michas1975  Dołączył: 13 Wrz 2006
Odnośnie ostrości na całości??
Witam serdecznie.Jestem początkujacym użytkownikiem lustrzanki bo wcześniej miałem automat optio mx.Tam nei było problemu bo ogólnei na całości ustawiał mi ostrość.A tutaj w lustrzance jeżeli mam dany punkt autofokusa to właśnie mi tam ostrzy a reszta jest rozmyta.jest to piękne czasami i przydatne ale jak mam ustawiać żeby jednak nei bylo takiego rozmycia.Jestem posiadaczem k100d+kit 18-55,fa 1.4 sigma 28-70/2.8
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
michas1975, musisz mieć większą głębie ostrości - czyli w praktyce ustawiasz większą przesłonę. Wiąże się to jednak z wydłużeniem czasu, o czym należy pamiętać.
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
michas1975, rece mi opadly, serio :) masz nawet fajne szkielka i nie wiesz takiej podstawy... ech... Tutaj: http://www.dofmaster.com/dofjs.html obliczysz sobie GO.
 

PiotruśP  Dołączył: 09 Sty 2007
Zrób kilka zdjęć testowych na różnych przysłonach np. na 5,6 i 22 przy tej samej ogniskowej - zobaczysz różnicę. Warto również zapoznać się z kalkulatorem głębi ostrości:
Głębia ostrości. Kalkulator.

I takie pytanie jeszcze w jakiego typu zdjęciach przeszkadza Tobie mała GO (głębia ostrości) - portret, krajobraz, makro?
 
michas1975  Dołączył: 13 Wrz 2006
wiecie skoro nigdy nei bawiłem się lustrem a dopiero napstrykałem jakieś 1800 fotek to nei ma co się dziwić.Napewno będę coraz lepszy w te kocki bo już dawno mnei foto pochłoneło ale potrzeba na to czasu a nikt nie rodzi sie alfą i omega.
 
michas1975  Dołączył: 13 Wrz 2006
[color=darkblue]I takie pytanie jeszcze w jakiego typu zdjęciach przeszkadza Tobie mała GO (głębia ostrości) - portret, krajobraz, makro?[/color]

głównie chdozi mi o krajobrazy bo w portrecie to jeżeli nawet tak robie to jest to pozytywne aczkoliwek czasem przydaje się też ujęcie bardziej ostre tła.
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
Zasada:
mniejsza odleglosc przedmiotowa=wieksze rozmycie tla, mniejsza gleba
mniejsza wartosc przyslony=wieksze rozmycie tla, mniejsza glebia
 
michas1975  Dołączył: 13 Wrz 2006
dzięki za wszystkie cenne wskazówki-naprawdę każde słowa krytyki doceniam i przyswajam.W tym momencie naprawdę wiele mi to wyjaśniło.Biorę się od jutro do pracy.
 

PiotruśP  Dołączył: 09 Sty 2007
michas1975 napisał/a:
głównie chdozi mi o krajobrazy bo w portrecie to jeżeli nawet tak robie to jest to pozytywne aczkoliwek czasem przydaje się też ujęcie bardziej ostre tła.
OK, w takim razie stosuj w miarę małą dziurę powiedzmy do f11 - f16 - przy mniejszej dziurze w wyniku dyfrakcji spada rozdzielczośc obiektywu.

Do krajobrazu dobry jest kit. Przy 18mm i f11 odleglość hiperfokalna wynosi 1,61m co oznacza, że ostry obraz uzyskuje się na przedmiocie oddalonym o połowę tej odległości tj. ~0,8m. Pokombinuj z kalkulatorem, a sam dojdziesz do jedynie słusznych wniosków :-) .
 
michas1975  Dołączył: 13 Wrz 2006
a co w takim razie z punktem autofokusa-jeżeli bezie na środku a właśnie usaywię takie parametry jak mówisz to mimo tego obraz na cąłości będzie ostry??czy może na jakimś konkretnym programie-nei mówię tu nawet o auto bo wogóle tego nei używam-tak naprawdę to av i tv only.
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
AF mozesz sobie darowac. Ustawiasz na nieskoncczonosc.
 
michas1975  Dołączył: 13 Wrz 2006
czyli w tym momencie mówisz o programie M full manual.a nie o preselekcji jednego z dwóch wskaźników??
 

GRZESIO  Dołączył: 05 Mar 2007
najlepiej na Av, i MF
 

PiotruśP  Dołączył: 09 Sty 2007
michas1975 to czy będziesz uzywał Av, M czy innego TV :) to jest nie istotne - uzywaj tego programu na jakim najlepiej sie Tobie pracuje.

Co do ostrości dwa słowa. Ten przypadek który ja opisałem dotyczy ustawienia ostrości na hiperfokalną tzn na te 1,6m - wtedy ostrość jest w zakresie od około 0,8m (połowa hiperfokalnej) do nieskończoności. Jeżeli przy parametrach o których pisałem wczesniej (czyli 18mm i f11) ustawisz ostrość (na obiektywie) na nieskończoność to zakres GO będzie od 1,6m (hiperfokalna) do nieskończoności.

W praktyce ustaw ostrość na nieskończoność (nawet nie musisz wyłączać AF, bo możesz skierować punkt AF na jakis odległy obiekt i aparat sam ustawi ostrośc na ∞), ustaw f/11 do f/16 i tyle.
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
Jestem mocno zaskoczony tym tematem :shock: . Pamiętam że przymierzając się do zakupu pierwszego aparatu, dość sporo naczytałem się o zasadach fotografii, o sprzęcie i technice. Kupno lustra było w moim wypadku wyborem dokonanum na podstawie doświadczenia i wiedzy. Nagle czytam coś takiego :?: Nie bardzo wiem jak to rozumieć.
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
awakqwq, mialem podobne odczucia wczoraj...
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
milo napisał/a:
rece mi opadly, serio (...) nie wiesz takiej podstawy

Różnica pomiedzy pl.rec.foto a Forum Penax@PL polega między innymi na tym, że pytający dostaje odpowiedź. Albo nie dostaje żadnej odpowiedzi. Albo jest [OT]. A czasem banan. Mi ręce opadają, gdy czytam takie odpowiedzi, jak zacytowana.
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
zorzyk, z całym szacunkiem, ale nie odnosisz wrazenia ze na takie pytania nie powinno byc tu miejsca? Bo mi sie wydaje, ze podobnego typu pytania na innych forach od razu sa zamykane, a autorzy odsylani do szukajki badz google. Dodam jeszcze, ze moj komentarz byl zakonczony usmieszkiem, a Ty wyrwales tylko fragment. Tyle z mojej strony.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
milo napisał/a:
na takie pytania nie powinno byc tu miejsca


I właśnie z tak u nas nie ma!

Nikt nie musi odpowiadać na posty, to jest wybór odpowiadacza/czytacza. Postanowiliśmy u zarania dziejów, że kretyńskie uwagi typu "poszukaj w googlu" nie będą tu stosowane. Przypomnij sobie własne doświadczenia z poczatków własnego pisania na jakimkolwiek forum i to, jakie uczucia Tobą targały, gdy zauważałeś pierwszą odpowiedź - a być może było to: RTFM.

Dlatego jestem przeciw takiemu punktowaniu czyjejś niewiedzy. To przyjdzie z czasem, z ilością przeczytanych źródeł, i z ilościa zrobionych zdjec. Albo nie przyjdzie nigdy. Więc zamiast mówienia, że ktoś czegoś nie wie (qrde, jakby wiedział, to by nie pytał!) podaj link do artykułu albo wyjaśnij.

milo, nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi. [stare]
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
zorzyk napisał/a:
Więc zamiast mówienia, że ktoś czegoś nie wie (qrde, jakby wiedział, to by nie pytał!) podaj link do artykułu albo wyjaśnij.


zorzyk napisał/a:

Nikt nie musi odpowiadać na posty, to jest wybór odpowiadacza/czytacza.


No ok. Biore to sobie do serca ;)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach