Marek__ZZ  Dołączył: 22 Lip 2008
zakres dynamiczny
czy ktoś może mnie wytłumaczyć co to jest zakres dynamiczny w k200d?
Interesuje mnie co uzyskuję w praktyce gdy rozszerzamy zakres dynamiczny?
W instrukcji jest napisane niezbyt dla mnie zrozumiale.
jedyne co rozumiem to to że podnosi się do 200 procent...ale czego 200 procent?
i jak to działa na jakość zdjęcia i w jakich przypadkach należałoby rozszerzyć zakres dynamiczny?
Pozdrawiam
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Nie mam K200D ale będę zgadywał - jeśli robisz w RAW to nic nie zyskujesz. Jeśli robisz w JPG to aparat ci niedoświetla, a potem ciągnie same cienie, dzięki czemu widać coś w cieniu a i światła są nieprzepalone.
Prawdziwy wzrost dynamiki (kosztem rozdzielczości) będzie w matrycach EXR od Fuji. Teraz też największą dynamikę mają Super CCD SR od Fuji, ale opcje 200%-300%-400% DR dotyczą tylko wywoływania jpg przez aparat. Zarejestrowany Raw ma wszystkie potrzebne do takich zabiegów dane. Mogą być jedynie problemy techniczne ze zmieszczeniem dużej dynamiki w 8 bitowym jpg, a jeszcze większe z pokazaniem całej dynamiki na 6 bitowym monitorze o słabej dynamice (czytałem gdzieś, że LCD są 6bit, a 8bit jest symulowane jakimiś sztuczkami).
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Po pierwsze - problem jest do działu Pierwsze kroki z Pentaxem
Po drugie - radzę zapoznać się z instrukcją obsługi aparatu.
Po trzecie - 200 ISO to nie to samo co 200%
Po czwarte - na forum jest już wątek dotyczący zakresu dynamicznego. Trzeba było pociągnąć tamten temat, a nie zakładać nowy.

Czółko...
 

takseo  Dołączył: 25 Wrz 2008
Tu przykłady rawów:

Bez D-range



Z D- range

 

dilbert  Dołączył: 21 Wrz 2008
Nigdy nie używałem tej funkcji, ale wygląda to jedynie na pogłębianie niedoświetlenia zdjęcia a nie poszerzanie dynamiki :-?
 
Marek__ZZ  Dołączył: 22 Lip 2008
Benek!!
po piąte:
to przeczytaj mój post gdzie napisałem że w instrukcji jest napisane dla mnie przynajmniej niezrozumiale
po szóste:
to nigdzie nie napisałem że ISO 200 identyfikuję z 200 procentami
po siódme :
to jeśli już to pisz na temat a nie pouczaj...bo inni użytkownicy nie maja takich problemów jak Ty
po ósme wreszcie to zdecyduj się czy problem jest do działu o pierwszych krokach czy do działu o zakresie dynamicznym.
dwa czółka


ps:
dziękuję bardzo Pawełkowi Takseo i Dibert za precyzyjne podpowiedzi.
to pomaga w rozumieniu tematu.
pozdrawiam
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Marek__ZZ, po pierwsze drugie i czwarte to zgadzam się z Benkiem.
Przydaje się czasami spróbować wyszukiwarki. Poza tym dział Pierwsze Kroki... jest na swój sposób działem chronionym (albo inaczej - specjalnej troski), gdzie nie dostałbyś pouczenia a raczej bezpośredni link do dyskusji o DR :-P
 
Marek__ZZ  Dołączył: 22 Lip 2008
Być może, w wyszukiwarce jest kilkanaście podobnych ale nie poruszających dosłownie tego czego szukam.
Nie rozumiem w czym jest problem.
teraz w w tym wątku będzie połowa postów "biurokratycznych" o niczym.
a linku i tak nikt nie podał.
takie polskie bagienko gdzie jeden mądrzejszy od drugiego.
a poza tym to Waszych postów nie traktuję jako pouczenia ....bo nie bardzo jesteście w stanie kogokolwiek pouczać
Trzy czółka


Admin proszę usuń ten wątek jeśli tych "ekspertów" może to uszczęśliwić...
 

dilbert  Dołączył: 21 Wrz 2008
Osobiście też nie rozumiem polityki odsyłania do wyszukiwarki, gdzie znajdują się tematy z 50 stronami ;-) Jak ktoś nie chce pomagać/odpowiadać to niech nie pisze nic... Uciekam bo zaraz kolorowi dopadną :-P
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Zachowaj trochę spokoju. Dla relaksu wczytaj się w regulamin forum http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=10785
Jak już trochę ochłoniesz to poczytaj te wątki
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=15032
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=13648

[ Dodano: 2009-01-12, 18:24 ]
dilbert napisał/a:
Osobiście też nie rozumiem polityki odsyłania do wyszukiwarki, gdzie znajdują się tematy z 50 stronami

To jest bardzo nieuprzejme. Z drugiej strony dla pewności, że ktoś jednak odpisze radze zadać pytanie w wątku dla początkujących
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
takseo, te zdjęcia to nie odwrotnie?
 
Marek__ZZ  Dołączył: 22 Lip 2008
plwk
dzięki
 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
Gwiazdor napisał/a:
takseo, te zdjęcia to nie odwrotnie?

...dokładnie takie same mam wrażenie.
 

takseo  Dołączył: 25 Wrz 2008
Gwiazdor napisał/a:
takseo, te zdjęcia to nie odwrotnie?


Nie. Aparat nie doświetla, żeby póżniej wyciągnąć z cieni, przy obróbce jpg. Wiadomo że cienie łatwiej wyciągać niż światła. Zdziwiło mnie to, bo czas, czułość i przysłona były takie same...
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
takseo napisał/a:
Wiadomo że cienie łatwiej wyciągać niż światła

Hmm, nie jestem pewny. :-/

 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Benek, nie to że łatwiej, co możliwe jest wyciągnąć cokolwiek z cienia niż cokolwiek z przepałów.
 

Alyjen  Dołączył: 31 Sie 2008
Cytat
Zdziwiło mnie to, bo czas, czułość i przysłona były takie same...


były takie same bo pewnie gdzieś magicznie wykorzystuje to ISO 100 które zniknęło, zapewne jakiś algorytm obrabia zrobioną fotografię stosując "co by było gdyby było 100, no oczywiście byłoby ciemniej odrobinkę" a później to składa do kupy, nie bez powodu aparat z załączonym drange działa zauważalnie wolniej (w serii)
gdyby przesłona lub czas się zmieniały to by była kompensacja ekspozycji (z której nie daleko do bracketingu) a nie drange,
przedstawione zdjęcie, przykład jest dość ciemne a ta funkcja ma ratować przepalenia a nie doświetlać mroki ;) lepszy przykład jest w teście aparatu na dpreview polecam poszukać

 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Nie jestem wielkim praktykiem ani znawcą tematu, ale osobiście wolę obrabiać prześwietlone aniżeli niedoświetlone RAW-y. W wypadku rozsądnych przepałów metoda suwaczkowa (Odtwarzanie na max oraz minusowe ustawienie w Ekspozycji) działa bardzo dobrze. Natomiast wyciąganie niedoświetlonych miejsc, czy to w RAW-ie poprzez +Ekspozycja, czy to +Jasność, czy zwłaszcza poprzez późniejsze rozjaśnianie cieni w poziomach PS kończy się w moim przypadku zazwyczaj tragicznym zaszumieniem. Ale fakt, że z tragicznego przepału nic się nie da wyciągnąć, a z tragicznego niedoświetlenia cosik zawsze będzie :lol:
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Benek napisał/a:
Czółko...

Marek__ZZ napisał/a:
dwa czółka


Dla mnie oba wpisy łamią Regulamin Forum.
Przywołuję Panów dyskutantów do porządku!
 

takseo  Dołączył: 25 Wrz 2008
Alyjen, Zapomniałem napisać. to były RAWy. Dokładnie tak samo obrobione w rt. Na wyświetlaczu aparatu, też różniły się jasnością. Coś mi tu nie pasuje.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach