątką, obsługa tego sprzętu jest wręcz pymitywna, ale kieszonkowy format rekompensował mi braki tego aparatu.
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
magneto napisał/a:
Halo.. czy dobrze sobie przypominam, że to jest Twój drugi K10D? Mam wrażenie, że czytałem o tym, że wymieniłeś pierwszy ze względu na zły AF? (jeśli konfabuluję, to przepraszam)
dobrze pamietasz ... :-/ :evil: I dlatego teraz wymiana nie wchodzi w gre, chce zeby serwis sie tym zajal :evil:
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Bronek, - polecam Apollo :-P
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Fafniak napisał/a:
polecam Apollo :-P
kto z Bronkiem leci w kosmos?
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
hej, ja sie nigdzie nie wybieram :shock:
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
(odpowiedz).Kupno w obecnej chwili odradza serwis w Gdyni.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach