Bomber  Dołączył: 24 Sty 2007
[K100D] własnoręczne kalibrowanie AF w firmware, help
Mam K100D i wyczuwam nieprawidłowe ostrzenie, to znaczy ze mi ostrzy troszke za celem w który celuję.
Chciałbym to naprawic poprzez wlasnoręczne ustawienie w menu nie dla użytkowników :P

Wiem ze jest taki temat juz ale nie potrafie sie włamac po przez podaną przez was kombinacje klawiszy. Jedynie co dam rade to przy włączaniu aparatu naciskam:
PLAY->MENU->OK->ON i wyświetla mi sie tylko: "VER:1.00"
Nic wiecej nie dam rady zrobic ://

Jesli ktoś mogłby mi napisac co i jak po kolei naciskac aby ustawic sobie ten AF, bede bardzo wdzieczny :))

Nie mam nerwów do tego aparatu i na serwis go juz nie wysle, bo jeden wysłałem i po 4,5 tygodniach wywalczyłem nową puszke ktora ma tą samą przypadłosc ale w znacznym stopniu mniejsza, lecz jak wiadomo przy sporych powiekszeniach (makro), duzych ogniskowych to ta wada bije po oczach...
 

macioh  Dołączył: 28 Gru 2006
Bomber napisał/a:
PLAY->MENU->OK->ON

to jest kombinacja dla K10D. dla K100D jest chyba MENU->INFO->INFO . tak w ogóle, to wszystko masz w tym wątku ;-)
 
Bomber  Dołączył: 24 Sty 2007
macioch w pewnym poscie napisał o korekcie AF w menu serwisowym:

"więc tak:
1. łapiesz aparat
2. wciskasz jednocześnie AE-L i INFO i włączasz aparat
3. wyświetli się wersja softu - w tym czasie masz szybko nacisnąć MENU -> MENU -> INFO (na wyświetlaczu powinno pojawić się menu z dziwnymi wpisami)
4. pozycję DEBUG MODE zmieniasz z DIS na EN i potwierdzasz knefelkiem OK
5. przechodzisz do menu aparatu -> zakładka SET-UP
6. na samym dole jest AF TEST w którym możesz robić wszytko, tylko nie ruszać AF AREA TEST
7. korygujesz sobie FF/BF
8. powtarzasz krok 2, 3 a w 4 zmieniasz na DIS i potwierdzasz guziczkiem OK "

Lecz prosze mi jedno powiedziec, czy po ptk 7 gdy skoryguje AF to gasze normalnie aparat i ponownie włączam aby zrobic krok nr 2,3,4 ?
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Bomber, nie. Cały czas jesteś w 'debug mode' i masz dostęp do menu korekcji (na dole w menu ustawień). Korygujesz do woli. Potem wyłączasz, włączasz, ponawiasz magiczną kombinację i dajesz 'Debug mode' na dis. I już.
 
Bomber  Dołączył: 24 Sty 2007
no to teraz moge sie wypowiedziec :P
Na poczatku chce podkreslic iz opcja korygowania AF jest bardzo dobra i powinna się znajdowac w menu użytkownika !!

Wiec tak, w świetle słonecznym ustawilem sobie Focus corr. na +240 [um] i ostrzy mi idealnie (wystarczająco jak dla mnie :P) natomiast przy tym ustawieniu gdy robie foto w świetle żarowym ustrzy mi o jakiś milimetr bliżej obiektwywu. :(
Wiedząc o tym gdy bede sie wybierał na jakąs sesje zdjęciową musze zapamietac kazdą wartosc dla danego swiatła i tak sobie ustawic i bedzie cacy :P

Wieczorem dokladnie sprawdze wartośc korekty AF dla światła żarowego.

Jak narazie to sprawdzałem to dla: DA 18-55 + raynox dcr 250 bo tego najczesciej uzywam :P
Wiosna sie zaczyna, jak tylko wyzdrowie to wybieram sie gdzies w plener fotografowac budzące się a moze juz wybudzone owady i inne leśne skrzaty :P Nie moge sie doczekac bo wkoncu bede mógl sobie korygowac ostrosc w prawie w kazdej chwili :P

Pozdrawiam i polecam aby kazdy kto ma problem z ostrzeniem zaglądnął do tej opcji a ułatwi sobie życie :))
 
danpe_
[Usunięty]
heh, dla mnie to paranoja, żeby aparat za tak ciężką kasę miał kłopoty z ostrzeniem...
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Cytat
heh, dla mnie to paranoja, żeby aparat za tak ciężką kasę miał kłopoty z ostrzeniem...


A zastanawiales sie dlaczego w najnowszym 1D mIII wprowadzili korekcje AF w menu...?
 

davnes  Dołączył: 18 Lis 2006
no to trzeba się przerzucić na system E olka tam nie ma problemu :-P ale ja juz nie chce wracac do tej samej rzeki -panta rej:] :-P
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
davnes napisał/a:
no to trzeba się przerzucić na system E olka tam nie ma problemu


jaaasne ;-)
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Wlasnie apropo, ogladalem jakis lupie fotki z ciemnych pomieszczen zrobione K10D na wyjezdzie firmowym, no i bylo troche z "nietrafionym" AF. Ale potem ogladalem zdjecia robione przez inna osobe na D200 i... to samo, podobny odsetek zdjec, gdzie AF "zaszalala". Nie ma lekko :-P
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Może po prostu chcieliśmy mieć aparat doskonały. Pewnie także uzytkownicy innych systemów nie robili takiego zamieszania, jak my z tym nietrafianiem :-)
 

Polar  Dołączył: 12 Mar 2007
Pytanko w sprawie AF.Często padają stwierdzenia że AF jest szybki albo wolny jak to się wyraża w konkretnych jednostkach? A może to jedynie subiektywna ocena.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Polar, subiektywna. Fociłeś czymś z AF? Jeśli tak, to rzuć czym, wtedy będzie można napisać, jak w porónaniu wypada ten AF w kasetce czy kadyszce.

[ Dodano: 2007-03-14, 09:37 ]
Poza tym - wpadnij na spotkanie w niedzielę, to sam obmacasz :-)
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Cytat
Często padają stwierdzenia że AF jest szybki albo wolny jak to się wyraża w konkretnych jednostkach
- a sa takie jednostki?
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
- a sa takie jednostki?

No niby można porównać czas przeostrzenia z odległości np 1m do nieskończoności różnych modeli i podać w sekundach. Na przykład. Ale to bardzo mało mówi w sumie o szybkości w normalnym użytkowaniu i chyba dlatego nikt tak nie robi (przynajmniej ja nie widziałem).
 

Polar  Dołączył: 12 Mar 2007
bEEf
Cytat
Fociłeś czymś z AF?

nie mam żadnego doświadczenia dopiero wchodzę w wielki świat fotografi
niemniej twoja odpowiedź na moje pytanie jest dla mnie zrozumiała - dzięki!

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach