bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Michu, no przecież się przyznał, że źle napisał
Cytat
do obrobki "monitorowej" K10D nadaje tylko do 800 ASA

pewnie chodziło mu o obróbkę "monitorowaną", czyli kiedy żona ocenia rezultaty pracy Asa na bierząco, marudząc cały czas: "800 złotych na obiektyw daliśmy, a ja znowu nieostra jakaś".

Przynajmniej ja tak zrozumiałem.
 
vivooo  Dołączył: 23 Mar 2007
A mozę nie chodzi o Nią, tylko że 800zł wydane a tło dalej rozmyte.... :lol:
 
Rbiwm  Dołączył: 19 Maj 2007
Witam, mam K100D od piatku ;) Jest to moja pierwsza powazniejsza cyfrowka, wczesniejszych nawet nie bede podawal modeli bo i tak nikt nie zna. Byl to plastikowy badziew, ale przyznam sie ze jak udalo sie zrobic tym zdjecie to radosc byla niesamowita :-D
Wracajac do Pentaxa, idealna probe sil okazala sie noc muzeow, na ktora wybralismy sie z kumplem glownie dla wyprobowania paratow :-D
Kolega kupil tanszego kompakta FS, nie mielismy jeszcze okazji porownania zdjec, zle sadze ze "dokonamy" tego dzis i moge jutro zdac relacje. Robilismy zdjecia przy tych samych warunkach i praktycznie z tych samych miejsc, i na tych samych trybach ;)
Musze sie przyznac ze po tych paru dniach moge powiedziec ze prawie rozgryzlem tryby automatyczne :-D , troche poprobuje z pelnym manualem....ale efekt nie zawsze jest taki jaki mial byc ;-)
Jezeli chodzi o wybor aparatu to zajelo mi to okolo 4-5 dni po 2-4 godzin siedzenia na forach i czytaniu opisow w sklepach.
Wybieralem miedzy D40,D50,D70s,D70 a K100D,K110D, DL, DS.
Wydaje mi sie, moze blednie, ze na poczatek nalezy kupic cos najtanszego z tych modeli ktore wypisalem, a reszte nadmiaru gotowki przeznaczyc na szkla. Trzeba zdawac sobie sprawe z tego ze zakup aparatu to najmniejszy wydatek w tej calej zabawie :mrgreen:
Wybor padl na Pentaxa bo jest do niego najszerszy wybor obiektywow, a wszczegolnosci starszych manuali. Nie znalazlem DS, ani DLa w jakiejs rozsadnej cenie, wlasciciele takowych wyceniali swoje aparaty z podstawowym kitem na 1500-1600 zl, a nowy K100D kosztowal mnie 1882 zl netto ze standardowym 18-55, wiec nawet sie nie zastanawialem.
K110D jest niecale 100 zl tanszy, wiec chyba tez nie ma co oszczedzac, poniewaz czasem stabilizacja sie przydaje, a dodac jej pozniej juz nie mozna.

Podsumowujac, sam aparat zdjec nie robi. Wydaje mi sie ze wiekszej roznicy miedzy aparatami w przdziale 1900-3500 zl nie bedzie, wszystko zalezy od tego jak taki sprzet komus lezy w lapie i jaki wpada w oko, rzecz gustu.

Prosil bym o porade, wybieram sie w czwartek na wycieczke zagraniczna, gdzie przydalo by sie porobic pare fotek zabydkow i ciekawostek, ktore nie zawsze beda znajdowaly sie na tyle blisko, aby moj "super" obiektyw 18-55 wystarczyl na takie strzaly z dystansu.
Mnie jako """"" profesjonalisie """" (w 4 cudzyslowach) wydaje sie iz powinienem zakupic obiektyw o wiekszej ogniskowej, w celu robienia zdjec z wiekszej odleglosci, czy np. zakup Hanimex 80-200 ( nie mam danych o swietle) jest dobrym pomyslem ?
Albo SMC Pentax-M 135/3,5 ?
Nie wiem czy dobrze robie szukajac obiektywu za pare zlotych, ale chwilowo na duzo drozsze mnie nie stac, a do nauki chyba wystarczaja ?
 

FraZa  Dołączył: 25 Kwi 2006
Po raz kolejny, do znudzenia apeluję o wrzucenie kilku fotek porównawczych K10 i K100, dl, ds, charakterystycznych ujęć. Chyba ktoś z posiadaczy k10 ma jeszcze dl, ds?
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Cytat
charakterystycznych ujęć.
Tego nie rozumiem ? :shock: Co oznacza charakterystycznych ?
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
FraZa, - nie przesadzasz ?
 

FraZa  Dołączył: 25 Kwi 2006
no wiecie, nie ujmując nikomu - wodnych ;-)
żeby się nie namęczyć - portret, krajobraz, miasto w nocy lub coś takiego. 3 fotki x2 tym samym szkłem.
Można by temat w praktyce rozwinąć
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
FraZa, - ale po co? Co chcesz zobaczyc?
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
FraZa, no cholere te zdjecia. I tak niczego nimi ni udowodnisz. A tak przynajmniej jest powod dla nowych/przyszlych nabywcow rejestrowac sie na forum, zadawa ciagle te same pytania, a nam na nie odpowiadac i kolejne watki ciagnac nie na temat.

[ Dodano: 2007-05-21, 11:15 ]
Fafniak, twoj nowy avatar to zdjecie zrobione w kabinie ciagle psujaych sie M-16?
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
FraZa napisał/a:
portret, krajobraz, miasto w nocy lub coś takiego. 3 fotki x2 tym samym szkłem.
Ale jak ty sobie to wyobrażasz ? Trzeba było by zrobić te same ujęcia w tym samym czasie, tym samym szkiełkiem. Jeżeli RAW, to "wywołać" w tym samym programie itd. Osobiście do moich zastosowań, jeżeli chodzi o jakość zdjęć, to nie widzę różnicy.

[ Dodano: 2007-05-21, 11:18 ]
asklop napisał/a:
to zdjecie zrobione w kabinie ciagle psujaych się M-16?
Nie pytaj go. To już nie Fafniak. Podmienili go, właśnie kończyli go konfigurować, by lepiej z Kadyszką chodził :mrgreen:
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
argawen napisał/a:
właśnie kończyli go konfigurować, by lepiej z Kadyszką chodził


rozumiem, ze wczesniej dawal oznaki lekkiego FF, i stad FaFniak. :mrgreen:
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
czasami mialem duzego BF-a... :roll:

[ Dodano: 2007-05-21, 11:21 ]
szczeg. jak pomieszalem :mrgreen:
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
tak, mieszanie jest szkodliwe dla zdrowia...tzn. wlasciwej pracy ukladow.
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
Rbiwm napisał/a:
Prosil bym o porade, wybieram się w czwartek na wycieczke zagraniczna, gdzie przydalo by się porobic pare fotek zabydkow i ciekawostek, ktore nie zawsze beda znajdowaly się na tyle blisko, aby moj "super" obiektyw 18-55 wystarczyl na takie strzaly z dystansu.
Mnie jako """"" profesjonalisie """" (w 4 cudzyslowach) wydaje się iz powinienem zakupic obiektyw o wiekszej ogniskowej, w celu robienia zdjec z wiekszej odleglosci, czy np. zakup Hanimex 80-200 ( nie mam danych o swietle) jest dobrym pomyslem ?
Albo SMC Pentax-M 135/3,5 ?
Nie wiem czy dobrze robie szukajac obiektywu za pare zlotych, ale chwilowo na duzo drozsze mnie nie stac, a do nauki chyba wystarczaja ?

Prawdę mówiąc przy fotografowaniu zabytków większym problemem jest to, że czasem szerokiego kąta nie wystarcza (by zabytek wszedł w kadr), a nie że trzeba fotografować z daleka... Co nie zmienia faktu, że tele się przydaje, choćby do detali. Hanimexa odradzam (miałem, nie podobał mi się - spore aberracje chromatyczne i bardzo średnia ostrość, choć wykonanie samego obiektywu fajne). Chyba, że masz szansę kupić go za plus minus 100 zł, bo więcej niż 120 moim zdaniem nie jest wart. Jeśli nie masz odjazdu na super żylety, może poszukaj np. vivitara (soligora itp.) 28-200 (z pozycją A na pierścieniu przysłon). Zakres dość uniwersalny, a jakość zdjęć nie gorsza niż w hanimexie... W ogóle zależy co to za wycieczka. Czy będziesz miał czas zmieniać obiektywy, bawić się manualnymi ustawieniami, czy raczej w biegu cykanko - w tym drugim przypadku nie bałbym się uniwersalnych zoomów (jak wspomniany wyżej, tani vivitar, czy np. nowe - ale drogawe - sigmy 18-200 itp. :-/
 

FraZa  Dołączył: 25 Kwi 2006
argawen - wystarczy tylk zmenić szkła, no ew. uważać na zmianę oświetlenia jak się na dworzu robi. Osobiście chętnie bym taki mały teścik zobaczył. Ale skoro mówicie że nie ma różnicy...
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
FraZa, - napisz co chcesz zobaczyc....o czym sie przekonac czego dowiedziec....
odwzorowanie kolorow?
rozdzielczosc?
 

FraZa  Dołączył: 25 Kwi 2006
po prostu chcę porównać - szczegóły, przejścia tonalne, ostrość, głównie chodzi mi o to co daje 10 mln matryca (poza większym szumem :-P )
myślę że dobry byłby portret żeby zobaczyć naturalnośc oddania skóry, włosów, krajobraz z dużymi kontrastami (np. czy mniej przepala) i jakieś nocne zdjęcie albo przy słabym świetle (jak pisze bronek jest różnica w szumach w cieniach)
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
FraZa, - to znajdz kogos kto ma czas na takie cos......
sorka ale jest kupe serwisow internetowych w ktorych mozna sporo zobaczyc....obejrzec sobie fot.....
nie wiem na ile sa one miarodajne ale wydaje mi sie ze prownywanie K10D do istD DL Ds mija sie z celem
natomiast ew. "problem" to K100D vs K10D a jak robisz odbitki do 30x40 to ci K10D nie jest potrzebne no chyba ze zarabiasz na tym.....
 
tab  Dołączył: 15 Maj 2007
tom napisał/a:
'mniejsze szumy, mniejsze szum...' - bez obrazy ale to jest jedna wielka bzdura, odszumianie i tak robi swoje, o szumach nie ma mowy


Sensora generującego mniejsze szumy software'owe odszumianie nie zastąpi. Odszumianie zawsze oznacza degradację detali. Co innego jak ktoś ma dobrą lampę, błysk modelujący na 15 metrów! :), ale taka przyjemność to przynajmniej 8 stówek kosztuje.

Poza tym dziwne jest porównywanie k100 z k10 czy d40x z d80, jak na forum nikona. To zupełnie inne konstrukcje, droższe przynajmniej o 1000 zeta.

 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
tab napisał/a:
Co innego jak ktoś ma dobrą lampę, błysk modelujący na 15 metrów!
- ????? co to zmieni ?
Raczej umiejetnosc ustawienia swiatla....

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach