bodzio239  Dołączył: 10 Gru 2010
Pentax SMC DAL 18-55 mm AL WR
Witam.
Być może to zagadnienie było już poruszane , ale chciałbym je odświeżyć ,ze względu na to , iż w międzyczasie niektórzy użytkownicy mogli mieć podobne przypadki i być może uporali się z nimi z dobrym skutkiem , a mianowicie : trafił mi się w zestawie z nowym K-3 rzeczony obiektyw , że tak powiem chyba "walnięty" . Wykazuje dziwną nieostrość po prawej stronie kadru szczególnie przy dalszych planach co eliminuje go do zastosowań krajobrazowych(przy bliskich planach można by tą przypadłość jakoś przełknąć) ,natomiast po lewej stronie jest jak na "kita" dość ostry i różnica w rozdzielczości określana naocznie czy jak kto woli organoleptycznie jest wielka . Nowy obiektyw na 3 - letniej gwarancji ,więc wydawało by się , że rzecz prosta - wysłać do serwisu i po "ptokach" ( to w gwarze rzeszowskiej) . I tutaj właśnie chciałbym zapytać czy ktoś z użytkowników miał podobny przypadek i serwis mu pomógł,
eliminując tą usterkę , czy też nie ma sensu zawracać sobie głowy sugerując się niezbyt jednak
pochlebnymi opiniami na jego temat . Ktoś powie : obiektyw z zestawu za stówkę , ja jednak wolałbym mieć go w zapasie i chciałbym ,aby był równo nieostry po lewej i prawej stronie(tak jak poprzedni , który miałem czyli 18-50) , bo wówczas widziałbym , że po przymknięciu zdjęcia będą do zaakceptowania .
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
bodzio239 napisał/a:
rzecz prosta - wysłać do serwisu i po "ptokach" ( to w gwarze rzeszowskiej)
Sam sobie odpowiedziałeś. Ja bym ten obiektyw z taką usterką wysłał do serwisu.
 
bodzio239  Dołączył: 10 Gru 2010
ZbyszekB napisał/a:
bodzio239 napisał/a:
rzecz prosta - wysłać do serwisu i po "ptokach" ( to w gwarze rzeszowskiej)
Sam sobie odpowiedziałeś. Ja bym ten obiektyw z taką usterką wysłał do serwisu.


Zapomniałem dodać , że przy ostrzeniu "ręcznym" jest znacznie lepiej , nie idealnie , ale zauważalnie lepiej.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Nie powinno być różnic w narożnikach niezależnie od sposobu ostrzenia.
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
Cytat
czy ktoś z użytkowników miał podobny przypadek i serwis mu pomógł

Tak, nawet był przykład ze zdjęciem ale jak to się zakończyło nie pamiętam
 

DiMarco  Dołączył: 24 Sty 2012
Czy to nowe body było sprawdzane z innym obiektywem ?
Ktoś miał wcześniej problem z nierównolegle osadzoną matrycą zdaje się, ale też dokładnie nie pamiętam.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
DiMarco napisał/a:
Ktoś miał wcześniej problem z nierównolegle osadzoną matrycą

Nie przypominam sobie.
 

DiMarco  Dołączył: 24 Sty 2012
plwk, masz rację, coś pamiętałem, ale nie do końca :oops:
Być może chodziło o taki problem:

http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=47244
 
bodzio239  Dołączył: 10 Gru 2010
Kit
Na razie nie próbowałem go z innym obiektywem , gdyż sprzedałem dwa fajne i niedrogie szkła aby podreperować kasę przy zakupie K-3 mając w perspektywie zakup sam nie wiem jeszcze , ale pewno- Tamronika 17-50 , może Sigma, chyba , że P 16-85 . Chwilowo pozostaję przy "kicie",a w mojej okolicy nie mam znajomego z Pentaxem . Będę prosił za jakiś czas kolegę Gorana poznanego na forum ,posiadacza dwóch Pentaxów i obiektywów o możliwość podpięcia ich do mojego K-3 i krótkiego testu . Na razie nie przebywam w miejscu zamieszkania , ale jak wrócę to postaram się o kontakt , oczywiście o ile kolega się zgodzi . Przed wysyłką do serwisu jeżeli koledzy by zechcieli popatrzeć to kilka zdjęć tej samej sceny prosto z puszki i na kilku ogniskowych przy ustawieniach neutralnych mam tutaj :
https://www.flickr.com/ph...157655522144371
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Kolego na takich zdjęciach to niczego się nie stwierdzi.
Sfotografowany musi być płaski obiekty jak ściana ustawiona idealnie równo względem aparatu, najlepiej zrobić to na statywie albo postawić na czymś aparat.
 
bodzio239  Dołączył: 10 Gru 2010
Dobra - postaram się tak zrobić.

[ Dodano: 2015-07-14, 12:33 ]
Kilka zdjęć tym wadliwym obiektywem zrobionych podczas ostatniej zasiadki karpiowej.
https://www.flickr.com/ph...157655861191251 -
nie bardzo się spieszę z wysyłką i zaczekam , aż kupię niebawem coś lepszego .
 
Jacekzkl  Dołączył: 13 Wrz 2015
Witam,
Ja mam nieco inny problem z K-7 oraz ten obiektyw. Mianowicie wydaje się że AF źle działa, tzn. ostrzy ale nie na obiekt tylko gdzieś indziej.
Jak ostrzę ręcznie to zdjęcia są ostre, a jak robi to AF to niezbyt. Najbardziej to widać w pomieszczeniu, na odległości 3-4 metry, ogniskowa 35-55. Oto przyklad z dzisiaj rana, gdzie próbowałem opcji AF.C, z której zrobiłem parę fotek, obiekt poruszał się 5 km/h. Ostrość zaczyna się za rowerem.

TEn mój obiektyw to DA bez L... reszta ta sama 18-55 AL WR




A to próbowałem w domu na kalendarzu ostrość ręczna:
F4.5, 37,5mm, 1/60, ISO 1600


i AF.S

 

SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
Ciekaw jestem co inni powiedza, ale ja jakiejś różnicy w kalendarzach nie widzę
 
Jacekzkl  Dołączył: 13 Wrz 2015
I masz rację bo podlinkowałem 2x ten sam obrazek. Teraz spojrzyj.
 

SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
No teraz różnica jest. Może jakiś ff/bf?
 
Jacekzkl  Dołączył: 13 Wrz 2015
Byłem jeszcze z dziećmi w plenerze. Przestawiłem w K-7 korekcję AF na maksa +10 w prawo na skali i od razu widać poprawę w chwytaniu focusa w AF.C.


 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
Jacekzkl, na zdjęciach wyraźny BF. Korekta pomoże. Ostatnie (kor. +10) nie powiększa się, może to wycinek, trudno ocenić, czy nie przesadziłeś.
 

SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
Takie rzeczy to trzeba w warunkach laboratoryjnych. Statyw, w miarę dobre światło, tablica testowa, odpowiednia odległość i wtedy dopiero coś widzisz. Do tego nie możesz zapominać, że w zoomach to ciężka sprawa, bo wartości korekcji ff/bf mogą nieznacznie różnić się dla różnych ogniskowych.
 
Jacekzkl  Dołączył: 13 Wrz 2015
Czy jest jakiś zamiennik tego obiektywu na taki od pełnej klatki z lat 80tych? Tzw. "tele-plastik" typu kit 50-200 zastąpiłem przez Pentax F 70-210 i jestem z niego b. zadowolony. Natomiast teraz zaczyna mnie wkurzać te plastikowe cudo gdyż przy F14 kaszana wyszła a nie ostrość. Na Zenicie ET lepiej wychodziło. Czy ktoś może polecić coś fajnego?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jacekzkl napisał/a:
gdyż przy F14 kaszana wyszła a nie ostrość

Musiała wyjść kaszana, bo dyfrakcja zeżarła ostrość. Dla K-7 optimum ostrości, wynikające z wielkości matrycy, jest przy przysłonie w okolicach F7.

Są dobre stare zoomy, ale zaczynają się przeważnie od 28 lub 35 mm. Najwyżej oceniane są F 24-50, F 35-105 oraz F 35-135.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach