smiechoo  Dołączył: 31 Mar 2007
Profile ICC - dezorientacja...
Koledzy pomóżcie!

Wczoraj zainstalowałem sobie Silkypix'a. Wywołałem fotkę, a następnie stwierdziłem, że coś jest nie za halo. Kolory różniły się dość diametralnie między tym co widziałem w Silky'm a w JPG'u. Zrobiłem małe śledztwo i doszedłem do tego, że winne są ustawienia wyświetlania, a dokładnie używanie przez Silkypix domyślnego profilu ICC dla mojego monitora zainstalowanego w Win XP.

Poczytałem trochę o temacie (m.in. fajny link z forum) i wiem więcej niż na początku, ale do końca nie jestem pewien czy moje wnioski są właściwe, jeśli coś jest nie tak dajcie znać.

1. W zakładce zarządzanie kolorami we właściwościach monitora systemu jest podany domyślny profil ICC. Ale wygląda na to, że nie jest wykorzystywany przez Windows'a (żadnych zmian w wyświetlanym obrazie przy zmianie profilu - sterowniki nVidia). Czy aby był wykorzystywany w całym systemie niezbędne jest dodatkowe oprogramowanie?!

2. Bez sensu jest wykorzystywać w Silkypix profil ICC monitora do wyświetlania, bo to co otrzymamy na ekranie monitora po obróbce będzie się różnić od tego co mamy w tej chwili (za każdym razie będzie o jeden profil za daleko).

3. Jeśli przygotowujemy zdjęcia np. do druku można pracować na profilu urządzenia na którym będziemy drukować/ naświetlać - wtedy mimo średniego wyglądu pliku po obróbce na monitorze, wydrukowane zdjęcie powinno być zbliżone do tego co mamy na ekranie w trakcie obróbki.

No i na koniec pytanie - czy jest software (darmowy), który znając profil monitora i urządzenia drukującego odpowiednio konwertuje obrobione zdjęcie tak, żeby po wydruku odpowiadało wyglądowi na monitorze?

Z góry dzięki, pozdro

PS Tak, wiem, że nie uzyskam idealnego efektu bez profesjonalnie skalibrowanego profesjonalnego monitora i nie będąc profesjonalistą :-)
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
W pewnym momencie życia przechodziłem przez podobne niejasności, i jedyne, co mi zostało z tego (i jestem z tego dumny ;-) :
- w Windowsie domyslny profil sRGB,
- w innych prgramach - sRGB,
- w aparacie - sRGB
- programik QuickGamma, który się uruchamia w autostarcie, a służy do ustawienia gammy - po wcześniejszym ustawieniu jasności i kontrastu według informacji z internetu.

Do labu nosze (co prawda z rzadka) zdjecia z zaszytym sRGB, bo powiedzieli, że im tak pasuje. A zdjecia potem mi też pasują. Idealnej zgodności kolorów na zdjeciu z kolorami na ekranie nie ma, ale tylko wtedy, gdy porównuję obok siebie.

Wiecej grzechów nie pamiętam ;-)
 

smiechoo  Dołączył: 31 Mar 2007
zorzyk napisał/a:
W pewnym momencie życia przechodziłem przez podobne niejasności


Też już chciałbym mieć ten trudny okres za sobą :-)

Rozumiem, że w przypadku RAWowania punkt 'w aparacie' zmienia się na 'w programie do wywoływania'.

W jaki sposób zaszywasz sRGB w zdjęciu i czy można nie zaszywać? - to dla mnie nowość...

Dzięki za (p)odpowiedź.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
smiechoo napisał/a:
W jaki sposób zaszywasz sRGB w zdjęciu i czy można nie zaszywać? - to dla mnie nowość...
Np. w Silkypix w Option- Setting for developed image możesz zaptaszkować "record ICC profile" lub nie. Czyli w wydaniu zorzyk-a, profil sRGB z Windowsa. Przynajmniej ja tak to rozumiem.
 

smiechoo  Dołączył: 31 Mar 2007
argawen napisał/a:
Np. w Silkypix w Option- Setting for developed image możesz zaptaszkować "record ICC profile" lub nie. Czyli w wydaniu zorzyk-a, profil sRGB z Windowsa.


Skoro profil będzie zapisany w pliku, dla sprzętu drukującego to będzie znaczyć - ten plik był oglądany z wykorzystaniem takiego profilu i wyglądał dobrze, zrób tak, żeby efekt końcowy był identyczny. Przy założeniu, że profil zaszyty jest poprawny, a maszyna skalibrowana powinno działać. Dobrze rozumuję?
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
smiechoo napisał/a:
Przy założeniu, że profil zaszyty jest poprawny, a maszyna skalibrowana powinno działać. Dobrze rozumuję?
Tak myślę, ale już nie raz przejechałem się na labach. Z moimi plikami zawsze mają problem z czerwonym kolorem. Z drukarki jest OK, tylko trzeba trochę rozjaśnić.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Zaszywanie profilu w pliku - Photoshop ma taka opcję przy zapisie plków (zaznaczenie opcji powoduje, że profil jest zapisywany w pliku).

Myślę, że w laboratorium mają skalibrowane sprzęty w taki sposób, że jak dostaną obrazek w przestrzeni sRGB, to zdjęcie wychodzi dobrze.
 
miklo  Dołączył: 09 Lip 2007
Re: Profile ICC - dezorientacja...
smiechoo napisał/a:
1. W zakładce zarządzanie kolorami we właściwościach monitora systemu jest podany domyślny profil ICC. Ale wygląda na to, że nie jest wykorzystywany przez Windows'a (żadnych zmian w wyświetlanym obrazie przy zmianie profilu - sterowniki nVidia). Czy aby był wykorzystywany w całym systemie niezbędne jest dodatkowe oprogramowanie?!

Niestety Windows nie ma CMS. Tak więc to ustawienie nie załatwia wyświetlania samo w sobie. Dlatego bardziej zaawansowany soft pobiera ten profil i samo robi "przemapowanie" kolorów. Używaj tej opcji.

smiechoo napisał/a:
2. Bez sensu jest wykorzystywać w Silkypix profil ICC monitora do wyświetlania, bo to co otrzymamy na ekranie monitora po obróbce będzie się różnić od tego co mamy w tej chwili (za każdym razie będzie o jeden profil za daleko).

Obrobiony JPG przejrzyj softem typu FastStone (ma CMS) lub PhotoShop. Kolory będą się zgadzać, bo te oprogramowanie "rozumie" profile.

smiechoo napisał/a:
3. Jeśli przygotowujemy zdjęcia np. do druku można pracować na profilu urządzenia na którym będziemy drukować/ naświetlać - wtedy mimo średniego wyglądu pliku po obróbce na monitorze, wydrukowane zdjęcie powinno być zbliżone do tego co mamy na ekranie w trakcie obróbki.

Nie. Zazwyczaj przestrzenie kolorów dla urządzeń drukujących są "wąskie", przez co małe ruchy w postprocessie powodują dużą degradację w obrazie. Na profil urządzenia konwersję robi się na końcu.

smiechoo napisał/a:
No i na koniec pytanie - czy jest software (darmowy), który znając profil monitora i urządzenia drukującego odpowiednio konwertuje obrobione zdjęcie tak, żeby po wydruku odpowiadało wyglądowi na monitorze?

GIMP. Nowy ma CMS. Z linii komend można używać TIFFICC.EXE lub JPEGICC.EXE.
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Po pierwsze zainstaluj sobie
Microsoft Color Control Panel Applet for Windows XP
z http://www.microsoft.com/...&displaylang=en

Wtedy w panelu sterowania/wygląd i kompozycja pojawia się opcja Color.
Pozwala ona na wygodne zarządzanie profilami kolorów.
Następnie pobierz z netu odpowiedni profil dla monitora i Twojej drukarki.
Po zainstalowaniu tego możesz wygodnie ustalić jako standardowe Twoje profile dla Windows i zapomnieć o zabawie z nimi w każdym z programów osobno...
 

oyo555  Dołączył: 02 Wrz 2006
miklo napisał/a:
Nie. Zazwyczaj przestrzenie kolorów dla urządzeń drukujących są "wąskie", przez co małe ruchy w postprocessie powodują dużą degradację w obrazie.
A z tym bym się akurat nie do końca zgodził. Nie powinno się w nich pracować, bo są z reguły niejednorodne i mają źle zbalansowaną szarość. To przy dużych przestrzeniach nawet małe ruchy mogą spowodować dużą degradację, dlatego wymagają 16 bitów na kanał. Tak jest przynajmniej w przypadku RGB.
 
miklo  Dołączył: 09 Lip 2007
oyo555 napisał/a:
miklo napisał/a:
Nie. Zazwyczaj przestrzenie kolorów dla urządzeń drukujących są "wąskie", przez co małe ruchy w postprocessie powodują dużą degradację w obrazie.
A z tym bym się akurat nie do końca zgodził. Nie powinno się w nich pracować, bo są z reguły niejednorodne i mają źle zbalansowaną szarość. To przy dużych przestrzeniach nawet małe ruchy mogą spowodować dużą degradację, dlatego wymagają 16 bitów na kanał. Tak jest przynajmniej w przypadku RGB.

Ok. To też. Miałem na myśłi fakt, że urządzenia drukujące zazwyczaj mają jednak mniejszy zakres i oznacza to mniej "stanów pośrednich" i się gradienty rozsypują oraz łatwo wyleźć poza zakres (clip). Generalnie lepiej w nich nie pracować :-)

Markus: Profil ze strony producenta, to dość ryzykowna opcja. Monitory raczej nie trzymają idealnie parametrów z fabryki :D
 

smiechoo  Dołączył: 31 Mar 2007
miklo napisał/a:
Markus: Profil ze strony producenta, to dość ryzykowna opcja. Monitory raczej nie trzymają idealnie parametrów z fabryki :D


Trzymanie parametrów swoją drogą, a spierdzielony profil swoją. W ramach testów wrzuciłem profil stworzony przez producenta dla mojego monitora Dell 1905FP. Okazało się, że ma rozjechany kolor czerwony (naprawdę sporo) i 'poprawiony' wygląd zdjęć jest sporo gorszy i odbiega daleko od oryginału.

Podsumowując wątek - wielkie dzięki za pomoc - rozszerzyłem swoją wiedzę w temacie, przetestowałem rady w praktyce i finalnie skorzystam z danej przez Zorzyka. Wszystko w profilu sRGB i brak zmartwień. :-)

Pozdro

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach