Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
Yongnuo YN-560 III
Pokój temu [pentaxowemu] domowi.

Jakiś czas temu-> przedstawiałem <- Wam lampę błyskową firmy YongNuo o oznaczeniu YN-560II . Była ona rozwinięciem , typowo manualnej, z diodowym odwzorowaniem parametrów dobrze działającej błyskotki YN-560.

Chińczycy jednak idą z postępem i swój jakże udany produkt unowocześniają nadal.
Parę tygodni temu pojawiła się nowa wersja w/w lampy. Jest to już trzecia odsłona tego produktu i jeśli w tym tempie będą zachodzić zmiany, możemy się spodziewać w przyszłości naprawdę ciekawych propozycji w tym przedziale cenowym.

Do rzeczy.
Pierwsza YN 560 to jak już wspomniałem lampa z diodowym odwzorowaniem parametrów. W wersji drugiej poprawiono parę elementów ( przyciski sterowania, szybkość zoomu), dodano tryb Multi oraz co najważniejsze pojawił się monochromatyczny wyświetlacz.

Trójka? Wygląda niemal tak samo jak dwójka.





Ma ten sam zestaw złączy tj. wejście dla zewnętrznego zasilania i gniazdo lamp studyjnych.


Więc gdzie tu różnica?
Otóż YN 560 III posiada wbudowany odbiornik wyzwalacza radiowego kompatybilnego z serią wyzwalaczy YN RF-602 oraz RF-603.
Niewtajemniczonym, powiem iż wyzwalacze YN RF 602/3 przebojem wdarły się w szeregi tego typu oprzyrządowania oferując za bardzo konkurencyjną cenę niezłe wykonanie, powtarzalność błysków, spory zasięg działania i kompatybilność z systemami Canona i Nikona.
Dla systemu Pentaxa polecany jest RF-602(w wersji Canona), zbudowany z dedykowanego nadajnika wpinanego w sanki aparatu oraz odbiornika "montowanego" do stopki lampy błyskowej. RF-603 różni się od RF-602 tym , że odbiornik jednocześnie jest nadajnikiem i nie za bardzo chce działać z Pentaxem ;)

Jako, że posiadam zestaw wyzwalaczy RF-602 postanowiłem elektroniczną drogą kupna z jakże odległego Hongkongu zanabyć rzeczoną lampę.

Ale pojawił się mały dylemat. Lampa współpracuje z wyzwalaczami RF-602. Ale oznaczenie RF 602 jest lekko mylące. Otóż odbiorniki (wszystkie) oznaczone są faktycznie jako RF-602 (RX).


Ale nadajniki już różnią się między sobą i mamy RF-602TX jak i RF-600TX

I czy lampa, która wg instrukcji współpracuje z RF-602 będzie współgrała z nadajnikiem RF600 działającym z odbiornikami RF-602 ? ;)

[nadajnik RF-600TX]

Odpowiedź brzmi : TAK! Działa.

Ale zanim zajmiemy się tą współpracą jeszcze trochę o samej lampie.
Tył lampy to tak jak w wersji II wyświetlacz LCD oraz ten sam układ przycisków.


Żadnych zmian...widocznych.
Ale przyciski już są opisane inaczej i mają trochę inne funkcje.
Niestety sterowanie nimi lekko się pogorszyło, gdyż czasami jesteśmy zmuszeni do naciśnięcia dwóch przycisków jednocześnie( by np wejść w menu/ustawienia lampy lub zmienić kanał odbioru).
Sterowanie zoomem też nie jest tak komfortowe jak w dwójce ( 2 przyciski - zmieniające ten parametr w górę lub w dół). W trójce do zoomowania służy tylko jeden przycisk i odpowiada on za jeżdżenie po całym zakresie "w górę" z przeskokiem 105mm->24mm.
Naciśnięcie jakiegokolwiek przycisku w II powodowało podświetlenie ekranu. W III mamy do tego dedykowany przycisk.
W wersji II wyłączenie funkcji sleep (a raczej wydłużenie czasu po którym ona się włączy) sygnalizowane było przez diodę pod kontrolką zasilania (pilot). W III ta dioda świeci na niebiesko i sygnalizuje współpracę lampy i nadajnika.




Włączenie funkcji S1 i S2 oraz RX ( odbiornik radiowy) sygnalizowane jest w III przez miganie diody na przednim panelu lampy.

.


Lampy różnią się odrobinę kolorem żarnika(?) lub reflektora, ale nie zauważyłem wpływu tej zmiany na kolor emitowanego światła.



Wydaje mi się też , że rozproszenie snopu światła jest ociupinę inne.


[24mm - YN 560 II po lewej ; YN 560III po prawej]


[105mm - YN 560 II po lewej ; YN 560III po prawej]


No i teraz sama współpraca z nadajnikiem RF 600TX.
Wzorcowa ;)

Kanał nadawania w nadajniku RF-600TX jak i odbiorniku RF-602RX zmienia się za pomocą pinów.


[nadajnik]

Podobny układ "przełączników"widnieje na ikonce w lampie, a sam kanał możemy zmienić za pomocą menu.



I.... to działa ;)
Nadajnik w sankach body , lampa "w terenie" i do określonej odległości powtarzalność błysków na poziomie 100%. Do jakiej odległości ? Myślę, że w zakresie 100-150m flash będzie błyskał zawsze. Powtarzalność w granicach 75% uzyskałem przy około 200m
Lampa działała nawet przy ~230m.

.

Dosyć ciekawie zachowuje się też to urządzenie w momencie uśpienia. Czas do zaśnięcia/ wyłączenia jest naprawdę długi ( od 5 do 120 min), a gdy lampa pochrapuje wystarczy delikatnie nacisnąć przycisk nadajnika by zadzwonił jej budzik [Na marginesie - przycisk umieszczony w nadajniku RF-600/RF-602 ma 2 stany - pierwszy kontrolny - drugi wywołujący błysk. Lampę budzimy tym pierwszym].
W wersji nadajnik + zewnętrzny odbiornik - lampę budziło się przez wymuszenie błysku.
Parametry uśpienia/wyłączenia lampy są naprawdę ciekawe. Nie jesteśmy już skazani tylko na jeden parametr zatwierdzony przez producenta( tak jak w wersji YN 560 II).


Z innych "ciekawostek" :
Zmniejszono natężenie sygnału "beep" świadczącego o gotowości lampy.
Krok zmiany mocy błysku jest wybierany z 1/2 lub 1/3 EV dokładnością.
Najkrótszy czas błysku uzyskany dla Pentaxa ? 1/180 sek.
W głowicy lampy nie słychać delikatnego cykania ( jak w II).
Zoom pracuje ciszej niż w II.
Przy korzystaniu z nadajnika RF-603 niebieska dioda świeci non stop ( od momentu jego włączenia), zmienia kolor na czerwony w momencie ładowania kondensatora.

Reasumując.
Różnica w cenie pomiędzy YongNuo 560II a 560III to 50pln ( w Polsce). Nie jest to dużo, ale jeśli ktoś nie korzysta w wyzwalaczy radiowych zakup nowej wersji jest raczej nieopłacalny. Szczególnie, iż lampy YN serii 560 mają bardzo czułą fotocelę i bezproblemowo można je wyzwalać za pomocą innych lamp.
Jeśli ktoś posiada nadajnik RF-600/602 lub wyzwalacz YN-603 to zakup tej lampy może być ciekawą alternatywą dla zakupu lampy i dodatkowego odbiornika ( 85pln za RF-602RX lub 75pln RF-603).

Wybór jak zawsze należy do ...

;)

 

squonk  Dołączył: 01 Wrz 2008
Noo Blesso, recenzja jak się patrzy :-)
 

BAN paradziqs  Dołączył: 05 Sie 2009
dziekuje za recenzje
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Blesso, Chińczycy powinni Cię opłacić, bo dzięki tej recenzji mają moją kasę.
 

Raynold1987  Dołączył: 24 Mar 2010
super prezentacja! Dzięki :-B
Załóżmy, że używam 2 lamp na różnych kanałach - chcąc przełączyć kanał muszę ściągnąć nadajnik z body i co więcej mieć przy sobie szpilkę/igłę ? :-P
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
Tak to właśnie jest. Szpilka + ściągnięcie nadajnika z body.
Można oczywiście bawić się z ustawieniami - jedna lampa na "wyzwalaczu" a inna na fotoceli np w trybie S2 tak by nie błyskały razem.
 

BAN paradziqs  Dołączył: 05 Sie 2009
kurcze.. pewno pytalem.. ale niepamietam zbytnio odpowiedzi ;P

na body lampa w HSS (np metz 58), gdzies tam pare metrow dalej YN 560 II z trybem na fotocele,
czas powiedzmy 1/1000, czy ten YN odpali po "dojrzeniu" blysku z metza?
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
Re: Yongnuo YN-560 III
Blesso napisał/a:
RF-603 różni się od RF-602 tym , że odbiornik jednocześnie jest nadajnikiem i nie za bardzo chce działać z Pentaxem ;)
Testy mówią co innego ;-)
http://pentax.org.pl/view...=39220&start=20

Blesso napisał/a:
Myślę, że w zakresie 100-150m flash będzie błyskał zawsze. Powtarzalność w granicach 75% uzyskałem przy około 200m
Lampa działała nawet przy ~230m.
Nieźle. Testowałem ostatnio swoją YN460-II z podpiętym RF-603. Lampa stała przy zamkniętym oknie, a ja pstrykałem z dworu. Może to kwestia okna (musiałbym spróbować na otwartym terenie), ale zasięg był ok. 50m (na oko).
 

Lenin  Dołączył: 08 Lut 2007
paradziqs napisał/a:
kurcze.. pewno pytalem.. ale niepamietam zbytnio odpowiedzi ;P

na body lampa w HSS (np metz 58), gdzies tam pare metrow dalej YN 560 II z trybem na fotocele,
czas powiedzmy 1/1000, czy ten YN odpali po "dojrzeniu" blysku z metza?


Lampa w HSS nie daje jednego ciągłego błysku. W trybie HSS nie naświetlisz w ten sposób prawidłowo lampą wyzwalaną fotocelą.

Lampa w HSS daje błysk z dużą częstotliwością w czasie, gdy przesuwa się szczelina migawki.
Fotocela wyzwoli Ci lampę na samym początku.
 

BAN paradziqs  Dołączył: 05 Sie 2009
czyli takie numery to tylko z lampami studyjnymi tak?
http://www.fototv.pl/wide...ync-1-8000.html
 

Lenin  Dołączył: 08 Lut 2007
paradziqs napisał/a:
czyli takie numery to tylko z lampami studyjnymi tak?
http://www.fototv.pl/wide...ync-1-8000.html


Nie czytaj tych głupot. A jak przeczytasz, to nie bierz na poważnie.

Tu masz obrazkowo wyjaśnione:
www.sds.com/mug/af_flash.html



 

BAN paradziqs  Dołączył: 05 Sie 2009
Lenin, tylko, ze tam to co jest napisane jest rowniez poparte filmem.. czyli co.. jesli chce zrobic zdjecia przy dobrej pogodzie, uzywajac otwartej przyslony, to tylko filtr ND mi zostaje?

[ Dodano: 2013-02-17, 10:40 ]
ps.. ciekawe czy yn-622 by zadzialal w pentaxie :P
 

Lenin  Dołączył: 08 Lut 2007
paradziqs napisał/a:
Lenin, tylko, ze tam to co jest napisane jest rowniez poparte filmem.. czyli co.. jesli chce zrobic zdjecia przy dobrej pogodzie, uzywajac otwartej przyslony, to tylko filtr ND mi zostaje?

Jak widzisz, zależy to od konstrukcji migawki. Obrazki na podanej przez Ciebie stronie to potwierdzają. Niestety, nie masz kontroli nad czasem trwania błysku. Ponadto siła błysku w czasie jego trwania może być mocno zmienna. Masz kontrolę nad mocą błysku tylko.
Im krótszy czas migawki, tym większe szanse, że się uda. Im dłuższy, ale nadal krótszy niż "czas x", tym większe szanse, że się nie uda.

Nie wątpię też, że komuś udało się tak, że błysk trwał dłużej niż czas otwarcia migawki i miał poprawnie (w miarę) naświetloną klatkę. Ale nie masz nad tym kontroli. IMHO cała tajemnica tkwi w czasie trwania błysku (i jego równomierności w czasie).
Dalej nie dyskutuję, bo już mi brakuje wiedzy, która kamera ma jaką migawkę i jak synchronizuje.

Pozostaje filtr ND? Tak. A szkoda, bo można by spokojnie w cyfrę zaimplementować np. ISO25 :-D
Inne możliwości: kabel synchro, lub systemowy wireless. Kabel upierdliwy, a lampy Pentaksa, to wydatek spory. Kolejna możliwość: zamiast lustrzanki jakiś kompakt z bardzo krótkim czasem synchronizacji :mrgreen:

No to jeszcze raz ja. Nie dawało mi to spokoju. Otóż (NIE DA SIĘ?). Pomiar mocy błysku HSS jest P-TTL, czyli z przedbłyskiem. Lampa z fotocelą błyśnie przy przedbłysku pomiarowym, potem potrzebuje czasu na naładowanie. Czyżby lampy studyjne są tak dobre, że nie potrzebują czasu do wykonania następnego błysku? Bo tylko tak da się to wytłumaczyć.

Przed chwilą użyłem K100D, FGZ360 w HSS -3EV i Nikon SB-22s z fotocelą. Pentax błyska dwa razy ale w 2 sekundy, bo włączyłem wstępne podniesienie lustra. I dupa. Nikon mimo świecenia kontrolki gotowości nie błyska dwa razy w 2 sekundy. Nie mam szybszej lampy.
 
czedek  Dołączył: 09 Lis 2011
Zakupiłem YN 560 III i mam problem - nie wyzwala błysku na S2. Lampa w aparacie nie wyzwala błysku poprzez fotocelę. Czy źle ustawiam parametry w lampie? W trybie S1 i M, Multi na aparacie działa prawidłowo.
 

squonk  Dołączył: 01 Wrz 2008
Lampa w aparacie ustawiona jako normalna czy w wireless?
 
czedek  Dołączył: 09 Lis 2011
Normalna, S2 w lampie działa ze wszystkimi ustawieniami w aparacie kiedy wykonuje błysk, natomiast nie działa, kiedy w aparacie ustawiono również 2 kurtynę. to samo jest z Olkiem SP 590UZ.
 

squonk  Dołączył: 01 Wrz 2008
aparat na automatyce czy w manualu? sprawdzałem przed chwilą na k5-IIs:
1/ aparat na manualu (1/100-125s, przesłona powiedzmy 5,6-8, iso 200), lampa wbuowana na normal.
2/ lampa w trybie S2.
wszystko działa.
 

el Burakos  Dołączył: 12 Gru 2009
paradziqs napisał/a:
ciekawe czy yn-622 by zadzialal w pentaxie


też zadałem to pytanie przy okazji fotoprezentacji S4INT'a "HD w 3D", niestety nikt nie odpowiedział :-/
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
Cudowna robota Blesso. Właśnie zastanawiam się, czy nie zmienić mojej starej 460 na nowszy model. Czy ona również by działała z owym wyzwalaczem? (jeśli tak to po prostu dokupię gdzieś drugą 460tkę i będzie zabawa)
 

Raynold1987  Dołączył: 24 Mar 2010
Kiedyś miałem Yongnuo560, ale sprzedałem. Ostatnio stwierdziłem, że jednak manualna, ekonomiczna lampa jest mi potrzebna i zamówiłem trzecią generację :mrgreen: Przeżyłem kilka szoków:
1 szok - lampa doszła w 1,5 tygodnia :!:
2 szok - jeszcze lepsze wykonanie w porównaniu do v1 - w ogóle nie wygląda na tani szajs hongkoński
3 szok - wszystko działa wyśmienicie
POLECAM TĘ LAMPĘ :-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach