romeck  Dołączył: 18 Lut 2011
NX - The End
Samsung wycofuje się z rynku aparatów fotograficzntch i sprzedaje swój dział NX-a.

Od początku istnienia linia NX nigdy nie przynosiła zysku.
Przy wejściu na rynek bezlusterkowców głosili, że chcą być numer 1 w tej branży.
Od marca 2015 (NX500) nie prowadzą żadnej kampanii i marketingu.
A wydawała się, że NX1 będzie koniem pociągowym. W dużej mierze zdecydował - uwaga Ricoh! - brak wysokiej jakości szkieł.
Dobiło ich Sony swoim A7.

Ze smutkiem przeczytał i donosi
właściciel wakacyjnego aparaciku NX ze świetnym 35mm f2,4

plotkowe żródełka:
fotoplotki
lustrzankowa poczekalnia
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Kolejny wpływ tego forum na rynek sprzętu foto – najpierw wędrujący aparacik nie może dotrzeć do kresu podróży i Ricoch opóźnia FF, a teraz, po uciszeniu NX-owców Samsung rezygnuje z bezlusterkowców. Tylko patrzeć jak Sony splajtuje na dżojstikach…

romeck napisał/a:
NX ze świetnym 35mm f2,4

A nie 30 mm f2.0? ;-)
 

cube007  Dołączył: 12 Mar 2009
Re: NX - The End
romeck napisał/a:
Samsung (...)
Who cares?
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Proszę o zamknięcie tego wątku. W końcu jest o NX.

P.S. Ze szkłami nie było tak strasznie źle. Brakowało po prostu dostępności sprzętu i pewności, że system NX to nie jest kolejny kaprys, chimerycznej koreańskiej firmy. Kto rozsądny wejdzie w system, który już na wejściu wygląda podejrzanie?
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
cube007 napisał/a:
Who cares?

I do. Mam kilka szkiełek, fajnie byłoby móc je do czegoś podpiąć.

Benek napisał/a:
Kto rozsądny wejdzie w system, który już na wejściu wygląda podejrzanie?

Zdaje się, że Ty przez jakiś czas miałeś ten sprzęt i nawet go polecałeś. ;-)

A może to jest kontrolowana plotka mająca na celu przyspieszenie przez niektórych użytkowników decyzji o wymianie sprzętu na nowszy (póki jeszcze jest dostępny)? :evilsmile: #czujespisek :-P
 

romeck  Dołączył: 18 Lut 2011
bakulik napisał/a:
może to jest kontrolowana plotka

Czytać źródełka! W fotoplotkach jest odnośnik do źródła przecieku, a w nim.... zaprzeczenie ze strony Samsunga! :) Ale jak to się mówi - nie wierzyć w plotki nie zdementowane.
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
Może Ricoh przejmie bezlustra od S i tym samym doczekamy się FF w takim układzie? :evilsmile:
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Samsung za co się nie brał to miał być numerem jeden w ciągu kilku lat. Kolejny raz słomiany zapał.
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
bakulik napisał/a:
Zdaje się, że Ty przez jakiś czas miałeś ten sprzęt i nawet go polecałeś. ;-)
Błędy młodości. :-)

A tak na poważnie - szklarnia NX jest zupełnie przyzwoita - w zasadzie do szczęścia brakuje tylko dłuższych stałek tele, czegoś w stylu 100/2.8, 200/2.8, 300/4. Jasne zoomy są (16-50, 50-150) i są optycznie świetnie. Mamy serię małych i optycznie udanych naleśników. NX1 też jest wypasionym korpusem, mały problem tylko w tym, że jest tak duży jak korpus lustrzanek. Większy nawet niż k-5. Czego zabrakło?

Myślę, że błędem Samsunga była produkcja bezlusterkowców pozbawionych wizjera i możliwości podpięcia zewnętrznego EVF. Takie aparaty są fajne, pod warunkiem, że nie zakładasz na nie czegoś dłuższego niż 45 mm. Mogli wsadzić jakikolwiek wizjer, nawet taki jak jest w Panasoniku GM5, byleby był. Nawet kiepski wizjer dramatycznie zwiększa funkcjonalność aparatu. A tu masz do wyboru - albo kupujesz za 6000 zł NX1 z wizjerem, albo NX5000 za 2000 bez wizjera.

Drugim błędem było zwlekanie z wprowadzeniem nowej matrycy. Najpierw przez lata katowano tę z Pentaksa k20, potem kolejną wsadzono do jedenastu korpusów - od NX200 zaczynając, a na NX3000 kończąc. Ja miałem w domu NX200 i przez dziesięć kolejnych modeli czekałem na sprzęt z nową matrycą. Nie doczekałem się.

Trzecim błędem było trochę lekceważące podejście klientów. Ja nie domagam się serwisu door-to-door w wypadku zakupu firmowej zaślepki do sanek lampy, ale jeśli flagowy model, rewolucyjny korpus (NX1) w praktyce nie jest dostępny w Europie, a polski oddział Samsunga nie jest w stanie powiedzieć czy kiedykolwiek ten aparat będzie można kupić w Polsce (!), to jak taką firmę traktować poważnie? Samsung już raz zostawił ludzi na lodzie z serią GX, po szumnych zapowiedziach zdobycia rynku, teraz więc - startując z nową linią produktów - powinien szczególną uwagę poświęcić na przekonaniu klientów, że nie wchodzą w efemeryczny system. A Samsung, mam wrażenie, sam dawał sygnały, żeby nie traktować poważnie jego zaangażowania na rynku foto.

Czwarty błąd to brak czegoś ekstra. Nie sądzę, że bezlusterkowce APS-C nie mają przyszłości. Fuji świetnie pokazuje, że można sobie radzić na tym polu. Samsungowi niestety zabrakło czegoś wyjątkowego, co wyróżniałoby ten system na tle innych. Dopóki jeszcze miał 'serwisowe' ceny obiektywów, był atrakcyjny, kiedy ceny ustabilizowały się na poziomie 'sklepowych' czar prysł.

I tyle. Zgon Samsung może się okazać plotką, ale czuję, że plotką nie jest.
 

romeck  Dołączył: 18 Lut 2011
półlustro
x4rd napisał/a:
Może Ricoh przejmie bezlustra od S i tym samym doczekamy się FF w takim układzie? :evilsmile:

Ricoh ma coś takiegio!

Patent złożony 10.maja 2013
Uzyskanie patentu 20. listopada 2014

Półprzepuszczalne lustro: 0d 0 do 50 % światła odbitego, od 50 do 100 % światła przepuszczalnego

źródełko


===
Widziałem gdzieś w sieci plotkę o K-02 Pentaksa....
 

romeck  Dołączył: 18 Lut 2011
Benek napisał/a:
http://www.mirrorlessrumors.com/weird-samsung-rumor-reayd-to-drop-the-camera-business/
Czyli jednak zgon.


Przecież to jest TO SAMO źródło, które podałem w owterającym wątek wpisie!!!
Obydwa linki odwołują się do "NewsTomato".
:)
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Tanio kupię 45/1.8 i 16-50/2.0-2.8!!! :mrgreen:
Szklarnia bardzo fajna, chociaż może nie "bogata", ale takie szkiełka jak 16/2.8 pancake, 30/2.0(tego mam i bardzo sobie chwalę), ciekawy 45/1.8, i świetny( i niestety też drogi) 16-50/2.0-2.8 wystarczyłyby mi w zupełności. No, może czasami miałbym niedosyt tele, ale wtedy pewnie zdecydowałbym się na jakieś MTO/Rubinara jako tele.
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
 

romeck  Dołączył: 18 Lut 2011
Benek napisał/a:
http://www.mirrorlessrumors.com/good-news-samsung-says-rumors-are-not-true-they-will-stay-in-the-camera-business/

Czyli nie zgon. :-)

PR'owska mowa-trawa - nic nie znaczą te słowa. "Nie mamy oficjalnego planu", "oficjalnie nie komentujemy pogłosek/plotek".
===

Rynek ILC w Stanach
(ILC = DSLR + Mirrorless)
Nowy Sony zjada również lustrzanki (co widać po amerykańskim forum pentaksa)

 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Już parę lat temu widziałem grafiki, zgodnie z którymi w Korei Płd. więcej bezlusterkowców sprzedaje Sony niż Samsung. To też znacząca sprawa.
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
Ale ubaw.
Kiedy pisano coś dobrego o NX to bach do archiwum a jak pisza o możliwym wycofaniu to wątek jeszcze na topie:)

[ Dodano: 2015-09-29, 16:28 ]
Benek napisał/a:


Trzecim błędem było trochę lekceważące podejście klientów. Ja nie domagam się serwisu door-to-door w wypadku zakupu firmowej zaślepki do sanek lampy, ale jeśli flagowy model, rewolucyjny korpus (NX1) w praktyce nie jest dostępny w Europie, a polski oddział Samsunga .


Można wyszukać wiele ofert w Niemczech (tak Niemcy to Europa) gdzie oferują NX1 i nowe zoomy F2,8.

A, że w Polsce coś olewają? No sorry ale taki mamy klimat.

[ Dodano: 2015-09-29, 16:34 ]
bakulik napisał/a:
cube007 napisał/a:
Who cares?

I do. Mam kilka szkiełek, fajnie byłoby móc je do czegoś podpiąć.



NX500 z naleśnikowym kitem 16-50 PZ poniżej 2 tys PLN; 28 MP, 4k (cropowane) dobry AF.
Trudno w tej cenie kupić coś równie dobrego...
Na wieczorne np. koncertowe fotografowanie bez wizjera da radę w sumie tak często wtedy ręka tkwi wyciągnięta w górę i kadruje się na ekranie.
Z wizjerem jest NX30, który ma teraz bardzo korzystne ceny i to nieprawda, że ma matrycę z NX200 bo jednak jest to lepsza matryca i AF też lepszy.

Co ma powiedzieć ktoś kto kupił aparat z niewymienną optyką?
Jego "system" padnie za max 2 lata:)
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Kfan napisał/a:
NX500 z naleśnikowym kitem 16-50 PZ poniżej 2 tys PLN [...] Z wizjerem jest NX30

Wiem, co można kupić teraz. Ale teraz nie szukam aparatu, bo go mam i żywię nadzieję, że jeszcze kilka lat mi posłuży. Pytanie tylko, czy wtedy będzie czym go zastąpić?

Kfan napisał/a:
Co ma powiedzieć ktoś kto kupił aparat z niewymienną optyką? Jego "system" padnie za max 2 lata

I wtedy kupi sobie coś innego, co akurat będzie w sprzedaży nie martwiąc się o to, że kupa osprzętu nie będzie pasować do nowego modelu.
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
 

Acer  Dołączył: 08 Maj 2008
Oj, a ja jeszcze nie zdążyłem zakupić żadnego ;-)
Jak to może wpłynąć na cenę korpusów na rynku wtórnym (na allecośtam dokładnie)?
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
bakulik napisał/a:
Kfan napisał/a:
NX500 z naleśnikowym kitem 16-50 PZ poniżej 2 tys PLN [...] Z wizjerem jest NX30

Wiem, co można kupić teraz. Ale teraz nie szukam aparatu, bo go mam i żywię nadzieję, że jeszcze kilka lat mi posłuży. Pytanie tylko, czy wtedy będzie czym go zastąpić?

Kfan napisał/a:
Co ma powiedzieć ktoś kto kupił aparat z niewymienną optyką? Jego "system" padnie za max 2 lata

I wtedy kupi sobie coś innego, co akurat będzie w sprzedaży nie martwiąc się o to, że kupa osprzętu nie będzie pasować do nowego modelu.


Dziwne masz zmartwienia. Tak jakby ten co kupił aparat z wymienną optyka był w gorszej sytuacji a przecież nie jest. Wydawać by się mogło że chodzi o koszty.
Podsumowałem więc te koszty i wychodzi mi, że NX30 + 3 naleśniki i 2 zoomy wyszedł mnie taniej niż jeden X100 z przyspawanym 23/F2 czy np Coolpix A.

Póki co wciąż jest w sprzedaży po bardzo korzystnych cenach a fotografuje mi się nim świetnie - wyciągany wizjer można odchyalać do pionu mozna też mieć go w poziomie ale dalej od korpusu ekran się kręcie w każda stronę praktycznie dobór perspektywy jest dowolny. Żadnych problemów ff/bf czy chlapanie olejem po prostu działa jak nalezy i AF ma też szybki a z RAWA wychodzi bardzo dobra jakość ( dla mnie nie istnieje pojęcie "idealne jpg".)
Tak lubię ten korpusik że chyba sobie kupię drugi na zapas albo np po to aby mieć dwa z przypiętymi stałkami dzięki czemu w trudniejszych warunkach uniknę przepinania.
Myśłę też nad NX500 bo akurat 16-50 naleśnikowego nie mam a ten PZ dają w zestawie.
Za NX500 przemawia jeszcze lepsza matryca i 4k - cena na ten moment identyczna.

Jakbym miał wywalać więcej kasy na te zabawki to jak dla mnie tylko coś z Sony A7.
Kiedy A7R2 nieco potanieje to go rozważę o ile doposażą system w naleśniki.
Dla mnie te wymienne maleństwa NXa 10/16/20/30/45 to strzał w 10 tkę.
One właśnie stanowią że jest to kompakt z matrycą DX...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach