espresso  Dołączył: 30.04.2007
Robert napisał/a:
Niestety większość populacji, włączając moją skromną osobę, nie będzie potrafiła poznać, którym oprogramowaniem matrycy zrobiono zdjęcie.
wiesz, prawie 1 EV różnicy to sporo. To jak by nie było jedna wartość przysłony. Czyli znacznie szybciej pojawi Ci się przepał w jasnych partiach obrazu i niedoswietlenia w ciemnych. Dla mnie dyskomfortem była przesiadka z K5IIs na K3. Oczywiście przy niskim ISO.

cube007  Dołączył: 12.03.2009
macioh napisał/a:
Różnica w gabarytach matrycy (aps-c vs 4/3) jest żadna i nic nie wnosząca do tematu
Masz na myśli GX80 vs K100D ? :mrgreen:

Robert  Dołączył: 19.11.2006
espresso napisał/a:
wiesz, prawie 1 EV różnicy to sporo.

Dlatego Marooned nie powinien narzekać, bo po przesiadce z kadyszki zyskuje ze 2 EV , tak strzelam, nie siedzę w tabelkach. Choć mógł wziąć A6300, zyskałby ze 3,5, no ale wyraźnie podjął kompromis. Podobnie było ze mną, pomijając odpustowość Olka i jego lekkie zacofanie techniczne vs GX80, sprawdziłem indeks DXO i okazuje się, że przy krajobrazach, GX80 wygrywa zdecydowanie :mrgreen: z Olympus OM-D E-M10 Mark II, wynik 12.6 : 12.5.
Co ciekawe, nawet flagowy Olympus OM-D E-M1 Mark II ma 12.8, Pentax 645D 12.6, więc panasikonik nie powinien się aż tak bardzo wstydzić.

Kuba Nowak  Dołączył: 12.05.2010
macioh napisał/a:
Różnica w gabarytach matrycy (aps-c vs 4/3) jest żadna i nic nie wnosząca do tematu

Aha, tak samo pisali zwolennicy APS-C vs FF ;-)
Ja tę różnicę w LX100 niestety widziałem i go sprzedałem. Inna sprawa, że chyba sama matryca była w nim stara...
No i wolę format matrycy 3:2.

Michu  Dołączył: 18.04.2006
A Panasach masz możliwość ustawienia proporcji (4:3, 3:2,1:1, 16:9) również w RAWach. LX100 miał dla mnie zupełnie inne wady - akurat na jakość obrazka nie narzekałem.

Robert napisał/a:
Dlatego Marooned nie powinien narzekać, bo po przesiadce z kadyszki zyskuje ze 2 EV
Straci jednak walory matrycy CCD.
Robert napisał/a:
pomijając odpustowość Olka
hehehe, dobre. Ja jednak kocham taki odpust zacofanie też.
Robert napisał/a:
panasikonik nie powinien się aż tak bardzo wstydzić
Spróbuj jednak powyciagać szczegóły że świateł i cieni... zdaje się iż to jest słabsza strona panasonica. Przynajmniej pomiędzy 645D a Olkiem to przepaść.

espresso napisał/a:
Spróbuj jednak powyciągać szczegóły że świateł i cieni...
Cały czas to robię i nie mam z tym najmniejszych problemów. Na pewno w tym względzie jest lepiej, niż z APS Canona.

Michu napisał/a:
Na pewno w tym względzie jest lepiej, niż z APS Canona.
Michu, czy jest gorszy punkt odniesienia? Nie wątpię że nie masz problemów z wyciąganiem na tyle ile się da.

espresso napisał/a:
Spróbuj jednak powyciagać szczegóły że świateł i cieni... zdaje się iż to jest słabsza strona panasonica.

Spróbowałem, nie ma tragedii. Ale A6300 na pewno jest lepsze.

espresso napisał/a:
Przynajmniej pomiędzy 645D a Olkiem to przepaść.

Wyraźnie jest to słabsza strona Olka :->

Żarty, żartami, ale nam się tu robi jak na, tfu, optycznych. Mała czcionka specjalnie dla Micha.

Widziałem!
espresso napisał/a:
Michu, czy jest gorszy punkt odniesienia?
Tak - Sigma (szelmowski uśmieszek). Właśnie ściągnąłem sobie plik z GX 80 i K-3II z DpReview w wysokiej czułości i pomajtałem suwaczkami w Lr. Nie ma przepaści.

Marooned  Dołączył: 14.10.2006
Wiadomo, że każdy model byłby jakimś kompromisem. Jeden ma lepsze zdjęcia, inny lepszą ergonomię, jeszcze inny pasuje do koloru sznurówek. Nie ma lekko.

Tak czy siak, wybór padł, od 10 minut aparat ładuje się na biurku i zobaczymy jak się sprawdzi. Kto wie, może zostanę vlogerem w 4K!

Maciusiu - pamiętaj, by przede wszystkim poustawiać sobie ten aparat pod siebie - ma spore możliwości personalizacji.

Będę miał co robić w samolocie ;-)

Warto dokupić garść bateryjek i ładowarkę na dwie baterie, żeby nie być w szoku po lustrze, mi na razie wystarcza na jakies 100 pstryknięć. Ciekaw jestem, jak opanujesz punkty af . W tym aparacie instrukcja się przydaje. Ale i tak najlepiej spytać macioha.

macioh też wspominał, że instrukcja jest dobrym pomysłem. Fakt, na razie mam golasa. Po powrocie pewnie ogarnę baterię, jakiś futerał może i rozważę folię na wyświetlacz. W Kadyszce co prawda nie miałem, ale jej nie wciskałem w kieszenie :)

Dostałeś polską papierową? Baterie i szkiełko hartowane to podstawa, ceny są przyjazne dla tego modelu. No i jak przystało na vlogera, bardzo szybka, pojemna karta, inaczej filmu 4K po prostu nie nagrasz.

Marooned napisał/a:
Będę miał co robić w samolocie ;-)
Flaszeczka czerwonego winka + miła drzemka. Nigdy nie udaje mi się czytanie, owszem czasem krótka chwilka na zabawę gałkologią.

Kuba Nowak  Dołączył: 12.05.2010
Michu napisał/a:
A Panasach masz możliwość ustawienia proporcji (4:3, 3:2,1:1, 16:9) również w RAWach.

Dlategoż go kupiłem i to było pierwsze, co ustawiłem, ale... i tak nie dałem rady :-(

Co można polecić na dłuższy zoom pod m4/3 ?
(wersja spacerowa bez F2,8 w zakresie ok 40-200mm))

Ja się właśnie zasadzam na 45-150. Portfela nie opróżni, a powinno mi wystarczyć.

Zbieram się by napisać parę słów po pierwszym wypadzie z GX80. Może na dniach coś wrzucę.

Skocz do: