rambo  Dołączył: 24 Sty 2011
przejście z K200D na coś mniejszego?
Witam serdecznie

Od długiego czasu zastanawiałem się na co przejść z K200D, oczywiście celowałem w K5 lub K7, ale ostatecznie zaniechałem całego procederu ze względów najpierw finansowych, a obecnie praktycznych.

Ostatecznie nastąpił czas kiedy muszę już coś zmienić, bo zaczyna brakować mi pola manewru z K200D , a przyznam że trudno jest mi się z nim rozstać :-P ze względu na zalety jakie posiada:

- potwierdzenie ostrości przy szkłach manualnych (używam szkieł M42 co się dobrze sprawdzało w K200D)
- stabilizacja w korpusie
- autobracketing (słabo, bo tylko 3 foty, ale zawsze coś)
- baterie AA
- uszczelnienia

Jako, że troszkę podróżuję, to potrzebuję małego, zgrabnego i lekkiego aparatu z wymienną optyką oraz większą czułością i mniejszymi szumami.
Macie może jakieś sensowne typy na aparat, który w miarę miałby powyżej wymienione cechy K200D (no może bez baterii AA, bo to już chyba jest niemożliwe w aparatach), a dodatkowo byłby mniejszy i lżejszy (lepszy AF też by się przydał)

Pało u mnie mianowicie na Olympusa E-PL1. Ma on kilka wad, ale autobracketing, stabilizacja w korpusie i większe czułości oraz mniejsze szumy są ;-) Nie wiem tylko jak współpraca z M42 (przejściówki widziałem do kupienia).

Macie może jakieś inne propozycje?

(no chyba że zostawię sobie K200 a PENa 1 będę miał dodatkowo). Ech te sentymenty :-P
 

wuzet  Dołączył: 12 Sie 2009
Więkśzosc Twoich warunków spełnia K-01 , no moze poza "maloscia" choć i to jest kwestia gustu. Z Innych systemów to chyba nex-y dobrze pracują z innym szkłami.
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
Kumpel bardzo sobie nex chwali. Używa z jakimiś szkłami M39.
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
No, ponoć dzięki fokus-pikingowi neksy są bardzo przyjazne dla manuali. Osobiście jednak nie widziałbym się z malutkim korpusikiem do którego doczepiałbym jakieś przejściówki i wielgachne manuale.
 
rambo  Dołączył: 24 Sty 2011
wuzet napisał/a:
Więkśzosc Twoich warunków spełnia K-01 , no moze poza "maloscia" choć i to jest kwestia gustu. Z Innych systemów to chyba nex-y dobrze pracują z innym szkłami.


Co do K-01 to raczej nie zebrał on dobrych recenzji, a i szumy ma juz podobno widoczne na dośc niskim ISO :-/

nemo napisał/a:
Kumpel bardzo sobie nex chwali. Używa z jakimiś szkłami M39.

Co do NEX-ów to podobno wymiatają wśród bezlusterkowców i szumy dopiero przy ISO 3200, więc jak dla mnie bomba, bo często robie foty w dość ciemnych warunkach ;-) Jednak cena miażdży trochę, za bezlusterkowca dać 4k? to juz chyba wole dolozyc do porzadnego lustra :-D

Wiem, wiem, marudze, ale nienormalnym jest dla mnie ze bezlusterkowiec kosztuje prawie tyle co ciekawe lustro. Chyba wyjdzie na to, że będę używał i lustra i bezlustra :lol:
 
polmaj  Dołączył: 09 Sty 2010
jezeli chodzi o jakosc obrazu to K-01 to obecnie jeden z najlepszych bezlusterkowcow na rynku , w niczym nie ustepuje nexom , ma jedna zasadnicza wade -brak wizjera , jezeli chcesz kupic cos malego i w miare w dobrej cenie poczekaj na nowe peny , epl5 lub epm 2 ,jakoscia obrazu przebijaja podobno chwalonego omd , no i zawsze mozna dokupic wizjerek zewnetrzny Vf-2 ,pozdr
 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
rambo napisał/a:
Co do K-01 to raczej nie zebrał on dobrych recenzji, a i szumy ma juz podobno widoczne na dośc niskim ISO

Chyba ktoś Ci primaaprilis zrobić. K-01 to brzydka, nieporęczna cegła. Ale obraz daje - jak mało który evil.
 
rambo  Dołączył: 24 Sty 2011
MacRayers napisał/a:

Chyba ktoś Ci primaaprilis zrobić. K-01 to brzydka, nieporęczna cegła. Ale obraz daje - jak mało który evil.


Korzystam z pewnego portalu na "F" i kończącego się na "polis", który robi testy sprzętu i pomimo iz wydaje się, że mają dziwne upodobanie w Canonach i Nikonach, to jednak potrafia tez napisac dobre słowo o innych aparatach, jednak o k-01 nie napisali nic pochlebnego ad obrazu
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
rambo napisał/a:
Korzystam z pewnego portalu na "F" i kończącego się na "polis", który robi testy sprzętu i pomimo iz wydaje się, że mają dziwne upodobanie w Canonach i Nikonach, to jednak potrafia tez napisac dobre słowo o innych aparatach, jednak o k-01 nie napisali nic pochlebnego ad obrazu

fotopolis napisał/a:
Podsumowanie
Jakość zdjęć to najmocniejsza strona tego aparatu. Bezlusterkowiec Pentaksa plasuje się w ścisłej czołówce aparatów z wymienną optyką pod względem szumu, reprodukcji szczegółów i kolorów. Sprawdzone wielokrotnie, także przez innych producentów rozwiązanie w postaci 16-megapikselowej matrycy APS-C po raz kolejny zdało egzamin.



rambo napisał/a:
Co do K-01 to raczej nie zebrał on dobrych recenzji, a i szumy ma juz podobno widoczne na dośc niskim ISO :-/

fotopolis napisał/a:
Szum
Większość aparatów wyposażonych w matrycę APS-C o rozdzielczości 16-megapikseli była chwalona za osiągi. Nie inaczej jest z Pentaksem K-01, matryca pod względem szumów sprawuje się lepiej niż we flagowej lustrzance tego producenta K-5. Już na pierwszy rzut oka widać, że inżynierowie mocno pracowali nad szumami przy wysokich czułościach. Szum w K-01 pojawia się przy ISO 800 ale jest na tyle drobny, że użytkownik nie musi go praktycznie brać pod uwagę. Czułość ISO 1600 niewiele od niej odbiega i dopiero przy ISO 3200 widzimy wpływ "cyfrowego ziarna" na jakość obrazu. Kolejna czułość, czyli ISO 6400 szumi już znacznie, ale nadal możemy ją traktować jako wartość użyteczną.


W testach na fotopolis czytasz tylko podsumowania na s. 9 czy całość testu?

rambo napisał/a:
Co do NEX-ów to podobno wymiatają wśród bezlusterkowców i szumy dopiero przy ISO 3200, więc jak dla mnie bomba

Sprzedawca u Idiotów ci to powiedział, czy wyczytałeś w Pudelku?
 

denvi  Dołączył: 09 Lis 2008
Benek napisał/a:
W testach na fotopolis czytasz tylko podsumowania na s. 9 czy całość testu?

Oj tam, od razu czytał, z "pajęczynki" wróżył. :mrgreen:

rambo, na tym portalu chyba najlepiej widać jak ilość wykupionych reklam przekłada się na wyniki testów.
 
rambo  Dołączył: 24 Sty 2011
Benek napisał/a:
Co do K-01 to raczej nie zebrał on dobrych recenzji, a i szumy ma juz podobno widoczne na dośc niskim ISO :-/


Oczywiście mój błąd :-) Pokaszaniło mi się z Pentaxem Q :oops:

Benek napisał/a:
Sprzedawca u Idiotów ci to powiedział, czy wyczytałeś w Pudelku?

Fotopolis napisał/a:
Poziom szumów utrzymuje się na bardzo niskim poziomie do ISO 800. ISO 1600 nieznacznie od niej odbiega, wpływ mają na to przede wszystkim delikatne przebarwienia. Zjawisko to nasila się przy czułości ISO 3200, ale jest to wartość nadal w pełni użyteczna. Można się nawet pokusić o fotografowanie na wartościach ISO 6400 i ISO 12 800, warto wtedy pamiętać o włączeniu RAW-ów.

Reasumując, Sony NEX-6 to nie tylko jedna z ciekawszych propozycji na rynku, to jeden z najciekawszych bezlusterkowców.


denvi napisał/a:
Oj tam, od razu czytał, z "pajęczynki" wróżył.

Pajęczynka jest najlepsza! Do teraz jej nie rozgryzłem ;-)

denvi napisał/a:
rambo, na tym portalu chyba najlepiej widać jak ilość wykupionych reklam przekłada się na wyniki testów.



Denvi niestety też mam takie wrażenie, że ów portal bardziej przychylny jest dla innych firm ;-) Ale i tak wydają się bardziej rzetelni niż "Optyczni" :-P
 

modrzew  Dołączył: 07 Gru 2008
Co by nie mówić o Optycznych, to jednak są to dość konkretne testy z założoną metodologią - przy nich Fotopolis to IMHO jak luźny felieton o jakimś tam szkle czy korpusie ;-)
Oczywiście każdy test trzeba umieć zinterpretować, przeczytanie kilku cyferek z tabelki na końcu artykułu nie ma większego sensu, czy to F czy O...
 
Piotrek K  Dołączył: 16 Lis 2009
Co do dylematu, który ma rambo - ja dokupiłem sobie taniego bezlusterkowca jako dopełnienie do K200D i szczerze mówiąc jestem dość zadowolony z takiego zestawu. Jak dla mnie to K200D dalej robi super zdjęcia i w większości przypadków wolę robić zdjęcia nim i efekty też mi się bardziej podobają (magia CCD?).

Natomiast jak potrzebuję wysokiego ISO, chcę zrobić zdjęcie ze statywu, albo HDR-a z ręki, albo wybieram się na jednodniowy wyjazd służbowy - biorę Samsunga, który faktycznie do tego się nieźle nadaje. Natomiast w dobrych warunkach cały czas preferuję kolory z Pentaksa i samo K200D jako naprawdę przyjemny sprzęt.

Poza tym, czy K200D z małym obiektywem jest naprawdę taki duży - jak dla mnie - nie. Oczywiście jeśli masz kasę na któryś z topowych modeli i od razu kilka małych stałek - to pewnie jest to rozsądne rozwiązanie. Jeśli nie - pytanie czy nie skończysz z dotychczasowymi obiektywami i przejściówką. A wtedy różnica wymiarów zaczyna być mniej znacząca.

Co do przejściówek M 42 do bezlusterkowców jest tego od groma, ale weź pod uwagę, że te tańsze bywają różnej jakości - np. nieskończoność jest tam, gdzie na skali na obiektywie odległości ostatnia odległość przed nią.

Pozdrawiam,
Piotrek
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
rambo napisał/a:
Benek napisał/a:
Co do K-01 to raczej nie zebrał on dobrych recenzji, a i szumy ma juz podobno widoczne na dośc niskim ISO :-/

Oczywiście mój błąd :-) Pokaszaniło mi się z Pentaxem Q :oops:


No to traktujmy moje złośliwości z ostatniego postu za niebyłe. ;-)
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
Re: przejście z K200D na coś mniejszego?
rambo napisał/a:

Pało u mnie mianowicie na Olympusa E-PL1. Ma on kilka wad, ale autobracketing, stabilizacja w korpusie i większe czułości oraz mniejsze szumy są ;-) Nie wiem tylko jak współpraca z M42 (przejściówki widziałem do kupienia).

Macie może jakieś inne propozycje?



Nie radzę kupować aparatu bez wizjera. Silne słońce i nie będziesz miał jak kadrować ani obejrzeć co wyszło.

Przede wszystkim to podaj przewidywany budżet bo może Leicę Ci ktoś poradzi :-D ....
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Do tego Olka wizjer zawsze można kupić zewnętrzny.

Bazując na swoim półrocznym obcowaniu z NX200 muszę przyznać, że brak wizjera uwiera nie ze względu na odblaski, bo w wypadku dobrych wyświetlaczy trzeba się postarać, żeby ostre słońce uniemożliwiało normalne kadrowanie. O wiele bardziej irytujące jest natomiast używanie bezlusterkowca z większym szkłem w pozycji na zombie. Łapa się trzęsie, niewygodne to jak diabli...

Brak wizjera nie jest moim zdaniem wielkim problemem, jeśli chcesz używać małych stałek, zwłaszcza naleśników. Jeśli jednak masz zamiar podczepiać większe szkła, zoomy itd. to wizjer w praktyce staje się niezbędny. Jeśli pasuje ci m4/3 to może przyjrzyj się Lumiksom G.
 
rambo  Dołączył: 24 Sty 2011
Benek napisał/a:
Bazując na swoim półrocznym obcowaniu z NX200 muszę przyznać, że brak wizjera uwiera nie ze względu na odblaski, bo w wypadku dobrych wyświetlaczy trzeba się postarać, żeby ostre słońce uniemożliwiało normalne kadrowanie. O wiele bardziej irytujące jest natomiast używanie bezlusterkowca z większym szkłem w pozycji na zombie. Łapa się trzęsie, niewygodne to jak diabli...


I tego właśnie się obawiam dość mocno, bo czasem lubię sobie podpiąć takie 300mm ;-)

Cytat
Brak wizjera nie jest moim zdaniem wielkim problemem, jeśli chcesz używać małych stałek, zwłaszcza naleśników. Jeśli jednak masz zamiar podczepiać większe szkła, zoomy itd. to wizjer w praktyce staje się niezbędny. Jeśli pasuje ci m4/3 to może przyjrzyj się Lumiksom G.

Przyznam, zastanwiałem się nad Lumixem G1 (jeśli jeszcze znajdę). Ostatnio tez czytałem o G5 i wydaje się być ciekawą pozycją ;-)
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
rambo napisał/a:
Przyznam, zastanwiałem się nad Lumixem G1 (jeśli jeszcze znajdę). Ostatnio tez czytałem o G5 i wydaje się być ciekawą pozycją ;-)

Nie byłbym sobą, gdybym nie zwrócił dyskretnie uwagi na ostatnie sztuki NX10/11 dostępne na rynku. :-> Względnie NX20, który jednak wciąż trochę kosztuje (od 3200 zł). System Samsunga ma sporo zalet, w tym matrycę o formacie APS-C oraz tanie i dobre szkła. Ma też minusy, ale to już samemu trzeba rozważyć wszystkie 'za' i 'przeciw'.
 

cube007  Dołączył: 12 Mar 2009
rambo napisał/a:
Przyznam, zastanwiałem się nad Lumixem G1 (jeśli jeszcze znajdę). Ostatnio tez czytałem o G5 i wydaje się być ciekawą pozycją ;-)
Od bandy do bandy :mrgreen: G5 to najnowszy model tej serii, G1 - najstarszy. Uzywany, zadbany, G1 to koszt ok 500zł (samo body) - watpie, aby udalo sie gdzies dopasc nowke. Od czasu premiery G1 pokazaly sie G10, G2, G3 i G5...
Wspolpraca M4/3 z M42 jest dosc wygodna, dzieki mozliwosci powiekszeniu obrazu x7 (zarowno na LCD jak i w wizjerze). Pamietaj, ze w mikrusach masz crop x2 - nie kazdemu to odpowiada.

Chcesz miec pewny chwyt przy 300mm - dokup grip do K200d :-D

Znalazlem na szybko jeden sklep, ktory twierdzi, ze ma na stanie G1+14-45mm (szklo wyraznie lepsze niz pozniejsze 14-42mm) - cena 1295zł...
 
rambo  Dołączył: 24 Sty 2011
Benek napisał/a:
Znalazlem na szybko jeden sklep, ktory twierdzi, ze ma na stanie G1+14-45mm (szkło wyraznie lepsze niz pozniejsze 14-42mm) - cena 1295zł


Dzięki :-) Ja właśnie znalazłem sklep, który oferuje nowego E-PL 1 za ok 450 PLN bez szkła i odmieniło się całe moje spojrzenie ;-)

Myślę, że za taką cenę to warto go sobie sprawić jako dodatkowy aparat, a nie próbować zastąpić czymś innym K200D. Co najwyżej później (jak już ceny trochę stopnieją) zamienić sobie K200D na jakiegoś K-30 lub K-5 :->

Muszę tylko rozejrzeć się ew. ile by było warte jakieś sensowne szkło do 4:3

Cytat
cube007 napisał/a:
Od bandy do bandy :mrgreen: G5 to najnowszy model tej serii, G1 - najstarszy. Uzywany, zadbany, G1 to koszt ok 500zł (samo body) - watpie, aby udalo sie gdzies dopasc nowke. Od czasu premiery G1 pokazaly sie G10, G2, G3 i G5...


cube007 Przyznam, że waham się czy zastąpić sobie lustro jakimś bezlusterkowcem (wtedy inwestowałbym w coś droższego jak G5), czy jednak pozostac przy lustrze i po prostu dopełnić je jakimś tanim bezlusterkowcem typu G1, bo przyznam, że ciężko jest mi zrezygnować z lustra, a ciężko jest też wozić z sobą wszędzie lustro, gdy dośc często maszeruję w dzicz z plecakiem ;-) :-D

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach