Toffik  Dołączył: 14 Sie 2011
Karta pamięci
Witam!

Posiadam body K20D, i miałem w nim kartę 2GB SanDisk Extreme. Ta pojemność była dla mnie za mała, i kupiłem kartę 32GB Patriota class 10. Oczywiście aparat zaczął się niemiłosiernie wlec przy zgrywaniu zdjęć na kartę, i nawet na głupi podgląd muszę czekać czasem nawet kilkanaście sekund...

Teraz wymyśliłem, że może kupię sobie dwie mniejsze karty, a tą będę miał jako bank zdjęć (w końcu 32GB to niemało, a odelży mi znacznie dysk w laptopie...). Tylko pojawia się pytanie co najlepiej kupić?

Myślałem o 2x 4gb, ale wybór jest tak ogromny, że mam problem z wyborem karty. Rozglądałem się po testach kart, ale kurde co test, to inne wyniki... Dlaczego akurat 4Gb? Bo są tańsze niż 6 i 8 Gb :P Wolę mieć dwie mniejsze, ale szybsze karty.

Może ktoś na forum mógłby się wypowiedzieć na temat szybkości tychże kart? Chodzi mi głównie o to, żeby aparat chodził najszybciej jak na to pozwala jego bufor (aczkolwiek nawet nie wiem jaki tutaj jest bufor), bo np na imprezach zrobię serię kilku zdjęć, i muszę czekać aż się bufor zwolni, co jest strasznie denerwujące...

Która klasa kart będzie najodpowiedniejsza do K20D? Tą 32GB mam class 10, ale widzę że się wlecze... Czy to wina pojemności, czy class 10 wcale nie jest taka bajeczna jak się słyszy? Czytałem, że mniejsze karty tej samej klasy co większe, mają jednak lepszy transfer pomimo tej samej klasy... czy to prawda?
 
b-bar01  Dołączył: 09 Lip 2010
Toffik napisał/a:
Myślałem o 2x 4gb, ale wybór jest tak ogromny, że mam problem z wyborem karty. Rozglądałem się po testach kart, ale kurde co test, to inne wyniki... Dlaczego akurat 4Gb? Bo są tańsze niż 6 i 8 Gb :P Wolę mieć dwie mniejsze, ale szybsze karty.

4GB nie są dużo tańsz od 8 GB, ale jak chcesz....
od siebie polecam Toshiba Professional 4/8GB C10 (biała) , ostatnio kupowałem za ok 28 pln/szt(8GB)
transfer sprawdzałem na wewnetrznym czytniku laptopa i wyszło ~19,5 GB/s
taka jak tu:
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=35175

rozumiem , że przed zdjęciami formatowałeś swoją w aparacie, poza tym sprawdź czy to nie podróba
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=41791

 

Toffik  Dołączył: 14 Sie 2011
W sumie faktycznie class 10 za dużo się nie różnią...
A używał ktoś może SanDisk ultra 8 / 4 Gb class 10?
Dokładnie taką http://allegro.pl/8gb-san...2504238736.html
Cenowo wypada podobnie, a ponoć zapis / odczyt z prędkością około 30 mb...
 

arQ  Dołączył: 10 Mar 2011
Toffik napisał/a:
Cenowo wypada podobnie, a ponoć zapis / odczyt z prędkością około 30 mb...
Toffik, zapis DO 30 MB/s a nie 30 MB/s - poza tym Toshiba jest w Japonii robiona ;-) i ogólnie sprawa jakieś lepsze wrażenie - ja ze swojej 8 (C10) jestem bardzo zadowolony
 

Toffik  Dołączył: 14 Sie 2011
A powiedzcie mi jaką mniej więcej szybkość zapisu gwarantuje body K20D? Bo rozumiem, że jeśli zapisuje z prędkością np 15mb/s to nie ma sensu kupować jakichś mega szybkich kart, bo i tak i tak aparat szybciej zapisywał nie będzie... Czy może aparat zapisuje z największą możliwą prędkością, czyli taką na jaką pozwala karta?

b-bar01 napisał/a:
rozumiem , że przed zdjęciami formatowałeś swoją w aparacie, poza tym sprawdź czy to nie podróba
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=41791


Raczej jest oryginał, bo już dwa razy zapełniłem ją do tych deklarowanych 30 GB, i dane się mieściły, czyli pojemność ma... (choćby tych 2 GB nie miała, to już i tak drobiazg :P )
Wydaje mi się prędzej, że aparat ma problem ogarnąć tak dużą przestrzeń pamięci... nawet jak włączam, to dłużej trzeba czekać aż aparat się uruchomi (z 3-4 sekundy :/ ).
 

cube007  Dołączył: 12 Mar 2009
Toffik napisał/a:
A powiedzcie mi jaką mniej więcej szybkość zapisu gwarantuje body K20D? Bo rozumiem, że jeśli zapisuje z prędkością np 15mb/s to nie ma sensu kupować jakichś mega szybkich kart, bo i tak i tak aparat szybciej zapisywał nie będzie... Czy może aparat zapisuje z największą możliwą prędkością, czyli taką na jaką pozwala karta?
K20D zapisuje w swoim tempie - watpie zeby wyciagnal polowe z 15mb/s ;-)

Formatowales w aparacie/na PC ta karte 32GB Patriot? Mialem kiedys przypadek, ze karta dopiero po formacie nabrala wiatru w zagle.
 

Toffik  Dołączył: 14 Sie 2011
Formatowałem ją w aparacie po pierwszym włożeniu. W sumie jak zapełniłem i zgrałem na kompa, to też ją formatowałem aparatem...

W sumie teraz z ciekawości włożyłem tego sandiska, i do zapełnienia buforu różnicy naturalnie nie ma, ale kiedy się zapełni, na sandisku, pozwala mi robić zdjęcia w odstępach około 1s, a w tej samej sytuacji na patriocie co 3-4 sekundy... także stary Extreme III 2Gb ma około 3 razy szybszy zapis niż ten patriot 32Gb class 10...
Na komputerze zachowują się porównywalnie (odczyt na ubuntu 11.04).
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Toffik napisał/a:
A powiedzcie mi jaką mniej więcej szybkość zapisu gwarantuje body K20D?

Tu było przetestowane http://www.dpreview.com/reviews/pentaxk20d/12
 

Toffik  Dołączył: 14 Sie 2011
hmmm... W sumie te czasy też utrzymuję...
Pierwsze zdjęcie zawsze szybko pokaże (przy natychmiastowym podglądzie)... krzaki się zaczynają kiedy strzelimy serię... U mnie przed chwilą sprawdziłem, i seria jedzie ładnie do 13 zdjęć, i później strzela jedno na 3 sekundy, i wtedy trzeba czekać na podgląd nawet do kilkunastu sekund.

Moim zdaniem ten podgląd przy strzeleniu jednego zdjęcia to idzie szybko, bo raz dwa je kopiuje na kartę, a kiedy leci seria, to bufor się zapycha, i zanim zdjęcie trafi na kartę, mija te kilkanaście sekund...

Tylko jest kwestia czy ograniczeniem jest tutaj prędkość przesyłu gwarantowana przez Aparat, czy kartę...

Pomiędzy tym Patriotem a SanDiskiem Extreme III jest różnica ponad 2 sekund, także SanDisk ma na pewno szybszy transfer, pytanie tylko czy może być jeszcze szybciej, czy po prostu aparat nie jest już w stanie szybciej przesyłać? 8-)

Ten Lexar z testu ma transfer na poziomie 15 - 18 Mb...
 

BAN zamach  Dołączył: 21 Paź 2010
Kup cokolwiek z indeksem 10(często inne "6" są szybsze. i będzie chodzić latami lub rozpadnie się na 2 części w 3 miesiące.(tak jak ostatnio mój SanDisk).Ceny kart są już naprawdę akceptowalne.Co do jakości: jest duży rozrzut i pomiary zamieszczane w mediach nijak się maja do tego co kupujemy w sklepie. :-P
 
stitch  Dołączył: 14 Sie 2012
To ja przy okazji zapytam czy któryś z szanownych Kolegów używa już karty sd z wi-fi? Bo zastanawiam się nad tym patentem, ponieważ przy byłym C450D po paru latach, wkładając kartę tak jak zawsze powyginało mi styki, co skutkowało oczywiście brakiem komunikacji z jakąkolwiek kartą. W przypadku takiej z wi-fi można by uniknąć takich niefortunnych sytuacji. Fakt ceny są jeszcze trochę wysokie, ale to nowość więc powinny stopniowo tanieć :mrgreen: .
 
Mirek  Dołączył: 12 Cze 2006
 

gGrzegorz.W. Ch  Dołączył: 07 Sie 2012
A ktoś może wie, jaką maksymalną pojemność karty akceptuje K200D?
 

seawolf688  Dołączył: 27 Maj 2011
gGrzegorz.W. Ch, k200d jest kompatybilne z SDHC, wiec pewnie do 32 GB
 
tomak1986  Dołączył: 21 Cze 2012
SanDisk Extreme SDHC 45MB/s wart swojej ceny? Szukam dobrej karty pamięci do Pentaxa K-R. Pliki zapisuję w RAWach i przy mojej obecnej karcie pamięci (Goodram Class 10 8GB) dość wolno to idzie. Pojemność najlepiej 16GB. Cena najlepiej aby nie przekraczała 100zł.
 

skrzek  Dołączył: 28 Lis 2011
tomak1986, Odpuściłbym sobie, chyba że masz za dużo pieniędzy, do zapisu filmu w najlepszej jakości wystarczy karta class 6. Wątpię by aparat potrafił wykorzystać potencjał takiej karty - zważywszy na to że czytnik kart podłączony do kompa USB 2.0 będzie wolniejszy niż gwarantowana prędkość tej karty. Ale to Twój portfel ;)
 

romeck  Dołączył: 18 Lut 2011
skrzek napisał/a:
.. czytnik kart podłączony do kompa USB 2.0 będzie wolniejszy niż gwarantowana prędkość tej karty.


?
USB 2.0 - nominalna prędkość zapisu: 60MB/s, rzeczywista zapisu - 25-30MB/s, rzeczywista odczytu - 30-42MB/s.

Przy przesyłaniu danych na komputer przyda sie szybsza, natomiast przy aparacie to nie ma znaczenia, tu wystarczy karta z 10MB/s.

Ze względu na prędkość/cenę najkprzystniej jest kupić kartę z 30MB/s. Ja kupiłem ostatnio dwie karty 16 GB (SDHC SanDisk Extreme)
 

skrzek  Dołączył: 28 Lis 2011
romeck, prędkość podana na karcie jest prędkością zapisu, więc rozumiem, że podając rzeczywiste parametry portu USB 2.0 wyjaśniłeś sobie problem?
 

romeck  Dołączył: 18 Lut 2011
?
Sobie nie miałem problemu wyjaśniania...
 

schwefel  Dołączył: 17 Gru 2007
skrzek napisał/a:
prędkość podana na karcie jest prędkością zapisu,

Akurat w przypadku Sandiska te 45MB/s to prędkość zapisu i odczytu.

Używam tego Sandiska z K5 i przy serii RAWów podgląd jest praktycznie natychmiastowy a na innych kartach m.in. starym Extreme 8GB 20MB/s i Pretecu 32GB 233x class 10 trzeba odczekać nawet kilka sekund.
Co do transferu czytnik kart - komp to żeby wykorzystać możliwości Sandisków 45MB/s i 95MB/s potrzeba już czytnika z USB 3.0 bo 2.0 zwyczajnie nie daje rady.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach