Bozia  Dołączył: 05 Wrz 2011
portretowe zabawy - prośba o poradę
Moi drodzy,

Z żalem rozstałem się właśnie z DA 55-300 (Nazwany, chyba nici z zająca w najbliższym czasie ;-) ) i będę miał nieco wolnej gotówki. Jak już gdzieś niedawno pisałem zachciało mi się do ludzi i do portretów...jak to początkujący amator mam dylemat sprzętowy. Obecnie posiadam 18-55 oraz SMC-A 50 f/1.7
W grę wchodzą następujące opcje:

1) Tamron 28-75 f/2,8 - za całą kwotę

2) DA 35 f/2.4 + Metz 48

3) Samyang 85 f/1.4 + Metz 48

4) Smayang 85 f/1.4 + DA 35 f/2.4 (jakby dobrze poszukał to może w budżecie się zmieści)

5) jakieś inne propozycje z Waszej strony

Kwota jaką dysponuję to około 1300 PLN z możliwością niewielkiego zwiększenia.

Z góry dziękuję i pozdrawiam...
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Bozia napisał/a:
5) jakieś inne propozycje z Waszej strony

Kwota jaką dysponuję to około 1300 PLN z możliwością niewielkiego zwiększenia.

DA 70 Ltd
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Opi ma rację. Choć Samyang 85, a zwłaszcza jego bokeh też jest boski, a jak nie masz lampy żadnej to i ta opcja z Metzem nie jest taka głupia. Tyle że Samyang jest manualny i w zasadzie to jeszcze matówka by się zdała.
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
DA 21 Ltd jest bardzo fajny do portretów.


Ale posłuchaj opiszona. Choć jak już masz 50/1,7 i nadal potrzebujesz czegoś do portretów, to nie wiem co Ci doradzić.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Pentagram napisał/a:
jak już masz 50/1,7 i nadal potrzebujesz czegoś do portretów, to nie wiem co Ci doradzić.
sprzedać, dołożyć, kupić DA 70 Ltd i DA 35/2.4 ;-)

[ Dodano: 2012-09-27, 20:53 ]
Pentagram napisał/a:
DA 21 Ltd jest bardzo fajny do portretów.

DA 15 jeszcze lepszy

a 10-17 to już wogóle wypas :-)
 

Bozia  Dołączył: 05 Wrz 2011
Dada napisał/a:
Tyle że Samyang jest manualny i w zasadzie to jeszcze matówka by się zdała.


Matówka już jest więc ta opcja nie jest taka straszna...

Co do Limitedów to chyba poza zasięgiem, aż tyle nie dołożę. Z drugiej strony nie wiem czy jestem już gotowy na Limiteda ;-) To mogłaby być profanacja... :-P
 

BAN paradziqs  Dołączył: 05 Sie 2009
Bozia, samyang Ci sie spodoba.. czy planujesz uzywac lampy w plenerze? czy tak poporstu chcesz ja miec? bo w plener proponuje blende, lampe sobie odpusc..
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Bozia napisał/a:
to chyba poza zasięgiem, aż tyle nie dołożę.
jak dobrze poszukać to za 1700 idzie znaleźć, używany rzecz jasna.
Bozia napisał/a:
nie wiem czy jestem już gotowy na Limiteda
Gorzej bo zazwyczaj się na jednym nie kończy. Patrz stopka Opiszona. :-P
 

komisarz  Dołączył: 09 Maj 2011
Mam fa 50/1,4, jak dla mnie całkiem fajny do portretów, niestety nigdy nie miałem w rękach 50/1,7 - co Ci w niej nie pasuje? Co prawda znawcy twierdzą, że to "dziwna" ogniskowa jak na aps-c, ale ja popełniłem nim kilka, dla mnie, całkiem fajnych portetów.

Sam myślę o da70/2,4, wspomnianym przez Ciebie tamronie, oraz o samyangu :-)

A dlaczego sprzedałeś da 55-300? nim też daje się zrobić fajne portrety, inna sprawa, że raczej w dobrym oświetleniu.

Pamietaj, że lampa to niezbędny element ekwipunku, ale mi osobiście służy zdjęciom stricte albumowym - trzeba jednak trochę umiejętności i dodatkowego zachodu (lampa poza body, np.), żeby to miało ręce i nogi.

Wg mnie, skoro masz całkiem fajną 50-tkę, to nie rozmieniałbym się na drobne i poszedł w da70/2,4, reszta to półśrodki. (ewentualnie 0,75-środek i tamron 90/2,8)
 

Bozia  Dołączył: 05 Wrz 2011
paradziqs napisał/a:
czy tak poporstu chcesz ja miec?


Chyba właśnie o to chodzi...tak sobie pomyślałem, że dobrze jest mieć lampę...zastanawiam się tylko czy jest jakiś graniczny procent okazji, przy których myślisz sobie "kurde...szkoda, że nie mam lampy" przy którym konieczny jest jej zakup... :roll:

Dada napisał/a:
jak dobrze poszukać to za 1700 idzie znaleźć, używany rzecz jasna.


To gdzie jeszcze DA35 ? ;-) Nawet jak bym sprzedał A-50 to by mi nie styknęło na Limiteda...

[ Dodano: 2012-09-27, 21:09 ]
komisarz napisał/a:
A dlaczego sprzedałeś da 55-300?


Chciałem coś zmienić w swoim życiu...miałem już dość tego porannego wstawania i czekania aż ta zas*ana sarna pojawi się na tej zamglonej łące... :-P a tak na serio to tak jak wspomniałeś z deka za ciemy a i bokeh mógłby być miodniejszy...
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
komisarz napisał/a:
Co prawda znawcy twierdzą, że to "dziwna" ogniskowa jak na aps-c
Dlaczego dziwna. 75mm to właściwie jak FA77 na filmie.
 

komisarz  Dołączył: 09 Maj 2011
Bozia napisał/a:
czy jest jakiś graniczny procent okazji, przy których myślisz sobie "kurde...szkoda, że nie mam lampy" przy którym konieczny jest jej zakup... :roll:


wszystkie zdjęcia w pomieszczeniach (no, prawie wszystkie)

Bozia napisał/a:
Nawet jak bym sprzedał A-50 to by mi nie styknęło na Limiteda.


to zbieraj i kup za pół roku. Ja planuję za 1,5 roku kupić da 70 lub tamrona, ze wskazniem na limiteda (no bo mieć pentaxa i nie mieć limiteda to jak mieć ferrari i jeździć nim na zakupy do sklepu za rogiem)

[ Dodano: 2012-09-27, 21:11 ]
da 55-300 jest dość specyficzny, ale jak miałbym sprzedawać z jakiegoś powodu obiektywy, to na pewno nie byłby pierwszy
 

BAN paradziqs  Dołączył: 05 Sie 2009
to po co sie pakowac w w metz48? moze lepiej kupic tania i dobra YN ? no tylko ze one dzialac beda jedynie w manualu..
 

komisarz  Dołączył: 09 Maj 2011
Pentagram, znawcy, nie ja.
 

Bozia  Dołączył: 05 Wrz 2011
komisarz napisał/a:
to zbieraj i kup za pół roku.


Niestety jak nie kupię czegoś teraz to kasa się rozejdzie...zwłaszcza, że małżonka moja oczekuje rozwiązania i napewno znajdzie się inny powód niż "jakiś tam Limited" :-P

[ Dodano: 2012-09-27, 21:14 ]
komisarz napisał/a:
to na pewno nie byłby pierwszy


U mnie niestety był jedyny, którym mógłbym sfinansować cokolwiek "sensownego"...
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
Aaa, znawcy. To wszystko wyjaśnia.
 

komisarz  Dołączył: 09 Maj 2011
Człowieku, co ty wygadujesz?! 3 lata temu, u mnie, spodziewane dziecko było pretekstem to zakupu lampy i sigmy 17-70 :-)

[ Dodano: 2012-09-27, 21:17 ]
Bozia napisał/a:
małżonka moja oczekuje rozwiązania
sori za oftopik, ale czy Twoja małżonka, to słynna "prywatna modelka" z wątku portregowego? Bo jeśli tak to już tam miałem pisać, że wygląda jakby była w ciąży :-) . Szczere życzenia powodzenia, nie tylko przy rozwiązaniu, ale i potem... :-)

[ Dodano: 2012-09-27, 21:19 ]
Jeszcze raz apel: nie rozmieniaj się na drobne - da70/2,4 (ew. tamron 90, ale ja go mam i po tym jak w skepie podpiąłem da 70, to CHCĘ GO!)

[ Dodano: 2012-09-27, 21:20 ]
I jeszcze jedno, z innej beczki - jak dziecko to kup lampę.
 

Bozia  Dołączył: 05 Wrz 2011
komisarz napisał/a:
Człowieku, co ty wygadujesz?! 3 lata temu, u mnie, spodziewane dziecko było pretekstem to zakupu lampy i sigmy 17-70


No to sam już widzisz, że DA 55-300 nie był najlepszy do fotografowania dziecka :-P

My tu gadu gadu a konkretów co raz mniej...

Chyba pójdę w stronę Sama i Unlimiteda...Zawsze to +5 do respectu, że mam 3 stałki :-P , wiem że limited daje +10 ale chyba mnie narazie nie stać...
 

komisarz  Dołączył: 09 Maj 2011
Duże mieszkanie - 50-tka jest super. Mniejsze, jak u mnie, rzeczywiście lepiej da 35/2,4 (i lampa)
 

Bozia  Dołączył: 05 Wrz 2011
komisarz napisał/a:
czy Twoja małżonka, to słynna "prywatna modelka"


Tak to w istocie ona... :-)

komisarz napisał/a:
zczere życzenia powodzenia, nie tylko przy rozwiązaniu, ale i potem...


wielkie dzięki... :-D

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach