dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Dada napisał/a:
zawsze wydawało mi się, że EV służy do czego innego, niż oceny jasności matówki.
Akurat tutaj to jest uzasadnione, bo to jest korekta jaka trzeba wprowadzic w MX'ie z matowka od LX'a.

Jasnosc matowki to takze sprawa percepcji. Na przyklad matowki od LX 2000 faktycznie nie sa duzo jasniejsze od standardowych, jednak wydaja sie znacznie jasniejsze.

No a z tymi wizjerami od LX to znowu nie ma takiego wielkiego wyboru. Pryzmatowe sa trzy - mialem wszystkie i roznicy nie zauwazylem. Jest tylko minimalna roznica w powiekszeniu zwiazana z korekcja dioptryczna. FA-1W ma po prostu rozszerzona.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
dzerry napisał/a:
to jest korekta jaka trzeba wprowadzic w MX'ie z matowka od LX'a.
No tak, ale to daje porównanie tylko wyłącznie pomiędzy tymi dwoma modelami.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Dada, a czy ja napisalem cos innego?
Cytat
Sama matowka LX'a jest o 1/3 EV jasniejsza niz ta w MX.
 

Yeti  Dołączył: 04 Lip 2007
Jasność jest ważna, ale zupełnie inna i ważniejsza jest łatwość ustawiania ostrości (trochę niezależna od jasności). Ja to testuję w ten sposób że próbuję ustawić ostrość nie na środku kadru, ale na którymś z narożników - w tym wypadku z Pentaxów chyba najlepszy jest Z1p (także przy okazji jasna matówka).
 

szymon_h  Dołączył: 04 Lis 2008
to fakt, w z1p bardzo latwo ustawic ostrosc na calej powierzchni matowki.
 
kudel  Dołączył: 11 Mar 2007
Dada napisał/a:
WuWu84, akurat mam P30T. Sam się dziwię tej matówce. Być może ktoś ją wymienił. W końcu te aparaty maja trochę lat i niekoniecznie są w 100 % oryginalne.


Zapewne miałeś oryginalną: wszystkie P30T, które miałem (5 sztuk) miały właśnie ukośny klin.

A wracając do tematu jasności matówki to IMO zależność jest taka: im mniejsza matówka tym jaśniejsza (pomijając jakość pryzmatu, lustra itd...)
 

Teos  Dołączył: 01 Lis 2010
wodu napisał/a:
Co do Pentaxa - z tego co widze to na ebayu jest sporo ME-Super, wiec moze sie skusze, choc najpierw wolalbym takowego troche pomacać :)

Witaj na forum,
jeżeli masz ochotę to będę w domu, w Poznaniu, przez ostatni tydzień sierpnia, możemy się umówić na "macanie" :evilsmile:
Mam kilka analogów, z Pentax'ów LX, P30n, SF7, SF10, SFX, SFXn.
Jeżeli zainteresowany, daj znać na PW.
 
tomy110  Dołączył: 12 Mar 2010
pentax to nie jest, ale chyba nie o to chodzi w co film wlozymy... Chyba najfajniej z tego co mialem lub mam, ostrzy sie nikonem f-301. Fakt, ze wszystkich puszek na swiecie nie macalem. Ale warto sie mz za nim rozejrzec z tego wzgledu. Zagladajac w wizjer, nie znajdziemy moze powalajacej na kolana jasnosci, ale...beda koleczka ulatwiajace ostrzenie. Nie mialem z nim problemu focac nawet niemal po ciemku. Oczywiscie mowie o foceniu ruchomych, pozujacych osob. Tam gdzie nic nie widac, wyciagam ten zabytek i jade smialo. Warto pomacac. Ceny nie sa wysokie. Z jednym 50mm wystarczy mz.
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Tu odpowiedź jest bardzo prosta.
Pentax LX lub MX i matówka typu SD11.
To matówka do astrofotografii, ultra jasna, po prostu przeźroczysta idealnie. Jaśniej się nie da. Ten typ matówki nie ma rastra i klina tylko podwójny krzyż celowniczy.
Możecie jej w katalogu nie znaleźć bo w podstawowym nie występuje.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Grzechotnik napisał/a:
Pentax LX lub MX i matówka typu SD11.
Sa jeszcze matowki wypuszczone razem z LX 2000 i to one sa unzwana za najjaśniejsze - przynajmniej w odczuciu, bo po zmierzeniu to faktycznie raptem +1/3 EV w stosunku do standardowych.
 
P  Dołączył: 15 Wrz 2010
Temat zaczął się od Minolty, to i do Minolty pozwolę sobie go sprowadzić. Skoro w XD-7 jeszcze komuś jest za ciemno (o co chyba raczej trudno, bo jej matówka jest niewiele ciemniejsza od MES), to może niech pomyśli o czymś z serii X (np. X-700, albo X-500) tam jest jeszcze jaśniej. MAtówki do astrofotografi, to fakttycznie dobra droga w poszukiwaniu "jasności", ale ja to jednak wolę mieć klin i ciut ciemniej w wizjerze, niż nie mieć klina i mieć ultra-jasno.... ale oczywiście co kto lubi.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach