Tomcior  Dołączył: 17 Mar 2010
Synchronizacja Aparat+FGZ 540+ żarówka błyskowa (fotocela)
Witam, pojawił mi się taki problem. Zakupiłem do zestawu K20 i AF 540 FGZ żarówkę http://www.fsfoto.pl/en/l...32-jh-3200.html i za nic nie mogę uzyskać wywołania jej w odpowiednim momencie. Błyska, ale na zdjęciach jej nie ma. Aparat łącze w trybie wireless z lampą systemową i tu wszystko działa jak należy a żarówa bucha, ale gdzies obok czasu... Czy ktoś zna na to rozwiązanie?
Pozdrawiam
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Wyzwala ją błysk pomiarowy, powinna działać z lampą w manualu.
 

Tomcior  Dołączył: 17 Mar 2010
niestety aparat mam w manualu
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Tomcior, lampa powinna być w manualu, czyli wbudowaną jej (żarówki) nie wyzwolisz.
 

Tomcior  Dołączył: 17 Mar 2010
dzięki za informacje, ale nie za bardzo rozumiem, próbuję wyzwolić ją lampą systemową, która wyzwalam bezprzewodowo z aparatu.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Komunikacja jest światłem widzialnym i wtedy wyzwala żarówkę. Musisz wyzwolić lampę przez kabel.
 
darkduch  Dołączył: 29 Cze 2008
Tomcior, tak ogólnie i bez szczegółów to: próbujesz wyzwolić ją błyskiem lampy zewnętrznej, który wcześniej jest wyzwalany przez błyski komunikacyjne między lampą zewnętrzną a lampą w aparacie i właśnie te błyski wyzwalają żarówkę za wcześnie (bo ona błyska wtedy kiedy lampy się komunikują, przed wykonaniem zdjęcia), a czas ładowania jest na tyle długi że żarówka nie jest w stanie błysnąć dwa razy po sobie.

Spróbuj zamknąć lampę w aparacie, nałożyć na stopkę FGZ 540 (ustawioną w tryb M) i zobacz czy wtedy działa.

Jeżeli zadziała możesz się bawić w np. takie zasłonięcie aparatu żeby żarówka nie widziała jego błysków a tylko błysk lampy zewnętrznej, ale to będzie ciężkie i problemowe, możesz zakupić kabel i nim wyzwalać lampę zewnętrzną, a najwygodniej rozejrzeć się za systemem wyzwalania bezprzewodowego. :-P
 

Tomcior  Dołączył: 17 Mar 2010
Z zestawem radiowym działa bez problemowo, bo mam taki pożyczony, myślałem, że tryb radiowy w aparacie to radio a nie jednak cały czas błyski.
Dzięki za pomoc.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Tomcior napisał/a:
tryb radiowy w aparacie

Tryb bezprzewodowy.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
darkduch napisał/a:
Jeżeli zadziała możesz się bawić w np. takie zasłonięcie aparatu żeby żarówka nie widziała jego błysków a tylko błysk lampy zewnętrznej
Tylko, że wtedy lampa zewnętrzna musiałaby być w M lub A, bo inaczej przedbłysk pomiarowy zewnetrznej też wyzwoli żarówkę.
Tomcior napisał/a:
myślałem, że tryb radiowy w aparacie to radio
Nie ma trybu radiowego w aparacie, a bezprzewodowa komunikacja odbywa się przy pomocy błysków.
 

Lenin  Dołączył: 08 Lut 2007
plwk napisał/a:
Komunikacja jest światłem widzialnym i wtedy wyzwala żarówkę. Musisz wyzwolić lampę przez kabel.

W kwestii formalnej: lampa błyskowa ma w swoim widmie również podczerwień. Wszystkie optopółprzewodniki (uogólniając) są czułe na podczerwień. Mam własnej roboty fotocelę z diodami na podczerwień (obudowa jest filtrem światła widzialnego) i działa. Wielce wątpliwe jest, aby fotocela w żarówce miała optyczny filtr podczerwieni.

[ Dodano: 2013-03-14, 20:30 ]
Tomcior napisał/a:
Czy ktoś zna na to rozwiązanie?

Lampa wbudowana w korpus pracuje tylko w P-TTL lub WL P-TTL i nie da Ci jednego błysku. Pracuje pełną mocą i daje jeden błysk TYLKO z obiektywami P-K (full M).
1. Założyć na korpus najprostszą i najtańszą lampę, może być z własną automatyką. Da ona JEDEN błysk i wyzwoli pozostałe dwie. Jeżeli bez automatyki, to przesłonić część reflektora wg potrzeb. FGZ-a ustawić w M lub A i jako Slave reagującą na błysk. Jak ustawić FGZ-a jest w manualu.

2. Założyć na korpus FGZ-a i ustawić na A lub M.
3. Użyć kabla do podłączenia FGZ, zamknąć wbudowaną, FGZ ustawić w A lub M.
Czy ta żarówka ma gniazdo do wyzwalania?
 

Tomcior  Dołączył: 17 Mar 2010
Dzięki za wyczerpujące odpowiedzi. Rozwiązanie z zestawem radiowym okazało się najmniej problematyczne. Nie wiem tylko dlaczego lamelka odznacza mi się w dole kadru przy 1/160 ? Przy lampach studyjnych nie miałem tego efektu.
 

Motyl  Dołączył: 05 Paź 2010
Niektóre wyzwalacze radiowe tak mają, mój yn też tak, problem u mnie rozwiązuje naciśnięcie do połowy i przytrzymanie przycisku na wyzwalaczu.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach