bbartlomiej  Dołączył: 10.09.2007
X-Pro2 przypominało by mi Besse R2a, która niepotrzebnie sprzedałem i żałuję już trzeci rok...

Ryszard  Dołączył: 04.10.2006
denvi napisał/a:
Pięknie wykonane, full metal jacket, z silniczkiem, w dodatku jasne, a jednak tańsze od DA Ltd.
Popatrzyłem sobie na Ceneo (ceny "nasze") i bhphotovideo (ceny jak sądzę "aktualne" w sensie polityki producenta/dystrybutora i mniej zależne od kursów, zapasów magazynowych itd.). Dla mnie to jest ta sama półka cenowa, przy czym DA Limitedy trzymają w miarę równy poziom, zaś Fujinony startują trochę niżej, potem zaś lecą wysoko aż na pułap FA Limited (no ale porównujmy APS do APS).

Czy warto zamieniać jeden kosztowny i niszowy system na inny, równie kosztowny i niszowy, żeby zyskać 1EV jasności szkieł - oddając za to mechaniczny pierścień ostrości z QSF'em oraz znakomity wizjer optyczny? Dla mnie to tylko kwestia preferencji i osobistego "smaku". Dla efektu finalnego czyli zdjęć, jest to bez różnicy. I mam nadzieję, że jako forumici z dłuższym stażem i niejednym aparatem w swojej historii, nie będziecie mnie przekonywać, że 56/1.2 jest obiektywnie lepsze od 55/1.4 i niezbędnie potrzebne do zrobienia dobrego portretu. :-)

p.s. Nic tak nie wkurza, jak automatyczne wylogowanie z forum podczas pisania posta AAGGGRRRRR :evil:

Ryszard napisał/a:
Dla mnie to tylko kwestia preferencji i osobistego "smaku". Dla efektu finalnego czyli zdjęć, jest to bez różnicy. I mam nadzieję, że jako forumici z dłuższym stażem i niejednym aparatem w swojej historii, nie będziecie mnie przekonywać, że 56/1.2 jest obiektywnie lepsze od 55/1.4 i niezbędnie potrzebne do zrobienia dobrego portretu.
Z tym chyba wszyscy rozsądniejsi się zgadzają. W ogóle w ostatnich latach dyskusje o sprzęcie stały się nudne, bo poziom aparatów jest tak wysoki, że wystarczy wziąć cokolwiek współczestnego i jakość powala. Tym samym nowe puszki z wysokim ISO niwelują trochę beznadziejnie ciemne zoomy...

denvi  Dołączył: 09.11.2008
Ryszard szkoda, że producentom i księgowym 1 EV robi różnicę, w przeciwieństwie do Ciebie. ;-)
Nie ma sensu sie licytować, co i komu bardziej pasuje. Kwestie osobnicze. :-)
BTW, o ile dobrze pamiętam pracę pierścienia ostrości z DA Ltd, to miodności raczej tam nie było. :-P
W fujku w trybie MF możesz użyć guzika af-l i podjechac sobie na silniczku, a potem doostrzyć wedle uznania. Całkiem fajne rozwiazanie, które zmniejsza kąt obrotu przy ręcznym ostrzeniu. :-B dla Fuji.

[ Dodano: 2017-02-03, 09:01 ]
Inną kwestią jest, że ni huhu nie potrafię ostrzyć manualnie na evf. Trzeba użyć lupki. A to już jest bez sensu. No chyba, że modelka jak martwa natura i krajobraz nieruchomy.

Ryszard  Dołączył: 04.10.2006
A tak BTW i nie-OT, to ile trzeba dzisiaj dać za 5d w dobrym stanie? Są jeszcze takie w ogóle?

Za swój 2 lata temu z przebiegiem ~10k klatek w super stanie dałem jakieś 1700-1800zł o ile mnie pamięć nie myli. Dziś widzę, że podobne przebiegi są za 1800-2200zł na allegro. Ale warto polować na okazję. Trafiają się tańsze.

TM_Mich  Dołączył: 08.09.2009
Można kupić i to całkiem w dobrej cenie.
Ogólnie 5D to całkiem przyjemny aparat, z dobrej jakości obrazkiem. ISO 1600 całkiem użyteczne.
To taki "kloc", który dobrze leży w łapach, a mam spore :)

Pozwolę sobie podpiąć zdjęcie zrobione przy ISO 1600. Warunki oświetleniowe były takie sobie.

Marcinicus  Dołączył: 30.12.2006
Mam 5D. Sprzęt po wymianie migawki, zrobiłem na nim od tej pory kilkaset fotek.
Leży w szafie, bo przydarzyła się jakaś usterka komory lustra, której nie mam czasu naprawić. W serwisie krzyczą za to około 760 zł.

Marcinicus napisał/a:
Mam 5D. Sprzęt po wymianie migawki, zrobiłem na nim od tej pory kilkaset fotek.
Leży w szafie, bo przydarzyła się jakaś usterka komory lustra, której nie mam czasu naprawić. W serwisie krzyczą za to około 760 zł.
Przegapiłeś, bo do niedawna było to naprawiane w ramach gwarancji jako wada fabryczna. Ja sam nie wiem, czy miałem to naprawiane i czy mój jest na do narażony. Jeszcze działa.

fuen  Dołączył: 13.11.2012
Na allergio dziś poszedł za 888 złotych. Z 50/1.8.

bbartlomiej
Cytat
Przegapiłeś, bo do niedawna było to naprawiane w ramach gwarancji jako wada fabryczna.

Na pewno? Mój aparat zepsuł się w sierpniu ub. roku. Czyli stosunkowo niedawno. Migawka wymieniana jakoś wiosną. Nie wiem, czy przegapiłem, zwłaszcza, że kupiłem go z USA.

Marcinicus, czyli spóżniłeś się prawie o rok: http://www.optyczne.pl/83...e%C5%9Bnia.html
Pod tą naprawą chyba kryła się właśnie wymiana mirror boksa.
fuen, masz link do aukcji? To zadziwiająco świetna oferta. Tak zajechany/uszkodzony czy przypadkiem nie dolicytowano wyżej? Ciekawe...

Ekajana  Dołączył: 30.11.2006
fuen napisał/a:
Na allergio dziś poszedł za 888 złotych. Z 50/1.8.
Przeglądałem wczoraj aukcje 5D i nie zauważyłem. Nawiasem mówiąc sprawdziłem sobie na scence porównawczej wysokie iso i wyszło mi, że jednak ten 5D wyprzedza nowe aps-c. Jak np NX500, D7200, pentaxy z tą matrycą od K-5. Oczywiście ma mało pikseli. Wyprzedza go jedynie K-70 i przyznam, że się mocno zaskoczyłem:
https://www.dpreview.com/...460791940217198

Ekajana napisał/a:
Przeglądałem wczoraj aukcje 5D i nie zauważyłem.

Będzie widoczne przez miesiąc - http://i.share.pho.to/6f975641_o.png

Względem K-30 czy fuja x-m1 - rawy są mniej elastyczne, szczególnie przy ratowaniu cieni. Względem fuji i przy takich samych ustawieniach, ekspozycji zdjęcia są zauważalnie jaśniejsze.

Ekajana  Dołączył: 30.11.2006
Ożesz z tą aukcją. Choć w sumie nawet za taką kwotę, chyba bym nie nabył. Kolejny dowód na to, że Fuji mocno oszukuje na ISO.

Kot72  Dołączył: 15.10.2014
Też widziałem tą aukcję . Poszedł dość tanio ale z drugiej strony ...był mocno przechodzony i prawdopodobnie wymagał znacznych nakładów finansowych ;-)
Jeśli już , to lepiej dać więcej i kupić w lepszym stanie a nie taki szrot .

Wow, cena super, ale w takim stanie bym nie brał.

Szrot niby jest, nakładów wymaga, ale pokuszenie mogło być ;-)

Cytat
Kolejny dowód na to, że Fuji mocno oszukuje na ISO.

Różnica to mniej więcej 1/2, może 2/3 działki (trochę zależy od % DR), nie wiem czy to mocno, ale idzie zauważyć.

bbartlomiej
Marcinicus, czyli spóżniłeś się prawie o rok: http://www.optyczne.pl/83...e%C5%9Bnia.html

Ha, ha :-D
No jak mogłem się spóźnić, skoro aparat zepsuł się pół roku temu :-) Aparat się spóźnił ;-) Z zepsuciem się.

TM_Mich  Dołączył: 08.09.2009
Też to zauważyłem, że nowe aparaty względem starych oszukują na ISO. Ustawiasz np: ISO 6400, a tak naprawdę to jest może ok ISO 4000. Gdzieś był (nie mogę sobie przypomnieć na jakiej to stronie było), gdzie pomierzyli wartość sygnału ISO i widać było spore odstępstwa.
Sam robiłem taki eksperyment, że brałem dwa aparaty, gdzie jeden był starym modelem (tu Canon 20D), drugi zaś to Canon 60D i ta sama scena, ten sam obiektyw. Ustawienie ISO w 20D to 1600, i przy zadanej przysłonie i czasie wartość ekspozycji ustalona na 0. Po zmianie korpusu i ustawieniu ISO 1600 w 60D, wartości czasu/przysłony były inne - zdjęcia były ciemniejsze. Czyli wartość ISO 1600 w 20D nie odpowiadało wartość ISO 1600 w 60D.

Co do rawów z 5D, to tak jaki pisze fuen, nie są tak "elastyczne" jak np z K5, ale jak dobrze naświetlisz to nie ma co się martwić.

Skocz do: